Jump to content

SRC olmadan yola çıkmayın. Cezalar can yakıyor.

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

SRC olmadan yola çıkmayın. Cezalar can yakıyor.

28 Ocak 2009 Çarşamba, 09:27

Türkiye, Avrupa Birliği’ne uyum süreci içerisinde birçok yeniliğe adapte olmaya çalışıyor. Yeni yıl ile beraber birçok yenilik uygulamaya konuldu. Bu kapsamda gelen yenilikler ticari araç kullanıcılarını da etkiliyor. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununda şoförler için yeni standartlar getirilmiş. Bunlardan en önemlisi olan SRC ve Psikoteknik raporunu ticari araç kullanıcılarının alması zorunlu hale getirildi.

5 yılda bir yenilenecek

Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nde, ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine (SRC) sahip olmaları ve sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları gerekliliği yönetmelikte yer alıyor.

Ehliyet yeterli değil

Ehliyet ile trafiğe çıkmak yeterli olmuyor. SRC belgesinin olması şart koşuluyor. SRC belgesi olmayan sürücülere ve taşıt sahiplerine ceza kesiliyor. Ayrıca denetimini yapan Ulaştırma Bakanlığına bağlı 30 bin sivil memur, Jandarma Trafik, Trafik Polisi ve Trafik Zabıtası  tarafından kontrollerde yakalanmanız durumunda şoföre 250 TL araç sahibine ise 5000 TL ceza yazılıyor. SRC belgesi olmadan araç kullanılırsa cezanın yanında taşıtta görevli memurlar tarafından bağlanıyor. Eğer SRC belgeniz yoksa trafik kazasına karışırsanız sigorta şirketleri tarafından hasar ödemesi de yapılmıyor.

Psikoteknik raporu nasıl alınır?

Psikoteknik raporu için 2 adet fotoğraf, ehliyet fotokopisi ve kimliğinizle birlikte rapor vermeye yetkili kurumlara giderek bir saatlik test sonucu bu raporu alabiliyorsunuz. Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücüleri almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerli oluyor. Bu süre dolduktan sonra tekrar bu rapordan almaları gerekiyor.

Psikoteknik testi nedir?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin

(algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin

(tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve

kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.)

ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca

varılmasıdır.

Psikoteknik testi nasıl yapılır?

Ön Bilgi Formu ve Trafikteki Durum ve Davranış Testinin doldurulması ile başlayan uygulama daha sonra sürücü Trafikent Psikoteknik Değerlendirme cihazına alınarak, Bilişsel ve Psikomotor yeteneklerini ölçmek amacıyla çeşitli testler uygulanıyor. Son olarakta Trafikent Psikoteknik Değerlendirme cihazından alınan test sonuçlarıyla birlikte psikolog görüşmesi gerçekleştirilir. Bu görüşmede sürücünün test sonuçlarının değerlendirmesi psikolog tarafından yapılıyor.

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/124299-Suruculer-dikkat.aspx

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende bi konu açmıştım src kursu ile 31.12.2008 itibari ile  src belgeme kavuştum ama aklıma takılan bikaç soru var hala mesele benim ehliyetim B sınıfı ama bana verilen src belgesi  SRC3 yani uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı belgesi B sınıfı ehliyet buna müsaitmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende bi konu açmıştım src kursu ile 31.12.2008 itibari ile  src belgeme kavuştum ama aklıma takılan bikaç soru var hala mesele benim ehliyetim B sınıfı ama bana verilen src belgesi  SRC3 yani uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı belgesi B sınıfı ehliyet buna müsaitmi?

Ufak kamyonet, minibüs veya benzeri ile eşya, kargo vs. taşıyacaksan neden olmasın :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ufak kamyonet, minibüs veya benzeri ile eşya, kargo vs. taşıyacaksan neden olmasın :D

mesela kangoo ile uluslararası ne taşıyabilirimki? :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

neyse işte cezası var almak lazım demişler bende psikoteknik raporum ve SRC3 belgemle karayollarında fink atıyorum Karayolları mutlu Devlet Mutlu Şirket mutlu....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanlış anlaşılmış ben üç beyazdan bahsettim :D

bi tane daha vardı beyazlardan ama aklıma gelmedi :D

şey olabilir mi :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.ay itibari ile 3000km yol yaptım sehirlerarası ford connectle hatta 2 sefer kontrole girdim soran olmadı :) bakalım bu ay ne olacak :)

onun cezasını yazıcak trafik polisinde mangal gibi yürek olması lazım bence :D ceza çok uçuk...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

onun cezasını yazıcak trafik polisinde mangal gibi yürek olması lazım bence :D ceza çok uçuk...

bari fiyatınıda yazsaydınya :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...