Jump to content

Mazda2 1.3 : Bana göre iyi ve kötü yönleri.

x-rayted
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

4000 km ve 2, 5 ay kullanımdan sonra:

(+) ları:

-spor tasarım, dikkat çekici bir otomobil

-Çok iyi fiyat

- çok iyi yol tutuş

-İyi donanım (16 jant , 6HY, sis farı, mp3 cd çalar, otomatik klima, 4 cam otomatik vs)

-Performans olarak çok başarılı 1.3 motor .

- Düşük tüketim

- Sessiz, titreşimsiz motor, düşük rölanti devri

- Beklenenden geniş iç hacim

- Büyük ve geniş alan gösteren yan aynalar.

- Katlanan aynalar

(-) leri:

- bagaj küçük (bana yeterli ama bizim baston puset zor sığıyor)

- Yüksek lastik sesi

- Arka silecek tek dokunuşta bile 3 kez çalışıyor yani cam silindikten sonra da çalışıyor (1 kez yeterli idi)

- Arka silecek suyu yan tarafa ve büyük oranda dışarı akıyor

- Ses sistemi performansı zayıf

- CD çalar maksimum ses 63. Sevdiğin şarkıda sesi açmak çok zaman alıyor. 25-30 yeterdi.

- Sürücü camı tek dokunuş kapamalı. ama kapanırken çok fena çarpma sesi çıkıyor.

- 4 cam elektrikli. Cam kilidi düğmesi basılı iken sürücü de camları açamıyor.

- Vites körüğü altından parke taşlı yollarda korkuç bir ses geliyor.Şanzıman dağılacak diye korkuyorum

- iç mekan malzeme dayanıklılığı zayıf. en ufak temasta çiziliyor.

- CD çalar ekranı tek satır yeterli bilgi alınamıyor

- YB ve odometre kumandaları kullanışsız ekran hüçük.

- Arka süspansiyon sesli çalışıyor

- Yüksek donanıma rağmen DSC opsiyon bile değil.

-Ardışık frenlerde fren performansı zayıf

Not: Servis ve ikinci el konusunda şimdilik bir şey diyememekteyim. Zamanla aklıma bişey gelirse sonradan ekleme yaparım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 98
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

17

• x-rayted

18

• dublör

4

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Bu tip şeyler kişiden kişiye değişebiliyor.Silecek olayı gerçekten saçmaymış.Bende olsam sinir olurdum.Bagaj bu sınıf arabalarda genellikle küçük oluyor.Ben bu yüzden sedan araba özellikle istedim.Suyun dışarı akması ayarlan geçer mi bilemiyorum.Yol sesi ve frenaj birazda lastiklerden kaynaklanabilir.Lastikleriniz hangi marka ?Ses sistemine gelince Mazda 2 nasıl hiç dinlemedim fakat oda biraz göreceli.Örneğin ben Mazda 3 ses sisteini yeterli bulurken kimi arkadaşlar yetersiz bulabiliyor.Fakat şunu söyleyebilirim.Aynı sınıf Opel Astra ile karşılaştırdım.Bizimkiler Astradan çok üstün(Bence)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tip şeyler kişiden kişiye değişebiliyor.Silecek olayı gerçekten saçmaymış.Bende olsam sinir olurdum.Bagaj bu sınıf arabalarda genellikle küçük oluyor.Ben bu yüzden sedan araba özellikle istedim.Suyun dışarı akması ayarlan geçer mi bilemiyorum.Yol sesi ve frenaj birazda lastiklerden kaynaklanabilir.Lastikleriniz hangi marka ?Ses sistemine gelince Mazda 2 nasıl hiç dinlemedim fakat oda biraz göreceli.Örneğin ben Mazda 3 ses sisteini yeterli bulurken kimi arkadaşlar yetersiz bulabiliyor.Fakat şunu söyleyebilirim.Aynı sınıf Opel Astra ile karşılaştırdım.Bizimkiler Astradan çok üstün(Bence)

tabii tabii haksınız. Çoğunu dah önce konuştuk zaten ben genel bir toparlama yaptım almayı düşünen test etmeden önce bunu okur ve ona göre test ederse iyi olur...Lastik sesi tabii toyodan , ses sistemi tanbii ki göreceli..YB kumandaları silecek vs çok da önemli şeyler değil sonuçta.

