Jump to content

Mazda 3 LPG Yakıt Tüketimi Ortak Konu

quixotic
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2012 model Mazda 3 Mirai aracımı bayramdan bir hafta önce aldım. Uzun yolda İstanbul - Ankara arası genelde 120 km sabit hızla 8.3 l/100km ortalamayı gördüm ancak şehir içi çok kasarsam, trafiğe çok takılmazsam 11, kasıp trafiğe takılırsam 13, fırsatını bulduğumda kasmayıp trafiğe takılırsam 15 değerlerini görüyorum. Yani 100 TL benzinle 200 km'yi göremedim henüz. Benzinli kullanmaya direneceğim ancak ileride lpg yolları görünüyor maalesef [emoji20]

Bayramda 4 saati dur kalk ile geçen istanbul Sakarya arası git-gel 7 saat + 100 km şehir içi yolculukta karbüratörlü aracım lpg yaktığı gibi yakmışsın 45lt lpg 500 km,araban mı yaktı sen mi yaktın bilemedim
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Yılkı :

Bayramda 4 saati dur kalk ile geçen istanbul Sakarya arası git-gel 7 saat + 100 km şehir içi yolculukta karbüratörlü aracım lpg yaktığı gibi yakmışsın 45lt lpg 500 km,araban mı yaktı sen mi yaktın bilemedim

Valla ben yakmadım da, yakıt tüketimi beni yaktı diyebilirim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Arkadaşlar uzun araştırmalar sonucunda forumda tavsiye edilen firmalarda başı çeken Mavi Denizler'e LPG kitini taktırdım. 44 litrelik tank ile Sequent 32 kitini uyguladılar. Araç 50.000 km'den az yol yapmış olduğu için motor aksamı için kasko da yaptırdım, 2 yıl boyunca sübap veya diğer aksamlarda sıkıntı olursa diye kendimi sağlama alayım dedim :) Montajlarını ve ilgi, alakalarını beğendim. montaj sonrası ilginç bir elektrik sıkıntısı yaşadım ama sorun küçük bir rölenin yerinden oynamasıymış, sorun hemen çözüldü. İlk ölçümlere göre 12.5l/100 km yakıt tüketimi oldu. Yol bilgisayarında okuduğum benzin değeri ile hemen hemen aynı denk geldi. Resmen yakıt tüketim masrafım yarıya düştü diyebilirim, çekiş konusunda da dik yokuşlar dahil bir güç kaybı yaşamadığımı düşünüyorum. Mavi Denizler'i kesinlikle tavsiye edebilirim, montaj yerleri, hortum boyları falan çok iyi oldu, işlerinde ehiller ve Mazda 3 konusunda tecrübeliler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Selamın aleyküm arkadaslar 2011 mazda 3 impressive otomatik aracim km de 30 kuruş yakıyor nedeni ne olabilir acaba bujiler den olurmu lpg filtresi ısı ayarı falan yaptırdım birde aracin bujileri kac binde değişiyor aracim 54binde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Emir46 :

Selamın aleyküm arkadaslar 2011 mazda 3 impressive otomatik aracim km de 30 kuruş yakıyor nedeni ne olabilir acaba bujiler den olurmu lpg filtresi ısı ayarı falan yaptırdım birde aracin bujileri kac binde değişiyor aracim 54binde

Emin olun 1 ay sonra daha fazla yakacak !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, İlhan :

Belkide 1 ay değil daha yakın..

Kim bilir belki de yarın !

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Millet benzinde 30 kuruş yakınca yatıp kalkar şükreder. Otomatik aracınızla 30 kuruş yakıyorum diye şikayetçisiniz. Uzun yolda yakalanamıyor o değer benzin olmuş 5 lira. Hey Allahım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mutlu Tekir :

Millet benzinde 30 kuruş yakınca yatıp kalkar şükreder. Otomatik aracınızla 30 kuruş yakıyorum diye şikayetçisiniz. Uzun yolda yakalanamıyor o değer benzin olmuş 5 lira. Hey Allahım.

LPG'de 30 kuruş normal mi ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Emir46 :

Aleykum selam. Normaldir arkadaşım. aracı fazla kurcalatma. Kahramanmaraş gibi trafiksiz bir yerde benim dizel yakıyor 6,4 lt

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Burak :

LPG'de 30 kuruş normal mi ? 

