Jump to content

Mazda 6 Hakkında Bilmek İstedikleriniz. Ne Kadar Yakar ? Artıları, Eksileri

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

8 dakika önce, engin06 :

Teşekkürler bilgi için . Araçda sunroof yok resimlerden baktıgım için yok. +ov ruhsatında yazıyor aracın 5664 sorguladıgımda ... pazarlık ettiğim kişiyide rahatsız etmek istemiyorum sürekli. Pazarlık bitti çünkü . sadece +ov da zenon , bluetooth varmı ?birde bu araçda tüp takılı araç sahibi arıza lambası lpg ötürü yanıyor dedi. Sattıgım audide bu sekilde old. için önemesemedim , Acaba mazda 6 da ciddi sorun olurmu

Mazda 6'nın donanım sıralaması en üstten aşağıya doğru (2009 -2012 Yılları arası)

Sport (Sadece 2011-2012 Modelleri arasında var, Lpg takılamıyor)

Exclusive

Dynamic +

Dyanamic

Comfort

Lpg ışığı farklı şeylerden yanması mümkün, Mutlu arkadaşımda belirtmiş zaten. Aracı kullanıp bir ekspertiz yapmanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç Sahibi taktırdıgımda yanmaya başlamış sonrasında servise gitmiş servis lpg ötürü yanması normal demiş. Aracın Subaplar gitmiş ise yaklaşık olarak subapların değişimi ve işcilik ücreti ne cıkar. birde double dın taktırsak onerebileceğiniz marka varmı navimeks gibi

Aracı anltalya manavgattan alacagım , Bu Yüzden Antalyadaki servisi aradım expertiz için lpg olduğu için bakamıyacaklarını söylediler. Antalyada önerebileceğiniz bir expertizvar mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, engin06 :

Araç Sahibi taktırdıgımda yanmaya başlamış sonrasında servise gitmiş servis lpg ötürü yanması normal demiş. Aracın Subaplar gitmiş ise yaklaşık olarak subapların değişimi ve işcilik ücreti ne cıkar. birde double dın taktırsak onerebileceğiniz marka varmı navimeks gibi

Navimeks, Necvoks, Navking vs..hepsi bir birinin aynısı diyebilirim. Al birini vur diğerine...

Benim aracımda Necvox multi medya sistem vardı, benden önceki sahibi taktırmış. Ekran dokunmatik hassasiyetleri çok iyi olmuyor. Özellikle Mp3 müzik dinlerken, ekrandaki şarkı listesinden bir şarkıyı parpağınızla seçmek tam bir maharet isteyen iş..Bu bölümde kalibrasyon kalemi var onu kullanıyordum.

Çihazım bozuldu, servise verdim..Akabinde kendi orijinal teybini taktım..Müzik ses kalite/performans yönünden çok fark varmış. Cihazım yapıldığı halde taktırmadım. Navigasyon zaten akıllı telefonlarda bu işi hallediyorum. 

Tek iyi yönü görsel açıdan biraz yakışıklılık katıyor. Ama zaten Mazda 6'nın kokpitini/teybini ben çok beğeniyorum. Mazda 6 alan bir arkadaşım vardı, aracın üzerinde böyle Çin işi bir mnavigasyonlu multi medya cihaz vardı. Orijinal teybini bayağaı bir aradı ama bulamamıştı.

Dynacmic + 'lerde Bluetooth var diye biliyorum.. 6'cı arkadaşlar daha iyi bilirler ama..

15 dakika önce, engin06 :

Aracı anltalya manavgattan alacagım , Bu Yüzden Antalyadaki servisi aradım expertiz için lpg olduğu için bakamıyacaklarını söylediler. Antalyada önerebileceğiniz bir expertizvar mı ?

@arman-1999 / @NoooFearrrr Engin arkadaşımıza önerebileceğiniz bir yer var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, İlhan :

Navimeks, Necvoks, Navking vs..hepsi bir birinin aynısı diyebilirim. Al birini vur diğerine...

