Jump to content

Mazda 3 LPG den Dolayı Sübap Arızası ve Değişimi

muratgültekin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yanlış montaj, yanlış ayar bunların hepsi etken olabilir.

Daha önce de konusu geçti kimi araba var 30-40.000 de problem çıkartıyor, kimi 70-80.000 de ve hala problemsiz. 

Montaj etken olabilecek şeylerden biri sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya alakası yok kardeşim yanlış montajla adam on numara montaj yapmış ben oto yedek parçacıyım yıllardır sanayideyim bırakın bu yanlış montaj bılmem neyi bu lpgden kuru yakıttan kaynaklanan bi şey yok montajla alakası silin kafanızdan bunu ya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazot 4.40 krş pekte benzinden farkı kalmadı bence benzinli daha iyi heleki mazda skyaktive motorlu modellerini getirse kimse gidip dizel araç almaz vede traktör sesi dinlemez.

mazotun 4.40 kr olması önemsiz dizel arabalar sistem gereği az yakıyor,örneğin benim veriler her zaman yüksektir dizel corolla da şehir içi 7 lt şehir dışı 5.5 lt idi şimdi benzinli aracımda şehir içi 10 lt şehir dışı da 8.5 lt bu ardaki fark zaten durumu kurtarıyor,

Ayrıyetten bazen mazda kullanmak biraz da güç anlamına geliyor mazda skyactive motorlarıyla sınırlarını zorluyor 112 torkla rampalarda kamyonlarla el sallaşmak zorunda kalır insanlar,mazda bizim ülkemizde ki  motor seçenekleriyle çok sıkıntılı diğer tüm fırmalar verilerini arttırdı mazda hala 105hp ve 145 nm ile piyasaya çıkmaya çalışıyor,teselli olarak ise dizel motorun verileri çok iyi.ama hala benzinli motorlarında seçenek sunmaması bizim ülkemizde mazda sevenler için kötü bir durum olsa gerek,şayet ben bu saatten sonra turbo olmayan arabaya binmem,atmosferik motor olayının sonu geldi artık.özellikle de 1,3 skyactive motorlarıyla traktör yarışlarına katılacak mazdalar hiç gelmesin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Senin aracın hatalı montajdan bu problemi yaşadı demiyoruz ki sadece yaşanan problemlerin sebeplerinden biri bu diyoruz bu kadar alınganlık niye ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya alakası yok kardeşim yanlış montajla adam on numara montaj yapmış ben oto yedek parçacıyım yıllardır sanayideyim bırakın bu yanlış montaj bılmem neyi bu lpgden kuru yakıttan kaynaklanan bi şey yok montajla alakası silin kafanızdan bunu ya

Aracınız arıza lambası yakıyor muydu ?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır bi alınganlık yaptığım yok herkes tutturmuş bi yanlış montaj yanlış montaj sadee denilen yalış montaj şu yanlış montajı bi anlatsalar bana nasıl oluyo bende anlıycam he buarada kimse yanlış anlamasn ben lpgci falan değilim niye bu kadar savunuyo diye düşünmesin acaba buda lpg işiylemi uğraiıyo diye  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mesela manifold aracın üstünde iken manifold yanlış açı ile delinebiliyor. Bu da motorun içine kaçan matkap tozu demek, yanlış ve zamansız yanma demek v.s.

Tabii tek etken değil. En önemlilerinden birisi yanlış ayar. Çoğu servis "motor arıza ışığı yanar problem değil" der ama problemdir. v.b. birçok şey sayıldı açılan konularda.

Kimse tek sebep montajdır demedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır bi alınganlık yaptığım yok herkes tutturmuş bi yanlış montaj yanlış montaj sadee denilen yalış montaj şu yanlış montajı bi anlatsalar bana nasıl oluyo bende anlıycam he buarada kimse yanlış anlamasn ben lpgci falan değilim niye bu kadar savunuyo diye düşünmesin acaba buda lpg işiylemi uğraiıyo diye  :)

ilginç . Bizim de yanlış montaj dememizin nedeni lpgci oluşumuz değil. aynı araçları kullanıyor oluşumuz :) benim aracımda 2010 model ve 46binde. 7bin kmde lpg taktırdım. hiç bir sorun yok. cuma günü tatile çıkacağım ,belki 3bin km den fazla yol yapacağım. Buradan takip edebilirsin :)

şimdi aynı araç, aynı motor sende de var bende de var. doğal olarak insanın aklına önce yanlış montaj,sonra hatalı kullanım geliyor. Sübap değil, sübap yatağı sorunu da tüm lpg kullananlarda oluşuyor. ama atladığımız bir husus var, lpg olmasa da o sorun çıkıyor zaten. Lpg kullanmayan motor bitmiyor mu sanki :) buradaki mantığımız çıkacak masrafa değip değmeyeceği. Siz biraz erken bırakmışsınız sübapları maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun . Aynı olay benim başımada geldi en kötü ihtimal ile 50.000 km de bir yapan bir sorun. bu esnada benzinden edeceğiniz karda cabası tekrar yaptırıp binemkten başka çare yok.