Benzin diye görmüşüm. Lpg olsa bile çok iyi değer. Ankara'nın düz açık yollarının avantajı. 0,30 tl/2.24 tl/lt lpg=13 küsür lt lpg, e zaten 9.8 fabrika verisi, lpg %20 fazla yakar 12 lt lpg fabrika şehiriçi verisi yapar. 

Benim burada lpg 2.62 tl ve 40 kuruşa yakındır, sürdüğüm yokuşlu ve ışıklardaki trafikten ötürü. 15 lt lpg ortalamam var. 

Şehiriçi tamamen görecelidir, şu kadar kuruş, bu kadar litre yanıltıcı, fabrika verilerine de ulaşmak zaten çoğu zaman imkansızken şehiriçindeki yakıtı dert etmek gereksizlik. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Mutlu Tekir :

Benzin diye görmüşüm. Lpg olsa bile çok iyi değer. Ankara'nın düz açık yollarının avantajı. 0,30 tl/2.24 tl/lt lpg=13 küsür lt lpg, e zaten 9.8 fabrika verisi, lpg %20 fazla yakar 12 lt lpg fabrika şehiriçi verisi yapar. 

Benim burada lpg 2.62 tl ve 40 kuruşa yakındır, sürdüğüm yokuşlu ve ışıklardaki trafikten ötürü. 15 lt lpg ortalamam var. 

Şehiriçi tamamen görecelidir, şu kadar kuruş, bu kadar litre yanıltıcı, fabrika verilerine de ulaşmak zaten çoğu zaman imkansızken şehiriçindeki yakıtı dert etmek gereksizlik. 

Belki aynı şehirdeki bir kullanıcı, Lpg sarfiyatını merak edebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, İlhan :

Neden abi birde buji değişimi kaç binde yapılıyor bilgin varmi

Bir saat önce, NoooFearrrr :

Şehir içi 30 krş çok değil. Sonuçta aracınız bide otomatik vites.

1.8 civic hb 23 kuruş yakıyor bence çok yakıyor bizimki

Bujiler i degistirirsem düşer galiba

59 dakika önce, weya :

Aleykum selam. Normaldir arkadaşım. aracı fazla kurcalatma. Kahramanmaraş gibi trafiksiz bir yerde benim dizel yakıyor 6,4 lt

Yok hemserim bence çok bujileri degistirirsem düşer galiba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Emir46 :

Neden abi birde buji değişimi kaç binde yapılıyor bilgin varmi

Eeee zam gelecek akaryakıta. Bu ülkede yatıyorsun, kalkıyorsun..Bir bakmışsın akaryakıta zam gelmiş. :D

Yani bu gün Lira/Krş cinsinden paylaştığın bilgi..Bir süre sonra hiç bir anlam ifade etmeyeceği gibi. Kendin bile anlamayıp hatırlamayacaksın. O yüzden esas olan Litre cinsinden veri en sağlıklı paylaşımdır. :tey:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence LPG'nin 2.4 - 2.5 TL'leri gördüğü şu zamanlarda 30Kr/km çok ideal bir yakıt tüketimi. Ben hafta içi ya trafikle boğuşuyorum ya da otobanı kullanıyorum ortalamam 12.5l/100 km ki zaten yol bilgisayarı da buna yakın değerler gösteriyor. Benim anlamadığım şey, LPG'de ortalama %20 daha fazla yakıt tüketiyorken yol bilgisayarındaki değer tükettiğim LPG ile bu kadar yakın nasıl çıkabiliyor ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba forumdaşlar . Ya biliyorum Havalar soğukken tüketim fazla olur ama daha 1 ay önce LPG de 24 Kuruş yakıyorken . Şuan 38 Krş yakıyorum. 

1 depoyla 235KM giderken şimdi 185KM de bitiyor. Bunu sadece soğuk havya bağlamak normal mi sizce ?  Zaten Otoban üstü diye 32LT lik depoyu 81TL ye doldurdum canım sıkıldı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, arseyticaret :

Merhaba forumdaşlar . Ya biliyorum Havalar soğukken tüketim fazla olur ama daha 1 ay önce LPG de 24 Kuruş yakıyorken . Şuan 38 Krş yakıyorum. 

