Jump to content

Fren Performansı

Sovereign
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar.

Aracımın fren performansından genel olarak memnun değilim. Aynı şekilde bir arkadaşım da Mazda 2'sinin frenlerinden pek memnun değil. Sorun şu ki araç özellikle bozuk yollarda sert frenaj yapıldığında fren pedalı direk boşlaşıyor (ABS'nin devreye girmesinden kaynaklı bu biliyorum fakat) ve aracın fren mesafesi ciddi miktarda uzuyor. Pek güven verici bir durum değil kanımca.

Bu veya buna benzer bir durumla karşılaşan var mı aranızda? 

İlk düşüncem aracın frenlerinde herhangi bir sorun olmaması ve TOYO lastiklerin hamurundan ya da deseninden kaynaklı tutunma zayıflığı ve erken kaymaya başlaması ve bundan dolayı da ABS'nin erken devreye girmesi , kızaklamamak için çok sınırlı fren yapması , şeklinde bir fikir yürüttüm

Yorumlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

B sınıfı bir araba sözkonusu olan, yola bir 3 gibi oturmuyor kesinlikle, ağırlık dağılımı da sorunlu bütün muadilleri gibi, çok fazla birşey beklememek lazım..

Lastiklerden olduğunu sanmam, lastikler bana iyi göründü, sorunun onlardan kaynaklandığını sanmam.. Belki bir arıza sözkonusudur, servise uğradığınızda bilgisayara bağlasınlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Toyo marka lastikleri 1 kez alıp kullandım ve 4 ay gibi bir süre sonra çıkartıp kenara attım. Kuru asfaltta çok iyi yol tutuyor olmasına karşılık, ıslak asfaltta sanki buz üstünde gidiyormuşsunuz gibi bir his uyandırıyor. Tabi bu durum tüm modelleri için geçerli değildir ama benim aldıklarım o şekildeydi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

B sınıfı bir araba sözkonusu olan, yola bir 3 gibi oturmuyor kesinlikle, ağırlık dağılımı da sorunlu bütün muadilleri gibi, çok fazla birşey beklememek lazım..

Lastiklerden olduğunu sanmam, lastikler bana iyi göründü, sorunun onlardan kaynaklandığını sanmam.. Belki bir arıza sözkonusudur, servise uğradığınızda bilgisayara bağlasınlar.

Konunun aracın ağırlık dağılımı ya da "yola oturması" ile ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü araç iniş aşağı giderken fren yapılmıştı ve iniş aşağı fren yaptığınızda hem fren sırasındaki ağırlık transferinden hem de eğimden kaynaklı cok ciddi bir yük ön lastiklere biner. Bu da neredeyse her aracta frenleme işinin %80ini yapan ön lastiklerin yere iyi basması için yeterli bir bastırma kuvveti sağlamalı diye düşünüyorum. 

B sınıfı arac kısmına gelirsek ,daha eski nesil bir B sınıfı olan 2005 ABS'siz fiesta'da  lastikleri kilitlemeden daha iyi bir negatif ivmelenme alabiliyordum.

Bu mesajı atmaktaki gayem diger Mazda 2 kullanıcılarında da durum benzer mi? ya da orjinal lastikleri begenmeyip degistiren oldu mu ve herhangi bir fark gozlendi mi? bunları öğrenmek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar arabamın fren balatalarının değişmesi gerekiyor servisten 250 gibi bir fiyat verdiler bu fiyatın altında nerde yaptırabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim. :nea:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim 2 nin frenleri gayet iyi. Herhangi bir sıkıntı yok. Orjinal balatadan daha kaliteli ve daha kısa mesafede durduran Ebc marka balata var. İngiliz malı ve fren balatalarında çok başarılı. Benim araba için ön greenstuff ebc balatası sipariş verdim. Kargo dahil önler 90 liraya geldi. Takınca daha net bilgi verebilirim fakat yapılan yorumlara göre yüzde 25 daha iyi performansı var.

http://www.ebcbrakes.com/automotive/index.shtml

Buradan bakabilrisiniz. Ebayda fiyatlar daha ucuz. Diskler bitmeye başlayınca diskleride ebc ile değiştireceğim. Ford fiestayla balatalar farklı bilginize.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...