Jump to content

Mazda 323 Ateşleme Kesme Sorunu (Modül Sorunu)

kblths
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

bu konuyu daha yeni yasadim.yeni aldigim 323 sedanin onceki sahibi bana ismini bilmedigi atesleme modulunu keyfi degistirdigini soyledi.kisaca ayni sekilde giderken ateslemeyi kesti v.b. seyleri yasadim.Allah dan orjinal modulu atmamis arabada duruyordu.orjinalini geri taktim ve sorunsuz kullaniyorum.

bu modul konusunun altina imzami atarim daha onceden bu konuda emegi gecenlere de tesekkur ederim.Bayramda arabasiz kalacaktim yoksa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında o modülün yedeğinden bulundurmak çok gerekli, bir tane daha alsın farklı bir markanın takıp denesin böle durumlarda deneme yanılma yolu en sağlam yol.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bu sorunu yaşadıktan sonra bir tanede yedek aldım , arabada bulunduruyorum ne olur ne olmaz , zaten değişimi çok basit,

Sn Hecibaba modülü takarken baraberinde gelen vede modülün ısınmasını engelleyen termal pastayı sürmeyi unutma, orjinallerine gerekmiyor sanırım benim üzerinden söktüğümde bu pasta sürülü değildi ama yan sanayide kutudan çıkınca bende sürüp taktım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Selamün aleyküm mazdacı arkadaşlar.

Yaklaşık 1.5 yıldır mesaj yazılmayan konuyu hortlatmamın sebebi benim de aynı dertten muzdarip olmam.Kısaca anlatayım.Sorun önce lpg de başladı.Araç giderken lpg düğmesinden ve lpg kesici valflerden çıt çıt çıt  diye ses gelip stop ediyordu.Benzine alıp devam ediyordum.Sonra ilk çalıştırmalarda da lpg düğmesi çıt çıt sesler çıkarıp lpgyi kesiyordu.Ben yine benzinle çalıştırıp devam ediyor ama lpg düğmesini değiştireyim diyordum.Ama aynı sorunlar benzindede başladı.Araç ısındıktan sonra benzinde aniden stop etmeler başladı.Biraz bekleyip tekrar marşa basınca çalışıyordu.Sonra onuda çok zor yapar hale geldi.Bir gün şehir içinde ısındıktan sonra stop etti mümkün değil çalışmıyor.Ben lpg düğmesi bozuksa benzin kesiciler açılmıyordur diye bagajda taşıdığım benzin hortumu ile benzini direk bağlayıp kesici valfi devre dışı bıraktım.Zar zor çalıştı bu arada motor biraz soğumuştu.Eve güç bela stop ede ede geldim.Evin önüne parkettim, ertesi sabah çalıştırayım dedim ama artık çalışmıyordu.Daha önce modül sorunu yaşadığım için ateşleme yapıyormu diye baktım.Birisi marşa basarken ben ateşleme bobininden çıkan kabloyu motor üzerinde metal yüzeylere yaklaştırdım kıvılcım yoktu.Takım çantamda taşıdığım sıfır yedek modülü taktım yine aynı.Sonra bu başlıkta yazılan herşeyi okudum.Ateşleme bobini, buji kablosu ve modül siparişi verdim.Daha önce sipariş verdiğim lpg düğmeside gelmişti onuda denedim araç üzerindeki arızalımı diye sonuç değişmedi.Bugün (8 Aralık) ateşleme modülü haricindeki parçalar geldi değiştirdim ama yine ateşleme yok.Buji kablosunun ucunu ve ateşleme bobininden çıkan kabloyuda denedim kıvılcım yok.3-5 dakika içinde ara ara marş yapmama rağmen ateşleme bobini çok ısındı.Bu kadar ısınması anormal geldi bana.Yarın inşaallah ateşleme modülü de gelecek (Beru marka Alman malı) onuda değiştirip tekrar deneyeceğim ama yine olmazsa diye kara kara düşünüyorum.Sorunun lpg düğmesinde başlamasının sebebi sanırım lpg düğmesi devir algılayıcı kablosunun, ateşleme bobininden distribütöre giden kabloya sarılı olması sebebiyle düğmeye ya yanlış yada hiç sinyal gitmemesi diye düşündüm.Ama hala sorun çözülmedi.Başka neden olabilir arkadaşlar.Ateşleme bobinin çok kısa sürede el dokunmayacak kadar ısınması neden olabilir.Şimdiden teşekkür ediyorum.Umarım okursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba. sanırım önceki yazı uzun olduğu için pek okuyan olmadı. aynı sorunu yaşayanlara problemin hangi belirtilerle bağladığını anlatmak için uzun uzun yazmıştım. neyse ki sorunu bugün hallettim. sipariş verdiğim modül kargodaki sorundan dolayı elime ulaşmadı. ben de sanayiye gidip yedek parçacıdan bir modül aldım mobiletron marka. taktım ve ilk marşta çalıştı. eski lpg düğmemde de sorun yokmuş. anladığım kadarıyla benim ateşleme bobini ve modülüm bozulmuş. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Selam arkadaslar. Dun foruma uye oldum bugun arabam ariza yapti.. forumda arastirdim atesleme modulu olabilecegini dusunuyorum.. bugün isten cikip eve geldim tam evin önüne yanasacagim sırada araba stop etti. Marsa basiyourum ancak araba calismiyor.. neyse bir sekilde kenara yanastirdim eve çıktım. 1 saat sonra geri inip marsa bastim araba calisti ancak 1-2 dk sonra kendiliginden yine stop etti.. akude problem yok.. motor soguyunca arac calisiyor ancak stop ediyor kisa sure sonra.akabinde bende adem ustayi aradim ilk soyledigi sey atesleme modulu oldu. Yari  sabah ilk isim bu parcayi temin  etmek olacak.

