Jump to content

Motor ve Şanzıman Yağı İçin Katkı Maddeleri

dogan_u
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Konuyu hortlatayım dedim :) Daha önceki 90 model otomatik 626 aracımda motorsilk kullanmıştım, o zaman aracım 224.000 km de idi...Yağ eksiltme çok az vardı aracımda ama asıl mevzu ilk çalışmadaki o dizelmiş gibi çıkan tıkırtılı sesi kesmekti...Motorsilk'ten sonra bu ses bariz azaldı ve sarsıntı kayboldu...Yağ eksiltmeye katkısını tam çözemedim...Motor aşınmasını iyi yönde azaltıyor olması bile yeterli aslında...

Bor konusu geçtiktikten sonra asıl merak ettiğim konu contalardan ve sübap lastiklerinden yağ sızıntısı önleyen ''sızıntı önleyici'' katkıların sibop contalarını nasıl onardığı...Zira ürün açıklamalarında motor içindeki sentetik contaları yeniden onarıp yumuşattığını yazmakta...Sibop lastiği aşınması ve sertleşmesi dolasıyla ilk çalışmada yağ yakmaya sebep olan sızıntıları keser mi ? Tabi aslında katkılarla bir yere kadar ama insan cevabı merak etmeden duramıyor...

Bu tip bir katkı maddesinin linki;

http://www.osmotomotiv.com/yag_sizinti_onleyici.asp] 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 49
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• ugurince

5

• dogan_u

8

• NoooFearrrr

5

• black_dynamic42

3

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

1500 km sonra yağ değişecem vede bende bu katkılardan koyacam. fakat sübap lastiklerini onardığı falan durumunu ilk kez duydum nedir acaba bu işin aslı çok merak sardım şimdi eski model araçlarda daha fazla fayda sağlıyo demiş bazı arkadaşlar bu tip katkıların bilgisi olan varsa yazsın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben borla gözle gördüğüm değişikliği yazayım aracımın bir yıl içinde birkaç defa silindir kapağı açıldığı için sürekli olarak motor parçalarını inceliyordum ( motor açıldığında) bor koyduktan sonra bir defa daha açıldı (yaklaşık 5000 km) daha öncelerinde de açan usta sen bu motora ne kullandın motor ayna gibi parlıyor dedi ve incelediğimizde gerçekten daha önce gördüğüm yapranmış yerlerin dolgu ile doldurulmuş gibi pürüssüzleştiğini fark ettim ha araba iflah olmadı o da ayrı mesele

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben borla gözle gördüğüm değişikliği yazayım aracımın bir yıl içinde birkaç defa silindir kapağı açıldığı için sürekli olarak motor parçalarını inceliyordum ( motor açıldığında) bor koyduktan sonra bir defa daha açıldı (yaklaşık 5000 km) daha öncelerinde de açan usta sen bu motora ne kullandın motor ayna gibi parlıyor dedi ve incelediğimizde gerçekten daha önce gördüğüm yapranmış yerlerin dolgu ile doldurulmuş gibi pürüssüzleştiğini fark ettim ha araba iflah olmadı o da ayrı mesele

iflah olmadı derken katkıdan dolayımı yoksa tamir eden kişilerin doğru dürüst iş yapmamasındanmı.?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence ''iflah olmadı'' derken motorun ne yapılırsa yapılsın rektefiyeye girmek zorunda kaldığını anlatmak istemiş...Dediğim gibi katkılarla bir yere kadar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Merhaba Arkadaşlar,

Mazdasına katkı koyupta tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar varmıdır..Bugün bi arkadaş 1,6 2004 vectrasına katkı maddesi eklediğini performansın %30-40 arası arttığını söyledi..Ben pehlivanın performansından memnunum ama mademki böyle bi imkan var onuda kullanıyım diye düşündüm.Tavsiyesi olan varsa yazabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Mazdasına katkı koyupta tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar varmıdır..Bugün bi arkadaş 1,6 2004 vectrasına katkı maddesi eklediğini performansın %30-40 arası arttığını söyledi..Ben pehlivanın performansından memnunum ama mademki böyle bi imkan var onuda kullanıyım diye düşündüm.Tavsiyesi olan varsa yazabilir

Ahmet selamlar, koyduğu maddenin adı, markası falan nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

millet turbo takıyor o kadar arttıramıyor performansı :) neymiş bu mucize katkının adı bende merak etmedim değil.

zeem zeem :2funny: harbiden o neymiş öyle şuan hesap makinesiyle hesaplıyorum %30 sağlasa bile yeter 31.5 bg artırıyor  :egy:
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorunuzda ariza yoksa katki falan kullanmayin arkadaslar katki bitmis motorlari biraz daha ayakta tutmak icin gecici bir cozumdur , katkiya vereceginiz paraya tam sentetik yag kullanin zaten onlarin icin Bor 'dan tutunda tum yararli katkilardan belirli oranlarda var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Katkılar zamanla silindir ve pistonlarda kristalize olarak motor aşınmalarını hızlandırır kompresyonu ve torku düşürür.

Aracı gözden çıkardıysanız koyabilirsiniz.

Özgür Kızılkaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi o madde kristalize olmuş motorun anasını ağlatmış ondan parlıyordu.

Şiddetle uzak durun.

Aracınız yağ eksiltiyorsa yağı kalınlaştırın 10/40 yerine 10/60 gibi bir yağ koyun.

Özgür Kızılkaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Katkı maddelerinin hepsi para tuzagı sadece benim düşünceme göre kaliteli bir yağ kullanıp zamanında yağ değişimi yapmak araba için en iyisi, hem bu tip maddeler yağın kendi yağlama özelliğini  kaybettiriyolar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her katkı burda anlatılan / sallanılanlar kadar günah keçisi değil, işe yarayan elbette var. Birkaç isim verirdim de sonra sen bu işten prim mi alıyorsun derler :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Katkı maddelerinin hepsi para tuzagı sadece benim düşünceme göre kaliteli bir yağ kullanıp zamanında yağ değişimi yapmak araba için en iyisi, hem bu tip maddeler yağın kendi yağlama özelliğini  kaybettiriyolar.

Hatta size tavsiyem her yağ değişiminde yapabiliyorsanız önce motor yağını boşaltıp , yerine açık yağlardan koyup 15 dk çalıştırıp tekrar boşaltıp yerine sıfır kaliteli yağınızı koymak motorun tıkanan gözeneklerini açar ve içinde kalacak olan ilk boşalttığınız pis yağın kalıntılarınıda alır , böylece her zaman daha diri ve daha uzun ömürlü motora sahip olursunuz..  :boks:
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağın markasını bilmiyorum, bu yorumları okuduktan sonrada sormaktan vazgeçtim..zaten bu kadar tiiye  :2funny: alınacağımı bilsem sormazdım..

2,5 tdi yeni transporteri tokatlamışız hemde otomatik arabayla performans fazlasıylan var hamdolsun..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hatta size tavsiyem her yağ değişiminde yapabiliyorsanız önce motor yağını boşaltıp , yerine açık yağlardan koyup 15 dk çalıştırıp tekrar boşaltıp yerine sıfır kaliteli yağınızı koymak motorun tıkanan gözeneklerini açar ve içinde kalacak olan ilk boşalttığınız pis yağın kalıntılarınıda alır , böylece her zaman daha diri ve daha uzun ömürlü motora sahip olursunuz..  :boks:

yinede isim verebilirsin aklımızda bulunsun.. :nea:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...