Jump to content

Yeni arabayı teslim alırken nelere dikkat edilmelidir

fizban
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba,

Forumda aradım ama bulamadım. İnşallah bir aksilik olmazsa iki gün sonra

yeni arabamızı teslim alacağız. Teslim alırken çizik ya da vuruk olup olmadığı

dışında özellikle dikkat etmemiz gereken şeyler var mıdır? Aynı şekilde

kullanmaya başladıktan sonra yapılması gereken şeyler var mıdır? Mesela

motoru açmak için otobana çık biraz hız yap falan diyorlar. Var mıdır doğruluk

payı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Teslim alırken size söylenen donanım paketine sahip mi buna bakın. Motoru ilk 1000 km. zorlamayın, sonrasında yavaş yavaş yüklenerek performans değerlerini biraz daha yükseltirsiniz. İlk 5-6bin km. yakıt tüketimi yüksek olabilir ama sonra dengelenir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bazı forumlarda sıfır araba bile alıyor olsanız boya kalınlıklarını ve muhtemel ufak darbeleri bir kontrol ettirmeniz öneriliyor, ama sen yaptın mı hiç derseniz, yapmadım, bayiiden alıken güvenip, kontağı çevirip gidiyoruz genellikle....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

evet bin km. kadar bir süre 3000 deviri geçirmemeye çalışın derlerdi eskiden. fakat yeni teknoloji arabalarda buna pek gerek yok diye de söyleniyor artık.

olaya sadece motor olarak bakmamak gerek ortalama 5 bin parçanın birleştirilmesinden oluşan bişey sonuçta araba puntalar perçinler vs ler ilk 1000 de herşeyin alışmasına müsaade etmek gerek
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet bin km. kadar bir süre 3000 deviri geçirmemeye çalışın derlerdi eskiden. fakat yeni teknoloji arabalarda buna pek gerek yok diye de söyleniyor artık.

Agam bnim bildiğim de, mümkün olduğu kadar devirli kullanmalı. Bi sakatlığı çıkacaksa garantide çıksın. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Agam bnim bildiğim de, mümkün olduğu kadar devirli kullanmalı. Bi sakatlığı çıkacaksa garantide çıksın. :D

Yetkili servisler 1000 km çok devirli kullanmamayı önerdi biz Fatih'in arabayı teslim alırken.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kılavuzları okumakta fayda var, orada gayet net bir şekilde açıklanıyor nasıl kullanılması ya da kullanılmaması gerektiği, zaten forumlarda sorulan soruların yarıdan fazlasının cevabı da var bunlarda, okuyun arkadaşlar okuyun...:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunları babam söylemişti 10 yıl sonrada araç alsam bunları uygularım :D

İlk 1500 km de sabit hızda gitmeyiniz.Sürekli değişik hız ve devir kullanınız.

Çok gerekmedikçe 3500 deviri geçmeyiniz.

Düşük devirlerde motoru zorlamayınız.Örneğin yokuş çıkarken...

Birde motor soğukken kesinlikle yüksek devirlere çıkmayınız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest beg4mercy

rodaj zamanı, yani 0 arabanın ilk kilometrelerinde motor yüksek devirde kullanılmaz diye biliyorum.Parcaların birbirine uyum süresinde araba yüksek devirde kullanılırsada motordan istenilen performans alınmayabilir.Rodaj süresinde düsük devirlerde gaz pedalına sonuna kadar basmakta cok sakıncalıdır.Bu durum sürtünmeyi fazlasıyla arttıracagından silindirlerin zarar görmesi muhtemel.Ama tabi bazı arabalar icinde rodaj süresinin cok gerekli olmadıgınıda duymustum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...