Jump to content

Mazda 3 Bakım Periyotları

recep35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İstanbul'un dünyanın  bir çok şehrinden trafik olarak  sıkıntılı olduğu doğrudur. fakat Paristen romadan vb. dahi iyi durumda olduğu da bir gerçektir... Ben sizinle polemiğe girmek istemem, herkesin görüşüne de saygı duyarım.

Ben sadece bir şeyler yapılması gerektiği, birilerinin bir adım atması gerektiğini söyleyip, İngilizcesi iyi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Bence yeterli sayıda mail giderse,  mazda kendisi de bizi avrupa değilse bile Azarbaycan ve Rusya ile aynı kefeye koyar.  

Mazdayı kötülemem, ben de beğenerek aldım ve severek kullanıyorum fakat 1,2 turbo motorlu bir araç 15-20 000 de bir servise gidiyorsa 1,5 atmosferik veya 1.6 dizel veya benzinli atmosferik bir motorun üstelik dünyanın en sağlam ve uzun ömürlü motorlarından birinin 10.000 de bir servise girmesi gereksizdir. gerekli olsa Avrupa da da girerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

belki de bu motor, 20 bin de servise girse, dünyanın en sağlam ve uzun ömürlü motoru olmayacak.. 

periyodik bakımda, tüm vidaların sıkılması ve tüm hortumların kontrolü gibi başlıklar var.. bunlar  yapılması gerekiyor ve yapılıyor diye kabul ediyorum.. mazda-tr  bizim iyiliğimiz için bakım yaptırmamızı istiyordur.. her şey para değil diye iyimser yaklaşalım. zaten zorla araç da satmıyorlar.  

ben burada daha öncede yazdım. renault symbol şirket aracım var.  20bin de bir çağırıyor servis.  sıfır aldık. 13bin de balata bitti. bitti derken gerçekten bitti.  bitti yahu. uyarıcılara kadar inmiş. ses ile anladık. diskler çizildi. frenler tutmadı..  olabilir mi böyle birşey. ilk bakıma girmeden bitti. hadi biz sert kullandık.. emekli müdürümüz de  16 da bitirdi. 

muhtemelen benimkinin100.bin de motoru da biticek.. 70binde şuanda ve sıkıntılar başladı. 

arkadaşımın linea' sı zincir triger kopardı.  sebebi yağ değişim periyotları bu kullanıma uzun geldiği için.

fiat tr garantiden yaptı. ya garanti bitmiş olsaydı..   zaten triger koparmış ve toplanmış araca kim binmek ister. elden çıkardık. tatile giderken kopmuş olması ve diğer rezillikler de kâr olarak kaldı.. çekici masrafı. otel . valiz.  izin gününü sanayide geçirmek..

size karşı bir art niyetim yok ve sadece farklı bir pencereden bakmanızı istedim. arkadaşça. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2014 ve sonrası mazda 3 ler ve 2013 ve sonraso mazda 6 lar yeni tip motora skyaktif g tipi motora sahiptir.bunlara ömrü 20.000 km olan çok özel motor yağı ve yağ filtresi hava filtresi vardır.mazda servisine gidince bakabilirsiniz bu yağlar çok özeldir ve piyasada bulunmaz.kısacası bu yeni nesil mazdalar servise 20.000 km de bir gidebilir.benim aracıma uygun yağ mazda dexelia 5-30 yağ vardır ve bunlar 15.000 km gider.aracım 2010 mazda 6 otomatik

yeni Mazdalarda kısacası bakım aralığı 20.000 km veya yılda birdir.hangisi önce dolarsa (2013 ve sonrası mazda 6 ve 2014 ve sonrası mazda 3)

ama ben aracıma aşırı titizim ücretini de karşılıyorum diyen mazda severler varsa isteyen tabi 10.000 km de isteyen 15.000km de bir getirebilir.ama merak etmesinler yeni nesil motorlu Mazdaların bakım ömrü 20.000 km dir araca bişey olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında buradaki konu tüketici hakları ile ilgili bir durum. Ben aracı Japonyadan direkt kendim ( gerçi benim aracın belgelerinde made in mexica yazıyor. Benim için çok büyük hayal kırıklığı oldu, Japon malı aldım sanıyorsun, Jettalar gibi meksika malı çıkıyor, bu da ayrı bir hukuki konu bayiinin belirtmesi lazım ) almış olsam ve burada servis ve garanti vermese mazda haklı olur.

Fakat ben Türkiye'den  Türk hukukuna göre yaptığım bir sözleşme ile araç satın alıyorum ve araçta belki de gereksiz yere servis şartı haksız şart olarak konulmuş, zaten forumda da okuduğumuz kadarı ile 15.000 de bir giden arkadaşların garantisini bozmuyorlarmış.

Mazda'nın bize doyurucu bir açıklama yapması gerek, Türkiyede yollar bozuk, veya benzin rafine kalitesi düşük vb. böyle bir şey yoksa bu bakım şartı haksız şart oluşturur ve hakimin müdahalesine gerek duyulur yani mazda Türkiye'de de mesela İzlanda da  Ukraynada olduğu gibi servis hizmeti vermek zorundadır.

