Jump to content

Sistem yardımı için rica..

godless commie
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazdacılar, Romalılar...

Oto müzik sistemleri hakkında bilgi ve deneyimi olan arkadaşlardan bir ricam olacak..

Daha doğrusu, amfi (anfi?) ve equalizer konularında sorular sormak istiyorum.

(Bu arada aracımdaki hiç bir ses düzeneği orijinal Mazda değil)

Pioneer 6800 (ya da o civarda bir model) CDçalar ve radyo kullanıyorum.

4X50 Watt çıkışı var. Parametrik EQ var.

Bunun üzerine, kapılarda bir çift  6X9 (evet sığdırdım) 200 Watt civarı 3 Way Pioneer ve bir çift de 120 Watt tweeter mevcut.

Arkada ise, yine bir çift 360 Watt gücünde Pioneer 3 Way hoparlör var.. İçinde çocuk yıkarsın. Leğen gibi. 

Sormak istediğim, ne tür amfi (anfi?) kullanmam gerektiği.

RMS wattage ne olsun, hangi markalardan kaçınayım mesela..

Ya da bu tür malzemelerin hesaplı alınabileceği yerler. Kullanılmış da olur.

Bir de equalizer sorularım olacak.

İlle de grafik mi, booster mı, konfigürasyonu nasıl olsun, CDçalar'a geri dönsün mü, vs vs..

Şimdiden çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim sorduğun soruların esasına verebileceğim bir cevap yok maalesef, gençler el atar...:)

Tereddüte düştüğün kelimeye gelince ki bulmacalarda da işlerine geldiği gibi kullanırlar, benim de kafama çok takılırdı, Ömer Asım Aksoy amfi diyor seçeneksiz olarak, Kubbealtı Lugati-İlhan Ayverdi öncelikle anfi diyor amfiden gönderme yapıyor.

İngilizce ve Fransızca karşılıklarının da "m" ile olduğunu düşünürsek ki muhtemelen köken dil Latince'de de öyledir, bana da amfi daha doğru görünüyor...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araba ses tesisatı merakım fazla yok.Bidiğim ve gördüğüm kadar bu işte en iyileri Alpine ve Kicker.Onları bir araştır istersen.EQ konusu ise ne yapmak istediğine bağlı.Eğer Arabanın içindeki Akustiki düzeltmekse full bant parametrik EQ derim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Hakan abi benim arabanın ve İlhan abinin arabasının tesisatını yapan bir yer var bakırköyde  focal kullanıyorlar sanırım marka olarak istersen sadece fikir almak için bile gidebiliriz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan abi ,

Bu gibi işlerden anlayan bir arkadaşıma sordum 4*100 rms gücündeki bir amfi işini görürmüş marka olarak edison dedi ama herhangi bir model söylemedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle kullanacağın amfi de Pioneer olmalı.

Benim arabamdaki sistemde Pioneer ana ünite, kapılarda (arabadaki orjinaller) Pioneer 2 yollu oval koaksiyel, arkada Pioneer 3 yollu 69xx oval koaksiyel, 30cm. freeair subwoofer var ve tüm bunlara tezat Jameson usa-700 amfi var. Şuan "keşke amfiyi de Pioneer alsaydım" diyorum ama iş işten geçti. Ha memnun değil miyim? Memnunum ama yine de Pioneer olsaydı daha memnun olurdum.

Eq. için ise bence hiç gerek yok. Teyp üzerinden doğru ayarları girdikten sonra eq. gereksiz kalıyor. Boşu boşuna aküye ekstra yük bindirmeye gerek yok bence. :)

-------------------------------------------------------------------------

gm-6300f.jpg

PIONEER GM-6300F OTO AMPLIFIKATÖR

* DIN Çıkış Gücü: 4 x 120 w

* (DIN 45324,+B=14,4 v)  2 x 300 w (4 OHM)

* (20 Hz-240 Hz/4 OHM) 4 x 60 w

* (20 Hz-240 Hz/2 OHM) 4 x 75 w

* Sinyal / Gürültü Oranı: 95 dB

* Giriş Düzeyi Kontrolü: 400 mv - 6.5 v

* Azami Akım Tüketimi: (A / 4 OHM) 35 a

* Şasi Boyutları: (G x Y x D) 300 x 60 x 334 mm

* Birim Ağırlığı: 3,9 kg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan benim guzuda Focal companent ve Audiosun anfi takılı..yaptırdığım yer önceleri focal kullanıyordu ama sanırım şimdi başka bir marka kullanıyor ismi aklıma gelmedi  8:)

ama işçilik anlamında iyiler...Tavsiye ederim..

edit: az önce sordum MOREL diye bir marka kullanmaya başlamışlar.ama nedir ne değildir bilemem...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullandığın bütün parçaların verimli çalışabilmesi için cihazların ve ekipmanlarının farklı markalar olmaması daha iyi olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim. Yarın tavsiyeleriniz doğrultusunda bir bakınayım ortalığa.

Bu arada, bütün montajları kendim yapıyorum. O yüzden tesisat montajı yapan yerlerden anfi vs satın alabilir miyim, bilemedim.

Bir de, iyi bir lehim tabancasına ihtiyacım var. Internetten baktığım kadarı ile 20 TL civarında fiyatları var galiba. Tavsiye edeceğiniz, ya da "aman uzak dur" diyeceğiniz markalar var mıdır?

(arka hoparlörleri değiştirme macerasını da fotoğrafları ile birlikte ilgili başlık altına post edeceğim - MX5'de arka hoparlör yok. Kestik, biçtik, oldu.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Öncelikle eski bir konuyu hortlattığım için özür dilerim fakat hiçbiryerde bu konu hakkında bilgi bulamadım.

Hakan bey tam da yapmak istediğim şekilde bir modifikasyon yapmışsınız:

Bunun üzerine, kapılarda bir çift  6X9 (evet sığdırdım) 200 Watt civarı 3 Way Pioneer ve bir çift de 120 Watt tweeter mevcut.

Arkada ise, yine bir çift 360 Watt gücünde Pioneer 3 Way hoparlör var.. İçinde çocuk yıkarsın. Leğen gibi. 

- Kapılara 6x9 u nasıl sığdırdığınızı öğrenebilirmiyim? Hatta fotoğraf varsa çok güzel olur.

- Arkaya hoparlör takmak için aşağıdaki yolu mu takip ettiniz?

http://www.miata.net/hakuna/subspeak.html

Şimdiden teşekkürler görüşmek üzere,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...