Jump to content

Mazda 3 LPG Yakıt Tüketimi Ortak Konu

quixotic
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1 minute ago, Ultrass34 said:

Bir skyactive kullanıcısı olarak bana göre güzel değerler

İnşallah ilerleyen zamanlarda skyactive sahibi de oluruz. Diğer araçlara göre ayrı bir duruşu var.

Değerlerin iyi olmasına sevindim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Manjimurai :

İnşallah ilerleyen zamanlarda skyactive sahibi de oluruz. Diğer araçlara göre ayrı bir duruşu var.

Değerlerin iyi olmasına sevindim.

İnşallah hocam 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar Merhaba, dizel ile lpg arasında gidip geliyorum. Yıllık ortalama 30bin km civarı yol yapıyorum, bu yüzden yakıt konusunda biraz hassasım. Lpg de şu an için km'de ne kadar yakıyor kullanıcı arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

54 dakika önce, Raggaman :

Arkadaşlar Merhaba, dizel ile lpg arasında gidip geliyorum. Yıllık ortalama 30bin km civarı yol yapıyorum, bu yüzden yakıt konusunda biraz hassasım. Lpg de şu an için km'de ne kadar yakıyor kullanıcı arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

2. nesil mazda 3 otomatik. 90 km sabit hız ile 7-7.5 lt lpg yakıyorum. 100-110 arası hıza sabitlediğimde de 8-8.5 lt arası. 120 km hıza sabitlediğimde de 9-9.5 lt.

Geçen kasım ayında 3100 km yapmıştım ve 545 tl (gaz fiyatları 1.90 ile 2.40 arasında değişkendi ortalama 2.15 gibi) gaz almıştım. 17.5 kuruş idi genel ortalama uzun yolda. 300-400 km si şehiriçidir. 2000 km si de 90 a sabitlenmiş sürüş şartlarında. Son 400-500 km ise dayanamayıp 140 a sabitleme ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mutlu Tekir :

2. nesil mazda 3 otomatik. 90 km sabit hız ile 7-7.5 lt lpg yakıyorum. 100-110 arası hıza sabitlediğimde de 8-8.5 lt arası. 120 km hıza sabitlediğimde de 9-9.5 lt.

Geçen kasım ayında 3100 km yapmıştım ve 545 tl (gaz fiyatları 1.90 ile 2.40 arasında değişkendi ortalama 2.15 gibi) gaz almıştım. 17.5 kuruş idi genel ortalama uzun yolda. 300-400 km si şehiriçidir. 2000 km si de 90 a sabitlenmiş sürüş şartlarında. Son 400-500 km ise dayanamayıp 140 a sabitleme ile.

evin önünde sabit dursa bundan çok yakardı hocam 8:)

şaka bir yana maşallah çok güzel değerler :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, emekli :

evin önünde sabit dursa bundan çok yakardı hocam 8:)

şaka bir yana maşallah çok güzel değerler :nazar:

Şehiriçi de 33 kuruş yakıyor abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

39 dakika önce, Mehmet Özdemir :

@Mutlu Tekir tüm bu değerlerle birlikte artı benzin sarfiyatın nedir?

Yazın 2-3 ayda 1, 50 tl alırım. Ama bu aralar sürekli şehiriçi kullandığımdan ve kış şartlarından ötürü ayda 50 tl alıyorum. Ayda 350-400 şehiriçi yaptığımı da düşünürsek 33 kuruşa ek 12-15 kuruş.

Ayın 15'inde 50 tl benzin (lpg 42 lt lik tankı fullerim, 35 lt alır genelde) 80 tl gaz alırım, 3-3.5 hafta civarı lpg gidiyor. Eğer bir dahaki ayın 15 ine 3-5 gün kaldıysa benzinle de gidip geliyorum hem ek olarak yakıt almıyorum, hem de benzinde kuzu kendine geliyor. :) (Günlük git gel 15 km) 

Motor ısındıktan sonra yeri geliyor 4500 devir üstüne çıkıyorum, haliyle kitimi 4500 devir üstü benzine geçecek şekilde ayarlattım. Yarışmak isteyen olursa da benzine alıp 3-5 km gidebiliyorum. Genellikle sakin, arada sırada da agresif.

Kışın aylık 50 tl benzin/20 gün, her çalıştırmada 1.2 tl benzin harcıyor sanırım kışın. Yalnız kar vs olduğunda önce aracı çalıştırırıp klimasını açarım, ön cama yönlendiririm. Ondan sonra araçtan çıkar, araç üstündeki tüm karı temizlerim. Bu kullanım şartında aylık 50. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakit tuketimi ile ilgili bir gözlemlememi paylaşmak istiyorum. Geçen ay araca obd2 cihazı taktim. Bir kaç hafta takılı kaldi. Bu sure zarfında şehir içi 9-10 lt tüketen aracim aynı kullanım sartlarinda nerdeyse 15 lt gaz yaktı. Ses sisteminin ayarlarini da sifirladigini fark ettim. O gün torpido da süs olarak duruyor. Yakıt da yavaş yavaş normale dönüyor.

IMG-20160217-WA0000.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam benim araçta da odb2 takılı neredeyse bir aydir ama değişen birsey yok. Ne artma ne azalma. Ama yine de içime bir Kürt düşürdunuz :)

Yakit tuketimi ile ilgili bir gözlemlememi paylaşmak istiyorum. Geçen ay araca obd2 cihazı taktim. Bir kaç hafta takılı kaldi. Bu sure zarfında şehir içi 9-10 lt tüketen aracim aynı kullanım sartlarinda nerdeyse 15 lt gaz yaktı. Ses sisteminin ayarlarini da sifirladigini fark ettim. O gün torpido da süs olarak duruyor. Yakıt da yavaş yavaş normale dönüyor.

