Jump to content

2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Şöyle bir durum da var. Ankara Oto Yıldız'daki Murat Usta yazın 10-40 kışın 5-30 kullanmamı önermişti. Yazın sıcakta da 5-30 kullanırsam sıcakla iyice incelen yağın akışkanlığının artarak motorda koruyucu tabaka oluşturma fırsatı bulamayacağını ve uzun vadede motorda aşınmayı hızlandıracağını söylemişti. Kılavuzlar her iki numarayı da öneriyor. Çok soğuk bir ülkede bulunmadığımızdan bana da mantıklı geldi, sanırım bu şekilde dönüşümlü kullanacağım bundan sonra.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanım kılavuzundaki standartları ve dereceleri sağlayan mümkünse tam sentetik herhangi bir yağ bence yeterli.

Örneğin Lukoil 5-30 Genesis Premium tam sentetik ve uygun fiyatlı bir yağdır. Metro'da 4 litre 75 TL ye satılıyor. Ben bunu kullanıyorum. 

Fiyatı uygunmuş gerçekten, tanıdık bana yanlış değilsem castrol kullanmamı önerecek. Çünkü dizel şirket aracımıza bakım yaparken o yağı kullanıyor ve övünerek en iyisi bu diyor :)

Bakalım yarın sabah gideceğim, dediğiniz gibi tam sentetik yağ mı önerecek. 

Merhaba 5W-30 koyduruyoruz motor yağını. Ayırdığınız bütçeyle de ilgili motor yağının markası. Ben dexelia tercih ediyorum, Mazda'nın önermesi dışında bir artısı var mıdır bilmiyorum.

Mazda nın önermesi tercih sebebi olacak gibi. Peki siz 1 yıl veya 10.000 km bakım aralığına uyuyor musunuz? Yoksa farklı bakım periyotları belirlediniz mi kendinize?

Teşekkürler.

Şöyle bir durum da var. Ankara Oto Yıldız'daki Murat Usta yazın 10-40 kışın 5-30 kullanmamı önermişti. Yazın sıcakta da 5-30 kullanırsam sıcakla iyice incelen yağın akışkanlığının artarak motorda koruyucu tabaka oluşturma fırsatı bulamayacağını ve uzun vadede motorda aşınmayı hızlandıracağını söylemişti. Kılavuzlar her iki numarayı da öneriyor. Çok soğuk bir ülkede bulunmadığımızdan bana da mantıklı geldi, sanırım bu şekilde dönüşümlü kullanacağım bundan sonra.

mantıklı geldi, yıl içerisinde 10 bin km yi geçtiğiniz zaman bu şekilde yağ değişimi yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yılların Mazda ustası Adem usta motorda fazla kurumlaşma yaptığı için Castrol tavsiye etmiyor.

O zaman yarın castrol ü kesinlikle tercih etmiyorum. Sağolun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Aracım 18.900 km de ancak 02.09.2015 tarihinde 1 yıllık bakım süresi doldu, buna bağlı garantisi de bitmek üzere bu sebeple servise bakım yaptırmadan özel serviste yaptıracağım. Bakımı yaptıracağım yer tanıdığım ancak Hyundai ve Kia markalarının servisi, şimdi uzak doğu olduğu için benim aracada bakımını kolayca yapacaklarını biliyorum ama ellerindeki yağı kullanmamı önerecekler.

Benin sormak istediğim;

Mazda 3 A/T için özellikle tercih ettiğiniz bir bağ var mı?

Bizim araçlara özel, birde rutin bakımlar dışında (filitrelerden başka) baktırmam gereken bir yeri var mıdır. Şuna da baktır kesin değişmesi gerekebilir gibi önereceğiniz bir yer. (araç 2012 model ve bende önce büyük çoğunluğu yatarak geçmiş) Saygılar..

