Jump to content

0 Km araclarda motor performans

gigasa
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Halk dilinde 0 Km araba alindiginda etrafinizdaki kisilerden motorunu iyi ac, yuksek devir yap ilk baslarda yoksa hantal kalir gibisinden laflar duymussunuzdur bunu asli astari varmidir. Belki gecmiste boyle seyler mantikli gelebilir fakat gunumuz teknolijisinde boyle seyler hala devam etmelimi veya yapilmalimidir. Aslinda bu motoru acma da kasit nedir bunlar fabrikadan cikarken yuksek devirli testlerden gecmiyormu? veyahut motoru hadi actik diyelim neyini aciyoruz oyle yuksek devirde kullanmakla yani bunu neye faydasi veya zarari var. Ben suanda vites gecislerini genel olarak 4bin devirde yapiyorum bazenleri 3lerde yapiyorum tabi buna karsin yakit tuketimine de yansiyor otomatik olarak su ana kadar yaklasik 1.5 depo benzin kullandim ortalama yakit 9.4 gosteriyo biraz devirli kullandigimdan bu konuda  bilgilerinizi paylasirmisiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eskiden motorun rodajı için alışması için 1000 km kadar zorlamazdık halada sen zorlama, ama aslında teknik olarak öyle bişey nerdeyse kalmadıda genede hatırlatırım 1000km yada 2000km bakımları 0 araçlar için süregelmekte hala sen 1000-2000km yaptı isen şimdi keyfine bak bas gaza bii olmaz, dediğin gibi fabrikalar üretim testlerini yapıyor ve zaten artık motor teknolojisinde nano ölçüler kullanılıyor öle piston gömleğe alışacak yerine oturacak gibi durumlar eskidendi:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Gebzedeki hyundai fabrikasını gezdiğimde bu konuya özellikle dikkat ettim. Benzinli hyundai  motorları işciler topluyor toplandıkdan sonra yakıtsız olarak krank elektrik motoruna bağlanıyor ve çeviriliyor. Yaklaşık olarak 1.5 dk. Fabrikada rodaj denen olay bu. Bence parçalar birbirine alışana kadar en azından 1000km sakin kullanın. Kitapçıktada bunu diyor zaten. iyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

bence olayı sadece motor olarak düşünmemek gerek, sadece motor yeni değil bir aracın atıyorum 5000 küsür parçanın birleşmesinden oluştuğunu düşünürsek tüm yeni parçaların alışması açısından çok zorlamamak gerek ilk başlarda aracı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

edit:

Fabrika Gebze'de değil.

İzmit Alikahya beldesinde.

Doğru Alikahyadaydı. Yanlış hatırlıdım. Buda fabrika önündeki toplu çekilmiş fotoğraf. Arkadaki uzun saçlı olanda benim :) İçerde fotoğraf çekilmiyor.

http://www.obitet.gazi.edu.tr/hyundai_assan/2.jpg

Not : Resim boyutu çok büyük olduğu için linke çevrildi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

daha gençsin, 30 a gel göreyim o saçları :P

ben basmıyorum, 1-2bin devir kullanıyorum. arada acele işimiz olunca biraz basıyorum, o zaman da 4bin deviri geçmiyorum. 1000 i geçsin, yağ değişsin sonra. içindeki yağ kaç aylık o da meçhul. o yüzden sakin gidiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aracımı aldığımda servis müdürüne 1000 km - 2000 km ye kadar sakin kullanmalımıyım diye sorduğumda öyle birşey yok o eskidendi kafana göre bas sorun olmaz dedi. ben yinede ilk zamanlar fazla zorlamadım.

Ama motor açılma olayına inanıyorum. Çünkü ankaradan aracı aldım ve kayseriye direk yaklaşık 350km geldim. 100km/s ortalama hızla geldim. Yanlış hatırlamıyorsam araç ortalama 9 lt üzerinde yakmıştı. Şimdi şehir içi kullanıyorum ortalama 8,8 litre motor açıldıkça yakıt tüketimi de düşüyor. Aracın kalkışı ve hızlanması da değişiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arabayi aldigimda,rodaji servise sordugumda o eskidendi dediler.rahatca basabilecegimi soylediler.parcalarin uyusmasi olayi mekanik ve hareketli aksamlar icin gecerli.mazda mekanik konusunda da cok basarili bir arac.iciniz rahat olsun arkadaslar.bunu ben soylemiyorum,yapilan anketler soyluyor,saygilarimla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk 1000 km yüksek devirde ve sabit hızda uzun süre kullanmamak en doğrusu klavuzdada böyle belirtiyor zaten. Bir müddet kullandıktan sonra birde uzun yol yerse aracın atılmaya başladığını görürsün. Bende öyle oldu en azından.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk 1000 km yüksek devirde ve sabit hızda uzun süre kullanmamak en doğrusu klavuzdada böyle belirtiyor zaten. Bir müddet kullandıktan sonra birde uzun yol yerse aracın atılmaya başladığını görürsün. Bende öyle oldu en azından.

Banada serviste bas kafana göre dediler.

Ama dendiği gibi kılavuzda sabit hızlarda uzun süreli gitmeyin yazıyor.

Bence de  2000 devir civarına kadar fazla zorlamamak. Hele alışsın bi kendine gelsin. Taa Japonya dan Erzurum a geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

"fazla uzun"dan kasıt nedir acaba ? ben işe hep cruise açıp gidiyorum. yeşil dalgaya takılıyorum 55km sabit :)

cruise acaip yakıt tasarrufu sağlıyor bu arada , pek sevdim kendisini.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben aracımı aldığımda servis müdürüne 1000 km - 2000 km ye kadar sakin kullanmalımıyım diye sorduğumda öyle birşey yok o eskidendi kafana göre bas sorun olmaz dedi. ben yinede ilk zamanlar fazla zorlamadım.

Ama motor açılma olayına inanıyorum. Çünkü ankaradan aracı aldım ve kayseriye direk yaklaşık 350km geldim. 100km/s ortalama hızla geldim. Yanlış hatırlamıyorsam araç ortalama 9 lt üzerinde yakmıştı. Şimdi şehir içi kullanıyorum ortalama 8,8 litre motor açıldıkça yakıt tüketimi de düşüyor. Aracın kalkışı ve hızlanması da değişiyor.

ben 4000 km'ye yaklaştım yakıt konusunda hiç bir değişiklik olmadı. İlk depo'da 7,6 ortalamam vardı, hala 7.6 ortalama ile gidiyorum bir depo'da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben 4000 km'ye yaklaştım yakıt konusunda hiç bir değişiklik olmadı. İlk depo'da 7,6 ortalamam vardı, hala 7.6 ortalama ile gidiyorum bir depo'da.

2500 deviri geçmiyosun heralde... motoru açmamışsın ki... bence 7,6 dan daha aşağı inmesi şehir içinde zaten çok zor. Fabrika verileri şehir içi 8,5 lt.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2500 deviri geçmiyosun heralde... motoru açmamışsın ki... bence 7,6 dan daha aşağı inmesi şehir içinde zaten çok zor. Fabrika verileri şehir içi 8,5 lt.

motor açmak nedir ?  nasıl açacağız peki ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 ve 2. vites 4bin devirden önce vites atmıyorsun, 4000i de geçmiyorsun. 3.4. vites zorlamana hiç gerek yok. aldığımız bir tavsiye bu yöndeydi, ama ben yavaş gidiyorum yinede. 4. vites 50-60. 1000 bakıma girsin ,yağ değişsin sonra açarım :)

AT ler 4 vites belirteyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...