Bu konuda İngilizce bir metni hazırlayıp mazda merkeze şikayetimizi yazılı olarak yapmalıyız, dikkate alacaklarını zannediyorum. Ben diğer mazda modelleinin durumunu bilmiyorum fakat 2013 öncesi modeller için de aynı şart varsa o arkadaşlar da başvuruda bulunabilir ve hatta bulunsunlar. Böyle saçmalık olmamalı.  chevrolet bile avrupadan çekilmesine rağmen araçlarının kullanım ömrü olan 10 yıl boyunca servis ve bakım vemeyi taahhüt etti. 

Amerika'da 86 oktan benzin kullanılıyor, o adamın bakım periyodu 20.00 de bir büyük ihtimalle. ben 95 oktan alıyorum. gerçek kalite 90-91 civarı diye biliyorum neyse, adam beni Irak' la, pakistan'la, asfalt yolu bile olmayan ülkelerle aynı kategoriye koyuyo.r bu vatandaş olarak benim zoruma gidiyor... 3. dünya ülkesi muamelesi yapıyor, 

konu ile alakasız ama merak ettiğim için soruyorum arabanın nere üretimi olduğu arabanın neresinde yazıyor ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

konu ile alakasız ama merak ettiğim için soruyorum arabanın nere üretimi olduğu arabanın neresinde yazıyor ? 

VIN No’su uzerindeki semboller uretim yapilan ulkeyi gosteriyor. Ayrica surucu tarafindaki kapi icindeki etiketler uzerinde uretici sirketin ismi var. Mexika’daki sirketin tam ismini hatirlamiyorum ancak "Mazda Motor Mexico DA S.V.” gibi bir seydi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neyse arkadaşlar kimsenin umurunda değil anlaşılan. Hatta çoğu arkadaş memnun,  O zaman herkese hayırlı sürüşler, iyi servisler diliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İstanbul'un dünyanın  bir çok şehrinden trafik olarak  sıkıntılı olduğu doğrudur. fakat Paristen romadan vb. dahi iyi durumda olduğu da bir gerçektir... Ben sizinle polemiğe girmek istemem, herkesin görüşüne de saygı duyarım.

Ben sadece bir şeyler yapılması gerektiği, birilerinin bir adım atması gerektiğini söyleyip, İngilizcesi iyi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Bence yeterli sayıda mail giderse,  mazda kendisi de bizi avrupa değilse bile Azarbaycan ve Rusya ile aynı kefeye koyar.  

Mazdayı kötülemem, ben de beğenerek aldım ve severek kullanıyorum fakat 1,2 turbo motorlu bir araç 15-20 000 de bir servise gidiyorsa 1,5 atmosferik veya 1.6 dizel veya benzinli atmosferik bir motorun üstelik dünyanın en sağlam ve uzun ömürlü motorlarından birinin 10.000 de bir servise girmesi gereksizdir. gerekli olsa Avrupa da da girerdi.

Neyse arkadaşlar kimsenin umurunda değil anlaşılan. Hatta çoğu arkadaş memnun,  O zaman herkese hayırlı sürüşler, iyi servisler diliyorum..

Şahsi düşüncemi, fikrimi söylüyorum. Sizinle aynı görüş ve fikirde olmadığım için, siz bunu polemik olarak algılıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 11 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar , aracım 3bin e yakın civarda. Mazda3 benzin 2015 model otomatik. 

Aracımda ilk bin km ücretsiz bakım diye birşeyi var mı acaba? Şuana kadar servise götürmedim ne zaman götürmem lazım? Neler yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim. Fazla bilgi sahibi değilim. Yağ bakımı falan yapılıyor diye duydum kesin ve net bilgi istiyorum. Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda3 bakım 6 ay veya 10 binkmde ben bir yılda 2 defa bakıma götürdüm. Son bakıma bayramdan 2 gün önce girdi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14.09.2016 at 00:25, Ali furkan ipek :

Merhaba arkadaşlar , aracım 3bin e yakın civarda. Mazda3 benzin 2015 model otomatik. 

Aracımda ilk bin km ücretsiz bakım diye birşeyi var mı acaba? Şuana kadar servise götürmedim ne zaman götürmem lazım? Neler yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim. Fazla bilgi sahibi değilim. Yağ bakımı falan yapılıyor diye duydum kesin ve net bilgi istiyorum. Teşekkürler. 

Burada kim ne yazarsa yazsın kaynak, evrak-belge vs paylaşmadığı sürece, size göre teorik olarak "Net Bilgi" sayılmaz. 