Benim aracımda Necvox multi medya sistem vardı, benden önceki sahibi taktırmış. Ekran dokunmatik hassasiyetleri çok iyi olmuyor. Özellikle Mp3 müzik dinlerken, ekrandaki şarkı listesinden bir şarkıyı parpağınızla seçmek tam bir maharet isteyen iş..Bu bölümde kalibrasyon kalemi var onu kullanıyordum.

Çihazım bozuldu, servise verdim..Akabinde kendi orijinal teybini taktım..Müzik ses kalite/performans yönünden çok fark varmış. Cihazım yapıldığı halde taktırmadım. Navigasyon zaten akıllı telefonlarda bu işi hallediyorum. 

Tek iyi yönü görsel açıdan biraz yakışıklılık katıyor. Ama zaten Mazda 6'nın kokpitini/teybini ben çok beğeniyorum. Mazda 6 alan bir arkadaşım vardı, aracın üzerinde böyle Çin işi bir mnavigasyonlu multi medya cihaz vardı. Orijinal teybini bayağaı bir aradı ama bulamamıştı.

Dynacmic + 'lerde Bluetooth var diye biliyorum.. 6'cı arkadaşlar daha iyi bilirler ama..

@arman-1999 / @NoooFearrrr Engin arkadaşımıza önerebileceğiniz bir yer var mı ?

Dynamic+ 'lerde Bluetooth yok. Exclusiv donanımda da Bluetooth yok.Sadece 2011-2012 makyajlı Mazda 6 larda var.Uzun süre 2010 Mazda 6 kullanan biri olarak bu aracın oldukça az negatif yönleri olduğunu gördüm.6 yı da Mazda 3 le kıyaslamamak gerekir hatta kıyaslanamaz bile:) Araba almak isteyen önce Mazda alamalı tavsiyem ilk  budur.Diğer tavsiyem 2009 ve üstü mazda6  almaları.Mazda olsunda 3 serisi de olur hiç önemlli değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, engin06 :

Merhaba şu konulara bir gaz atın isterseniz.

13 saat önce, arman-1999 :

Antalya ve ben ?

Sadece "tatil" kısmını biliyorum :)

@İlhan başkası ile beni karıştırmış olmayasın...

Yoksa beni mazda 6 'ya doğru bir yönlendirme girişimi mi:fiuw:

Abi sanki bir konuda değinmiştin gibi hatırladım..Belkide Mepaz Yetkili servisini demiştin..Binlerce konu okuyunca arada böyle karışıklık olabiliyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
15.12.2014 at 21:56, BRKCN54 :

Lpg oluyor fakat pek tavsiye edilmiyor çünkü subap yataklarında erime yapıyor yani max 30 yada 40 bin km yapıyor. Yaptığınız tüp masrafına değmiyor ardından birde bu subap sorunu çıkıyor. Ama pek çok kişiden duyduğum sizin kullandığınız kasanın benzinde çok çok ideal yakıt seviyelerde olduğu. 

Başka bir konuda sormuştum bunu. :) Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
28.05.2009 at 10:31, Burak :

Mazda6 ne kadar yakar ?

Aracın yaktığı benzin miktarı tamamen kullanıma bağlı olmakla birlikte aşağıdaki değerler kullanıcıların günlük hayatlarında karşılaştığı ortalama değerlerdir

Manuel , Şehiriçi :

Manuel , Şehirdışı :

Manuel , Ortalama :

2006 öncesi 4 ileri AT şanzıman

Otomatik , Şehiriçi : ~ 11 - 12 Lt/100km

Otomatik , Şehirdışı : ~ 8.0 Lt/100km

Otomatik , Ortalama : ~ 9 Lt/100km

Mazda6 LPG de ne kadar yakar ?

Manuel , Şehiriçi :

Manuel , Şehirdışı :

Manuel , Ortalama

2006 öncesi 4 ileri AT şanzıman

Otomatik , Şehiriçi : ~12  Lt/100km  ( km de kaç TL yakar ?  12 x 1,54 ( 21.5.09 da LPG nin litre fiyatı)  / 100 = ~ 18,5 kuruş )

Otomatik , Şehirdışı :

Otomatik , Ortalama :

Mazda6' nın motor performansı nasıldır ?

