Jump to content

Cam Filmi

Playboy_86
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

dün bakım için servise gittiğimde cam filmleri dikkatimi çekti, markasını sorduğumda Solar Gard olduğunu söylediler. Solar Gard hakkında düşüncesi, fikri, görüşü olan var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 117
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

7

• Playboy_86

10

• barisdascan

12

• domestos

11

dün bakım için servise gittiğimde cam filmleri dikkatimi çekti, markasını sorduğumda Solar Gard olduğunu söylediler. Solar Gard hakkında düşüncesi, fikri, görüşü olan var mı acaba ?

http://solargard.com.tr/Auto/Home.htm

Web sayfası var bir göz atarsınız. Yapı sektöründe de olan bir firma, referansları var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

web sayfasına baktım, internette de kısa süreli bir araştırma yaptım, olumsuz bir yoruma rastlayamadım, bir de mazdaclub üyelerine sorayım demiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Piyasada ne olduğu belli olmayan o kadar çok cam filmleri varki. Markası, menşei, garantisi, distribütör firması, satış sonrası servisleri belli olmayanlar var. Sizin bulduğunuz markayla mukayese bile edilemez.

Bulunduğunuz yerde sonax ve ziebart şubeleri varsa onlardan da bir fiyat teklifi alırsınız. Bu iki firmanında ürünleri tescilli ve kaliteli ürünlerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir Opel forumunda Ziebart´ın SolarMaster ve SolarGard markalarını kullandığı bahsi geçiyordu. Sonax 550 TL istedi. SolarGard ise 300 TL.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir Opel forumunda Ziebart´ın SolarMaster ve SolarGard markalarını kullandığı bahsi geçiyordu. Sonax 550 TL istedi. SolarGard ise 300 TL.

iletimi düzeltiyorum. Sonax 250 TL istedi film için. boya korumayıda 250 TL´ye yapacaklarını söylediler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Şu bir gerçek;

Size filmden dolayı ceza yazmak isteyen polis/jandarma rahatlıkla bu cezayı yazar, çünki yönetmelikte bu var...

Siz de; linkteki avukat gibi karşı mücadeleye girişirsiniz, kazanırsınız kaybedersiniz o ayrı.

Şu haliyle ceza yazıldığında kanunsuz bir işlem tesis edilmemiş oluyor.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçen ay ziebart ta cam filmi yaptırdım, uygulama yapılmadan önce firma kendisini sağlama almak için belge imzalatıyor bu yüzden olası bir trafik cezası durumunda ziebart a gık bile diyemem bu durumda. bunun bilincinde hareket ederek 1 numara film ile kaplattım, dışarıdan bakıldığında film olduğu neredeyse belli olmuyor. benimde asıl amacım zaten 3 numarayı çekip apaçilik yapmak değildi, filmsiz arabanın içi yaz aylarında cehennem gibi oluyor ve güneşten gelen uv ışınları kendim için çok dert edinebileceğim bir konu değil fakat 2.5 yaşında kızımın etkilenmesini istemedim. trafik polisleri film kaplanmış bir arabaya eğer ceza keseceklerse mutlaka keserler, mahkeme dava açma falan hikaye. yapılacak birşey yok. faydasını düşünerek benim gibi kaplattırmak istiyorsanız illaki, o zaman ceza yemeyi de göze almalısınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu bir gerçek;

Size filmden dolayı ceza yazmak isteyen polis/jandarma rahatlıkla bu cezayı yazar, çünki yönetmelikte bu var...

Siz de; linkteki avukat gibi karşı mücadeleye girişirsiniz, kazanırsınız kaybedersiniz o ayrı.

Şu haliyle ceza yazıldığında kanunsuz bir işlem tesis edilmemiş oluyor.

;)

Öyle değil işte Veli,

Ben bu konuda uzun uzun bir şeyler yzmıştım, seneler önce de tartışma konusu olmuştu, forumun bir yerlerinde olacak ama şimdi bulamam..