Kullanıcılar benim unuttuğum bazı şeyleri ekleyebilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cenk Abi'ye ilave olarak birkaç + ve - yön ekleyeyim;

(+)'lar:

içeriden açılan depo kapağı,

içeriden ayarlanabilen far yükseklik ayarı,

gereksiz yerde abs nin devreye girmemesi (şirket arabası olarak kullandığım fiestaya göre),

(-)'ler:

Torpido gözü tasarımı kötü, gözlük kutusu ve garanti kitapçığı koyunca doldu,

Bozuk yolda arka pandizot çok ses yapıyor, daha kaliteli tasarım yapılıp aşırı sallanması önlenebilirdi,

Stepnenin tam boy olmaması,

Uygun aksesuar bulunamaması ve olanlarında aşırı pahalı olması,

Ön silecek fasılasının kademeli olarak ayarlanamaması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

amerıkadakı 3lerde yanılmıyorsam sılecek hızı ayarlanabılıyordu. ayrıca hız sabıtlemede vardı. ulkeye gore donanım gelıyor bazen. yoksa sılecek ayarlama 90 model 323lerde standarttı. ben aynı durumu astına gt de yasamıstım. tcs standarttı ve esdegerı cogu arabada yoktu ama far yuksek ayarı sunulmamıstı opsıyonlarda bıle. halbukı yerı ve baglantıları hazırdı ama getırılmemıstı...

91 model külüstürümde hıza duyarlı silecek vardı sürat arttıkça kendisi ayar veriyordu silecege nedense şimdilerde yok öyle bişey
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

.

.

Bozuk yolda arka pandizot çok ses yapıyor, daha kaliteli tasarım yapılıp aşırı sallanması önlenebilirdi,

.

.

.

Bu pandizot sesi mi arka süspansiyon sesi mi bilmiyorum. Ben arka süspansiyon sesi diye düşünüyordum...Tak diye bir ses geliyor çukurlarda . İngiliz mazda2 forumunda bir kullanıcı bu sesin arka koltuklardan geldiğini bulmuş çözümünü de yazmış ama ben tam olarak anlayamadım. Anlayan varsa bana bir anlatsın.

i had same sound, took it to the garage they say they cant hear anything (usual story of them not wanting to know, after they have all your money) so i investigated it myself and it turned out to be the bottom bolts that keep the rear seat back rests in place (hinge on) when you fold them forward, there was abit of play between the coller in the hole in the back rest and the bolt/bar that went into it, goin over bumpy ground made the backrest move causing it to hit off the bar and knock knock, took it back to the garage and told and showed them the problem, 1 hour later after takin the rear seats out and sorting it there was no knock, to check this is the knock your car has open the boot and then stand and wriggle the backs of the rear seats around listening for the knockin,

Bir de ses sistemi iyi değil diyorum ya. Avustralya mazda2 forumunda hoparlör değişimi için açanlar çok dandik toplam 100 gr bile olmayan bir hoparlör bulmuşç Biliyorsunuz hafiflik stratejisi nedeniyle hoparlörlerde demir değil daha hafif olan neodim içeriyor M2...Normal bir hoparlör takılırsa düzelir sanoyorum 5X7" hoparlör boyutu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani koltuk sırtlığını yatıp kalksın diye yuvasında tutan civata mı ne o ses yapıyormuş. Bagajdan arka koltuğu salla ses yapıyorsa veya boşluk varsa servise götür demek istiyor galiba. ama coller ve wriggle kelimelerinin anlamını bilmiyorum, ilk bakımda servisten isteyeceğim ...

Benim vitesten gelen ses her zaman gelmiyor , bazen geliyor ataşehirin parke yollarında bazen de gelmiyor.

Söylediğim eksi yönler  arabayı sattıracak kadar can sıkıcı değil hele ki son iki depoda 5.4e inen tüketim ve arabanın satın alındığı fiyat gözönüne alınırsa  ......