1 depoyla 235KM giderken şimdi 185KM de bitiyor. Bunu sadece soğuk havya bağlamak normal mi sizce ?  Zaten Otoban üstü diye 32LT lik depoyu 81TL ye doldurdum canım sıkıldı :) 

Geçen ay ki veri büyük ihtimalle zamlardan önce ki döneme ait.

Ortalama tüketimi lt şeklinde vermediğiniz için çok sağlıklı bir şey söyleyemeyeceğim ama, büyük ihtimalle havaların soğuması ile araç LPG kalibrasyonu istiyor.

81/32: 2.53 LPG litre fiyatı

Bir depo ile 185 km gittiyseniz, km de 38 değil 43.7 kuruş yapar. 81/185: 0.43783783783 

Aracın ortalama lpg tüketimi 17 lt görünüyor. Güzergahı ve aracı kullanım şeklinizi kendiniz bildiğiniz için az mı çok mu mukayeseyi sizin yapmanız gerekiyor. Aynı şartlarda şu an benzinde tüketiminiz 13 - 14 lt ise, lpg ortalaması normal gibi. Değilse LPG ayarlarına bakılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
06.11.2016 at 00:53, arseyticaret :

Hocam benim degerlerde ayni sayilir. Model 2009 Turning full bir sorun mu var acaba bir depo ile 215 km yaptim 32 lt lik depo

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• brn
      Yazan: brn
      Merhaba arkadaşlar,
      Yaklaşık 10 gün önce Mazda 3 almıştım. Aracım 2012 impressive otm. Aracı aldıktan 3 gün sonra LPG taktırdım. Zaten almadan once karar vermiştim. Bu benim 4. Benzinli alıp LPG taktıgım arabam oldugu için ilk tereddütleri aşmam kolay oluyor genelde:). 
      Gelelim LPG takma sürecine ve sonrasına.
      LPG'yi Ümraniye Kadosanda bulunan Üçel LPG'ye taktırdım. Daha onceki 3 aracımın montajını da onlar yapmıstı.  Prins Teknomax kitini tercih ettim. Ekstra olarak subap yağlama kiti de takıldı.  LPG montajı yapıldıgında araç 53800 kmde idi.  38 litrelik simit taktırdım ama buna ragmen bagaj içindeki tabanlık yüksek kaldı. O işi daha çözemedim. Bu hafta balataları değiştirmeye gidecegim. Belki onu da hallederim.  30 litre lpg alıyor depo.  Montajı yaparken bir konuda canımı sıktılar. Motorun üzerindeki plastik kapagın sag kısmında ECU'ya giden soketleri koruyan kısmı çıkarmaları gerekti. Fakat Mazda bu metal parcayı cıvata yerine perçinle tutturmustu. Bunu ince bir matkapla cok rahat sökebilirlerdi fakat biri geldi ve kalın matkapla perçin olmayan yerlerinden kırmak suretiyle cıkarmaya calisti. Pense ile eğdi büktü. Mahvetti anlayacagınız. Sonra cıkaramayınca baska biri benim dedigim sekilde percinleri cıkardı ve parca cıktı. Lakin mahvolmustu. En son yerine takarken biraz düzeltip bantla tahrif olmus kısımları örttüler. Neyse bulabilsem yenisini takıp adamlara fatura edecegim ki kabul ettiler.  Montajdan sonra aracın kullanımında pek bir değişim olmadı lakin oncesinde de cok kullanmadım. Sadece 150 km yaptım Depoyu bitirmeden merakten ölçüm yaptım ve 126.4 km sonra tekrar fulledim. 2.82'den aldım LPG'yi ve tam 37.00 lira tuttu. 29.2 kurus yapar yani. Litre olarak da 10.38lt/100km yapar. Yol bilgisayarı da ayni süreçte 8.2 ortalama gösterdi.  Bu mesafeyi genelde uzun yol sayılabilecek bir rotada yaptım. Yani 80 kmsi çekmeköy-yenidoğan-şekerpınar rotasında neredeyse trafiksiz yolda 90-100 kmh hız ile yaptım. Geri kalanı da taşdelende şehiriçinde orta trafikde yaptım. Muhtemelen bu lpg zamları ile 35 kuruslara cıkmam an meselesi. Ki bence normal ve beklediğim gibi.   
      Öncesinde forumda LPG konularına bir göz gezdirdim. Belki sorusu olan arkadaslara yardımcı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim. Sorusu olan arkadaslara için memnuniyetle cevap veririm. 

• Yeni Oluştur...