Mesele şu, vatandaşa verilen cezanın dayanağı sadece kanun olabilir, bu evrensel "Kanunsuz suç ve ceza olmaz" ilkesidir. Bu o kadar önemlidir ki anayasada yazması bir yana ve "Kanunu bilmemek mazeret olmaz" ilkesine rağmen sadece ceza kanunları ve diğer kanunların ceza içeren maddeleri muhtarlıkılarda askıya çıkar, ilan edilir..

Şimdi Karayolları Trafik Kanunu çıkmış, eğer sonradan bir değişiklik olmadıysa, ben son baktığımda kanunda filmden söz edilmiyor, "Görüşü engelleyecek" diyor, bunu bu şekliyle hangi mahkemeye götürürsen götür, bilirkişiye verir, aynen olaydaki gibi, filmin görüşü engelleyip engellemediğine bilirkişi karar verir, engelliyorsa ceza yazılır, engellemiyorsa beraat eder..

Sonra da Karayolları Trafik Yönetmeliği çıkmış, orada film lafı da ilave edilmiş, şimdi burada yönetmelik veya genelge de olabilir  kanunun uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek pratik sorunlar için çıkar, karayolları ve içişleri bakanlığı personeline bir nevi açıklayıcı nottur, vatandaşı etkiler tabii ama kanuna aykırı olmadığı sürece etkiler, yine anayasa hükmüne göre de "Tüzükler ve yönetmelikler kanunlara aykırı olamaz"....

Dolayısıyla yönetmelik hükmüyle ceza falan kesilemez, kanuna aykırı hiçbir uygulama da yönetmelikle meşru hale getirilemez.. Avukat doğrusunu yapmış, olay yeni olduğuna göre bir kanun değişikliği yapıldığını sanmıyorum ama yine de iddia etmeyeyim...

Yani zabıta ceza kesebilmek için, sürücü koltuğuna oturacak, filmin görüşü engelleyip engellemediğine bakacak, engelliyorsa bunu belgeleyip ceza kesecek, olması gereken budur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen gün trafik tescildeydim, malum edirne ufak yer ve hiç kalabalık olmuyor trafik şube.

Oturduk  biraz lafladık polislerle işleride yoktu pek  :D

Abi dedim nedir durum(yeni plaka çıkarıyorum eski plaka 34 idi 22 yapıyorum) şu cam filmleri ne olucak  ?  bende var dedim bak yeni aldım bunu filan,kaça aldım nasıl araba filan atladı hemen polisler , ama tanıdık iyi niyetli hepsi.

Baktık ettik arabaya çok beğendilerde  bırakın dedin ne olucak bu cam filmi (3 numara benimkiler) ya dedi bu çok koyu 1 numara yap yoksa ceza yersin, 1 numaraya yazmıyoruz ama bunu yakaladıkmı yazarız dediler .

Bebek ufak henüz onun için  yaptırdım dedim  hı filan dediler ama 1 numara harici ceza yazıcak bunlar belli.

Ön camları 1 numara yapıcam, arkalar 3 kalsın onda sıkıntı yok dediler .Böyle yaparsan sıkıntı olmaz.

Aklınızda olsun önler 1  arkalar 3 yırtabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selman abi görüşlerinde tamamen haklısın...

Ama;

Absürd bi örnekle anlatmaya başlayayım... 1982 Anayasını okursak dünyanın en özgürlükçü anayasası olduğu fikrine kapılırız...  :-[ Ancak; öyle olmadığı nerede belli oluyor, kanun ve yönetmeliklerle... Yaşadığımız fiili hayat ile... Anayasada şu şu şu serbest diyor, ancak bunun sınırları kanunlarla veya detayı kanunlarla belli olur dedi mi, iş bitiyor... Sen istediğin kadar kanun anayasaya aykırı olamaz diye debelen dur... Çünki o kanun anayasanın o cümlesine atfen çıkartılıyor ve aykırı olamıyor...

Neyse; dönelim konumuza...

TK 30/1-b : Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak.

İlgili maddemiz bu... Şimdi bu maddeyi uygulayacak olanlar kimler?? Kolluk kuvvetleri değil mi? Bütün işin püf noktası da burada başlıyor zaten...

