Jump to content

Dikkat! Fırçasız süngersiz yıkama dedikleri !

SWeeT6six6
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

DİKKAT! FIRÇASIZ SÜNGERSİZ YIKAMA DEDİKLERİ!

Uzun süredir car care sektörünü meşgul eden bir konu 'Fırçasız Süngersiz Yıkama' adı altında yapılan işlemler.

Zaman, personel, enerji tasarrufu sağladığı iddia edilen bir uygulama şekli bu. Otomotiv sitelerinin birçok forumuna da konu oluyor son zamanlarda.

Araç üzerine sıkılan ürünün bir süre bekledikten sonra durulanması ile yapıldığı söylenen bu işlem için üretici (veya ithalatçı) tüm firmalar sağlığa zararlı değildir diyor. Ama herhangi bir belge ISO9000, TÜV, Sağlık Bakanlığı vb. malesef yok. Ve malesef bu konuda denetim yapan da yok.

Konu ile ilgili taraf olmadan yorum yapmak istiyorum sadece...

Araç üzerinde kirin en yoğun olduğu bölgeler jantlardır ve jant temizleyiciler her zaman en zor en özel üründür. (Hala daha birçok yıkamacı ve oto kuaför, jantları tuz ruhu ile temizlemeye çalışıyor) Türkiye'de satışa sunulmuş olan jant temizleyicilerin de çok büyük bölümünün (%90'ın üzerinde) kanserojen madde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu ürünün çok daha ötesi Endüstriyel Toz Temizleyicidir. Her iki ürünü de aracın sadece jantlarına değil hangi bölgesine püskürtüp bir süre daha bekledikten sonra basınçlı su tutarsanız çok iyi bir temizlik elde edersiniz.

Şimdi soru şu? Aracınızı jant temizleyici gibi çok güçlü bir kimyasalla temizlemek istermisiniz?

Hiçbir ürüne ISO9000, TÜV, Sağlık Bakanlığı gibi sertifikalar alınamamışken böyle bir kimyasalın insan sağlığına zarar vermediğini kim söyleyebilir?

Bu ürünlerin aracın kaporta boyası üzerinde tahribat oluşturmadığını kim iddia edebilir.

Belki de en önemli soru şu...

O zaman nedir bu tarz bir otomobil yıkamayı cazip kılan şey? Aracıma Fırça Sürdürmedim psikolojisi mi? Keşke fırça kullanılsa...

Otomobil cilalı şampuan ve sünger ile 2 ayrı kova (üst kısım ve alt kısım için ayrı ayrı) kullanılarak yıkanmalı araç nemli iken Formel 21 ile yıkama sonlandırılmalıdır... Kendiniz bu işlemi yapmak yada yıkamacınıza yaptırmak istiyorsanız zincir marketlerden SONAX CİLALI ŞAMPUAN, Formel 21 olarak da SONAX HIZLI CİLA alabilirsiniz. 

Kaynak:

------------------------

Bu konu http://www.mazdaclubtr.com/forum/index.php?topic=1080.0 adresinde konuşulmuştu ancak yapılan açıklamanın önemli olduğunu düşündüğüm için yeni başlıkla vermenin daha doğru olacağını düşündüm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 97
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• OveRMinD

14

• Mücahit

12

• mazdamx-5

13

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

zararsız olduğunu iddia etmek için polytop un ürünüyle satıcıları elini yüzünü yıkıyormuş..

Çernobil'den sonra da bakanlar zararsız olmadığını göstermek için çay içiyodu... 1 adım ileri gitmemişiz yani, normalde MSDS'i vardır her kimyasalın, orda tehlikeleri, vs. yazar... İlle yüzü gözü yıkamaya gerek yok yani...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiçbir ürüne ISO9000, TÜV, Sağlık Bakanlığı gibi sertifikalar alınamamışken böyle bir kimyasalın insan sağlığına zarar vermediğini kim söyleyebilir?

zaten TÜV sertifikası aldıktan sonra,Sağlık Bakanlığı sertifikası almasını beklememize gerenk yok...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ISO, TÜV filan yalan şeyler arkadaşlar bu konuda, ISO hiçbi şekilde ürünün kaliteli veya zararsız olduğunu belgelemez. ISO evrak işlerine ve genel işleyişe verilir, yani adamlar fabrikalarında çok sistematik bi şekilde dandik bi ürün üretiyolarsa yine alırlar ISO'yu.

TÜV de ISO belgesi veren bi kuruluş zaten, ayrı bi belge değil. TÜV var, CERT var bunlar Almanlar, bizim TSE de veriyo mesela...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonax da çok sıra oluyor ve bekletiyorlar.Benim öyle bir vaktim olmuyor.Ancak detaylı temizlik yaptırırsam veririm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ee sonuç yıkatıosmu yıkatmıosmu şimdi????????

Benim tavsiyem sadece süngerle yıkatmak.

Sonax da çok sıra oluyor ve bekletiyorlar.Benim öyle bir vaktim olmuyor.Ancak detaylı temizlik yaptırırsam veririm.

Abi Sonax şart değil; süngerle yıkayan yer olsun yeterki :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim tavsiyem sadece süngerle yıkatmak.

Abi Sonax şart değil; süngerle yıkayan yer olsun yeterki :)

Arkadaşlar benim bildiğim en çok sünger ile yıkanınca çizikler oluşuyor kanımca.Sebebi sünger içine toplanan kum taş vs.tanecikleri akıp gitmediğinden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biranım, kovboyum, katılmıyorum buna, deterjan da var arada, o kaydırır süngeri.... :)

Siz iyice uçtunuz hepiniz yav, onunla yıkama bununla yıkama, onun şu bunun şu sakıncası var, felan.....

Napıcaz peki, Okan gibi hiç mi yıkatmıyacaz? :geyik:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En güzeli abi, sabit duran çamur çizemez arabayı, hem daha vahşi bi hava katıyo... :D

Evet buğün Botaşın bir jipini  gördüm sadece ön camda sileceklerin aldığı yer temizdi diger her tarafı kırmızı çamurdu çok dikkatimi çekti arabayı karizma yapmış remen
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...