Jump to content

Mazda 3 Hız / Devir Rakamları

mehmettnayir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hayır sorun yok. Aracın gittiği yol eğimleri farklıdır ölçüldüğü zamanlarda.

Hiç farketmiyor yokuş, düz, yada rampa aşağı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

peki bizim guzularla hiç redline bölgesine girip limitör sesi duyanlar oldu mu ? bu hondacılar sürekli limitöre sokup vututut diye geziyorlar gerçi o kadar zorlamam asla 4000 rpm i geçmiyorum ama dediğim gibi sadece merak ettim :) biliyorum fazla merak iyi değil :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Ben aracı stop etmeden önce limitöre sokup öyle kontağı kapatıyorum. Bir ses duyuyorum ama Hondalarda ki gibimi bilmiyorum. Pek dikkat etmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aracı stop etmeden önce limitöre sokup öyle kontağı kapatıyorum. Bir ses duyuyorum ama Hondalarda ki gibimi bilmiyorum. Pek dikkat etmedim.

Burada hedeflenen amaç ne onu merak ettim...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burada hedeflenen amaç ne onu merak ettim...

8:)

Sanırım sistemi temizlemek amacıyla yapıyor arkadaşımız,kurum tutmasın diye...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ ile ilgili forumda faydası olduğunu, yüksek basınçlı yağın motoru temizlediği okumuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Benim aracimda malesef beni hayal kirikligina ugratan 2 konudan birisi bu devir meselesi.Digeri de ses izolasyonu.Bence mazda hem otomatik hem de manuel her ikisinde de motor/şanzuman arasindaki oranti konusunda basarisiz olmus.Bence elestiriliri dikkate alip yeni kasalarinda bu problemi gidermislerdir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Meg otomatik araçlarda uzun yolda sollama yapacağımız sıra sıkıntı yaşarmıyız hani çok önemli vitese güvenip yolla atlayıp ortada kalmakta var sonuçta manuel değilki elin ile anında müdahale edebilesin bu konuda bizi aydınlatırmısın.artık arıza konusunda yakıt konusunda soru işareti kalmadı evet yakıt fazla olur ama arıza verme konusunda sağlam olduğu artık aşikâr. Öneriniz nedir manuel mi otomatik mi teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomatik konfor odaklıdır. Mazda'nın kullanmış olduğu tork konvertörlü otomatik şanzımanın performansı manuele göre düşüktür. Fakat uzun ömürlüdür. Yakıtı manuele göre fazladır. Özellikle şehir içinde büyük bir rahatlıktır. Ben 7 sene kullandım araç sollarken yarıda falan kalmadım. Gerekirse 4. vitesten 2 ye atarak maksimum performansı size sunmaya çalışır. Aracı alıp kullanmaya başlayınca iyice tanırsınız ve nerede ne zaman sollama yapılıp yapılmayacağına kolaylıkla karar verebilirsiniz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Meg otomatik araçlarda uzun yolda sollama yapacağımız sıra sıkıntı yaşarmıyız hani çok önemli vitese güvenip yolla atlayıp ortada kalmakta var sonuçta manuel değilki elin ile anında müdahale edebilesin bu konuda bizi aydınlatırmısın.artık arıza konusunda yakıt konusunda soru işareti kalmadı evet yakıt fazla olur ama arıza verme konusunda sağlam olduğu artık aşikâr. Öneriniz nedir manuel mi otomatik mi teşekkürler

Otomatikte gazdan ayağını çek, gazı tekrar diple, o zaten vites düşürüyor. Gönül rahatlığıyla sollamaya çık, yarıda kalmazsın :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor şanzıman oranti konusunda manuellerde neden başarısız?

Arac neredeyse 1400 kg.Bence Mazda aracini her viteste tepki verbilsin diye vites dislilerini baya buyuk tutmus.Bu aslinda rampada ve acil sollama durumlarinda oldukca olumlu.Ancak ne var ki anlamakta zorlandigim konu neden daha verimli bir motorla daha cok vites yada en azindan biraz daha kucuk disli kullanmadiklari.Ornegin toyota auris 1.6 132 beygirlik motora, 6 vitese, honda civic hb 1.4lt 100 beygir tam otomatik 6 vitese ve dusuk bir yakit sarfiyatina sahip.Bunun yaninda izolasyonu da zayif oldugu ve 100km hizda bile 3000 devir cevirdigi icin mazda iceriye hem fazla motor sesi aliyor hemde sehir disinda gereksiz yakit tuketiyor.Otomatik vites kullanmadim ama forumda okuduklarim yakit tuketiminin standartlarin cok ustunde oldugunu gosteriyor.Elestirel yaklasmak gerekirse mazda guvenlikten, guzellikten ve donanimdan taviz vermemis ancak motor ve sanzuman konusunda hem duz hem de otomatikte kolaya kacmis.Hayalimdeki mazda 1.6lt, 140 beygir ve 7 ileri tam otomatik sanzumanla hem konfor hem ekonomi hem de performans sunmali ki bunu yapabilen d segmenti araclar mevcut.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sirf bu yüzden zamanında 206 hdi almıştım komsumda bu yüzden mazda 3 unu satmisti benim gibi düşünen insanlar için şanzıman araliklari uzun olmali misal suan ki 90' 626 otomatik aracimda 4.vites 3.000 devirde 140 km hızla otoyollarin keyfini sürüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

2. Nesil otomatik mazda 3’te de aynı durum var. 120 ile gitmeniz demek 7,5l/100km yakıt sarfiyatı demek. 

Bu hız artık şehir dışında yasal ve uygun bir hız. (110+%10) ama 7,5 litre hiç de ekonomik değil. 

1,6 ekonomi motorunda ekonomi yapılmıyor yani. Hani desem ki, bu motorla performans alayım. O da yok. 0-100 12-13 saniye :)

mazda skyactiv falan zorluyor, hatta 1:18 sıkıştırma oranlarını yapmaya çalışıyor da bu kadar uğraşacağına turbo koysana be arkadaşım  1:18 de motor dayanımı sorun olacak turbo da sorun  aynı şey  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

2. Nesil otomatik mazda 3’te de aynı durum var. 120 ile gitmeniz demek 7,5l/100km yakıt sarfiyatı demek. 

Bu hız artık şehir dışında yasal ve uygun bir hız. (110+%10) ama 7,5 litre hiç de ekonomik değil. 

1,6 ekonomi motorunda ekonomi yapılmıyor yani. Hani desem ki, bu motorla performans alayım. O da yok. 0-100 12-13 saniye :)

mazda skyactiv falan zorluyor, hatta 1:18 sıkıştırma oranlarını yapmaya çalışıyor da bu kadar uğraşacağına turbo koysana be arkadaşım  1:18 de motor dayanımı sorun olacak turbo da sorun  aynı şey  

Aslında aynı şey değil çünkü turbo araçlarda motor dayanım sorunlarından ziyade genelde problem turbonun kendisi oluyor (eğer olursa).

Birde turbonun yerini yüksek hacimle dolduruyor Mazda, bütün avrupa ülkelerinde 2.0lt motorlar ile satılıyor, örneğin 120hp'lik modelin emisyonu 1.5lt ile aynı, tüketimi bizim 1.5lere göre bir tık daha düşük, 210nm tork var ve 0-100kmh 8.9sn. Aslında ortada mutlak bir başarı var ancak biz bu motorları hacime dayalı ülke vergi politikası sebebiyle alamıyoruz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...