Jump to content

sun roof tan gelen rüzgar sesi

Guest izmitlii
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

26 dakika önce, Akuma :

Bence hırdavatçıdan ince sünger fitil alın. Sunroof kapanacak şekilde yapıştırın (kapanır mı tam emin değilim). O şekilde bi deneyin. Ses kesilirse fitillerdendir. Kesilmezse başka bir yerden cereyan yapıyor olabilir. 

Normal şartlarda sunroof kapalıyken elinizle oynatmayı deneyin tam kapanmayıp boşluk kalabilir. 

Ayrıca boşluk olsada her durumda su almayabilir, tahliye hortumu ve tesisatı vardır mutlaka. Arkadaşın Hyundai'sinde vardı tıkalıydı, içeri su almıştı. Tahliyeyi temizledik düzeldi. Fakat bizim araçlarda tahliye nasıldır pek bir fikrim yok.

Direklerin içinden diye biliyorum. Ama sünger fitili koyarsam sanırım tam kapanmaz. Kapansa bile o sünger çok boşluklu. Daha çok hava alır bence. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

sünger fitili koyarsam sanırım tam kapanmaz. Kapansa bile o sünger çok boşluklu. Daha çok hava alır bence. 

Süngeri hızlı kontrol olur diye örnek verdim aslında. Demek istediğim sunroofun kendi fitilleri üzerine ekstradan ince bir kalınlık yapması. Fitiller biraz daha sıkışırsa kısa yoldan fitillerde mi problem olduğunu anlamanız için.

İnce bisiklet şambrelini sunroof çevresinden biraz kısa keserek, uçlarına birkaç zımba çakıp, sunroofun çevresine sarabilirsiniz. Aklıma gelen en hızlı deneme çözümleri bunlar :) 

Sıkıntıdan emin olduktan sonra servise gitmek lazım. Yoksa boşa parça değiştiren çok ustacık var ne yazıkki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@tansu87

lıqıumoly ıle ses azaldı gıbı ama yarın otobanda bı daha test edıcem tam emın olamadım Fitillere baktım yumusamıs şişmiş gibi ama hava degısımınden de olabılır emın olamadım dün cok sıcaktı bugun buz gıbı hava

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorunun sebebini buldum. Normal gözle uzaktan bakınca gözükmeyen bu soruna yakından eksenel bakınca her şey gözüküyor. Bu fotoda sorun yok gibi. 

A22A71AE-2C52-4932-8345-C493F756DAE2.jpeg

Bir de böyle bakın. Boşluk net gözüküyor. @zoptrik Camın tam kapandığı yere iç yanağa yapışkan kapı pencere kauçuk Fitil yapıştıracam. Sunroof kapanınca gözükmeyecek. Rüzgarı da kesecek

7FAD0E16-FA86-4F56-836E-1F2A48710A42.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonucu merakla bekliyorum. İnşallah hallolur. Peki boşluğun sebebi hakkında bir fikriniz var mı? 

Bir de uygulamayı resimli olarak sergilerseniz benim ve birçok insanın işine yarayacaktır eminim. Şimdiden elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@tansu87

ne yaptın var mı gelısme. Bu lıqıo moly test ettım 120 130 arası baya fark oldu azaldı ses. Ama fıtıl degısse harıka olcak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün koçtaş’tan kauçuk izolasyon bandı aldım. Siyah bulamadığım için beyaz aldım. Dİğer seçenek kahverengiydi. Onu almadım. Zaten beyaz da kirlendikçe grileşecek. Aldığım bant alman malı tesa marka 1-3,5mm E kanallı band. Onu boylu boyunca yapıştırdım. Tam üste yapıştırmadım. 3-4mm aşağıya yapıştırdım. Sonra teste çıktım. 120’de gelen ses artık hiç gelmiyor. 140’dan sonra çok ince bir ses gelmeye başlıyor. Ama rahatsız etmiyor. Onu da koltuğu en yukarı yükseltip kulağımı sunroofa dayadığım için duymuş olabilirim. Yani sonuç olumlu. 

