Jump to content

TÜVTÜRK Araç Muayenesi...

M.E.G
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Şu son 1 haftadır Facebook'ta Tüvtürk'te araç muayeneleri artık her yıl !! diye bir mesaj dolanıp duruyor. Böyle bir haber filanda denk gelmedi bana ama, internet efsanelerine bir yenisimi eklendi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sirf tüvtürk degil burda almanyada ayni konu gecti, avrupa birliginden bir kisi istegini illeti ama su an herhangi bi degisiklik olmadi. Insallah yasa yürürlüge girmez. Her 2sene tüve gutmek yeterli bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Merhaba Arkadaşlar,

Tüvtürk'e Şu Çift egzoz çıkışı ve Sonradan takılma Xenon farlarla ilgili vize/muayene şartlarını soran e-mail atmıştım. Cevap gelmeyince birdaha atmıştım. Sonra baktım cevap veren filan yok, bu sabah sitem dolu 3.mesajı attım. Bu seferde cevap vermezseniz bir sonraki mesajımı bilgi olarak, Genel müdürünüz Kemal Ören’e göndereceğim diyerek sonlandırdım.:)

Sonuç olarak mesajın cevabı biraz önce geldi,  onu paylaşıyorum sizlerle.

Sayın İlhan Söyler,

Bizimle paylaştığınız e-mail için teşekkür ederiz.

Egzozla ilgili yapacağınız değişiklik Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığının yayınlamış olduğu kusurlar tablosuna göre aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. İstasyonun muayene esnasında yapacağı görsel kontrol esnasında aşağıdaki kusurlardan 1 veya 2 sini birlikte değerlendirmek sureti ile uygun olanı verecektir.

Ağır Kusurlar mutlaka değiştirilmesi gereken kusurlardır.Hafif kusurlar ise muayeneye engel teşkil etmez.

Xenon farların Ağır Kusur olarak değerlendirilmesi, 01.01.2012 tarihi itibariyle T.C.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan kusurlar tablosu ile birlikte başlamıştır..

Aracınızın orijinalinde xenon far sistemi mevcut ise bu durum kusur olarak değerlendirilmez.

Ancak, orijinalinde olmayan sonradan montajı yapılan ve uygun olmayan xenon far sistemi olan araçlarda genellikle otomatik far ayar seviye sezicileri montajı yapılamamaktadır. Bu nedenle Xenon Far otomatik seviye sezicisi olmayan araçlar için aşağıdaki şekilde kusurlar verilmek sureti ile kusur derecelendirmesi yapılır.

Manuel olarak kumanda edilen far ayarlayıcısı istasyon tarafından kabul edilmeyerek otomatik far ayar şartı aranacaktır. 

Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok            Ağır Kusur

Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor    Ağır Kusur

Saygılarımızla,

TÜVTURK A.Ş.

Evet, bu hafta sonu çift egzoz muayeneden geçecek mi geçmeyecek mi göreceğiz bakalım :)

Geçen hafta sonu egzoz ölçümünü yaptırdım. Önce dışarı parkedip prosedürü sorayım dedim. Adam ruhsatı aldı, aracı içeri alayım mı diye sordum gerek yok dedi. Yazdı muayene kağıdını tamam dedi uzattı. Parayı verdim eyvallah dedim :)

Xenon farları söktüm. Xenonlar çok basitmiş. Orjinal kabloyu xenondan gelene takıyorsun o kadar. Ben harici elektrik bağlantısı vs felan vardır diye de düşünmüştim. Xenonu taktırdığımda far ayarları bozulmuştu, daha aşağıya bakıyordu. Sonradan serviste ayarlatmıştım. Değiştirmeden önce ayarları belirledim değiştirdikten sonra far ayarları bozulmadı. Servis ampul uzunlukları aynı olmadığı için değişim olur demişti. Büyük ihtimal değişim olacağını varsayıp ayarlara bakmadan kendileri değiştirdiler.

Ve Cumartesi saat 08:30 da Esenyurt da  :)

Son olarak Tüvtürk son derece haklı olarak bazı formaliteler getirmiş.

Randevuyu belirli sayıda iptal ederseniz veya değiştirseniz veya gitmezseniz 1 yıl boyunca  tekrar alamıyorsunuz.

