Jump to content

[Çözüldü] Mazda3 su haznesi dondu yardım

huseyinMOW
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Armudun sapı üzümün çöpü derken, cam yıkama suyunu boşalmayı unuttum (çeşme suyu vardı)  :D aniden bastırdı burda soğuk, ve tabi dondu şerefsiz. İçinde su full olmadığı için hazne patlamamış. Tecrübesi olan arkadaşlar varsa yazsın lütfen, sisteme zarar vermeden nasıl çıkarız bu işin içinden?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 43
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

9

• M.E.G

2

• S.Halilduru

3

• huseyinMOW

25

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Aslında olabilir, denemek lazım. Motor iyice ısınırsa çözebilir doğru. Ben bi deneyeyim yazarım. Bilgi olur ileride  O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Suyu iyice ısıttıktan sonra yavaş yavaş su haznesine döküyorsunuz.eridikçe sileceklerden boşaltıyorsunuz.boşalan kısma tekrar sıcak suyu döküyorsunuz.bu şekilde devam ederek tüm hazneyi boşaltıyorsunuz.Daha sonra Kış şartlarına uygun silecek suyu alıp dolduruyorsunuz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hazneye su dökünce silecek borularındaki donmuş su çözülmez diye düşünüyorum..

Valla sende haklısın, borulardaki su problem olabilir... Belki motorun sıcaklığı ile çözülürse belki

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla sende haklısın, borulardaki su problem olabilir... Belki motorun sıcaklığı ile çözülürse belki

Silecek suyu hortumlarını kontrol ederseniz büyük ihtimal orada donma olmamıştır.Kot farkından dolayı su hazneye boşalıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üstüne direk antifirizli cam suyu doldurun. Antifrizli cam suyu buzu yavaş yavaş eritecektir. sıcak suyla felan uğraşmayın 1 günde düzelir diyorum ancak orası Moskova :D tahminim çok soğuktur bellide olmaz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

silecek hortumlarında su kalmış olsa donunca şişip boruları patlatmaz mı?

Hazneye su dökünce silecek borularındaki donmuş su çözülmez diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üstüne direk antifirizli cam suyu doldurun. Antifrizli cam suyu buzu yavaş yavaş eritecektir. sıcak suyla felan uğraşmayın 1 günde düzelir diyorum ancak orası Moskova :D tahminim çok soğuktur bellide olmaz :)

Burası şimdilik çok soğuk sayılmaz ama önümüzdeki hafta  -20 derece falan diyorlar  :2funny:  yani birazcık soğuk olacak )  bu dediğini birinden daha duydum burda, deneyeceğim mutlaka. İnşallah bi sorun çıkmaz O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cemaat hafta sonu epey uğraştım, nalet buz çok yavaş eriyor.. Önce sıcak suyla denedim olmadı, sonra suyu boşaltıp üstüne cam suyu döktüm. Yavaş yavaş eriyor gibi ama, motor çalışır halde akşama kadar garajda oturup beklemek lazım. Gidip kontrol edemedim henüz. Netice alınca yazarım yine bilgi olsun diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada söylemeyi unuttum; burada hava  -18 derece ve nemli soğuk. Ofise gelene kadar burnumun içi ve surat ifadem bile dondu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Cumartesi günü nihayet sorun çözüldü. Hava sıcaklığının +2 olmasını fırsat bilerek, önce alışverişe çıktık ailecek, biraz hırpaladım guzumu kızıp sinirlensin diye :) sonra garaja döndüm ve bir süre daha motoru kapatmadan bekledim. Sonra haznedeki suyu kontrol ettim artık soğuk değildi. Sonra kaputun hemen altına yapışık olan hortumları söktüm ve önce üst cama giden hortuma, ve sonra motor tarafına giden hortuma, enjeksiyon yardımıyla antifirizli su sıktım, baktım gidiyo normal. Sonra sigorta kutusunu kontrol ettim, ve 20 amperlik yanan sigortayı değiştirdim (motorun sağındaki ana sigorta kutusu). Ve kolu çektim 1 sn. sonra püskürmeye başladı, sevinçten hopladım arabanın içinde :)

Netice olarak, eğer hava sıcaklığı eksi derecelerde olsaydı, motorun sıcaklığı yeterli gelmiyor bilginiz olsun, illaki kapalı ve sıcak bir ortamda bırakmak lazım uzun süre. Son olarak haznedeki tüm suyu püskürtüp boşalttım, ve sıfırdan yeni antif.su doldurdum. Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.  O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

TR'de eksi derecelere çok gelmediği için fazla problem yaşamayacağız demektir :)

Evet bu konuda şanslızınız :) ben sadece 20 amperlik bi sigortaya çözdüm işi, ama suyu püskürten motorlar yansaydı duyduğuma göre çok pahalıymış. Siz siz olun arkadaşlar havalar soğumaya başlayınca suyu değiştirin  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...