Orijinal TSE belgeli camları ayrı tutuyorum, ilaveten yapılmış/çekilmiş hangi cam filmi vs. olursa olsun bu maddeye istinaden ceza rahatlıkla yazılır...

Sende; gidersin hukuk mücadeleni verirsin, bilirkişi ne karar verirse o uygulanır... Her ceza kesilen vatandaş hakkını bu şekilde araymayacağına göre, yüzde doksan küsür kesilen cezalar paşa paşa yatırılır, devlet de gelir kaleminin cüzi miktarından olmamış olur...

:P

Polis/jandarma kendi kafasına göre çıkıp filmli araçlara ceza kesmiyor ayrıca, yukarıdan birileri baskı yapınca, mecburen bu ceza tatbik ediliyor...

Ayrıyetten; araç üzerinde yapılan her değişikliğin onaylanması gerektiği için sırf bu konumdan bile ceza yazılma olasılığı yüksek ve kanunen ceza yazmanın sakıncası yok...

Abi sen diyorsun yönetmelikler kanunlara aykırı olamaz... Ben ne keyfi genelgeler, yönetmelikler gördüm kanunlara taban tabana zıt... Mesela benim şu anda çalışma şartlarım, 657 Sayılı devlet memurları kanununa tamamen ters ama eşek gibi de çalıştırıyorlar afedersin... Avukatın birisine danıştım bu konuyu, işin içinden çıkamazsın, AİHM bile bunu çözemez dedi... Niye? Adamlar başka başka kanunlara tabi ederek her birinin verdiğini diğer kanunla geriye misliyle almış...

:sopa:

Deveye sormuşlar da; o da nerem doğru demiş ya... Aynen öyle...

Sağlıcakla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli ben ilk mesajındaki yönetmeliğe itiraz etmiştim birincisi, ikincisi de suçun net bir şekilde kanunda tanımlanması lazım, burada net bir tanım yok, geçerli kanun maddesi halen buysa burada film lafı geçmediği sürece ceza yazamazsın, görüşü engellemekten yazarsın, bilirkişiye gider, hepsi mahkemeden döner, ama kim uğraşır, orada haklısın.. Kaliteli filmlerin en koyusu bile görüşü engellemiyor..

Fim araç üzerinde yapılan değişiklik sayılır mı, orası ayrı bir tartışma konusu...

82 anayasası konusuna hiç girmeyeyim, deve cetvel gibi düz kalır onun yanında..... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli ben ilk mesajındaki yönetmeliğe itiraz etmiştim birincisi, ikincisi de suçun net bir şekilde kanunda tanımlanması lazım, burada net bir tanım yok, geçerli kanun maddesi halen buysa burada film lafı geçmediği sürece ceza yazamazsın, görüşü engellemekten yazarsın, bilirkişiye gider, hepsi mahkemeden döner, ama kim uğraşır, orada haklısın.. Kaliteli filmlerin en koyusu bile görüşü engellemiyor..

Fim araç üzerinde yapılan değişiklik sayılır mı, orası ayrı bir tartışma konusu...

82 anayasası konusuna hiç girmeyeyim, deve cetvel gibi düz kalır onun yanında..... :D

Abi ben en baştan beri şunu öne çıkartmaya çalışıyorum, çünki işin içinde ben de varım... Birileri ceza gelirlerini düşük görür ve ekiplere bu konuda talimat verilir, nitecede bütçede yıl başında belirlenen bir ceza gelirleri var... Bu da ayrı bir saçmalık ya neyse konuyu dağıtmamak adına girmiyorum... Zaten devlet bu ceza gelirlerine güvenmese polise döner sermaye türünden bir gelir koyar, bak o zaman piyasada yönetmeliklere kanunlara aykırı şoför ve araç kalıyor mu?

:tey:

Burada icracı konumunda olan kolluk kuvvetleri olduğu için idare vermiş olduğu bu tür kararlara (cam filmine ceza kesmek gibi) çok fazla karışmaz, yoksa dediğim gibi en başta birileri çıkar hooop napıyonuz siz der/diyordur...