Eve döndükten sonra sağ ve solda bandın bittiği yerde küt diye bitmesi uygun değil dedim. Ufak iki parça kestim. Fotoda yanlarda gördüğünüz temiz beyaz fitiller onlar. Onların bitiş tarafını çapraz keserek eğimli bitiş olsun dedim ki sunroof fitili kapandığında, izolasyon bandının bittiği yer ile cam fitili arasında boşluk kalmasın dedim. Bunu yaptıktan sonra deneme yapmadım ama zaten istediğimi o köşeleri eklemeden de almıştım. 

Orasının neden boşluk kaldığını özelden yazabilirim 

B5BBD4CF-2F84-43F8-BFD3-301E8798D36F.jpeg

6F0319BF-C2EC-4249-A6D0-115576135CA8.jpeg

Üstten bakınca ufak bi beyazlık gözüküyor. Ama normalde gözükmüyor. O beyazlığı da aracın renginde yaptırdığım sprey boya ile boyayabilirim. Ya da çabuk kirlenen bir şeye benziyor. Kirlendikçe o beyazlık gözükmeyebilir. 

19B31D54-4F04-4D4E-AEDA-331626C13B1A.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzaktan böyle gözüküyor. Fitil hiç gözükmüyor. Kirlenince rengi koyulaşınca hepten kaybolur. 

4A00D43B-8377-4C2B-9927-3FEDC6B301C9.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, zoptrik :

Tebrikler. mükemmel sonuç. Paylaşım için teşekkürler. 

Ucuz ve kesin sonuç oldu. Evden de baktım. Fitil hiç belli değil. Gözükmüyor. Boyama da gerek yok. Uzun zamandır o ses rahatsız ediyordu. Sunroof kapalı perde açıktır hep bende. Aydınlık olsun diye. Ama 100-120 sonrası o rüzgar sesi acayip rahatsız ediyordu. Az önce yine denedim. 120’de sunrooftan gram ses gelmiyor.  Bu da bana yeterli zaten. 

AA153F97-2295-42DA-8A31-DB8766DE6A32.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, tansu87 :

Yavaşa ve ağır çekim kapanma. Sorunsuz kapanıp açılıyor. 

Sıkıntı çözülmüş harıka hem de sıfır malıyete

Neden komple fıtıl yapmadın

sunroofu arkadan kaldırınca beyaz fitili kaldıryor mu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, ozgur35 :

Sıkıntı çözülmüş harıka hem de sıfır malıyete

Neden komple fıtıl yapmadın

sunroofu arkadan kaldırınca beyaz fitili kaldıryor mu

Arkadan kaldırınca camın önündeki sunroofun kendi fitili olduğu yerde hareket ediyor ama az. Çalıştırdım denedim, video çekmemişim. Çekerim. Beyaz Fitilin yapışkanı iyi, malzeme de yumuşak. O hareketi absorbe ediyor. Zaten E şeklinde kanallı olunca E’nin içindeki yuvada hareket alanı buluyor kendine. Sorun olmadı çalışmasında. 

Komple yapmaya gerek duymadım. Şu an benim seyahat ettiğim hızlarda (120 civarı en fazla) ses kesildi. Yapılabilir tabi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

@tansu87  sunroofa yaptgın fitil hala duruyor mu Tansu NAsıl uzun kullanım test yorumların.?  Sunroofu popodan açınca sıkıntı oluyor öndeki fıtıl katlanıyor mu  yoksa sadece komple ac kapa mı yapabılıyorsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, ozgur35 :

@tansu87  sunroofa yaptgın fitil hala duruyor mu Tansu NAsıl uzun kullanım test yorumların.?  Sunroofu popodan açınca sıkıntı oluyor öndeki fıtıl katlanıyor mu  yoksa sadece komple ac kapa mı yapabılıyorsun

Sunroofun hep arkasını açıyorum zaten. Sunroof önü lastik, fitili her seferinde sıyırıyor ama fitil hala ilk günkü gibi. Bozulmadı. Zaten fitil hem sağlam hem yumuşak olduğu için o sıyırmada zarar görmüyor. sesi kestiğini söylemiştim. O yönden çok rahatlattı beni

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...