Muayene tarihini geçirdiğinizde aylık oranda %7 ceza uygulaması yapılıyor.  vs. vs

Dediğim gibi son derece haklılar yoksa millet işin suyunu çıkartır. Ama benim muayenem ayın 14'ün de bitiyor ve hafta içine denk geldiği için ayın 15'i hafta sonuna randevu alıyorum ve 30 gün sonra götürecek biri ile aynı cezayı yiyorum. Hafta içi çalışanlar izin alamayanlar oluyor, muayene tarihi geçtikten sonra 1 haftalık bir süre koy bu gibi durumlar için. Hadi bunu düşünemedin bak fikir veriyorum.Mantıklı bir düşünce uygula :)

Hatta ben bunu Tüvtürk'e yazayım aynı şekilde dur :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüvtürk den aradılar. Bakanlık onaylı olduğu için bir şey yapamayız dediler. Ama pazar gününe denk gelseydi ve siz pazartesi gelseydiniz yapılabilir dediler. Ve bir de keşke bir hafta öncesi gelseydiniz dediler.

Öncelikle hemen aradılar tebrikler. Ben de kendileri benim isteğim olmadığını, zaten yapamayacağınızı bildiğimi ama bir fikir olsun ileriki dönemler için belki bakanlık tarafına sunulabileceğini belirttim.

:)

Bir hafta öncesi gelinebilir evet, ama bana tanınmış bir süre var ve o süreden önce götürmeme hakkım var. Sonrası için bir ayarlama yapılabilir maduriyet olmaması açısından.

Burada vatandaşın rahat, kolay, kaliteli hizmet almasını sağlamak. Yoksa ben 1 ay öncesinden de götürürüm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar yarın itibariyle muayenem doluyor lpgli olduğundan lpg sızdırmazlık raporu alıp sonra tüve gidecem ben muayene yaptırmayalı değişen bişey veya istenen başka evrak varmı öğrenmek istedim ???  bide 1.6 motor 1991 model olan aracımın muayenesinin maliyeti ne olur Tüv ne kadar istiyor acaba ??? unutmadan ayın 15 aybaşından sonra muayeneye gitsem ne kadar ceza öderim malumunuz  kamu çalışanıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar yarın itibariyle muayenem doluyor lpgli olduğundan lpg sızdırmazlık raporu alıp sonra tüve gidecem ben muayene yaptırmayalı değişen bişey veya istenen başka evrak varmı öğrenmek istedim ???  bide 1.6 motor 1991 model olan aracımın muayenesinin maliyeti ne olur Tüv ne kadar istiyor acaba ??? unutmadan ayın 15 aybaşından sonra muayeneye gitsem ne kadar ceza öderim malumunuz  kamu çalışanıyım.

Tüm detaylar burada

http://www.tuvturk.com.tr/periyodik-arac-muayenesi.aspx

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

muayenemi oldum :D sapasağlamım.

Sızdırmazlık istiyorlar mı?

Bende muayene gideceğim internette istenmediği yazıyor ama gidip dönmeyelim kapıdan :)

Bide muayene istemiyorsa bile polis çevirip yok diyeceza keser miki?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende muayene gideceğim internette istenmediği yazıyor ama gidip dönmeyelim kapıdan :)

Muayene istasyonunda kendileri yapıyorlar bu kontrolü, tabiki de ücretine mukabil... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sızdırmazlık gerek görürlerse istiyorlar. Ama genelde gerek görmüyorlar. Gitmeden önce (benim gibi) yaptırıp fazladan para verme ve zamanını harcama derim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sızdırmazlık gerek görürlerse istiyorlar. Ama genelde gerek görmüyorlar. Gitmeden önce (benim gibi) yaptırıp fazladan para verme ve zamanını harcama derim :)

Pardon pardon ben eksoz ölçümü ile karıştırdım özür... Sızdırmazlık raporu istenilmiyor, ancak kendileri cihazlarla sistemi komple kontrol ediyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Arkadaşlar arka tampon reflektörünü zemini beyaz  ve ledli olanla değiştirmek istiyorum,muayenede sorun çıkarmı bu konuda bilgisi olan varmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Randevu almaya çalışıyorum netten, "Asbis sıra no" diye bir şey soruyor, bendeki ruhsatta bu yok, yeni mi çıktı?

Asbisi ("Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması") yeni satış aldığımız zaman verilen belgede çokca kullanıyorlar ama ruhsatta var mı bilmiyorum yeni tescillerde,satışlarda filan kullanılıyor heralde.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç tescil belgesinin (Trafik değil) matbu olarak basılı olan 6 haneli seri numarası imiş arkadaşlar... Bendekinde şahıs bilgilerinin en altında basılı, seri harfleri ile birlikte....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...