Jump to content

Mazda 2 de DSC (ESP) Var mı? Yok mu?

dublör
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda 2'lerde DSC (Dinamik stabilite kontrolü) var mı yok mu?

Ben aracımı 2009 şubat ayında aldım. Aracımı alırken gittiğim tüm bayiler 6 hava yastığı, ABS vs. yanında araçta DSC bulunduğunu söylediler ve benim gibi bu özellikleri dolayısıyla aracı gözü kapalı alanlar oldu. Aşağıdaki linkte 14.sayfada mazda 2 nin özelliklerinde DSC göünüyor.

http://www.ozaydinotomotiv.com/araclar/yenimazda2.pdf

Ancak Üsküdar Volcar bir mazda 2 sahibine araçta DSC bulunmadığını söylemiş ve o kişi şikayetvar.com'a şikayet yazmış.

http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/396047/g/MAZDA+2%E2%80%99nin+Teknik+Ozellikleri+Gercek+Degil!

Ben de aracımı bu bayiden almıştım ve satıştaki arkadaş bana aracın özelliği olarak üzerine basa basa DSC olduğunu söylemişti.

İnternette kısa bir araştırma yaptığımda, ülkelere göre değişiklik gösterdiğini, bazı ülkelere satılan mazda 2 de DSC'nin opsiyon olarak bulunduğunu, bazılarında ise standart olduğu, bazılarında hiç olmadığı yazıyor.

Şimdi düşünüyorum da DSC bulunan çoğu araçlarda, araç çalışırken DSC ışığı yanar ve DSC iptal düğmesi olur.

Servis çalışanı bir arkadaş bu konuda bizi bilgilendirebilir mi? Ülkemizde satılan mazda 2 lerde DSC var mı yok mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

DSC yok, hiçbir zaman da olmadı.

Broşürler basılırken Avrupa broşürleri direk tercüme edilerek basıldığı için yanlış anlamaya sebep olacak böyle bir durum çıktı.

Zaten olsa konsolda bununla alakalı bir gösterge yanardı ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla Burak abi, ben Mazda 2 almış olsam, bunu bir hata değil, direk müşteriyi kandırmaya yönelik bir düzenbazlık olarak görürdüm. Öyle olmasa bile, kabul edilebilir bir hata değil, Mazda'ya yakışmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi o zaman bu resmen bir skandal :( Çünkü satış sorumluları da aracı DSC'li olarak tanıtıp sattılar. :sopa: O zaman benim gibi mazda 2 DSC mağdurları ile birlikte tüketici mahkemesine başvuralım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnız dikkat edersen broşürün 27. sayfasında DSC nin herhangi bir modelde verildiğine dair bir bilgi yok.

14. sayfada sadece bu sistemin varlığından bahsedilmiş.

DSC nin high modelde olduğu bilgisini çok kısa bir süre sadece web sitesinde vermişler. Şikayetler o yüzden.

Eğer bu broşür baz alınacaksa 1.3 benzin, 1.4 dizel motor seçenekleri de mevcut değil şu anda..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

B sınıfında DSC biraz zor değil mi makul düşünürsek?

Hata farkedilince hemen bir haftada falan düzeltildiyse sorun değil, biz DCS olmadığını bilerek aldık mesela Haziran'da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hata web sitesindeymiş ve hemen düzeltmişler ilk satışa sunulduğu günlerde ama anlaşılan broşürü doğru okumayan satış temsilcileri bol keseden atmaya devam etmişler.. Biz Şahsuvaroğluna ilk görmeye gittiğimizde olmadığını biliyorduk mesela..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnız dikkat edersen broşürün 27. sayfasında DSC nin herhangi bir modelde verildiğine dair bir bilgi yok.

14. sayfada sadece bu sistemin varlığından bahsedilmiş.

DSC nin high modelde olduğu bilgisini çok kısa bir süre sadece web sitesinde vermişler. Şikayetler o yüzden.

Eğer bu broşür baz alınacaksa 1.3 benzin, 1.4 dizel motor seçenekleri de mevcut değil şu anda..

Abi belki broşürler hatalı basılmış olabilir ama satış sorumluları neden yanlış bilgi veriyorlar o zaman? DSC (ESP) benim için gerçekten önemli bir donanım. Çünkü o zamanda bahsettiğim gibi aklımda farklı araç modelleri varken bu özellikleri bana anlatıldığı için ben mazda 2 'yi seçtim.

