Jump to content

Sürüş Karakteri (1999-2001)

Lupara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba.

1999 model 323 GLX sedan aldım. Arabanın gidişi güzel ama direksiyonu çok sert.  Mazdanın direksiyonu normalde sert mi yoksa sorun benim aldığım araç için mi geçerli?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hafta sonu 1400 km kadar yol yaptım.iyice gözlem yaptım. Arabanın gidişi yol tutuşu gayet yeterli. 170 km ye kadar titreme filan yok. ama eksiklik olarak gördüğüm bir iki sorunla ilgili bilgi almak istiyorum.

1- yumuşak sıfır lastik aldım. ama arkada bir uğultu var. lastik sesi mi rulmanlarla mı ilgili anlayamadım.

2- direksiyon sert. yüksek hızlarda bu iyi ama ş.içinde kas yaptıracak galiba. direksiyon pompası ile ilgili olabilir mi?

3- vites geçişleri sert sayılır. önceki arabamda (91 hyundai) vitesler parmakla geçerdi. bunda biraz sıkı tutmak lazım. Bu aracın yapısıyla mı ilgili yoksa şanzımanla mı anlayamadım.

4- Gaz pedalı da sert. Gaza basmak için epey kuvvet harcamanız gerekiyor.

5- Bir de lpg ile ilgili bir sorun var.bunu lpg bölümüne açmıştım.braya da yazayım: lpg de giderken 2500 devirlerde tekleme,silkeleme yapıyor.

bu durumlar sizde de böyle mi?

Biraz kafa ütülemiş gibi oldum ama servise götürmeden önce bir ön bilgim olmasını istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5- Bir de lpg ile ilgili bir sorun var.bunu lpg bölümüne açmıştım.braya da yazayım: lpg de giderken 2500 devirlerde tekleme,silkeleme yapıyor.

Aynı Araç ve aynı sorun bendede var hatta bizim araçların çoğunda bu problem var sanırım

sorun nedendir bilmiyorum ama lpg kitinden ve bobinden kaynaklanan diyenler var bi kere gösterdim bulamadılar birdahada gitmedim.. diğer bahsettiğiniz problemler mesela direksiyonun sertliği evet biraz sert ama nedense bana güven veriyor başka araca bindiğimde direksiyon yumuşaksa tedirgin oluyorum  :krrsz:

gaz pedalıda benimde sert ama alıştığım için bi problemmiş gibi gelmiyor vites geçişlerindede bi problem yaşamıyorum oda alıştığım için olabilir  :) uğultuya bişey diyemicem benimde sağ tekerden gelen bi şıkırtı var ve dönerken fren sıktığımdada bi gıcırtı oluyo rahatsız edicek şekilde

geçen cuma göstrerdim rulman dağılmış dediler bu haftada rulmanı değiştiricem büyük ihtimal..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Lupara kardeş bendede 97 1.8 familia var.aynı şekilde benim aracımında vites geçişleri ve direksiyonu sert.aynen dediğiniz gibi yüksek hızlarda güzel ama şehir içinde kas yaprırıyo.

Bir kaç ufak sorun için adem ustaya gittim gecen hafta sonu.vites geçişleri için 20*50 yağ koyup birde katkı katılırsa yumuşama olur dedi.direksiyon için ise özetle bizim araçlarımızın direksiyon sistemi bilyalı deği,artık neresi olması gerekiyosa bilyalı,iki tane plastik plakanın üst üste dönmesi ile sistemin çalıştığını ve bir zaman sonra aradaki kayganlığı sağlayan yağın özelliğini kaybettiğini ve sökülüp temizlenip yağlanırsa daha yumuşak olacagını söyledi.birde bu konuda cantlar ve lastik cok önemli orjınalınden büyük cant ve lastik konuyu olumsuz etkıleyecektir.artık bende aydan aya sorunlar için adem ustaya gidip bütcemin yettiği kadar yaptıracam.aracımda cok sorun yok ama böyle hayati olmayan keyfi etkileyen sorunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba.

1999 model 323 GLX sedan aldım. Arabanın gidişi güzel ama direksiyonu çok sert.  Mazdanın direksiyonu normalde sert mi yoksa sorun benim aldığım araç için mi geçerli?

hayırlı olsun, direksiyon hidrolik yağını kontrol ettiniz mi, lastik ebatları normalden büyükse biraz sert olabilir, hepsi normal ise direksiyon kutusuna bi baktırın derim
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arabaya alıştım artk.direksiyon sertliğinden bi şikayetim kalmadı :)

Ama süspansiyon sertliğinden hala şikayetçiyim. düşük hızlarda giderken beni öldürüyor. Ama çokta önemli değil. Sonuçta uzun yolda fazla salınım yapmadığından güven veriyor.

Anladımki bu paralara hem konfor hem de yol tutuş bir arada alınamıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arabaya alıştım artk.direksiyon sertliğinden bi şikayetim kalmadı :)

Ama süspansiyon sertliğinden hala şikayetçiyim. düşük hızlarda giderken beni öldürüyor. Ama çokta önemli değil. Sonuçta uzun yolda fazla salınım yapmadığından güven veriyor.

Anladımki bu paralara hem konfor hem de yol tutuş bir arada alınamıyor.

yaa yaa bu yazı tofaşcılara kapak olsun işte :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

yaa yaa bu yazı tofaşcılara kapak olsun işte :D

Hemde sürmanşetten olsun kapak. nasıl bir iş ki mazdayla aynı model tofaşlar aynı fiyata diyorlar yaaa...  :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...