IMG-20160217-WA0000.thumb.jpg.d9b63395f630588f1fa68537aed52aa7.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Obd li araçların yakıtı düzeltmelerinin de bir sınırı vardır. Önce obd kapalı halde yolda güzel bir ayar çekilmeli ardından obd açılmalıdır. Lpg nin gösterge değerinin %20 fazla yaktığı göz ardı edilmemelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, Manjimurai :

Hocam benim araçta da odb2 takılı neredeyse bir aydir ama değişen birsey yok. Ne artma ne azalma. Ama yine de içime bir Kürt düşürdunuz :)

Obd2 den kastim elm327 cihazi, ecudan bilgileri okuyan alet. Bazı siteler de satılan yakıtı dusurdugu iddia edilen obd portuna takılan cihaz değil. Aracı stop ettiğiniz de cihaz otomatik olarak kapanmiyor ise obd portundan cikarmanizi şiddetle tavsiye ederim. Bende ki cihaz da açma kapama düğmesi yok. Her zaman açık. Art niyetli kisiler dişardan bluetooth ile müdahale edip camlari acilabilirler istenmeyen durumlar oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen bendeki de o. Torque ile aracı takip ediyorum multimedia ekrandan. Kontağı kapatinca kapanıyor. Yakıtı sifirladigimda bir deneyim bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, Manjimurai :

Aynen bendeki de o. Torque ile aracı takip ediyorum multimedia ekrandan. Kontağı kapatinca kapanıyor. Yakıtı sifirladigimda bir deneyim bakalım.

Dashboard ve Obd Driver isimli uygulamaların full versiyonları vardı bende. Dashboard çok başarılı ve ara yüzü gayet kullanışlı. Ne derece doğru bilmem maksimum hp ve torque verilerini de gösteriyordu.

IMG-20160217-WA0001.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
11 saat önce, kralmali :

aracım 2006 mazda 3 1.6 otomatik yol bilgisayarında 100 km de 12.3 gösteriyor sizce çok mu?

Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama bence sehir ici icin makul bir değer. Arac şu hissi veriyor mu? 'bastin mi gidiyor' öyleyse gerisine pek takılmaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Muş merkezdeyim hocam şehir içi o değer bemim merak ettiğim bu benzin lpg karışık mı çünkü okula gidiyorum yakın çoğu zaman lpg ye geçmiyor bile

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• brn
      Yazan: brn
      Merhaba arkadaşlar,
      Yaklaşık 10 gün önce Mazda 3 almıştım. Aracım 2012 impressive otm. Aracı aldıktan 3 gün sonra LPG taktırdım. Zaten almadan once karar vermiştim. Bu benim 4. Benzinli alıp LPG taktıgım arabam oldugu için ilk tereddütleri aşmam kolay oluyor genelde:). 
      Gelelim LPG takma sürecine ve sonrasına.
      LPG'yi Ümraniye Kadosanda bulunan Üçel LPG'ye taktırdım. Daha onceki 3 aracımın montajını da onlar yapmıstı.  Prins Teknomax kitini tercih ettim. Ekstra olarak subap yağlama kiti de takıldı.  LPG montajı yapıldıgında araç 53800 kmde idi.  38 litrelik simit taktırdım ama buna ragmen bagaj içindeki tabanlık yüksek kaldı. O işi daha çözemedim. Bu hafta balataları değiştirmeye gidecegim. Belki onu da hallederim.  30 litre lpg alıyor depo.  Montajı yaparken bir konuda canımı sıktılar. Motorun üzerindeki plastik kapagın sag kısmında ECU'ya giden soketleri koruyan kısmı çıkarmaları gerekti. Fakat Mazda bu metal parcayı cıvata yerine perçinle tutturmustu. Bunu ince bir matkapla cok rahat sökebilirlerdi fakat biri geldi ve kalın matkapla perçin olmayan yerlerinden kırmak suretiyle cıkarmaya calisti. Pense ile eğdi büktü. Mahvetti anlayacagınız. Sonra cıkaramayınca baska biri benim dedigim sekilde percinleri cıkardı ve parca cıktı. Lakin mahvolmustu. En son yerine takarken biraz düzeltip bantla tahrif olmus kısımları örttüler. Neyse bulabilsem yenisini takıp adamlara fatura edecegim ki kabul ettiler.  Montajdan sonra aracın kullanımında pek bir değişim olmadı lakin oncesinde de cok kullanmadım. Sadece 150 km yaptım Depoyu bitirmeden merakten ölçüm yaptım ve 126.4 km sonra tekrar fulledim. 2.82'den aldım LPG'yi ve tam 37.00 lira tuttu. 29.2 kurus yapar yani. Litre olarak da 10.38lt/100km yapar. Yol bilgisayarı da ayni süreçte 8.2 ortalama gösterdi.  Bu mesafeyi genelde uzun yol sayılabilecek bir rotada yaptım. Yani 80 kmsi çekmeköy-yenidoğan-şekerpınar rotasında neredeyse trafiksiz yolda 90-100 kmh hız ile yaptım. Geri kalanı da taşdelende şehiriçinde orta trafikde yaptım. Muhtemelen bu lpg zamları ile 35 kuruslara cıkmam an meselesi. Ki bence normal ve beklediğim gibi.   
      Öncesinde forumda LPG konularına bir göz gezdirdim. Belki sorusu olan arkadaslara yardımcı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim. Sorusu olan arkadaslara için memnuniyetle cevap veririm. 

• Yeni Oluştur...