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

wriggle  [wrig·gle || 'rɪgl]

n. sallanma, yalpalama, çalkalama

v. kıvrılmak, kıvranmak, kıpırdanmak, kıpırdatmak, oynatmak, kımıldatmak, sıyrılmak, çaktırmadan halletmek

coller diye birşey yok yazım hatası var orada.. collar olabilir

collar  [col·lar || 'kɒlə]

n. yaka, tasma; sıkma bileziği

v. yakalamak, yakasına yapışmak, yaka takmak, yürütmek; durdurmak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım arka koltuklardaki üst bağlantı kelepçelerinde boşluk olduğunu ve bu yüzden oynama yaptığını anlatmış. Bu bağlantı yerlerine lastik parçası veya sünger konularak halledilebilir eğer oradan ise. Bana ise pandizotun koltuk tarafındaki bağlantı yeri gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben 5.4 için çok kasıyorum ama yani çok sakin kullanıyorum sabah akşam köprü geçişli TEM ağırlıklı kullanım ile...ağır şehir içi 7-8 işten bile değil bence...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

...ama o 1.8 mazda 323ten sonra 1.5ten asagi dusmem diyor :)

1.3 ile test sürüşüne çıkart, ikna olacaktır ;)

ben denediğimde çok hoşuma gitmişti sürüş keyfi olarak.

ama tabi 1.8 de gaz pedalını tabana yapıştırıp kalkmakla 1.3 arasında dağlar kadar fark var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence 1.3le test ettirin ama bu araba 1.5 deyin..

performans yeterli mi diye sorun...%90 "1.5 a göre fena değil ama tabii biraz daha iyi olabilirdi " falan diyecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

8 den aşağı fiyata sayarlarsa hemen İzmit'e gelin.

Haldız benim araba için kampanya döneminde 8 vermişti ama ben kalanını onlara verememiştim :D

test sürüşünde beni etkileyen şey 1.3 için iyi sayılabilecek perf. yanında bir de vites kolunun pozisyonu + vites geçişlerindeki rahatlık + yol tutuş vardı. 4-5 kişi binip bir de sürekli benim gibi rampa çıkacaklarsa, sonrasında seninle irtibatı kesebilir "neden bana bu arabayı aldırdın" diye :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

zaten firmanın elemanı olacak, siz iki kişisiniz , firmadan 1 kişi daha bulun , 2-3 de laptop çanta falan taşıyın, girin bir rampaya...

Bana çeker gibi geliyor ama tüketim artar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende ekliyeyim bişeyler ben vites kutusundan herhangi bi ses duymadım hic benim evin oralarda da parke yol var baya belki arada oluyosur abi sende.benimki 2500 km de su ana kadar hic bi konuda pismanlık yasatmadı tabii her zaman dedigimiz gibi beklentiyle alakalı ama lastik sesi ve sert süspansiyon konusunda kesinlikle katılıyorum. lastik sesi konusunda babamın bi arkadası edirne de ses yalıtım yaptırmıs 2 sine baya hissedilir derecede azaldıgını sooluyo. arka cam suyuna bende takıgım alakasız bi yere akıyo o su.ama o 2. vitesteki performans herseyi unutturuyo ben arkadasları 1.3 motor olduguna inandırmadıgım zamanlar oldu.ben ilk defa mazda kullanıyorum ama herkesin daha once dediği gibi kesinlikle harcadıgımız paranın hakkını veriyo.

ben bi de forumda okuduklarından sonra 2 almaktan vazgecen arkadasa seslenmek istiyorum forumda okuduklarından vazgectigini soolemiş ama ben burda 2 hakkında kotu bişi soleyen gormedim ve burda özellikle x-rayted bütün artı ve eksi yonlerini yazarız bi de autoshow dergisinin 8 B segment arasında yaptıgı bir test var corsa sonuncu 207 de ondan bi üstte 2 için kullandıkları sozlerde 1. olmaması icin hicbi neden yok iç mekan kalitesinin biraz daha kaliteli olması dısında yazmıslar. Mazda alan pişman olmaz diyorum bu kadar kısa süreli bi mazda kullanıcısı olmama ragmen...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...