Jump to content

Mazda 3 LPG Yakıt Tüketimi Ortak Konu

quixotic
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

36 dakika önce, Erhan ataç :

Çok teşekkür ederim sağolun 

bekir beye extra söylemem gereken birşey varmıdır acaba yapması gereken.

Yok, sıkıntı varsa bulur zaten. Yazılım ve ayar konusunda çok iyidir. 

29 dakika önce, mazdacı58 :

Sa Mutlu tekir bey, facebook da  bir grup var. Lpg ayarı ile alakalı https://www.facebook.com/groups/166227217241702/  bu grup ile ilgili görüşünüzü alabilir miyim? 

Brc Türkiye distribütörü Mehmet Özenç beyin bir yazısı vardı. open loopdaki ayar yapılırken closed loopdaki tüm değerler fakirleştirilebilir diyordu. Ben de onun gibi düşünüyorum. Agresif kullanılarak yapılmış bir ayar üstüne open loop kısımları zengin bırakılabilir. 4000 ya da 4500 devir üstünde de tamamen benzine geçecek şekilde ayarlanabilir. Sakin kullanıcıysanız zaten bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, Mutlu Tekir :

Yok, sıkıntı varsa bulur zaten. Yazılım ve ayar konusunda çok iyidir. 

Brc Türkiye distribütörü Mehmet Özenç beyin bir yazısı vardı. open loopdaki ayar yapılırken closed loopdaki tüm değerler fakirleştirilebilir diyordu. Ben de onun gibi düşünüyorum. Agresif kullanılarak yapılmış bir ayar üstüne open loop kısımları zengin bırakılabilir. 4000 ya da 4500 devir üstünde de tamamen benzine geçecek şekilde ayarlanabilir. Sakin kullanıcıysanız zaten bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız.

Yani bu gruptaki ustalara lpg için afr  ayarı yaptırmamız iyi olur mu? Onlar ayrıca lpg deki yağlama sistemini kabul etmiyorlar gereksiz ve faydasız buluyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

49 dakika önce, mazdacı58 :

Yani bu gruptaki ustalara lpg için afr  ayarı yaptırmamız iyi olur mu? Onlar ayrıca lpg deki yağlama sistemini kabul etmiyorlar gereksiz ve faydasız buluyorlar. 

Valla onları bilemeyeceğim. Ha ltft+stft den ayar yapılmış ha afr den aynı şey sonuçta. Eğer etrafınızda yaptıracağınız usta yoksa bunları da tercih edebilirsiniz tabiki.

Yağlama konusu muallak. Kurum yaratıyor iyi diyen de var, o yağ anca emme subabında işe yarar, egzos subabına nasıl gidecek diyen de var. Mehmet Özenç de olumsuz bakanlardan. Ben de başlarda olumsuz bakıyordum fakat Zealot Ufuk hocamın dediği mantıklı geldi, kurum yaratma görevi olduğundan faydalı olabilir. Kesin bir şey yok maalesef. İsteğe bağlı. Eğer aracınızda takılıysa kullanmaya devam edin, liqui moly nin uygun fiyata yağı da vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

46 dakika önce, Mutlu Tekir :

Valla onları bilemeyeceğim. Ha ltft+stft den ayar yapılmış ha afr den aynı şey sonuçta. Eğer etrafınızda yaptıracağınız usta yoksa bunları da tercih edebilirsiniz tabiki.

Yağlama konusu muallak. Kurum yaratıyor iyi diyen de var, o yağ anca emme subabında işe yarar, egzos subabına nasıl gidecek diyen de var. Mehmet Özenç de olumsuz bakanlardan. Ben de başlarda olumsuz bakıyordum fakat Zealot Ufuk hocamın dediği mantıklı geldi, kurum yaratma görevi olduğundan faydalı olabilir. Kesin bir şey yok maalesef. İsteğe bağlı. Eğer aracınızda takılıysa kullanmaya devam edin, liqui moly nin uygun fiyata yağı da vardı.

Teşekkür ederim mutlu bey peki sizin dediğiniz tarzda elazığ bingöl bitlis van da lpg ayarı yapan usta var mı? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, mazdacı58 :

Teşekkür ederim mutlu bey peki sizin dediğiniz tarzda elazığ bingöl bitlis van da lpg ayarı yapan usta var mı? 

Bilgim yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Selam mazda everler 3 ay önce 2006 mazda3 dynamic aldım ve geçtiğimiz hafta lpg taktırdım bugün gölcük foça gölcük yaptım 945 km de 205 tl lpg yaktı.lpg diyati oralama 2.70 tl km de 36 kuruş  (şehir dışı) benzinden sonra sonuç çok iyi. Siz ne dersiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, Toroslu :

Selam mazda everler 3 ay önce 2006 mazda3 dynamic aldım ve geçtiğimiz hafta lpg taktırdım bugün gölcük foça gölcük yaptım 945 km de 205 tl lpg yaktı.lpg diyati oralama 2.70 tl km de 36 kuruş  (şehir dışı) benzinden sonra sonuç çok iyi. Siz ne dersiniz

Merhaba hocam 

öncelikle benzinde mi 36 kuruş yakıyordu onu anlamadım ama sizin söylediğiniz km ye göre lpg de 21 kuruşa geliyor bu da inanılmaz bir rakam çok iyi hatta çok çok iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet benzinde lpg yi hesaplarken farklı yerlerden gaz aldım biraz sasabilir ama 25 kr bile olsa çok iyi diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, Toroslu :

Kurus degilde litre hesabi olarak soylerseniz cunku lpg fiyati gunden gune degisebiliyor. kac litre yakiyorsunuz lpg de ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, alpulusoglu :

Kurus degilde litre hesabi olarak soylerseniz cunku lpg fiyati gunden gune degisebiliyor. kac litre yakiyorsunuz lpg de ?