Bu durumda en net bilgiye Kullanım Kılavuzu Kitapçığından ulaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

İyi günler arkadaşlar gruba yeni dahil oldum 2009 Model Mazda 3 Touring aldım. Aracı expertize soktum sorunsuz, boyasız ve kazasız çıktı.Araç 140 binde yağını filitrelerini yeni dğeiştirdim. 1-19 Kasım indirimini düşünerekten Eskişehir yetkili servisinde hangi bakımlarını yaptırmamı önerirsiniz. Araçta şuana kadar bir sorun hissetmedim. Tecrübe ve bilgilerinizi esirgemezseniz sevinirim.Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba. öncelikle otomatik şanzumansa şanzuman yağını değiştirin. 100.000 km değişmesi lazım. eski sahibini tanımıyorsanız bence değiştirin en iyisi 100 lira filan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, kanuni1973 :

merhaba. öncelikle otomatik şanzumansa şanzuman yağını değiştirin. 100.000 km değişmesi lazım. eski sahibini tanımıyorsanız bence değiştirin en iyisi 100 lira filan. 

Yok otomatik şanzıman değil :( ama yagini degistirdim.Baska akliniza bir sey geliyor mu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Cag3 :

Yok otomatik şanzıman değil :( ama yagini degistirdim.Baska akliniza bir sey geliyor mu.

V kayışına, gergi bilyasina, direksiyon & fren hidroligine ve soğutma suyuna bakılırsa iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Debriyaj baskı balata ne zaman değişmiş. Bilinmiyorsa kullanıcı olarak ilk kalkış anında bir kaçırma hissi var mı araçta ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, Mümin :

Debriyaj baskı balata ne zaman değişmiş. Bilinmiyorsa kullanıcı olarak ilk kalkış anında bir kaçırma hissi var mı araçta ?

Değişmemiş olabilir belki Mümin.. Yani dizellerde baskı balata ömrü daha kısa idi ama. Benzinlilerde ömür daha uzun olsa gerek..Benim dizelde 105 bin kmde değişmişti..

@Cag3

Bakım ve kontroller olarak..

Ön / arka lastikler yer değiştirmek gerekebilir.

Araç lifte kaldırılarak tüm alt bölüm gözle kontrol edilmeli. Bilgisayara bağlanarak diğer sizin fark edemeyeceğiniz sorunlar var ise çıkabilir. Ama dediğim lifte kaldırılarak kontrol edilmeli araç..

Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aklıma gelmişken yüksek hızlarda veya belli hız aralıklarında titreme vs hissediliyorsa rot-balans da acil ucuz ve yapılması gerekenler arasında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Mümin :

Oyle hic baski balatasini kontrol ettirdim.

15 saat önce, quiteguide :

V kayışına, gergi bilyasina, direksiyon & fren hidroligine ve soğutma suyuna bakılırsa iyi olur. 

Sogutma suyuna baktilarda digerilerne bakmadilar galiba quite tesekkur ettim.

Arkadaşlar hatırlatmalar icin tesekkurler akliniza baska gelen varsa onerilerinizi dikkate alayimO0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Benimde aklıma takıldı, aracı alır almaz özel servise götürmüştüm. Aracın garantisi bittikten sonra hep aynı kişi bakıyormuş. Bende ona götürdüm. 90 bin km de şuan aracım ve bir daha ki bakıma 1 yıl sonra veya 100 binde geleceğimi söyledi. Burada okuduklarımdan öğrendiğime göre arabanın bakım periyodu 6 ayda 1 miş. Ayrıca yine okuduğuma göre 100 binde ağır bakıma gireceğim ve şanzıman yağını da değiştirmem gerekecek. (Araç otomatik) Fakat usta 150binde değişecek dedi. Sizlerin bilgisi var mı? Sanırım eve gidince ilk işim şu kitapçığı okumak olucak:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Saridoan :

Merhaba Arkadaşlar,

Benimde aklıma takıldı, aracı alır almaz özel servise götürmüştüm. Aracın garantisi bittikten sonra hep aynı kişi bakıyormuş. Bende ona götürdüm. 90 bin km de şuan aracım ve bir daha ki bakıma 1 yıl sonra veya 100 binde geleceğimi söyledi. Burada okuduklarımdan öğrendiğime göre arabanın bakım periyodu 6 ayda 1 miş. Ayrıca yine okuduğuma göre 100 binde ağır bakıma gireceğim ve şanzıman yağını da değiştirmem gerekecek. (Araç otomatik) Fakat usta 150binde değişecek dedi. Sizlerin bilgisi var mı? Sanırım eve gidince ilk işim şu kitapçığı okumak olucak:)

6 ay yada 10.000 Km diye geçiyor. Ama son yıllarda Mazda 6 ay konusuna pek takılmıyor. Ama 10 bin km'yi geçirmemenizi öneririm. 

Şanzıman yağınızıda bence beklemeyin şu an bile değiştirebilirsiniz. Mazda servis kampanyası var %30 indirim var. Bence değerlendirebilirsiniz..

Dışarıda yaptıracaksanızda şanzıman yağı konusunda dikkatli olun.. Daha önceleri özelde/sanayide yanlış şanzıman yağı kullanımları oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...