Jump to content

Sıfır Mazda3'te Yakıt Tüketimi

sinek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhabalar tekrar

yeni aldığım Mazda3'ümün yakıt tüketimi ile ilgili ilk gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

ben aracını çok kullanan biri değilim. bir önceki aracımı da 4,5 yaşında ve sadece 23.000 km'de iken sattım.

kısa süreler çalışan bir motorun normalden biraz fazla yakıt tüketmesi doğal karşılanabilir. henüz bir tam depo harcamış değilim ancak 1/4 depo ile 125 km civarında bir mesafe kat ettim. bu, bir depo ile yaklaşık 500 km demek. bu yakıt tüketimi değeri biraz yüksek gibi geldi bana. yorum ve düşüncelerinizi duymak isterim.

teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Verdiğiniz değer salında çok afaki çünkü özellikle ilk çeyrek depoda bir pay olduğu için yanıltıcı olabiliyor. En güzel ölçüm aynı istasyon ve aynı pompadan doldurup, teüketip sonra tekrar doldurmak ama gördüğümüz kadarı ile Mazda'nın yol bilgisayarıdaki ortalama da oldukça gerçeğe yakın bir değer veriyor.

Anladığım kadarı ile şehirçi kullanıyorsunuz daha çok ki bu durumda hele bir de otomatik vites ise sarfiyatın yüksek olması normal.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

bugun haliboyada hesaplattım ben, depo iyice boşaldıktan sonra 50 tl lik yakıt almıştım 180 km de ışık yandı ışık yandıktan sonrada kullansam 200 ü bulacaktı araç otomatik vites ve kış lastikleri var üzerinde bence gayet güzel bir deger lakin kullanıma bağlı değişiyor aynı benzinle yarısı kadar yol yaptıgımıda biliyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugun haliboyada hesaplattım ben, depo iyice boşaldıktan sonra 50 tl lik yakıt almıştım 180 km de ışık yandı ışık yandıktan sonrada kullansam 200 ü bulacaktı araç otomatik vites ve kış lastikleri var üzerinde bence gayet güzel bir deger lakin kullanıma bağlı değişiyor aynı benzinle yarısı kadar yol yaptıgımıda biliyorum :D

277 kuruş oluyor sanırsam galiba ;D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.7 kuruş olsa daha iyi olmazmı :D

sen öyle diyorsan öyledir führerim  :D bu gün aklım başımda değil zaten kimliğide unutmuşum sabah işlerimi hallettiğim yerde  :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhabalar tekrar

yeni aldığım Mazda3'ümün yakıt tüketimi ile ilgili ilk gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

ben aracını çok kullanan biri değilim. bir önceki aracımı da 4,5 yaşında ve sadece 23.000 km'de iken sattım.

kısa süreler çalışan bir motorun normalden biraz fazla yakıt tüketmesi doğal karşılanabilir. henüz bir tam depo harcamış değilim ancak 1/4 depo ile 125 km civarında bir mesafe kat ettim. bu, bir depo ile yaklaşık 500 km demek. bu yakıt tüketimi değeri biraz yüksek gibi geldi bana. yorum ve düşüncelerinizi duymak isterim.

teşekkürler,

depoyu taşana kadar fulleyip 300-500km uzun yol yaptıktan sonra tekrar taşana kadar fullemek en kesin yöntem. (bir standart kapla da pompanın doğruluğunu saptamak lazım ama  hiç bir istasyonun buna yanaşmayacağından eminim)

ancak bu şekildeki tüketim değerinin bişey ifade edebileceğini düşünüyorum. 3km yi 3 saatte aldığınız istanbul trafiğinde normalin 3-4 katı değerleri görmeniz mümkün. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanırım aracın manuel vitesli olduğunu yazmamışım.

yorumlardan bu tüketimin normal olduğunu anlıyorum. zira yukarıda da yazdığım gibi ben aracı kısa sürelerle kısa mesafeler için kullanıyorum genelde. o yüzden normalden biraz daha yüksek bir yakıt tüketimi olması makul karşılanabilir. ancak yakıt tüketimine dikkat ettiğim için devirli kullanmam. dolayısıyla gereğinden fazla yüksek olup olmadığını anlamak istemiştim. sanırım bunun için bir kaç defa yakıt almak gerekecek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

uzun yolda 3000 devirde yani oratama 90 km ile gidersen 100 km de ortalama 5.6 litre yakıyor fakat hızı artırdıkca yakıt tüketimi artıyor 4000-4500 devirde 130 km ile gittiğinde 100km de yakıt tüketimin 8.5 litreyi buluyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyiymiş, o kadar abartacak kadar değilmiş. Bilmiyorumda 6 kadar yakıyor deniyordu, nasıl oluyor bu?

