Jump to content

2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

@bozok

Valla çağrı merkezini 3 kez aradım 2 gündür bir yağ bilgisi söyleyemediler.

@Mustafa Güneş

Dexelia Ultra 5w30 yağ mineral mi yoksa yarı sentetik mi bilmiyorum..Galiba mineral ki onun için Rx 8 de kullanılması tavsiye ediliyor çünkü sentetik yağ yanarken tortu bırakıyor mineral yağ için bu geçerli değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

sentetik veya mineral

ne farkeder?

yüksek devirlerde,  çalışan, yüksek basınç yaratan bir motor mu var 3 lerde?

Bildiğim kadarıyla hiçbiri.

Tek katlı bir bina yapıyorsunuz ve inşaatta 22 lik demir kullanıyorsunuz. Ne işe yarar?

Vücudun günlük ihtiyacı 1 elma. Siz 10 tane elma yiyorsunuz. Ne işe yarar? Vücut 1 tanesini kullanıyor, kalan 9 tanesini kanalizasyona gönderiyor.

Motor içindeki kanalların içine rahatlıkla girebilecek kalınlıkta, motoru korumaya alabilecek kadar kaliteli bir yağ olsun yeter. Yoksa Castrol Edge kullanmakla, Mobil-1 kullanmakla motorunuz uçmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

new york taksilerinde yağ kullanımı ile yapılan uzun zaman / uzun km testlerinde sentetik yağ yada mineral yağ kullanan araçlar arasında hemen hemen hiç bir farklılık görülmemiş.

testteki eksik nokta ise bu araçlar sürekli çalıştığından, soğuk hava ve ilk çalıştırmada yağların etkilerinin tam olarak ölçülememiş olması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben çağrı merkezini aradığımda sorumu not edip mail adresimi aldılar.heralde konuyu raştırdıktan sonra ancak 10 gün sonra  cevap mail adresime geldi. zaten mineral yağ pek üretilmiyor.genelde yarı sentetik ve tam sentetik yağ üretiliyor . benim bildiğim mineral yağlar rotary motorlar içindir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@savashan

Bildiğim kadarıyla yarı sentetik veya tam sentetik uygun..

@Mustafa Güneş

Motoru uçurmaya çalışmıyoruz elbette,ben kişisel olarak sadece bu yağın yüksek devirli kullanımlarda ve havanın sıcak olduğu aynı zamanda motor ısısınında yüksek devir nedeniyle yükseldiği şartlarda koruma seviyesini öğrenmeye çabalıyorum.

Çerçevenin bu kadar dışından bakacak olursak motorlarımızda ayçiçek yağı bile kullanabiliriz değil mi  8:)

@pesenna

Yağ reklamlarından öğrendiğim kadarıyla aşınmanın büyük bölümü motor ilk çalıştığında oluyormuş :)

@bozok

Hakkaten çok tuhaf.Hala mermerler olsa yadırgamayacağım ama bu yeni yapılanmada bile bu denli bir ciddiyetsizlik hiç hoş değil..Söyleyecekleri iki kelime başka bir şey değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda iletişim hattından e mail geldi sonunda...

"Mazda 3 aracınız için tavsiye ettiğimiz ve yetkili servislerimizden temin edebilceğiniz yağ numarası 5W-30 Mazda Dexelia 'dır."

En çok "edebilceğiniz" kısmı hoşuma gitti :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

@axela

ben de ısrarla kullanılan her iki yağın da senin isteklerini karşılayabilecek kapasitede olduğunu söylüyorum. yüksek devirden kastın kaç rpm? 8K mı? 9K mı? O arabanın çevirebileceği max. devir nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@bozok

Ben aldığıma göre dahada olması gerekiyor..neden sordun ki :D

@Mustafa Güneş

Tamam dediğin doğru olabilir benim pimpirikli yapımında bu konuda etkisi var ama yinede yağ bu,motorun en önemli sarf malzemelerinden birisi,hatta belkide benzinden bile önemli..O nedenle işi sağlama almak istiyorum.Aracın çevirebildiği maksimum devrin pek önemi yok aslında,önemli olan motorun o devirde ne kadar süre kaldığı oluyor mesele aşınma ise.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba,

Konuyla ilgili en açıklayıcı bilgi sanırım aşağıdaki bilgi;

"Mazda Renesis Motorlarda Sentetik Yağların Karbon oluşumu problemleri ile kullanılmaması gerektiğini şiddetle bildirilmiştir,

Sentetik yağlar çeşitlilik ve değişiklik gösterebilmektedir.

Mazda RX-8 araçlarda mineral yağ kullanımını şart koşmaktadır,

Mazda Japonya tarafından Renesis motorlarda test edilen

ve onay alabilen sentetik yağlar kullanılabilmektedir

MAZDA DEXELIA ULTRA 5W30 ilgili onaya sahip,

Mazda Japonya tarafından RX-8’ler için tavsiye edilen

TEK motor yağıdır"

Kısacası bu yağ sentetiktir ancak Rx-8'e konulabilmektedir.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Kısacası bu yağ sentetiktir ancak Rx-8'e konulabilmektedir.

Saygılarımla

Diğer motorlara konulamıyor anlamına gelmiyor değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

Merhaba,

Aracım 18.900 km de ancak 02.09.2015 tarihinde 1 yıllık bakım süresi doldu, buna bağlı garantisi de bitmek üzere bu sebeple servise bakım yaptırmadan özel serviste yaptıracağım. Bakımı yaptıracağım yer tanıdığım ancak Hyundai ve Kia markalarının servisi, şimdi uzak doğu olduğu için benim aracada bakımını kolayca yapacaklarını biliyorum ama ellerindeki yağı kullanmamı önerecekler.

Benin sormak istediğim;

Mazda 3 A/T için özellikle tercih ettiğiniz bir bağ var mı?

Bizim araçlara özel, birde rutin bakımlar dışında (filitrelerden başka) baktırmam gereken bir yeri var mıdır. Şuna da baktır kesin değişmesi gerekebilir gibi önereceğiniz bir yer. (araç 2012 model ve bende önce büyük çoğunluğu yatarak geçmiş) Saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanım kılavuzundaki standartları ve dereceleri sağlayan mümkünse tam sentetik herhangi bir yağ bence yeterli.

Örneğin Lukoil 5-30 Genesis Premium tam sentetik ve uygun fiyatlı bir yağdır. Metro'da 4 litre 75 TL ye satılıyor. Ben bunu kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba 5W-30 koyduruyoruz motor yağını. Ayırdığınız bütçeyle de ilgili motor yağının markası. Ben dexelia tercih ediyorum, Mazda'nın önermesi dışında bir artısı var mıdır bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...