-2006 öncesine ait 141 bhp lik motoru kasa için oldukça yeterli ve güçlü. 4 ileri konvansiyonel AT de bile yeterli ataklığı gösteriyor. Geçişler çok yumuşak ve sorunsuz. Uzun kilometreler problem çıkarmadan hizmet veren motor ve şanzıman kombinasyonu

Mazda6' nın avantajları ve dezavantajları :

- En başta vergi dezavantajı var ama alt modellerde  kasko değerinin %5 inin vergi ile karşılaştırılması sonucunda bir alt dilimden vergi ödenebiliyor.

- Türkiye de çok satılmadığı için yan sanayi parça bulmak zor olabiliyor ama orijinal parçalarının fiyatları da normal seviyelerde olduğu için bence bir problem teşkil etmiyor

- Donanımı çok yüksek, Yeni Mazda6 ya kadar sadece 2 paket vardı. Üst paketin tek farkı sunroof ve deri döşeme idi. Bunu dışında tüm donanım seçenekleri ( 7 ( 6 hoparlör + 1 Subwoofer ) - BOSE amfi , Cruise Control  v.b. birçok donanım standart sunuluyordu ama Yeni Mazda6 ile birlikte birçok farklı donanım seçenekleri geldi.

- Güven veren bir araba. Hem duruşu hem de donanımları ile

Bilinen sorunları :

- Eski kasa Mazda6 larda bilinen birkaç problem var

* Sağ ön motor kulağı çabuk deforme olabiliyor. Özellikle otomatik araçlarda

* Far yükseklik ayar motorları arızalanabiliyor.

* Direksiyonda hafifi bir boşluk hissi olabiliyor ama direksiyon kutusuna kalın yağ basılarak problem gideriliyor

İpuçları

Mazda6 Bakım maaliyetleri

Mazda6'nın bakım maaliyetlerini de aşağıdaki bölümde kullanıcıların verdiği detaylı bilgiler ile görebilirsiniz. Yalnız unutulmamalıdır ki bu verilen değerler bilgi amaçlıdır ve bakım tarihinde geçerli fiyatlardır. Bazı durumlarda servislerin düzenlediği kampanyalı fiyatlar olabilir ama yine de fikir vereceğini düşünmekteyiz

http://www.mazdaclubtr.com/forums/forum/166-mazda6-teknik-bakim/

Slm lar
Konuyu hortlatmış gibi olacağım kusura bakmayın bahsettikleriniz 2.0 TE otomatik içinde geçerli değil mi?
Bir de burdaki TE'nin anlamı nedir bilginiz var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

43 dakika önce, tolgabal11 :

Slm lar
Konuyu hortlatmış gibi olacağım kusura bakmayın bahsettikleriniz 2.0 TE otomatik içinde geçerli değil mi?
Bir de burdaki TE'nin anlamı nedir bilginiz var mıdır?

Otomatik sarf verileri.

TE'de 1.Nesil Mazda 6'nın bir donanım serisi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Benim daha önce kullanmış olduğum Mazda 6 cd136 sp 

2003 model di

ve harika bir araçtı

full depo ile yaklaşık 1100 km yapabiliyordum şehir dışı (edirne kayseri)

şehir içi 900 km

59 litre diesel

süper araçtı .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba. 

Mazda 6 almayi planliyorum bir kaç ay içerisinde Almanyada tutulan bir marka parca fiyatlarindan ve bakımlarından yana bir problem çekiceğimi düşünmüyorum sadece ufak tefek arizalardw tek problemim usta.. ülke genelinde dizel problemi olduğu için 1.8 ve 2.0 benzin tercih edicem (2008-2012).Uzun vadede binmeyi planliyorum alicagim km araligi(100.000 - 120.000). Ilk etapta alirken dikkat etmem gerekenler neler? Ve beni üzermi? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

almanya'da hangi donanımlarda sunulmuş bilmiyorum. bizim burada piyasada az bulunduğu için temizini bulmakta zorlanıyor satın almak isteyenler. satın alanlar da epey memnun gözlemlediğim kadarıyla. sizin orada temizini bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız sanıyorum.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

36 dakika önce, Ilhan34 :

Merhaba. 