Bir sey daha. Atesleme modulunde mitsubishi yada dr muller marka olanlari onerdiler.. yan sanayi 2-3 marka var ancak yan sanayi takmak istemiyorum. Digerleri de zor bulunuyormus.. atesleme moduluyle birlikte bobini de  iyi mi olur acaba.. komple takim 300-400 tl. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese selam arkadaslar.dun paylaştığım konu ile alakali geri dönüş olmadi ancak yapilanlari yazmak istedim..internetten arastirmalarim sonucu ve adem ustayi aradiktan sonra usta zaten direk teshisi koymustu atesleme modülü diye.. bende fatih aksaraydaki parcacimdan atesleme modülü ve ne olur ne olmaz diye atesleme bobini aldim. Elektrikci ustama götürüp taktirdim ki bu ustamda modül arizasi demisti.Allahtan ustanin dukkan yakin fazla isinmadan araci goturebildim. Kendi parcacim mobiletron marka yan sanayi bir ürün soyledi.dr muller ve mitsubishi marka bulamadik. Simdilik sorun çözüldü.stol etme yok.20-30 km yaptim sikinti yok. Yinr bir gelisme olursa buradan paylasirim insallah olmaz.

Mobiletron atesleme modülü =70 Tl

Mobiletron atesleme bobini=90 Tl

İscilik= 40 Tl tuttu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, manisali_45 :

Herkese selam arkadaslar.dun paylaştığım konu ile alakali geri dönüş olmadi ancak yapilanlari yazmak istedim..internetten arastirmalarim sonucu ve adem ustayi aradiktan sonra usta zaten direk teshisi koymustu atesleme modülü diye.. bende fatih aksaraydaki parcacimdan atesleme modülü ve ne olur ne olmaz diye atesleme bobini aldim. Elektrikci ustama götürüp taktirdim ki bu ustamda modül arizasi demisti.Allahtan ustanin dukkan yakin fazla isinmadan araci goturebildim. Kendi parcacim mobiletron marka yan sanayi bir ürün soyledi.dr muller ve mitsubishi marka bulamadik. Simdilik sorun çözüldü.stol etme yok.20-30 km yaptim sikinti yok. Yinr bir gelisme olursa buradan paylasirim insallah olmaz.

İscilik= 40 Tl tuttu.

Geçmiş olsun sorunun çözülmesine sevindim. İstanbul'da oturup Adem ustaya gitmemek hata zaten.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
31.01.2017 at 14:43, manisali_45 :

İscilik= 40 Tl tuttu.

Manisalı ateşleme modülünü nreden aldın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar 94 model 323 araç motor yaptırdım, aşırı silkeleme var, çözemedim, çok sitres yapıyor bana

sürekli para harcıyorum bu mitsubishi  modülü nereden bulabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle silkelemenin modülden olmadığını düşünüyorum, modül arızası genellikle stop etmeyle başlar ve sonunda araç hiç çalışmaz, motor yaptırdıysanız aracın sente ayarının ve sübap ayarının doğru yapılması gerekir ayrıca distirbütörden ateşleme zamanınında iyi ayarlanması gerekir,

Mitsıbishi modül bizim araçların orjinal modülü ve ben yan sanayi olarak satıldığını hiç duymadım, yetkili servislerden temin edebilirisin ama çok pahalıdır, modül alacaksan Dr. müller veya taivan menşeli olanları önerebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Öncelikle teşekkür ederim ilginize, sonun çözüldü. Öncelikle ateşleme bobinini değiştirdim orjinal çıkma ile

sonrasında dr müller modül aldım ve araç düzeldi, çok iyi oldu hemde,

Teşekkürler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...