Jump to content

Şanzımandan Gelen Ses (90-94)

serdar.323
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

yeni aldığım 91 323 sedan arabamda 1. ve 2. viteste giderken şanzımandan olduğunu sandığım genelde kesik kesik hafif bir uğultu/vınlama geliyor..debriyaja bastığımda veya boşa aldığımda gelmiyor..şanzıman yağını değiştirdim ama gitmedi ve çıkan yağ içinde herhangi bir kalıntı/çapak yoktu, sadece çok kirli bi yağ çıktı.. bu şekilde araç ne kadar götürür, tamir ettirsem ne kadara çıkar, komple şanzıman değişimi gerekirmi??? bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kesin bişey söylemediler ama şanzımandan olduğunu düşünüyorlar..vitesi boşa alınca ses gelmemesi yüzünden sanırım..baskı bilyası da bu şartlarda ihtimal olabilirmi ki?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

kesin bişey söylemediler ama şanzımandan olduğunu düşünüyorlar..vitesi boşa alınca ses gelmemesi yüzünden sanırım..baskı bilyası da bu şartlarda ihtimal olabilirmi ki?

kesinlikle ihtimaller dahilinde. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

dediğiniz vınlama sesi tum japon gruplarında vardır.1 viteste cok yoğun 2. de cok az duyulur 3 viteste yok denecek kadar azdır. 1. viteste gaza anıden basarsan kaybolur. vites bostayken kaybolur

ama 1.viteste giderken debriyaja basarsan devam ettiğini gorecen. benımkinde de var. umursama duymazdan gel. borlu içerikler ama azaltacağını umuyorum bende yağını değiştim sanjıman koruyucu attırdım cok az seste fark etti. debriyaj baskı balata bilya sıfır değişeli 10 gun oldu . baskı ile alakası yok

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Arkadaşlar aracım 323 sedan 93 model- araç viteste iken ayagımı gazdan çektigimde sanki bozuk bilya sesi gibi bir ses çıkarıyor. Ustaya gösterdim şanzumanın sökülmesi gerektigini eğer tamirle düzelecek durumda ise yapılmaı gerektigini yoksa çıkma bir şanzumanla değiştirmek gerktigini söyledi fakat güvenemedim ustaya. Ankara'da bu konuda güvenilir bir usta tavsiyeniz varmı? birde çıkma şanzuman konusunda yardımı olacak bir arkadaş varmı ögrenmek istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Parçacıları bu linkte:

bulabilirsiniz. Ankara'dan bu zamana kadar şu ustaya götürün bu ustaya götürün tarzı bir bilgi girilmedi. Fakat yetkili servis olarak Meb Başayar hakkında hep olumlu şeyler yazıldı, isterseniz Ahmet'le Mehmet'le  uğraşana kadar doğrudan oraya götürün.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

mazda 323 sedan glx imin şanzimandan geldigini sandıgım motor sesini bile bastıran ses debriyaj a basınca ses kesiliyor bırakınca tekrar geliyor.Baskı balata bilyalar degiştirdim iyide kazık yerdim.Ama ses yine gelmeye  başladı Sanırım baskı balata bilyasal bir durum degil. aşagıdaki eklentideki rar dosyasındaki video danda izleyebilirsiniz.Buradaki ustalara hiç güvenmiyorum

http://rapidshare.com/files/345240678/__anzae_man_sesi.rar.html :'(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda 323 sedan glx imin şanzimandan geldigini sandıgım motor sesini bile bastıran ses debriyaj a basınca ses kesiliyor bırakınca tekrar geliyor.Baskı balata bilyalar degiştirdim iyide kazık yerdim.Ama ses yine gelmeye  başladı Sanırım baskı balata bilyasal bir durum degil. aşagıdaki eklentideki rar dosyasındaki video danda izleyebilirsiniz.Buradaki ustalara hiç güvenmiyorum

http://rapidshare.com/files/345240678/__anzae_man_sesi.rar.html

amatör bi yorum olucak ama bariz şanzuman dan geliyor şanzuman sisteminden pek anlamam ama kaba taslak dişlilerden oldugu düşünüyorum nedenine gelince araba debriyaja basmadan vites için zorlanmış yada vites değiştirirken çok hızlı davranıldıgı için zarar görmüş, en kısa zamanda bi motoru ustasına götürün derim aksi taktirde şanzumanı komple elinize alma ihtimaliniz var
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lütfen Acil yardım vb konu başlıkları kullanmayın. Bu şekilde daha az yardım alacağınızı belirtmek isterim. Konu başlıkları konunun bir özeti şeklinde olursa daha anlamlı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Aynı şey benimde başıma gelmişti bi kaç ustaya gösterdim neden olduğunu anlamadılar :nea:

Daha sonra başka bi usta baktı . sorun şanzuman yağındanmış ,yağsız kaldığı için o sesi çıkartıyomuş. şanzuman yağını yeniledikten sonra ses kesildi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Sesten sonra  baskı balata bilya  yağ hepsini degiştirdim.Ses sabahları yine geliyordu .İlginçtir her çalıştırmaada gelmiyor.Araya yaz girdi memlekete gittim geldim sesten tık yok. Ama şimdi kış geliyor acaba diyorum Erzurumdayım Şanzimandaki yağ  donuyor yada yogunlaşıyor Sonrada ısınınca ses geçiyor ne dersiniz  Merekla  bekliyom yine ses  gelecek mi? Tabii hiç istemem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

videoyu göremedim ama 3-4 kez başıma geldiği için anladım.debriyaja basıldığında vites değişimi için şanzımanın dışından içeriye doğru hareket eden ''C''şeklinde ÇATAL diye tabir edilen parçanın boşluk yapmasından kaynaklanır.çok basit işlemdir.düşük ihtimal elle dışarıdan onarılabilir.ama büyük ihtimal şanzıman geri iner.tespit için baskı balatayı değiştirdiğin ustaya git araç çalışırken bahsettiğim parçayı eliyle oynatmasını söyle ses kesilecektir.para filanda verme ustanın sorumluluğunda bence  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer debriyaja basınca ses kesiliyorsa problem büyük ihtimal prizdirek mili rulmanındadır şanzuman yağsız kalınca ortaya çıkar bu problem. ilk yapacağınız şey şanzuman yağını kontrol ettirmek. sonra da ses yüzünden baskı balatanızı değiştiren ustanın yanına gidip durumu izah etmelisiniz çok basit olmasa da basit bi problem rulman da öyle pahalı bi şey değil ama şanzuman inip dağılacak bilya tornacıda prizdirekmiline geçirilip tekrar düzülecek namuslu işini iyi yapan bi ustaya yaptırmalısınız yoksa aynı işlemleri tekrar edebilirsiniz eğer ustanız benim dediğimi teğit ederse dikkat edeceğiniz hususları buraya yazarım hocam

geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...