Mazda 6 almayi planliyorum bir kaç ay içerisinde Almanyada tutulan bir marka parca fiyatlarindan ve bakımlarından yana bir problem çekiceğimi düşünmüyorum sadece ufak tefek arizalardw tek problemim usta.. ülke genelinde dizel problemi olduğu için 1.8 ve 2.0 benzin tercih edicem (2008-2012).Uzun vadede binmeyi planliyorum alicagim km araligi(100.000 - 120.000). Ilk etapta alirken dikkat etmem gerekenler neler? Ve beni üzermi? :)

Almanya için Mazda 6 eğer uzun yol yapmıyorsanız ve şehiriçi daha yoğun kullanımınız varsa şehiriçi parklarında zorlayacaktır. 

Dikkat edeceğiniz en önemli şey çamurluklarda paslanma olup olmadığı ve motorunun durumu. Gerisi önemli değil yaz tatilinizde Türkiye'ye getirir, İstanbul'da Adem ustanın ellerine emanet edersiniz, sıfır hale getirirsiniz. Mazda 3 beni bozuk poryalar ve yanmış subapla Münih'ten Karabük'e getirdi, sonra İstanbul'a götürdü. O nedenle kolay kolay yolda bırakmaz. Usta konusunda yine bir çok Türk usta bulmak mümkün. Tanıdık olursa eğer zor durumlarda gidecek bir kapı olur en azından. Ama işçilik pahalı olduğundan ufak tefek işleri kendiniz halletmeye çalışabilirsiniz.

Benzinli almanız daha mantıklı olur dediğiniz gibi. Dizellerin fiyatları çok düştü. 100bin km. ağır bakımının yapılmış olduğundan emin olun. Aldığınız gibi tüm sıvılarını değiştirip yeniletin. 
Almanya'da benzin fiyatı ucuz olsa da 1.4€, 2 senede 20 cent  arttı. Mazda 6 da şehiriçinde hiç yoktan 13-15 lt, otobanda 130-150 ile 9-10 lt benzin yakacaktır. Bunun için belki lpg taktırmayı düşünebilirsiniz. Orada Lovato OBD taktırıp Türkiye'de ince ayarlarını yaptırabilirsiniz.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Mutlu Tekir :

Almanya için Mazda 6 eğer uzun yol yapmıyorsanız ve şehiriçi daha yoğun kullanımınız varsa şehiriçi parklarında zorlayacaktır. 

Dikkat edeceğiniz en önemli şey çamurluklarda paslanma olup olmadığı ve motorunun durumu. Gerisi önemli değil yaz tatilinizde Türkiye'ye getirir, İstanbul'da Adem ustanın ellerine emanet edersiniz, sıfır hale getirirsiniz. Mazda 3 beni bozuk poryalar ve yanmış subapla Münih'ten Karabük'e getirdi, sonra İstanbul'a götürdü. O nedenle kolay kolay yolda bırakmaz. Usta konusunda yine bir çok Türk usta bulmak mümkün. Tanıdık olursa eğer zor durumlarda gidecek bir kapı olur en azından. Ama işçilik pahalı olduğundan ufak tefek işleri kendiniz halletmeye çalışabilirsiniz.

Benzinli almanız daha mantıklı olur dediğiniz gibi. Dizellerin fiyatları çok düştü. 100bin km. ağır bakımının yapılmış olduğundan emin olun. Aldığınız gibi tüm sıvılarını değiştirip yeniletin. 
Almanya'da benzin fiyatı ucuz olsa da 1.4€, 2 senede 20 cent  arttı. Mazda 6 da şehiriçinde hiç yoktan 13-15 lt, otobanda 130-150 ile 9-10 lt benzin yakacaktır. Bunun için belki lpg taktırmayı düşünebilirsiniz. Orada Lovato OBD taktırıp Türkiye'de ince ayarlarını yaptırabilirsiniz.