Mazda6 da 130 civarı 8.0 - 8.5  yakıyor zaten :D ( otomatik )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç 200 km de otomatik vites. şehir içi 12.2 lt 100 km de. Dur-kalk fazla yapmıyorum üstelik. motorun açılmasını bekliyorum bakalım.  Daha önce peugeot kullanıyordum, oda ilk aldığımda 1.4 motora 11 lt şehir içi yakıyordu 6 ay benzine çalıştık, bir kez uzun yol yedikten sonra aklı başına gelip ş.içi 7 lt ye düşmüştü. Umarım buda azalır. Yeni nesil arabalarda rodaj süresi yok deselerde kesinlikle olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

otomatik mazda 3'ümle bu bayramda ilk uzun yolculuğumu yaptım,full depoyla istanbul beylikdüzünden çıktım gebzeye uğradım daha sonra ise karabüke geçtim toplam 450 km yaptım yol bilgisayarı ortalama 6.5 lt gösterdi,depo 95 liraya tekrar doldu,dönüşte ise ortala 6.8 lt gösterdi bununda sebebi de bu öğlen 1.köprüde aşırı trafik vardı ordan 2. köprüye geçtim ama orasıda felaketti dur kalklarla biraz daha fala yakıt tüketti.

post-3164-141695278337_thumb.jpg

post-3164-14169527834_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

dün akşam beylikdüzünden bakırköy capacity e gittim ortalama yakıt tüketimimi sıfırlardım sonuç capacatiye girdiğimde süperdi ortalama 5.8lt tabi bu değer çoğunlukla yokuş aşşağı giderken oluştu dönüşte ise kontağı kapadığımda 6.8lt idi ,aracımı bunları gördükçe daha çok sevmeye başladım

post-3164-141695278354_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Öncelıkle mazda sevenlere merhaba,

Bende 2009 model mazda Tourıng sd 1.6 man var ve 8100 KM  de

Mazda meraklısı olarak bu arabayı aldım gerçekten çok güzel araba ama malesef sehır ıcınde ve dısında  10.5 lıtrenın altına bır turlu ınmedı. Buda benı uzuyor servısıne ılk sordugumda 3000 Km den sonra duzelme olur denıldı arabayı 3000 Km ye  çıkardım tekrar servisi 5000 Km dedi zaruru olmadan ben 5000 KM ye çıkardım uzun yolda dene denıl dı felan deken sureklı bana KM artımı ıle ılgılı cevaplar verıldı hapsını paraya bakmadan denedım ama sonuc hep aynı oldu .Malesef mazdanın yakıt tuketımı ıle ılgılı bu problemden dolayı sıkıldım .Bu sıteye ılk kez uye oluyorum mutlaka bu konuları okuyan bır yetkılı vardır dıye dusunup kendılerınden gercek yakıt tuketımının ne olması gerektıgı hakkında rica ederek bılgi beklıyorum .

Servısten tarafıma verılen bılgıler dogrumu veya gercekten garantı suresını doldurmak ıcın yapılan bır oyunmu? Izlemem gereken yol nedır?. Cevaplarını alırsam sevınırım .

Simdiden tesekkur ederım.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

Yakıt tüketimi kullanım alışkanlıkları ve güzargah şartlarına göre değişir.90 km üstüne çıkmadan fazla devirli kullanmadan ben ist.içi Opel Astra H ile 6 Lt ye kadar düşürdüm.Mazda 323 aracımda aşağı yukarı aynı.

Ama 3000-3500 devirlerde ve ortalama 110-120km hızla şehir içinde dur kalklarla ortalama 10 lt'yi geçiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...