Ben çelik baga yaptırdım bir araştırın tavsiye ederim. Sorunun Oluşmasını geciktirdiği kesin.

İyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg- subap sorunu bir gerçek. sebep ne olursa olsun.

3-3,5 yıldır (90 bin km)  lpgli kullanıyorum. araç 240binde. subap boşlukları aşırı sıkı. sebep olarak lpg gösteriliyor. Ayar yaptıracağız bakalım subap değiştirmeden kurtulabilecek miyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar bugün öğleden sonra silindir kapağını açtırdım subaplar bitmiş araç 46000 de nasıl ama gerçekten yaramıyomuş lpg sabahları stop etme soğukken vardı biraz yol alınca gene yapıyodu çekiş düşüktü bakalım yapınca neler olacak aslan parçası:)

Hocam geçmiş olsun.

Ben de lpg taktırma aşamasında, konuyla ilgili bayağı bir araştırma yaptım. Bir ustanın yorumu çok mantıklı gelmişti, subaplar arızalanınca, orjinal subap taktırmayın, eski tip çeliklerden taktırırsınız, bir daha aynı arızayı yapmaz demişti. Siz de yedek parçacıymışsınz, nasıl subap taktıracaksınız? Bir de maliyet ne olacak, çekiş, uyum konusunda da haberlerinizi bekliyoruz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence bu lpg de araçlarının subap değişimi istemesi biraz da kullanıcıya bağlı. Arkadaşım 70 bin km yi geçti lpg de, hala tık yok. Konuyla alakalı uzman olmamakla beraber kanaatimce aracın çok zorlanması, sürekli lpg de çalışması uzun süreler yüksek devirlerde kullanılması birinci etken.

Başka bir arkadaşımla aynı rutu aynı arabayla yaklaşık aynı kilolarda katediyoruz. Kullanımm değerleri yaklaşık %10 daha fazla çıkıyor. Ben kullanırken konfora önem veriyorum aracı falza sarsmadan vites değiştirmek motor sesini duymadan hızlanmak mümkün olan en az şekilde frenleme yapmaya ihtiyaç duyacak şekilde kullanmak benim için önemli. Bir başkasının kanı damarlarında daha hızlı akıyor bu da tüketimi artırdığı gibi motoru da yoruyor. E bu da subaplara etki ediyordur muhakkak.

Diğer yandan doğru olmayan işçilik ve takılan Lpg kitinin kalitesi bile önemli. Bir de bilmem ne marka yağlama kiti geliştirmişler. Motorun çalışma sıcaklığında subapların üstüne damlatılan yağ sanki onları çok soğutacakmış gibi... Bence işin bu kısmı tam bir komedi..

Başka bir mesele de magnezyum alaşımlı sübapları daha iyi zannedilen çelikle değiştirmek.

E koskoca Mazda değilmi motorda daha güçlü ve pahalı bir metal olan Magnezyumu kullanan. Bizler daha mı akıllıyız anlamadım.

Yanlış anlaşılmasın amacım hiçbir konuda ahkam kesmek değil, ne metalurji mühendisiyim ne de makine mühendisi. Yorumlarım tamamen kendimi bağlar karışmam sonra. Sadece güvenli sürüş ve ileri sürüş teknikleri konusunda ahkam kesebilirim, o da ihityaç duyulursa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makine mühendisi arkadaşım var . Başıma gelirse titanyuma niyetliyim ben :) kaça patlar bilmiyorum ama cnc'de yapabiliyorlar .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet arkadaşlar yarım saat önce marşa bastım subap değişim işlemi bitmiştir on numara oldu tek marşta çalıştı ne silkeleme ne stop etme her şey düzeldi 46000 de subaplar acayip bi şekilde incelmiş sökmesem nerdeyse eriycekmiş on numara oldu çeki bi felaket oldu.Güneş marka emme eksoz subap ve gaydı kullandım takımı 180tl motor takım conta 160 tl rektefeciye subap alıştırma taşlatma temizleme 150tl işçiliği söyleyemiyorum çünkü abim usta oyaptı para yok :) ama aracınızda dediğim gibi silkeleme stop etme çeki gibi problemler varsa sakın sağa sola bujiydi lpg ayarıydı falandı filandı diye para düşürmeyin he ben bide sökmeden önce öyle bi subap temizliği yaptırdım 60 tl yamuldum siz siz olun sakın boşuna öyle şeyler yaptırmayın on numara oldu he ben bide bujileride değiştirdim kafam rahat olsun diye iridyum denso marka şu anda kafam çok rahat.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun, ve umarım bu yaşadığınız son sıkıntı olur. Yada en kötü ihtimal, uzun vadeli sorunsuz sürüş konforu dilerim size.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...