Ben eski aracımdaki tecrübelerime göre bir tavsiyede bulunabilirim. Önceki aracım Corsa 1.3 CDTI Dizel'de fabrika önerisi ile Castrol 10w-40 kullanıyordum sonrasında 5w-30 Castrol'e daha sonrasında ise Shell Helix 5w-30 geçiş yaptım ve uzun süre kullandım. Helix'e geçer geçmez motor öncekine göre çok sessiz ve daha titreşimsiz çalışmaya başlamıştı. Aynı durum her yağ değişiminde de kendisini hissettiriyordu. Turbo sızdırıyordu ve bende biraz titiz olduğum için 5-6000km'de bir yağ değiştiriyordum bu nedenle aradaki farkı gözlemleme şansım çokca oldu. Sonrasında Turboyu komple yeniledim aynı şekilde devam ettim. Yaktımı da hep Shell'den ve aynı istasyondan alıyordum. Marka olarak Helix'i tavsiye ederim. Zaten yakıt olarak ta yeni aracım Mazda3 2011'in depo kapağının içerisinde Shell etiketi etiketi bulunuyor. Yani Mazda Shell marka yakıtı öneriyor. Yağ ve yakıt aynı marka olunca iyi bir ikili oluşturabilir. Tabi Dexelia ile karşılaştırma yapamıyorum henüz bir tecrübem olmadı bu yağ ile ilgili ama fırsatınız varsa da Dexelia'yı düşünebilirsiniz Mazda'ya özel bir yağ olduğu için.

SpeedMazda tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda nın önermesi tercih sebebi olacak gibi. Peki siz 1 yıl veya 10.000 km bakım aralığına uyuyor musunuz? Yoksa farklı bakım periyotları belirlediniz mi kendinize?

Kilometreyi pek önemsemiyorum, yılda 2 kez değişim iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kilometreyi pek önemsemiyorum, yılda 2 kez değişim iyidir.

Yeni mazda 3 lerin 6 aylık bakım periyotları gibi tercihiniz. Peki 6 aylık yağ değişiminde filitreleride değiştiriyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni mazda 3 lerin 6 aylık bakım periyotları gibi tercihiniz. Peki 6 aylık yağ değişiminde filitreleride değiştiriyor musunuz?

Tabii..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kafanızı fazla karıştırmayın, kullanım kılavuzunda yazan standart ve değerleri sağlayan mümkünse tam sentetik herhangi bir yağı kullanın. Önemli olan yağ değişimlerini geciktirmeyin hatta aracı sürekli ağır koşullarda, çamurlu, tozlu yollarda kullanıyorsanız yağ ve filtre değişimlerini 10000 km den de öne çekin. Pahalı yağ yerine daha ucuz yağ kullanıp daha sık değiştirmek en güzeli bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam sentetik 5w-30 kullanın. Baktınız hafif eksiltme yaptığını gördüğünz zaman yağı kalınlaştırırsınız.

Yağ eksiltmeyi artırmadan yağı kalınlaştırın ve aşınmaların ilerlemesini engelleyin.

Uzun yolda eksiltmese de Şehiriçi kullanımda azıcık eksiltiyor aracım 106 bine geliyor. Mobil 1 0w-40 A geçeceğim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tabiki mobil 1 esp 5w30. dexelia olayı ise ticari hikayeler sadece. 10w40 kullanma sakın daha 20 bin km olmamış araçta. sanayi ustaları 10w40 a bayılırlar. 90 model torosada 2015 hondayada aynı yağı koymak isterler. Halbuki civiclerin fabrika yağı 0w20 gibi çok düşük vizkoziteye sahip.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

0w-20 ABD'de ticari kaygılar neticesiyle kullanılan bir yağdır. ABD'de emisyonu fazla araç satabilmek için belirli sayıda emisyonu düşük araç satışı gerçekleştirmesi gerekiyor üreticilerin. (araç başına düşen emisyonu belirli bir seviyede tutmak için, yoksa vergi payları yükseliyor) Bu nedenle de emisyonu az, performansı az araçların emisyonunu daha da düşürmek için daha ince bir yağ kullanmaya başladılar.

