Jump to content

1. Nesil Mazda 3 Arka Stopların Buhar Yapması

UFUTE
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Stoplardaki buğunun sebebi genellikle içine su sızmasından çok aracın nemli olmasından kaynaklanır, bu nem ise stop un içine arka kısımdan yani stop un ampulünün takıldığı yerden girer, onun dışında stopa gireceği yer yoktur,  eğer stopun kaportaya oturduğu contadan  veya aracın herhangi bir yerinden içeriye su alıyosa araç buğu yapar vede sadece stopta değil aracın iç kısmının tümünde hatta camlarında bile buğu yapar , demem oki eğer stopta çatlak veya arka ksımdaki ampül duyundan su ve nem alma yoksa buğu yapmaz,  stop un arka ksımının sökülüp iyicene bakılması gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Bu soruna yol açan bir başka basit etkende aracın temizliği sonrasında bagaja konulan nemli bezler. Basit ancak keyfi kaçıracak görsel çirkinliğe yol açan bir sebep.

Genel olarak gözlemlediğim bizim araçlarda kullanılan angel far diye tabir edildiğini duyduğum şeffaf farlar bu sorunu sıkça göstediyor. Bizim basit yöntemlerimizden ziyade servislerin geri bildirimleriyle 1. ve 2. nesil mazda 3 lerdeki malzeme kalitesini değiştirmek suretiyle Mazda bu sorunu kökten çözebilirdi.

Arkadaşımda 1. Nesil var ve hem ön hem arka farlar ciddi temizlik istiyor ve çok fazla buğu yapıyor. Benim 2. Nesilde aynı akıbete ilerliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servis kontrolde benim aracın arka farlarında "erime  varmış "dediler yanlış anlamadıysam

fotoğraflarını çektiler mazdaya göndereceğiz garanti kapsamına alınırsa değiştirmemiz gerekli diye

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba arkadaşlar. 

mazda 3 de arka stoptan su alıyor ve buharlaşıp moralinizi bozuyorsa çözüm bende :)  yapmanız gerekenleri sıralıyorum kesin çözüm..

1 bagaj kapağını açın ve sorun olan stop lambasına ulaşabilmek için plastik aksamı geri çekip lambaları sağa sola cevirerek çıkarın 

2 stop lambasının 2 somun civatası var onları sökün ben defalarca yaptım çok basit korkmayın 

civataları açtıktan sonra dışardan stop lambasını alabileceksiniz..

muhtemelen içi su dolu buharlı moral bozucu şey elinizde   :)  vurup kırmayın sakın 

gereken malzeme sadece  güzel bir çift taraflı bant.. ve japon yapıştırıcı 

stop arkasında su girmesini engelleyen bir conta var conta artık iş görmüyor bunu tamir edeceğiz öncelikle suyu çıkarmamız için stop lambasını sallamamız gerekecek defalarca ...  :( su tamamen bitinceye dek suyu dışarı atmamız şart  daha sora 2 lamba girişinden birine fön makinası diğerinede elektrkli süpürge ile hava sürkülasyonu sağlayacağız aynı anda yapabiliriz (bunu ben buldum :)) içerdeki buharlaşmada gittiğine göre conta ve plastik birleşim yerlerini japonla yapıştıralım.. sonra da vida yerleride dahil çift taraflı bantı conta üzerine yapıştırıp stop lambasını yerine takabiliriz .. sıkıca vidaları kapatalım iyce yapışsın bant yüzeye .. artık böyle bir sorununuz yok..  ben çok kafaya takmıştım sorun tamamen çözüldü. takıldığınız yer olursa her daim yardımcı olmaya hazırım. ulaşabilirsiniz bana  yararım olduysa ne mutlu bana 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar. 

mazda 3 de arka stoptan su alıyor ve buharlaşıp moralinizi bozuyorsa çözüm bende :)  yapmanız gerekenleri sıralıyorum kesin çözüm..

1 bagaj kapağını açın ve sorun olan stop lambasına ulaşabilmek için plastik aksamı geri çekip lambaları sağa sola cevirerek çıkarın 

2 stop lambasının 2 somun civatası var onları sökün ben defalarca yaptım çok basit korkmayın 

civataları açtıktan sonra dışardan stop lambasını alabileceksiniz..

muhtemelen içi su dolu buharlı moral bozucu şey elinizde   :)  vurup kırmayın sakın 

gereken malzeme sadece  güzel bir çift taraflı bant.. ve japon yapıştırıcı 

stop arkasında su girmesini engelleyen bir conta var conta artık iş görmüyor bunu tamir edeceğiz öncelikle suyu çıkarmamız için stop lambasını sallamamız gerekecek defalarca ...   :( su tamamen bitinceye dek suyu dışarı atmamız şart  daha sora 2 lamba girişinden birine fön makinası diğerinede elektrkli süpürge ile hava sürkülasyonu sağlayacağız aynı anda yapabiliriz (bunu ben buldum :)) içerdeki buharlaşmada gittiğine göre conta ve plastik birleşim yerlerini japonla yapıştıralım.. sonra da vida yerleride dahil çift taraflı bantı conta üzerine yapıştırıp stop lambasını yerine takabiliriz .. sıkıca vidaları kapatalım iyce yapışsın bant yüzeye .. artık böyle bir sorununuz yok..  ben çok kafaya takmıştım sorun tamamen çözüldü. takıldığınız yer olursa her daim yardımcı olmaya hazırım. ulaşabilirsiniz bana  yararım olduysa ne mutlu bana 

Fetih ellerine emeklerine sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Not: Forumda mevcut konunun altında birleştirdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

benimkinin stopları içinde su ve buharı birike birike artık heryanı  kireç bağlamış .... onun için yenilerini almaya karar verdim.... elinde olan varsa alabilirim 2005 şaffaf siyah tabanlı  sağ dış / sol dış / sağ iç lazım.....

yoksa http://www.otoaydinlatma.com/index.php?do=catalog/product&product_name=MAZDA-3-STOP-LAMBASI-SOL-DIS&pid=541 adreste var ..... bunu almamı tavsiye edermisiniz.......

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Arkadaşlar selam,

Konunun hepsini okudum ve bugün Mazda servisine geçerken uğradım (Maslak-EVO). Benim 2 farda da yaklaşık 3 senedir var, içinde bir miktar su da birikmiş, arada sallıyorum keyfen :) Rahatsız etmese de değiştireyim dedim. Contanın tanesi 45 TL den toplamda 90 TL ediyor. İşçilik olarak da 100 TL istendi. Yani toplamda 190 TL ye mal olacak iki fardaki conta değişimi.

İçindeki suyu çıkartıp içini kurutacaklar fakat sorun yine 1-2 seneye tekrarlar dedi adam. Kalıcı bir çözümü yok mu. Altından bir dilek de açıp olur da giren suyun o şekilde devamlı çıkmasını sağlayacaklarmış. Silikon da uygulayabiliriz ama o zaman ampülü falan değiştirmek istediğinde çıkaramadığın için komple farı değiştirmen gerekiyor dedi, sanırım silikon sonrası ancak kırarak çıkarıyorlar.

Bu yorumlara görüşünüz nedir? Fiyatlar nasıl? Silikon da sıktırayım mı, yoksa o delik açmaları yeterli olur mu.

Teşekkürler cevaplarınız için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar merhaba;

Forumdan daha önce okuduğum kadarıyla 1.Nesil Mazda 3'lerde kronik olan stop lambası terlemesi, buhar yapması benim de başıma geldi. Bunun çözümünü, çaresini bulan var mı. Çok can sıkıcı bir durum olmaya başladı benim için...

t5a25zan1lb6met6g.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...