Genellikle şehir ici kısa mesafede ama aktif şekilde kullanimim var senelik (10.000 12.000km) 

Alman forumlarindanda arastirdim bir kisi 1sene 3ay boyunca sırf yakıt konusuna odaklanmis ve hertürlü denemis aklınıza nasil kullanim sekli geliyorsa bu sure zarfinda 8.3 ortalama cikiyor.türkiyedeki yakit hesaplamalariyla burdakiler hic bir zaman birbirini tutmuyor maalesef.kesinlikle camur atmiyorum yanlis anlasilmasin..

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/578000.html?cdetail=1

Acikca soylemek gerekirse "Almanyada yasiyorsun neden alman arabasina binmiyorsun" kelimelerine okadar cok maruz kaldimki ve her kullandigim alman aracindan madur kaldimki.. bu yuzden japonlar en guvenilir olani benim gorusumle.

1.8 (120bg) benzinlinin sw olmasindan dolayi cekisinden pek performans beklemiyorum ancak 2.0 yeterli olucaktir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazdiklarinizdan minimum yedi senelik bir Mazda 6 almayi planladiginizi anliyorum.  Bir aracin yasi arttikça bir sorun çikarma olasiligi da artar, düz fizik kurallari.  Yedi sene de her ne marka olursa olsun bir araç için artik yasli denebilecek bir süredir.  Benim optimal ikinci el araç yasim 3 - 5 senelik bir araçtir.  Simdiye kadar iki adet ikinci el araç aldim, ikisi de bu araliga giriyordu.  Bu nedenle, madem bir para harcayip ciddi bir araç alma planiniz var, daha genç bir araç düsünüp düsünmeyeceginizi merak ediyorum.  Burada amaç sadece araç satin alirken daha az para ödemek degil, uzun dönemde araci kullanirken de daha az para ödemektir.  Bunun için de bence optimal bir yas araligi vardir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Ilhan34 :

Genellikle şehir ici kısa mesafede ama aktif şekilde kullanimim var senelik (10.000 12.000km) 

Alman forumlarindanda arastirdim bir kisi 1sene 3ay boyunca sırf yakıt konusuna odaklanmis ve hertürlü denemis aklınıza nasil kullanim sekli geliyorsa bu sure zarfinda 8.3 ortalama cikiyor.türkiyedeki yakit hesaplamalariyla burdakiler hic bir zaman birbirini tutmuyor maalesef.kesinlikle camur atmiyorum yanlis anlasilmasin..

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/578000.html?cdetail=1

Acikca soylemek gerekirse "Almanyada yasiyorsun neden alman arabasina binmiyorsun" kelimelerine okadar cok maruz kaldimki ve her kullandigim alman aracindan madur kaldimki.. bu yuzden japonlar en guvenilir olani benim gorusumle.

1.8 (120bg) benzinlinin sw olmasindan dolayi cekisinden pek performans beklemiyorum ancak 2.0 yeterli olucaktir.

Almanyada 2 ay yaşamış 2 defa uzun süreli gitmiş biri olarak çamur attığınızı kesinlikle düşünmüyorum. Sürüş türü ve yakıt tüketimi konusunda haklısınız. Eğer 8.3 lt ortalama tutturulduysa çok iyi. Ben brükselde 1.6 mazdamla o yokuşlar dur kalkar ve iğrenç trafiği nedeniyle 18 20 lt leri görüyordum. Karabükte ise ortalamam 12 13. O nedenle yakıt konusunu açmıştım. 

Öte yandan Alman arabaları güzel ve cezbedici olsa da sorunsuzluk yok maalesef. Mazda 6 doğru tercih bence. Skyactiv mazda 3 lere de bakabilirsiniz bence bir nebze bütçeyi zorlayıp. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

gj kasa için makyajın 2017'de geldiğini yazmışsınız ama ben 2015-2016-2017 arasında fark göremedim arkadaşlar. 2018'de fark bariz belli. hangi kasada tam olarak makyaj geldi, ben mi yanılıyorum?

bir de kullanıcı tecrübelerine dayanarak makyajlı kasada ses yalıtımı çok değişmiş diyen arkadaşlar var. bu da 2017 mi 2018 mi kafam karıştı.

edit: ses izolasyonu bazı elektronik sistemler sanırım 2017'de yenilenmiş. ama ben hala makyaj kısmını çözemedim :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...