Jump to content

Mazda 3 LPG Yakıt Tüketimi Ortak Konu

quixotic
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

eğer subap yağlayıcı kullanılmıyorsa opet den almanızı öneririm çünkü gazı yağlı oldugundan subaplara zararı minumum olur 

Lpg enjektörleri ve regülatörüne zararı da maximum olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yaklaşık 1ay önce aldığım ve 20 gün önce lpg taktırdığım mazda 3 sedam imp. manuel aracımla ilk depo lpg mi bitirdim ve sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir hususu vurgulamak istiyorum. Ölçümler tamamen kendime aittir ve bir kimyager olarak tamamen matematiksel olarak hesaplama yaparım. İnanmak zor olsa da aşağıda okuyacağınız bütün veriler gerçektir.Geçen ay sattığım 1999 model opel astra gl aracımda da 5 sene boyunca benzer sonuçlar elde etmişliğim vardır.

Araç lpg dönüşümü yapıldıktan sonra deneme sürecinde 20tl gaz alındı ve depo tamamen boşaldıktan sonra fullenerek aşağıdaki sonuçlar elde edildi.

Gaz fiyatı:2,09tl

Depo:42 lt

Alınan gaz:77tl/2,09lt/tl =36,84 lt.

Gidilen km= 421 (tüketim tamamen şehir içi)

Kullanılan bölge =Antalya

Ortalama sıcaklık= Gündüz evden çıkış sabah 07:30 sıcaklık ortalama 10 derece.

Akşam eve dönüş 15:00 sıcaklık ortalama 15 derece.

Ortalama hız= 25km/saat             

Trafik yoğunluğu = yoğun akıcı

Gidiş ve dönüş için geçilen ışık sayısı toplam 13 adet ve ortalama bekleme süresi 1-1,5dk

Güzergah bilgileri = Günlük 17km gidiş – 17km geliş toplam 34 km.Bu yolun toplamda 10km kısmı şehir dışı sayabileceğimiz nitelikte.Kalan kısmı aşırı yoğun olmayan ancak pekçok dönüş, ara sokak içeren ve 50km üzerinde hız yapmaya müsait olmayan, zaman zaman trafiğin durduğu, genelde akıcı sayılabilecek ( 2-3-4. vites kullanımı) yoğunlukta.

Gelelim yakıt tüketimine.Öncelikle şunu 2 konuyu belirtmek isterim;

1-Yakıt tüketimi kesinlikle şu kadar parayla şu kadar yol gittim diyerek hesaplanamaz. Doğru olan km  başına tükettiğiniz lpg yada benzinin litresi olmalı.

2- Tüketim hesaplanırken (lpg için konuşuyorum) aynı istasyondan hatta her seferinde aynı pompadan alsanız dahi her seferinde deponuza giren lpg miktarı farklıdır.Doğru ölçüm yapabilmek şu sırayı izlemelisiniz.

A) Deponuz tamamen boşken istasyona girip deponuzu doldurun. Aldığınız lpg’nin kaç lt olduğunu kaydedin.

B) Araç istasyondan çıkmadan km yi sıfırlayın ve deponuz tamamen boşalana kadar lpg almayın.İlla alacam diyorsanız aldığınız lpg’nin lt cinsinden  değerini önceki miktara ekleyin fakat km’yi sıfırlamayın.Deponuz tamamen boşalınca yaptığınız toplam km ve aldığınız toplam lpg (lt olarak) tüketiminizi verir.

C) Depo tamamen boşalınca aracınızı benzine alarak istasyona gidin.Burada en çok yapılan hata aracı yeniden fulleyip alınan miktardan hesap yapmaya çalışmaktır.Ama en son aldığınız lpg miktarı yaktığınız değil,  yakacağınız miktardır.Dolayısıyla hesabı yaparken bir önce aldığınız (tamamen bitinceye kadar kullandığınız ) lpg miktarı ile yaptığınız km arasındaki bağıntı doğru sonuç verir.

Kendi aracımda yaptığım tüketim;

Formülüze edecek olursak

100x Alınan toplam lpg(lt)/Yapılan toplam km = Aracın 100 km de tükettiği lpg miktarı

100x36,84/421= 8,75lt  (Benim aracım 100 km de 8,75 lt lpg yakmış.)