Bu üreticilerin işine gelse de, tüketiciler için durum farklı. İnce yağ performans beklentisine girildiğinde motoru koruyamayacaktır. Aynı zamanda genel mevsimsel sıcaklık farklarını da düşünmek gerekir. Güney bölgelerimizin 40 derece sıcağında 0w-20 yağ ne kadar koruyucu olabilir? 

Gelişen teknoloji ile yağlar incelmesine rağmen koruyuculukları artabilmekte fakat daha kalın yağ ile motorlar daha uzun ömür elde edilebilirken, bu ince yağın kullanıldığı motorlar  belirli bir süre sonra yağ eksiltmeye başlayacaklardır ve eninde sonunda daha kalın yağa geçmek zorunda kalacaklardır. 

Türkiye'deki yolların temizliği ve durumu, yakıtın temizliği ve durumu, mevsimsel sıcaklıklar, sürücülerin kullanım alışkanlıklarının değişikliği düşünülünce 5w-30 hatta doğuda 0w-30 idealdir.

Toyota Yaris aracımda 60 bin km.de daha önce 10w-40 kullanılmasına rağmen Mobil x3000 Super Formula Fe 5w-30 a döndüm. Bu yağ Mobil1 ESP 5w-30 dan viskozitesi daha ince, 0w-20 yağlardan ise viskozitesi birazcık kalındı. Motorun rahatladığını hissettim, yakıtın düştüğünü gözlemledim ve sessizleştiğini gördüm. Marşı çok kısa sürede alıyordu. Uzun yolda yaz sıcağında hiç bir eksiltme yapmadı. Ama ne zaman şehiriçinde agresif sürüş ile kullandığımda eksiltmeye başladığını gördüm. 8000 km.deyken Mobil1 ESP 5w-30 a geçtim. Eksiltme kalmadı. Ama ses de arttı, yakıt da arttı, marş süresi bariz olmasa da hissedilir şekilde arttı, eski yağa göre biraz daha zorlanıyormuşcasına.

Şimdi Mazdamda da önceki sahibi Mobil1 Esp 5w-30 kullanıyormuş, ben Dexelia 5w-30 kullandım. Şehiriçinde birazcık eksiltme var. 106bindeki motorda normal. Kış da geliyor 0w-40 a geçmek hem kışın soğuğunda daha kolay marş almasını sağlayacak hem de sıcak motorun eksiltmesini kesecektir.

Eksilten motorda hala ince yağ kullanmaya devam etmek isteyen buyursun. :) Motora yazık olur. Belki siz değil ama 3-5 sene sonra sattığınız kişide sorun çıkartacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

0w-20 ABD'de ticari kaygılar neticesiyle kullanılan bir yağdır. ABD'de emisyonu fazla araç satabilmek için belirli sayıda emisyonu düşük araç satışı gerçekleştirmesi gerekiyor üreticilerin. (araç başına düşen emisyonu belirli bir seviyede tutmak için, yoksa vergi payları yükseliyor) Bu nedenle de emisyonu az, performansı az araçların emisyonunu daha da düşürmek için daha ince bir yağ kullanmaya başladılar.

Bu üreticilerin işine gelse de, tüketiciler için durum farklı. İnce yağ performans beklentisine girildiğinde motoru koruyamayacaktır. Aynı zamanda genel mevsimsel sıcaklık farklarını da düşünmek gerekir. Güney bölgelerimizin 40 derece sıcağında 0w-20 yağ ne kadar koruyucu olabilir?

Gelişen teknoloji ile yağlar incelmesine rağmen koruyuculukları artabilmekte fakat daha kalın yağ ile motorlar daha uzun ömür elde edilebilirken, bu ince yağın kullanıldığı motorlar belirli bir süre sonra yağ eksiltmeye başlayacaklardır ve eninde sonunda daha kalın yağa geçmek zorunda kalacaklardır.