Lpg takıldıktan sonra ilk kez uzun yola çıktım hesaplarıma göre 8lt/100 km ancak dediğim  gibi farklı yerlerden aldığım için hesap biraz şaşabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Toroslu :

Evet benzinde lpg yi hesaplarken farklı yerlerden gaz aldım biraz sasabilir ama 25 kr bile olsa çok iyi diye düşünüyorum 

Çok iyi vallahi yada benim araç uçuyo lpg de 11-12/100km şehir içi ve otomatik agrasif kullanmadan çok mu o zaman arkadaşlar anlamadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Erhan ataç :

Çok iyi vallahi yada benim araç uçuyo lpg de 11-12/100km şehir içi ve otomatik agrasif kullanmadan çok mu o zaman arkadaşlar anlamadım

Benim bildigim bir arac benzinde 10 litre yakiyorsa lpg de 11 12 yakar hocam .yani normal durumunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, alpulusoglu :

Benim bildigim bir arac benzinde 10 litre yakiyorsa lpg de 11 12 yakar hocam .yani normal durumunuz.

Çok teşekkür ederim hocam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

30 lt. tankı doldurup şehir içi 267 km şehirdışı 350 km kadar gittim otomatik şanzıman 2004 mazda 3 ile. Yani;

Aracım şehiriçi 100km'de 10,2 litre gaz yakıyor.

Aracın uzun yolda 100km'de 7,8 litre gaz yakıyor. (gaz ayarından önceydi büyük ihtimal şimdi 9 litrelerdedir)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

mazda kullanıcılarının bile hesabı kuruş bazında yapması beni şaşırttı açıkcası.

eski araçlarımdaki lpg tecrübelerime göre eğer araç yok bilgisayarı bozuk değilse, yol bilgisayarında yazan değerin %20-25 arası fazla miktarda litre bazında lpg tüketimi oluyor. bunu birkaç arabada test ettim. doğru sonuç verdi.

bu konuda 10 sayfa yazı okudum ama 1 tane bile sağlıklı değer göremedim. bl kasa otomatik aracıma taktırmak istiyorum ama kullanıcılardan litre bazında veri verebilecek olan var mı acaba?

yani bilgisayar 9,5 gösteriyor. ben 11litre gaz yakıyorum gibi. ya da uzun yolda 110km hızda şu kadar litre lpg harcadım şeklinde yazılabilir mi acaba?

17.02.2016 at 14:58, Mutlu Tekir :

2. nesil mazda 3 otomatik. 90 km sabit hız ile 7-7.5 lt lpg yakıyorum. 100-110 arası hıza sabitlediğimde de 8-8.5 lt arası. 120 km hıza sabitlediğimde de 9-9.5 lt.

Geçen kasım ayında 3100 km yapmıştım ve 545 tl (gaz fiyatları 1.90 ile 2.40 arasında değişkendi ortalama 2.15 gibi) gaz almıştım. 17.5 kuruş idi genel ortalama uzun yolda. 300-400 km si şehiriçidir. 2000 km si de 90 a sabitlenmiş sürüş şartlarında. Son 400-500 km ise dayanamayıp 140 a sabitleme ile.

sanırım en doğru veriler de bu. izmir istanbul 105km hız ile benzinde 6,5lt benzin yaktı. mutlu bey'in hesabına göre benzin ortalamasına göre %25 fazla lpg litre yakıyor mazda 3 bl otomatikler. aslında lpg de beklenen %20 fazla litredir ama neden mazda 3 te fazla onu anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araç biraz zengin ayarlandı o nedenle. İstediğiniz tüketim leri paylaştım hep ama sizi zahmetten kurtarayım. 

90 la 7 7.5

100 le 8

110 la 8.5 9

120 de 9.5 10

140 da 11 11.5 gibi

Lpg değerleri bu. Fakat geçen bayramda subapların gitmeye yakın olmasından mıdır bilmiyorum 120 130 sabitlememe rağmen 8 8.5 lt yaktı. Lpg ısıl değeri benzinden %20 az olduğu için benzine göre %20 daha fazla yakar. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Mutlu Tekir :

Benim araç biraz zengin ayarlandı o nedenle. İstediğiniz tüketim leri paylaştım hep ama sizi zahmetten kurtarayım. 

