Jump to content

2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

4 saat önce, Mutlu Tekir :

Uzun yoldan çok şehiriçi dur kalk koşulları yıpratır hem motoru hem yağları. Kısa sürede ısınıp soğuması özelliklerini bozar. Uzun yol ticarilerin yıllık bakım km.si o nedenle daha yüksektir. 

5-10 derece bile yağın viskozitesini baya kalınlaştırabiliyor. 

Yağların her 2 rakamı da birbirinin vizkoziteyi etkiliyor. Çoğu kişi 5-40 ile 0-40 ın sıcak viskozitelerinin aynı olduğunu sanar. Ama aslında 0-40 ın sıcak viskozitesi daha düşüktür. Aynı şekilde 0-30 ile 0-40 kıyaslandığında  0-30 un soğuk viskozitesi daha incedir. 
Ama yanlış anlaşılmasın. En ince yağın soğuk viskozitesi, En kalın yağın sıcak viskozitesinden kalındır. Aslında olması istenen sıcaklıkla viskozite değişiminin en az olması (bknz ht-hs değeri). O nedenle Eneos Sustina 0w50 yağ çıkardı. 

Eski 10-40 kullananlar bile 300-400bin km.leri görebiliyorken biraz dikkatli kullanımla (start-stop prosedürü vs.) zaten uzun yıllar görürür o motor. 

Sahibinde de en yüksek km’li mazda 350 bin. O da 1-2 tane. Genelde 300 bin üstü çıkmıyor. 1.3 multijet bile 500 bini çok rahat devirirken bizim basit motorlar neden 350 binde kalıyor diğer soru 

yağ seçerken yine 5-30 seçecez sanırım. İçlerinden 40 derecede en düşük viskositesi ve 100 derecede en büyük viskositesi olanı seçmeye çalışacaz anlaşılan. Eneosa tekrar bakayım. Şu an motorda da eneos multi 5-30 var zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, tansu87 :

Sahibinde de en yüksek km’li mazda 350 bin. O da 1-2 tane. Genelde 300 bin üstü çıkmıyor. 1.3 multijet bile 500 bini çok rahat devirirken bizim basit motorlar neden 350 binde kalıyor diğer soru 

yağ seçerken yine 5-30 seçecez sanırım. İçlerinden 40 derecede en düşük viskositesi ve 100 derecede en büyük viskositesi olanı seçmeye çalışacaz anlaşılan. Eneosa tekrar bakayım. Şu an motorda da eneos multi 5-30 var zaten. 

Ya millet 10bin km.de 1 lt yağ eksiltmeyi normal görüp 200bin km.deki aracına 5-30 koyuyor Tansu biliyosun farklı forumlardan, platformlardan. Öyle yapanların araçlarının motorları dayanır mı? 
Öte yandan psikolojik sınır yüksek, millet km düşürüyordur kesin. Benim 2010 model 160bin km.deyken 200bin km.de olanları varken, bakıyorsun 2000 model araçlar 120bin km.de. :) Gülüp geçiyorum onlara.

Fazla bulandırma kafanı, eneos, motul, liqui moly den birini seç tamamdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Ya millet 10bin km.de 1 lt yağ eksiltmeyi normal görüp 200bin km.deki aracına 5-30 koyuyor Tansu biliyosun farklı forumlardan, platformlardan. Öyle yapanların araçlarının motorları dayanır mı? 
Öte yandan psikolojik sınır yüksek, millet km düşürüyordur kesin. Benim 2010 model 160bin km.deyken 200bin km.de olanları varken, bakıyorsun 2000 model araçlar 120bin km.de. :) Gülüp geçiyorum onlara.

Fazla bulandırma kafanı, eneos, motul, liqui moly den birini seç tamamdır.

Konu yine en sevdiğim yere bağlandı :) maksat muhabbet. 3-5 vizkositenin lafı olmaz :) 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, tansu87 :

Konu yine en sevdiğim yere bağlandı :) maksat muhabbet. 3-5 vizkositenin lafı olmaz :) 

Öyle ki 70 lerin 80 lerin motorları çalışıyor da 2010 ların motorları mı bozulacak bir viskoziteden. Hele de Japon'un.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
17.12.2016 at 18:40, Mutlu Tekir :

Eksiltme yoksa 5-30 kullanılabilir. Eksiltme varsa kalınlıkları artırmak gerekir.

5-30 => 0-40 ya da 5-40 => 5-50 => 10-60 şeklinde eksiltme çok azalasıya kadar devam edilir. İlk değişimde eksiltme çok olabilir, 2. veya 3. bakıma kadar çok azalması gerekir.

