Jump to content

Motor Rektifiyesi Maliyeti (90-94)

cyberdriver
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1992 model 323 sedanım var motor biraz yağ yakıyor ve çekişten düştü motoru komple sıfırlatmak kaça maal olur acaba bilgisi yada tahmini olan varsa yardımlarını bekliyorum Ben ANKARA'dayım teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

SELAM ARKADAŞLAR,

93 model 323 sedan aldım ama sekmanları değişmesi gerekiyormuş.bu bana kaç liraya patlar yada rektefiye yaptırırsam kaç liraya patlar .aldığım adama kendi tamircisi 700 tl den bahsetmiş sekmanlar için.siz ne düşünüyorsunuz arkaşdaşlar.

bildiğiniz iyi bir mazdacı var mı acaba avcılarda :krrsz:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...
Guest mustafa_g

Kullanılacak parçalara göre değişir. Tamamı orjinal parçalarla yptırmaya kalkarsanız 3-4 bin lirayı bulabilir herşeyi dahil.

Motoru açmadan ustalar bile size fiyat vermezler, "açalım, değişecek parçaları görelim, rakam öyle çıkar" derler. Bizim buradan size söyleyeceklerimizin çok bir anlamı yok kısacası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rektefiyeci, silindir kapağı ve blok dahil mak. 500 TL

motor işciliği ise mak. 600 TL

parçalar ise 500/700 arası değişir...

(ortalama)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Selam 1 ay önce motor yaptırdım. Kısaca özetlim sana

1. Yerli parça 350 400 tl arasında.

2. Orjinal japon 700 tl ( ben orjinal parca kullandım )

3. İşcilik genel olarak 400 tl ortalama işcilik istiyorlar.

4 retefiyeci 300 ile 400 çok zor ihtimallede 450 tl istiyor.

5. Tabi bunlarla kalmıcak az da olsa extralar cıkcak

mesala balata sipreyi. 4-5 adet - silikon - atf - motor yağ - şanzuman yağ

bunların fiyatlarıda

balata sip. 5 tl tanesi

15 tl silikon

atf 15 25 arası markasına göre değişir

motor yağ castrol 15-40 gtx koydum 45 tl

şanzuman yağ 30 - 35 tl arası

valla bunlar aklımda kalanlar

ama rektefecini ve motor ustanı kesinlikle japoncu olsun yoksa masrafın boşa gider.

Edit: Tamamı büyük harften oluşan mesajlar site kuralları gereği silinir. Şimdilik düzeltildi, tekrarında ikaz edilmeden silinecek. Bilginize.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Bende motor yaptırmaya karar verdim. yaklaşık 2 ay sonra felan yaptırmayı düşünüyorum.

Bugün bir başka ustaya görtürdüm, başka bir sebebten. motorla ilgili bana yaptırmam gerektiğini söyledi. 3000 tl tutar dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru sölemiş diğer yaptıran mazdacılarda hemen hemen o miktara yaptırdılar lakin yan sanayi parça ile ki sizde öle yaprıracaksanız size motor parçası olarak Supsan öneriyorum , bir çok ustanın tavsiyesidir. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru sölemiş diğer yaptıran mazdacılarda hemen hemen o miktara yaptırdılar lakin yan sanayi parça ile ki sizde öle yaprıracaksanız size motor parçası olarak Supsan öneriyorum , bir çok ustanın tavsiyesidir. Kolay gelsin.

Gürhan usta, ayrıntılı PM attım size. Usta bazı parçalar orjinal olmalı dedi. Segmanlar, yataklar , gömlekler vs gibi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende motor yaptırmaya karar verdim. yaklaşık 2 ay sonra felan yaptırmayı düşünüyorum.

Bugün bir başka ustaya görtürdüm, başka bir sebebten. motorla ilgili bana yaptırmam gerektiğini söyledi. 3000 tl tutar dedi.

Benim tavsiyem;

Aracını 4 bin lira aşağıya sat ama motor işine girme... Neden diyeceksen eğer, hiç tavsiyemi dikkate alma ve motor yaptır, hem memnun kalmayacaksın hem de 3 bin lirayı geçecek...

8)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim tavsiyem;

Aracını 4 bin lira aşağıya sat ama motor işine girme... Neden diyeceksen eğer, hiç tavsiyemi dikkate alma ve motor yaptır, hem memnun kalmayacaksın hem de 3 bin lirayı geçecek...

8)

Düzen tutmuyor mu rektefeden sonra?

Ama söylediklerin mantıklı geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Düzen tutmuyor mu rektefeden sonra?

Ama söylediklerin mantıklı geldi.

ben u konuda "domestos" abimize katılmıyorum.Düzgün bir serviste gayet güzel yapılabiliyor,hele hele bahsettiğiniz rakamlarda ! 3 binliraya ben arabayı sıfırlarım.Bence çok yüksek fiyatlardan bahsediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben u konuda "domestos" abimize katılmıyorum.Düzgün bir serviste gayet güzel yapılabiliyor,hele hele bahsettiğiniz rakamlarda ! 3 binliraya ben arabayı sıfırlarım.Bence çok yüksek fiyatlardan bahsediyor.

hacı baba senin dediklerinde doğru. biraz önce kısa bir araştırma yaptım, 2000-3000 tl ye yapılan rektefiye gayet güzel düzen tutuyor ama iş ustalıkta. iyi bir araştırma yapmam lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Senin bahsettiğin rakamlar çok yüksek,bana sorarsan işten anlayan birisini bul ilk önce akraba veya forumdaş v.b. çünkü çok yüksek maaliyetten bahsediyorsun.Sübap kapağı felan mı değişecek nasıl 3 m,lyar tutyor anlamadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkesin fikri bir olsaydı koyunla kurt yan yana gezerdi demiş Üstad Veysel...