90 la 7 7.5

100 le 8

110 la 8.5 9

120 de 9.5 10

140 da 11 11.5 gibi

Lpg değerleri bu. Fakat geçen bayramda subapların gitmeye yakın olmasından mıdır bilmiyorum 120 130 sabitlememe rağmen 8 8.5 lt yaktı. Lpg ısıl değeri benzinden %20 az olduğu için benzine göre %20 daha fazla yakar. 

Zaten bu gördüm okurken. O yüzden sizin mesajdan alıntı yaptım hocam. 

Siz kaç km de subap değiştiriyorsunuz? Kullanım tarzınız nasıl? Önerir misiniz? Yılda 10bin km yapıyorum şehir içi çoğunlukta. Şehir içinde 9,6 yakıyor benzin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hatası kul, LPG'siz atmosferik motor olmaz.

Nazara gelmeyelim diye yakıt tüketimini söylemeyecegim.

Yalnız, şu an 187 nm Max. Torque üretiyor. Beni kesmez, gaz pedalinin daha da sert olması lazım. Ufak bir ayarla 200-210 nm olacak.

Nedeni, yeni subaplar, sorunsuzLPG işçiliği + sıvı püskürtme.

Buyrun.

IMG-20180628-WA0000.jpg

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Zaten bu gördüm okurken. O yüzden sizin mesajdan alıntı yaptım hocam. 

Siz kaç km de subap değiştiriyorsunuz? Kullanım tarzınız nasıl? Önerir misiniz? Yılda 10bin km yapıyorum şehir içi çoğunlukta. Şehir içinde 9,6 yakıyor benzin

Subap sorunu 55bin km.de arıza ışığı yaktı. Tam yurtdışına geldiğimde. Şu anda arıza ışığı yanık geziyorum. Performansta düşüş, rölantide oynama, stop etme yok çok şükür şimdilik. Araç şu anda 57 bin km.de 

Motor ısındıktan sonra şehiriçinde çok agresif kullanırım. Subap olayının sebebi agresif kullanım. 3000 devri geçmezseniz 70bin km.ye kadar uzar.

quiteguide abi dalga geçiyorsun di mi o değerlerle? :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• brn
      Yazan: brn
      Merhaba arkadaşlar,
      Yaklaşık 10 gün önce Mazda 3 almıştım. Aracım 2012 impressive otm. Aracı aldıktan 3 gün sonra LPG taktırdım. Zaten almadan once karar vermiştim. Bu benim 4. Benzinli alıp LPG taktıgım arabam oldugu için ilk tereddütleri aşmam kolay oluyor genelde:). 
      Gelelim LPG takma sürecine ve sonrasına.
      LPG'yi Ümraniye Kadosanda bulunan Üçel LPG'ye taktırdım. Daha onceki 3 aracımın montajını da onlar yapmıstı.  Prins Teknomax kitini tercih ettim. Ekstra olarak subap yağlama kiti de takıldı.  LPG montajı yapıldıgında araç 53800 kmde idi.  38 litrelik simit taktırdım ama buna ragmen bagaj içindeki tabanlık yüksek kaldı. O işi daha çözemedim. Bu hafta balataları değiştirmeye gidecegim. Belki onu da hallederim.  30 litre lpg alıyor depo.  Montajı yaparken bir konuda canımı sıktılar. Motorun üzerindeki plastik kapagın sag kısmında ECU'ya giden soketleri koruyan kısmı çıkarmaları gerekti. Fakat Mazda bu metal parcayı cıvata yerine perçinle tutturmustu. Bunu ince bir matkapla cok rahat sökebilirlerdi fakat biri geldi ve kalın matkapla perçin olmayan yerlerinden kırmak suretiyle cıkarmaya calisti. Pense ile eğdi büktü. Mahvetti anlayacagınız. Sonra cıkaramayınca baska biri benim dedigim sekilde percinleri cıkardı ve parca cıktı. Lakin mahvolmustu. En son yerine takarken biraz düzeltip bantla tahrif olmus kısımları örttüler. Neyse bulabilsem yenisini takıp adamlara fatura edecegim ki kabul ettiler.  Montajdan sonra aracın kullanımında pek bir değişim olmadı lakin oncesinde de cok kullanmadım. Sadece 150 km yaptım Depoyu bitirmeden merakten ölçüm yaptım ve 126.4 km sonra tekrar fulledim. 2.82'den aldım LPG'yi ve tam 37.00 lira tuttu. 29.2 kurus yapar yani. Litre olarak da 10.38lt/100km yapar. Yol bilgisayarı da ayni süreçte 8.2 ortalama gösterdi.  Bu mesafeyi genelde uzun yol sayılabilecek bir rotada yaptım. Yani 80 kmsi çekmeköy-yenidoğan-şekerpınar rotasında neredeyse trafiksiz yolda 90-100 kmh hız ile yaptım. Geri kalanı da taşdelende şehiriçinde orta trafikde yaptım. Muhtemelen bu lpg zamları ile 35 kuruslara cıkmam an meselesi. Ki bence normal ve beklediğim gibi.   
      Öncesinde forumda LPG konularına bir göz gezdirdim. Belki sorusu olan arkadaslara yardımcı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim. Sorusu olan arkadaslara için memnuniyetle cevap veririm. 

• Yeni Oluştur...