Hocam merhabalar. Ben şimdi aracıma motul x clean fe 5w30 koyacağım. Daha önce aracımda 10w40 castrol vardı, bilmeden ve yağı ölçmeden aracı yeni aldığım için biraz kullanıp direk 10w40 koymuştuk. Bu ara aracı fazla da kullanmadım ama castrol fazla gürültülü geldi bana. O yüzden değiştireceğim. Ben 5w30 ı koyduğumda ilk 10 binden sonra tekrar yağ değiştireceğim , değiştirmeden  önce bu kez yağı ölçeceğim. eğer eksiltme varsa söz gelimi 1 litre veya 800 ml. hemen 5w40 a mı geçeyim ??

yoksa, 10w40 dan 5w30 a geçtiğim için ilk yağ değişikliği sebebiyle yağ eksiltmesini normal kabul edip 2. Kez de 5w30 koyup öyle tekrardan mı denemeli ve tekrar eksiltme olursa mı 5w40 a geçeyim. Teşekkğr ederim değerli bilgiler için

Araç :  2012 mazda 3,  123.000 binde. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Mojohl :

Hocam merhabalar. Ben şimdi aracıma motul x clean fe 5w30 koyacağım. Daha önce aracımda 10w40 castrol vardı, bilmeden ve yağı ölçmeden aracı yeni aldığım için biraz kullanıp direk 10w40 koymuştuk. Bu ara aracı fazla da kullanmadım ama castrol fazla gürültülü geldi bana. O yüzden değiştireceğim. Ben 5w30 ı koyduğumda ilk 10 binden sonra tekrar yağ değiştireceğim , değiştirmeden  önce bu kez yağı ölçeceğim. eğer eksiltme varsa söz gelimi 1 litre veya 800 ml. hemen 5w40 a mı geçeyim ??

yoksa, 10w40 dan 5w30 a geçtiğim için ilk yağ değişikliği sebebiyle yağ eksiltmesini normal kabul edip 2. Kez de 5w30 koyup öyle tekrardan mı denemeli ve tekrar eksiltme olursa mı 5w40 a geçeyim. Teşekkğr ederim değerli bilgiler için

Araç :  2012 mazda 3,  123.000 binde. 

100bin km sonrası için 5 30 bence az kalır. Tavsiyem 0 40 ya da 5 40 dır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5w30 la devam et derim şahsen,yağ eksiltmesi yapıyorsa bi müddet 5w30 ekleme yaparsın yavaştan yukseltirsin 10w40 a ,araç lpg li ise uzun yolda yağ yakması normal kontrol edilip eklenebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2.nesil 90bin km’de. Yağ değişeli 4000km oldu. Eneos multi 5-30. Lpg’li ve sürekli istanbul şehir içi yoğun trafik kısa mesafe kullanıyorum. Normal gibi. 

3D467699-0CDC-4E47-8554-6E0432784205.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, tansu87 :

2.nesil 90bin km’de. Yağ değişeli 4000km oldu. Eneos multi 5-30. Lpg’li ve sürekli istanbul şehir içi yoğun trafik kısa mesafe kullanıyorum. Normal gibi.  

3D467699-0CDC-4E47-8554-6E0432784205.jpeg

Aracı kapatıp hemen mı baktın yoksa yarım saaat 1 saat  sonra mı baktın mı başkan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, ozgur35 :

Aracı kapatıp hemen mı baktın yoksa yarım saaat 1 saat  sonra mı baktın mı başkan

Bi 10-15dk sonra baktım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kitapçıktan hatırladığım düz bir zeminde bakılmalı. Ayrıca motor ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra stop edilmeli ve benzinli araçlarda 5 dk beklenip bakılmalı. Benim yağı değiştireli de yaklaşık 4.000 km oldu ve benzer seviyelerde. Kullanılan yağ eneos premium hyper multi 5w-30. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Yağ üreticilerinde şöyle bir teknoloji var. Tam, yarı ve madeni yağları biliyoruz. Peki sentetik teknoloji diye adlandırılan yağlar hakkında bilgisi olan var mı? Buna sentez teknolojisi de diyorlar. Mesela liqui moly’de çok fazla yağ çeşidi var ve bu sentez teknolojisinde çok geniş bir ürün yelpazesi var. 

Aracıma hangisi uygun deyince de yaklaşıl  15 tane 5-30 çıkarıyor 2.nesil için

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Top tec 4300’de karar kıldım. 2.nesiller api sl/sm, acea a3/a5 uyumlu istiyor. Sn daha yeni bir kıstas. 4300 api sn ve acea a5 uyumlu. Ayrıca açıklamalarında ve kutu üstünde mazda uyumu da yazıyor. Diğer özelliği ise, lpg için tavsiye ürün olması. Lpg özelliği açıklamalarında belirtilmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.05.2017 at 00:38, Mutlu Tekir :

Eksiltme olmadığı sürece devam. Eksiltme olduğu gibi tam sentetik mobil 1 new life 0w-40 ya da castrol edge 5w-40

Çok az eksiltme  varsa bu ürüne geçmemizi tavsiye eder misiniz? 

n11.com’dan MOTUL 8100 X-CESS 5W40 4 LİTRE seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi’nde milyonlarca ürün, harika fiyatlarla!
https://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-x-cess-5w40-4-litre-P112778038

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Top tec 4300’de karar kıldım. 2.nesiller api sl/sm, acea a3/a5 uyumlu istiyor. Sn daha yeni bir kıstas. 4300 api sn ve acea a5 uyumlu. Ayrıca açıklamalarında ve kutu üstünde mazda uyumu da yazıyor. Diğer özelliği ise, lpg için tavsiye ürün olması. Lpg özelliği açıklamalarında belirtilmiş. 

KAç para bu ürün Tansu. Sürekli yağ markası degısmek de ıyı degılmıs loqju molyden mi devam edıcen artık

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...