Türkiye'deki yolların temizliği ve durumu, yakıtın temizliği ve durumu, mevsimsel sıcaklıklar, sürücülerin kullanım alışkanlıklarının değişikliği düşünülünce 5w-30 hatta doğuda 0w-30 idealdir.

Toyota Yaris aracımda 60 bin km.de daha önce 10w-40 kullanılmasına rağmen Mobil x3000 Super Formula Fe 5w-30 a döndüm. Bu yağ Mobil1 ESP 5w-30 dan viskozitesi daha ince, 0w-20 yağlardan ise viskozitesi birazcık kalındı. Motorun rahatladığını hissettim, yakıtın düştüğünü gözlemledim ve sessizleştiğini gördüm. Marşı çok kısa sürede alıyordu. Uzun yolda yaz sıcağında hiç bir eksiltme yapmadı. Ama ne zaman şehiriçinde agresif sürüş ile kullandığımda eksiltmeye başladığını gördüm. 8000 km.deyken Mobil1 ESP 5w-30 a geçtim. Eksiltme kalmadı. Ama ses de arttı, yakıt da arttı, marş süresi bariz olmasa da hissedilir şekilde arttı, eski yağa göre biraz daha zorlanıyormuşcasına.

Şimdi Mazdamda da önceki sahibi Mobil1 Esp 5w-30 kullanıyormuş, ben Dexelia 5w-30 kullandım. Şehiriçinde birazcık eksiltme var. 106bindeki motorda normal. Kış da geliyor 0w-40 a geçmek hem kışın soğuğunda daha kolay marş almasını sağlayacak hem de sıcak motorun eksiltmesini kesecektir.

Eksilten motorda hala ince yağ kullanmaya devam etmek isteyen buyursun. :) Motora yazık olur. Belki siz değil ama 3-5 sene sonra sattığınız kişide sorun çıkartacaktır.

Mutlu hocam benim bu konuyu açtıktan sonra öğrendiğim ilk şey ince yağ kışın kalın yağ yazın daha sağlıklı ve 6 aylık periyodik bakımlar ile kışa girerken 0w40, yaza girerken 5w30 u kullanmak.

Peki Servise gittiğimde 0w40 dexelia istemem havaların devam ettiği sıcaklığı düşünürsek erken olmuş olmaz değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bulunduğunuz yer istanbul 0 ya da 5 olması çok da önemli değil. Km. çok değil aracınızın. Rahatlıkla 5w-30 kullanabilirsiniz, kışın da bir sorun çıkarmaz. Hatta tam sentetik yağların ömrü 1 yıl ya da 15bin km.dir. Garantide değilse 10-12bin km. arasında ya da yılda 1 değiştirebilirsiniz.

Kışın ince istenmesinin sebebi motor soğukken ilk çalıştırıldığındaki aşınmaları azaltmaktır. Yazın da kalın istenmesinin sebebi yaz sıcağı üstüne motorun sıcakkenki durumunda film tabakasının dayanabilmesi ve motoru koruyabilmesidir. Fakat gözden kaçan şey kışın ısınmış motor ile yazın ısınmış motorun sıcaklıkları aynı olur. Ha kışın daha geç ısınır ve olması gereken sıcaklığa daha geç ulaşır. yani 2. numara yaz da kış da aynı olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Servisteyim şuan ve yağ olarak mobil 1 50w-30 tam sentetik motor yağı kullanıyoruz. Cevaplarınızın gölgesinde özellik olarak geçerli uyumlu ustanın söylediği de mobil 1 Türkiye'deki lider yağlardan bir tanesi.

Servis faturası ve içeriği hakkında bittiğinde bilgi vereceğim İNŞALLAH.

Yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim :)

resim olarak da ekliyorum..

http://imgim.com/image/img_20150910_092359.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...