;)

İki seçenek var ve ben birini sen ikincisini tavsiye ediyorsun, ikisini de denemesi ortalama 3 bin lira civarı... Benim tavsiyemde sanayide koşturup stres olmak yok, para verip rezil olmak yok, aldığın parçanın yan sanayi olmasından dolayı uymama sorunu yok, en nihayetinde motor randımanlı olarak çalışmadığında geriye dönüp bakmak yok...

Senin tavsiyende ise; dükkan dükkan parça aramak var, usta bulmak var, her gün motor yaptırmadığın için hangi ustanın ne çıkaracağını bilmemek olduğu için neticede motorun nasıl çalışacağı muamma, motora garanti vereceğin usta bulamayacağın için olmadığında tekrar başa dönmek var...

:tey:

Artı;

Benzin pompası diyorsun, akışmetre diyorsun, daha kim bilir neler de çıkacak ??

Takdir ve para senin.

Bu arada; Hüseyin belki o motoru 2 bin liraya da yaptırabilir fakat Ali (tanıdığım kadarıyla) o motoru 3 bin dedilerse 4 binden aşağı yaptıramaz...

İşte yazdım buraya...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkesin fikri bir olsaydı koyunla kurt yan yana gezerdi demiş Üstad Veysel...

;)

İki seçenek var ve ben birini sen ikincisini tavsiye ediyorsun, ikisini de denemesi ortalama 3 bin lira civarı... Benim tavsiyemde sanayide koşturup stres olmak yok, para verip rezil olmak yok, aldığın parçanın yan sanayi olmasından dolayı uymama sorunu yok, en nihayetinde motor randımanlı olarak çalışmadığında geriye dönüp bakmak yok...

Senin tavsiyende ise; dükkan dükkan parça aramak var, usta bulmak var, her gün motor yaptırmadığın için hangi ustanın ne çıkaracağını bilmemek olduğu için neticede motorun nasıl çalışacağı muamma, motora garanti vereceğin usta bulamayacağın için olmadığında tekrar başa dönmek var...

:tey:

Artı;

Benzin pompası diyorsun, akışmetre diyorsun, daha kim bilir neler de çıkacak ??

Takdir ve para senin.

Bu arada; Hüseyin belki o motoru 2 bin liraya da yaptırabilir fakat Ali (tanıdığım kadarıyla) o motoru 3 bin dedilerse 4 binden aşağı yaptıramaz...

İşte yazdım buraya...

:)

üstad yine doğruyu söyledi :) keşke arkadaş istanbulda olsaydı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

üstad yine doğruyu söyledi :) keşke arkadaş istanbulda olsaydı.

10 bin liralık arabaya o paraları harcayıp değerinin yine 10 bin lira olduğunu görmek hiç ama hiç hesaplı ve mantıklı değil...

7 bin liraya satarsın, üzerine yapacağın masrafı koyarsın ve keyfine bakarsın... Hem kafan rahat olur, hem cebin...

Anladığım kadarıyla Ali aracını alırken sorunlu almıştı, belki uygun fiyata aldı ama şimdi o uygunluk gerçek değerini de geçiyor.

Maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Mazda 323 1993 model aracıma 2004 yılında serviste komple motor yaptırdım, 1650 tl para verdim o zamanın parasıyla, yaptırdıktan sonra 6 sene aşağı yukarı 120000 km kullandım hiç sorun çıkarmadı ve çok memnun kaldım. Yaptırdıktan sonra servis bana şunu dedi, blok taşlama işlemini biz yapmıyoruz dışarda yaptırıyoruz eğer bir daha böyle bir sorunla karşılaşırsan blok komple değişmek zorunda, çok zarar görmüş ve artık tekrar taşlama yapmak imkansız, blok komple değişirse onarım maliyeti araç fiyatını geçer dedi. Birde yaptırmaya başlamadan önce kapalı kutu, ne çıkacağı belli olmaz ortalama 1500 liraya olabilir ama sökmeden bir şey demek doğru olmaz dediler. Dışarıda nerdeyse üçte bir fiyatına yaptırabilirdim ama sorun yaşamamak için ve uzun süre binme niyetim olduğu için paraya kıydım serviste yaptırdım ve iyikide yapmışım. Benim tavsiyem şu, eğer serviste yaptırmayacaksan bu işin garantisi yok ciddi bir para verip hiç memnun kalmama ve pişman olma riski bence yüksek. İyi bir araştırma yapıp pert araçlardan düzgün bulabilirsen komple motor alabilirsin ve çıkanıda yedek parça olarak saklayabilirsin. Yada hiç uğraşmayıp arabayı satabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...