Tabiki burası Türkiye olduğu için her zamanki gibi yine biz haksız çıkacağız eminim buna. Şimdi düşünüyorum da anlattıklarının doğru olduğunu görmek için illa deneme sürüşünde çok sert viraja girip DSC'nin olup olmadığını o zaman mı test etmeliydim? Gerçi DSC yok diye savurup takla atınca kesinlikle 6 hava yastığı olduğunu da görmüş olurdum değil mi? Bir taşla 2 kuş yani!!!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

B sınıfında DSC biraz zor değil mi makul düşünürsek?

Hata farkedilince hemen bir haftada falan düzeltildiyse sorun değil, biz DCS olmadığını bilerek aldık mesela Haziran'da.

Selman Abi B sınıfında ESP olan bir çok model mevcut; Örneğin Grande Punto 90 Bg dynamic modelinde opsiyon değil standarttı mesela. Bazı markaların B sınıfı modellerde opsiyon ama en azından opsiyon olarak bile mevcut :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi belki broşürler hatalı basılmış olabilir ama satış sorumluları neden yanlış bilgi veriyorlar o zaman? DSC (ESP) benim için gerçekten önemli bir donanım. Çünkü o zamanda bahsettiğim gibi aklımda farklı araç modelleri varken bu özellikleri bana anlatıldığı için ben mazda 2 'yi seçtim.

Tabiki burası Türkiye olduğu için her zamanki gibi yine biz haksız çıkacağız eminim buna. Şimdi düşünüyorum da anlattıklarının doğru olduğunu görmek için illa deneme sürüşünde çok sert viraja girip DSC'nin olup olmadığını o zaman mı test etmeliydim? Gerçi DSC yok diye savurup takla atınca kesinlikle 6 hava yastığı olduğunu da görmüş olurdum değil mi? Bir taşla 2 kuş yani!!!

Ben kimseyi savunmuyorum. Sadece olayın seyrini söylüyorum. Zaten dikkat ettiysen yukarıda saış temsilcilerinin hatasından bahsettim ama bu şartlarda Mazda ya karşı bir davadan ziyade satışı yapan kurum ve temsilcisine karşı bir dava açabilirsin . Onda da elinde bir belge olması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlaşılan 2 de de varmış ama gelmemiş...:)

:)

Cenk Abi'yi (x-rayted) merak ettim şimdi, Ona da DSC var deyip mi sattılar acaba :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne olursa olsun Mazda'nın çok büyük hatası var bu konuda.Satış elemanını bilgilendirmek Mazda'nın görevi, eğer bu görevi tam yapamıyorsa satıcının bir hatası olamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sitede ilk o bahsetmişti bu hatadan yanlış hatırlamıyorsam ..

Evet abi, Cenk Abi'nin eski konularını okudum şimdi, Keşke ESP standart olsa falan yazmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni Mazda 3  de orginal özelliklerinde kapı kolu kromaj kaplı ve digital hız göstergesi var hala yazıyor.Mazda TR'ye mail attım bu yazdıklarınızdan kapı kolları araç ile birlikte gelmiyor ve aksesuar olarak alabiliyorsunuz, digital hız göstergesi de araçta yok diye, mesajda en kısa sürede dönüş yapacağız denmesine rağmen hala geri dönüş olmadı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İKİNCİ KISIM

Tüketicinin Korunması ve aydınlatılması

Ayıplı Mal

Madde 4- (Değişik: 6/3/2003-4822/4 md.) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. 

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Mevcut durum biraz buraya giriyor ve aslında konu bir dava konu olbilecek niteliklere sahipse de, Türkiye' deki tüketici hakları gelişimi daha tam anlamı ile olması gereken seviyeye gelmediğinden çok zor bir dava olacaktır. Özellikle satış temsilcisinin DCS var değini ispat kısmı, katalog yada kullanma klavuzu ile birlikte sorunun çözümünde anahtar rol oynamaktadır. Ayrıca tarafınıza düzenlene fatura üzerinde yazanaracın marka ve modeli ile kullanma klavuzu veya katalogdaki model bilgilerinin karşılaştırılması, fatura üzerinde yazan model bilgilerine bakmanızı öneririm. Ancak mevcut hukuk sistemimizide yine de çok ümitlenmeden bilgileri kontrol edin...   

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçtada yok dışarda opsiyonel olarak var. Birde cruise control dışarda yine opsiyonel bizde yok. Ben aracı teslim aldığımda çakmak ve küllük yoktu sizde varmıydı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...