Jump to content

Mazda 3 Dynamic ve Comfort Donanımları 2004-2008

slash
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 2 ay sonra ...

selam arkadaşlar, başka konu açmak istemedim , aynı araçtan daha yeni satın aldım ,sizinde yazdığınız gibi mazdanın eski sitesine igrdim fakat şu anda çalışmıyor. Dsc konusunda sorularım olacak ; dsc sadece anti patinaj sistemimi yoksa virajlarda savrulmayı önleyen sistem varmı , eğer var ise çalıştığı zaman göstergede ikaz işareti yanması gerekiyormu? bunu denemek için boş bir alanda yaklaşık 40 km hızla ani sağ ve sol manevraları yaptım , araç savrulmadı fakat hiçbir ikaz da yanmadı? ayrca eski aracımda baya bir iş gören otomatik kararan dikiz aynası ve yağmur sensörü ilave olarak mazdaya takılabiliyormu , yaptıran varmı ? bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler, 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

DSC ve TCS birlikte çalışır veya devre dışı bırakılıyor

biraz önce servisle konuştum , tcs yok sanırım gibi bişiler söyledi , gelin kayıt açalım felan muhabbeti yaptı , kafam iyice karıştı varmı yokmu ?varsa çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebileceğiz ? (anti patinaj çalışıyor onda bir sorun yok )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

patinaj çekerken lamba yanması lazım yani tcs çalışırken.dscnin herhangi bir lambası yok ,zaten o kayarken kayma eğilimindeki tekere abs ile fren bastırıyor.denizlide geçen kar vardı deneseydiniz keşke :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

patinaj çekerken lamba yanması lazım yani tcs çalışırken.dscnin herhangi bir lambası yok ,zaten o kayarken kayma eğilimindeki tekere abs ile fren bastırıyor.denizlide geçen kar vardı deneseydiniz keşke :)

patinajda kayan araba resmi yanıyo onda sorun yok , karda denedim zaten onun için soruyorum herhangi bir ışık yanıyormu yoksa yanmıyormu ?karda denediğim yer açıklık alan değildi , biraz meğilliydi o yüzden fazla zorlamadım ama ön tekerlekler rotadan çıktı gibi oldu sonra direksiyonu toparladım , biraz tırstım bıraktım yani anlayacağınız , arabayıda tanımıyorum çünkü ne yapacağını kestiremedim ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Orbitus

biraz önce servisle konuştum , tcs yok sanırım gibi bişiler söyledi , gelin kayıt açalım felan muhabbeti yaptı , kafam iyice karıştı varmı yokmu ?varsa çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebileceğiz ? (anti patinaj çalışıyor onda bir sorun yok )

Infiniteblack kardeşim, arabanda DSC adı altında hem "dinamik stabilite sistemi" hem de antipatinaj sistemi var. İkisi birlikte çalışır. Bunu kontrol ettirmenin en iyi yolu, servise gidip baktırmak. Şayet bir şekilde devre dışı kalmışsa ya da bozulmuşsa hata kodundan bu anlaşılır.

Ayrıca DSC'nin dinamik stabilite ile ilgili kısmı aktif olarak devreye girdiğinde aynı antipatinajın devreye girmesiyle yanan uyarı lambasının yanması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de her iki durumda da lambanın yandığını biliyorum. Ayrıca istisnamız her Dynamic araçta TCS ve DSC var. Buna şüpheniz olmasın. Sadece arıza ihtimali üzerinde durulabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de her iki durumda da lambanın yandığını biliyorum. Ayrıca istisnamız her Dynamic araçta TCS ve DSC var. Buna şüpheniz olmasın. Sadece arıza ihtimali üzerinde durulabilir

valla burak abi benimkinde eskiden karda falan patinaj çekerken falan kayan araba lambası yanıyordu ama örneğin buz üstünde yeterli hızda arabayı savuracak şekilde direksiyonu çevirip kaydığında tekerlere espnin etkilediğini hissediyordum ve hiçbir lamba yanmıyordu (kayan araba yada dscnin sarı lambası yanmıyordu ) özellikle dikkatimi çekiyordu ve denemiştim.demek ki benimkinde bir  problem vardı.çok buzlu yerde de kayan araba lambası sürekli yanmış şekilde ikaz veriyordu.2007 dynamic  modelde de 2010 touringde de  aynıydı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kılavuzdan hatırladığım kadarıyla DSC devre dışı bırakılsa bile stop edip çalıştırdıktan sonra tekrar devreye girer.Ayrıca kayan araba lambası sadece devreye girdiğinde yanar.Yani patinaj durumunda(İşin acemisiyim umarım doğru analiz etmişimdir)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Orbitus

Ben de birşey öğrenmiş oldum :)

Henüz karar verme derim. Çünkü 2007 itibariyle DSC'li Mazda'ların kullanım kitapçığında kelime kelime aynı olmasa da "DSC ışığı, araç patinajda iken veya virajlarda savrulma engelleyici sistem devreye girdiğinde yanar" şeklinde bir ifade var. Böylesine önemli bir konuda hatalı yazılmış olma ihtimali var mıdır ? Bu ifadeye göre savrulma önleyici sistemin devreye girmesini ve ışığın yanmasını sağlamak için, şayet ışık yanacak şekilde tasarım yapılmamışsa, farkında olmadan takla mı atacağız ?  :jedi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla ilgileriniz için teşekkürler , ben en iyisi servise gidip bir arızası varmı diye cihaza sokturayım yoksa baya bi kafa kurcaladı bu durum ! en azından bilen birisiyle bi teste çıkarım bi baksın oda ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Henüz karar verme derim. Çünkü 2007 itibariyle DSC'li Mazda'ların kullanım kitapçığında kelime kelime aynı olmasa da "DSC ışığı, araç patinajda iken veya virajlarda savrulma engelleyici sistem devreye girdiğinde yanar" şeklinde bir ifade var. Böylesine önemli bir konuda hatalı yazılmış olma ihtimali var mıdır ? Bu ifadeye göre savrulma önleyici sistemin devreye girmesini ve ışığın yanmasını sağlamak için, şayet ışık yanacak şekilde tasarım yapılmamışsa, farkında olmadan takla mı atacağız ?  :jedi:

ben çok denedim 80 ile direksiyonu 180 derece çevirip arabanın kaydığını göre göre hiç bir lamba

yandığını görmedim.ayağımda dip gazdaydı.bende bir arıza var zannettim ama hiç lamba

yazmazdı.o ibarede virajlarda engelleyici önleyen sistem devreye girdiğinde kısmına

inanmadım.belki 2012lerde yanıyor olmasın ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

patinaj cekerken , hizli viraj alirken , buz ustune arac savruldugunda ya da kar ustunde yere saglam tutunamadiginda toparlamaya calisirken ben hep DSC uyari isiginin "hooop!" dercesine hizlica yanip sondugunu goruyorum :) tsc nedir bilmem de dsc var benim Mazda 3 de.Mazda servisin soyledigine gore araci yolda tutmaya yonelik tum elektronik yardimci sistem bu tek DSC tusu altinda toplaniyormus.

2008 Flash Edition arac. Hani su yeni kasaya gecisten hemen once sinirli sayida uretilen full ve makyajli araclardan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...