Buradan 1 km de yaktığım lpg=8,75/100=0,0875 lt o da km başına 0,0875x2,09=0,182 tl

Ancak aracımız her çalışma da benzin de kullanıyor. Dolayısıyla fiyat üzerinden konuşmak için bu veriyi de mutlaka eklemeliyiz.Aynı aracı uzun süre kullananlar aylık yaklaşık olarak bu tüketimi aldıkları benzin miktarından hesaplayabilir.Ama bu konuya da matematik olarak yaklaşmak için aracın fabrika verilerini kullanalım.Benim aracım için fabrika verisi 8,5lt/100 km.

Ben aracımı çalıştırdığımda kısa bir süre bekleyip (rölantinin düşmesini beklemiyorum) harekete geçtiğimde yaklaşık 1km sonra araç tüpe geçiyor.Bu da günde bir sabah, bir akşam 2 km benzinle kullanmak demek.Bir ayda bu toplam 60 km civarı.Fabrika verilerine dönersek bu da ayda 5,1lt benzin eder.Ancak aracın ilk çalışmada hareket etmeden yüksek rölantide çalıştığını, motorun soğuk olduğu için benzini tam yakamadığını ve lpg ye geçişin tam 1km sonra olmadığı, her gün sadece iki kez değil birkaç kez yeniden çalıştırdığımız gibi faktörleri göz önüne alırsak bu veriyi yaklaşık %50 oranında artırmalıyız.Bu da benim için aylık 7,5lt benzin ediyor.Ben bunu yaklaşık 8lt olarak kabul ediyorum.Çok soğuk yerlerde bu veri tabiki daha yüksek olacaktır.Burada dikkat edilmesi gereken konu bu tüketimin 1aylık olduğudur. Yani kaç depo lpg tüketirseniz tüketin bir ayda yakacağınız benzin bu kadar.Benim aylık ortalamam yaklaşık 1000km.Buradan yola çıkarak hesap yapacak olursak

1km de 0,0875lt lpg yakıyordum.1000km de bu 87,5lt lpg eder oda 87,5*2,09=182,8tl

Aylık benzin masrafım 8lt*4,25tl=34tl

Toplam maliyet= 182,8+34=216,8tl / 1000km

Bu da km başına 0,216 tl eder. Bu rakamda mazda çok yakıyor diyenlere kapak olur.

Burada vurgulamak istediğim diğer bir husus da aracın yakıt tüketimi trafik yoğunluğu ve kullanıcısına fazlasıyla bağlıdır. Konuyu çok uzatmak istemediğim için bu konuya girmeyeceğim ama talep eden arkadaşlar olursa kullanıma bağlı tüketim konusunda da detaylı bir çalışma yapmaya çalışırım.Ancak şunu söylemeliyim ki sürüş keyfinden fazla taviz vermeden, belli alışkanlıklar kazanarak aracınızda %20 tasarruf yapmanız mümkündür.Ben yukarıdaki tüketimi belli kurallara uyarak çok da kasmadan elde ettim.Eğer kendimi biraz zorlarsam bu tüketimi 8,2-8,5 lt/100 km gibi bir değere de getirebilirim.

Herkese kazasız, belasız sürüşler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bendekı otomatık arac.:)

Sisdekı manuel çok guzel bır bence gezmenın tozmanın konforun tadını cıkar arkadasım :) 

41 kere maşallah diyelim  :nazar:

Sağlıcakla kalın...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bendekı otomatık arac. :)

Sisdekı manuel çok guzel bır bence gezmenın tozmanın konforun tadını cıkar arkadasım :)

41 kere maşallah diyelim  :nazar:

Sağlıcakla kalın...

Teşekkürler hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg enjektörleri ve regülatörüne zararı da maximum olur.

Bunu opet e kanitladiginiz da zarari karsiliyorlar diye biliyorum, regülatör de filtre ve atık vidasindan temizligi yapıldığında enjektörlerdr belirlenen kmlerde bakimi yapilirsa birşey olmaz diye düşünüyorum
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunu opet e kanitladiginiz da zarari karsiliyorlar diye biliyorum, regülatör de filtre ve atık vidasindan temizligi yapıldığında enjektörlerdr belirlenen kmlerde bakimi yapilirsa birşey olmaz diye düşünüyorum

Öyle bi dünya yok ne yazık ki. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

selamlar arkadaişlarım..

2,15 tlden 32 lt gaz ile şehir içi 219 km yaptım.bana çok fazla yakmışım gibi geldi siz ne düşünüyorsunuz..

önerileriniz ne??