İşin ikinci boyutuna gelecek olursak, görüşü engelliyor mu engellemiyor mu? sorusuna yani... Genel asayiş bakımından koyu filmli araçlar her zaman tehlike potansiyeli taşır... Geçenlerde haberlerde izledim Amerika'da koyu film camlı araçtan en son inen kişi polisi çenesinden vuruyor ve öldürüyor... Bu açıdan bakarsak yine sakıncalı...

Uç bi örnek olacak ama; koyu renkli film camlı araçla adam kaçırıyorlar ve adam aracın içinde çırpınıyor, gel gelelim aracın yanından geçen hiç bir araç bu adamın çırpınışını göremiyor...

:nea:

Devlet babaya göre her halûkârda vatandaş bir sıfır yenik maça başlıyor... Ne zaman insan odaklı bir anayasa ve kanunlar çıkar, ne zaman kendisine verilen görevi bu kanunlar çerçevesinde algılayan icracı memurlar gelir işte o zaman bir şeyler düzelebilir.

Bu da bizim ülkemizde yıllar alacak bir durum... O zamana da zaten elin oğlu uzaya yerleşmiş olur.

:)

Not: devlet memuru olmam nedeniyle bu konuda "cam filmine ceza yazılsın" görüşünde olduğum ortaya çıkmasın, ben sadece durum tespiti ve uygulamalar hakkında bilgi veriyorum, görüşlerimi yazıyorum... Yoksa; gerektiği şekilde kanunlar olsa ve herkes adam gibi işini yapsa, devletin memuru da rahat edecek, vatandaşı da...

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir de şu var.

Cam filmi görüşü engelliyor mu engellemiyor mu ?

Bilir kişi gündüz güneş varken bakmıştır tamam engellemiyor demiştir.

Ama gece, görüş açısı en açığı da olsa düşüyor bana kalırsa.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir de şu var.

Cam filmi görüşü engelliyor mu engellemiyor mu ?

Bilir kişi gündüz güneş varken bakmıştır tamam engellemiyor demiştir.

Ama gece, görüş açısı en açığı da olsa düşüyor bana kalırsa.

Her iki tarafça net olarak anlaşılamayan şu nokta var;

Kime göre görüşü engelliyor??

Aracı kullanan sürücüye göre mi?

Yol kontrolü veya seyir halinde aracın içini göremeyen kolluk kuvvetlerine göre mi?

Birincisi tamam; bilirkişi, dava vs. ile belki ceza iptal edilebilir de, ikinci seçenekte cezanın geri dönme şansı yok gibi...

Bu durum yönetmelikte açıkça belli değil. Hal böyle iken; köre birilerini tutturup öptürme eylemi devam edecektir... Burada körün de suçu yok...

:egy:

Not: "kör" denilerek deyim anlatılmaya çalışılmıştır, yoksa başka bir anlam ifade etmemektedir...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kime göre görüşü engelliyor??

Konu KTK'nda geçtiğine göre sürücüye göre olması gerekir, yani mantık böyle gerektiriyor, diğerinin çözümü belli, bütün araçlar iç ışıklarını yakacaklar dersiniz olur biter ki hazırda bitmişi var, siz hatırlamazsınız ya da bir kısmınız hatırlar, darbe sonrası uzun bir süre öyleydi....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben uygun bir zamanda en açık sanırım 1 no idi ,yaptırayım gitsin.. kör bizi öper ya da  öpmez onada nasip deriz :)

:2funny:

Hatta öpücük kaçınılmazsa... Neyse.

Sesli güldürdün beni abi sağolasın.

:D

Konu KTK'nda geçtiğine göre sürücüye göre olması gerekir, yani mantık böyle gerektiriyor, diğerinin çözümü belli, bütün araçlar iç ışıklarını yakacaklar dersiniz olur biter ki hazırda bitmişi var, siz hatırlamazsınız ya da bir kısmınız hatırlar, darbe sonrası uzun bir süre öyleydi....

Çocuktum ama hafızam kuvvetlidir... İyi bilirim.

Allah bir daha hiç kimseye o günleri yaşatmasın. Öncesiyle, sonrasıyla...

:dua:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...