şhir içi km başında 31,5 kuruş yapıyo çok değilmi??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yüz kilometrede 14 litre gibi bir değer. Benzinli otomatik şu havada 10 llitre yakıyor dersek, sizin değeriniz de abartılı değil gibi. Otomatik mi aracınız?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman fazla bu miktar.

O zaman fazla bu miktar.

gaz filtresi değiştirmek gaz ayarı yaptırmak düşürür mü yakıtı??

veya rutin bakım yaptırmak?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hava filtresi tıkalıysa fazla yakabilir. Lpg kalibrasyon ayarı bozulduysa veya filitresi tıkandıysa yine fazla yakabilir. İlk önce bunlara baktırın bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gaz filtresini değiştirip gaz ayarı yaptırdım..otogaz şirketindeki elemanlar po ve güvenal gazdan uzak durun su basıyorlar dedi !!

opet shell ve bp önerdiler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamamı istanbul şehir içinde, otomatik mazda3 (lt olarak kağıt almayı unuttuğum için yazamıyorum) 64 tl lik lpg ile 280 km yol almışım. akşam ve sabahda hep trafikteyim. Ben 30 krs altına inmez diyordum, daha ilk depomda şok oldum. Ben alıştıkça daha da aşağıya çekerim bunu, bence müthiş bir değer bu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
 Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• brn
      Yazan: brn
      Merhaba arkadaşlar,
      Yaklaşık 10 gün önce Mazda 3 almıştım. Aracım 2012 impressive otm. Aracı aldıktan 3 gün sonra LPG taktırdım. Zaten almadan once karar vermiştim. Bu benim 4. Benzinli alıp LPG taktıgım arabam oldugu için ilk tereddütleri aşmam kolay oluyor genelde:). 
      Gelelim LPG takma sürecine ve sonrasına.
      LPG'yi Ümraniye Kadosanda bulunan Üçel LPG'ye taktırdım. Daha onceki 3 aracımın montajını da onlar yapmıstı.  Prins Teknomax kitini tercih ettim. Ekstra olarak subap yağlama kiti de takıldı.  LPG montajı yapıldıgında araç 53800 kmde idi.  38 litrelik simit taktırdım ama buna ragmen bagaj içindeki tabanlık yüksek kaldı. O işi daha çözemedim. Bu hafta balataları değiştirmeye gidecegim. Belki onu da hallederim.  30 litre lpg alıyor depo.  Montajı yaparken bir konuda canımı sıktılar. Motorun üzerindeki plastik kapagın sag kısmında ECU'ya giden soketleri koruyan kısmı çıkarmaları gerekti. Fakat Mazda bu metal parcayı cıvata yerine perçinle tutturmustu. Bunu ince bir matkapla cok rahat sökebilirlerdi fakat biri geldi ve kalın matkapla perçin olmayan yerlerinden kırmak suretiyle cıkarmaya calisti. Pense ile eğdi büktü. Mahvetti anlayacagınız. Sonra cıkaramayınca baska biri benim dedigim sekilde percinleri cıkardı ve parca cıktı. Lakin mahvolmustu. En son yerine takarken biraz düzeltip bantla tahrif olmus kısımları örttüler. Neyse bulabilsem yenisini takıp adamlara fatura edecegim ki kabul ettiler.  Montajdan sonra aracın kullanımında pek bir değişim olmadı lakin oncesinde de cok kullanmadım. Sadece 150 km yaptım Depoyu bitirmeden merakten ölçüm yaptım ve 126.4 km sonra tekrar fulledim. 2.82'den aldım LPG'yi ve tam 37.00 lira tuttu. 29.2 kurus yapar yani. Litre olarak da 10.38lt/100km yapar. Yol bilgisayarı da ayni süreçte 8.2 ortalama gösterdi.  Bu mesafeyi genelde uzun yol sayılabilecek bir rotada yaptım. Yani 80 kmsi çekmeköy-yenidoğan-şekerpınar rotasında neredeyse trafiksiz yolda 90-100 kmh hız ile yaptım. Geri kalanı da taşdelende şehiriçinde orta trafikde yaptım. Muhtemelen bu lpg zamları ile 35 kuruslara cıkmam an meselesi. Ki bence normal ve beklediğim gibi.   
      Öncesinde forumda LPG konularına bir göz gezdirdim. Belki sorusu olan arkadaslara yardımcı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim. Sorusu olan arkadaslara için memnuniyetle cevap veririm. 

• Yeni Oluştur...