Jump to content

6 ay veya 10.000 Km Bakımı Ortak Konu

toronaga77
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Teşekkür ederim. Bir kaç arkadaşım var M3'ü ve CX-5'i olan (pek forum işlerine girmiyorlar), onlar da çok olumlu konuştular.

Bu hafta değil de, artık sonraki hafta gidebileceğim. Sağ olun tekrar. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Geçen hafta ilk bakımı yaptırdım aracım 5400km de.Yağ ve yağ filtresi değişti 400 dediler 370tl ödedim.bence fazla ama neyse hadi sustum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Bora Yetkin :

Geçen hafta ilk bakımı yaptırdım aracım 5400km de.Yağ ve yağ filtresi değişti 400 dediler 370tl ödedim.bence fazla ama neyse hadi sustum.

6 Ayda götürmenize gerek yoktu ki ! 

10 Bin km yada 12 Ay..Önce hangisi dolarsa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
06.12.2016 at 13:51, İlhan :

6 Ayda götürmenize gerek yoktu ki ! 

10 Bin km yada 12 Ay..Önce hangisi dolarsa...

O zaman Mazda resmi duyuru yapacak ve Bayiler de dürüst olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, Bora Yetkin :

O zaman Mazda resmi duyuru yapacak ve Bayiler de dürüst olacak.

Resmi bir durum söz konusu değil ki...Forumu takip etmediğiniz için yazılanları kaçırıyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ankara Mazda bayisinde servis konusunda bana denilen şuydu : Eğer 0 araç almışsanız ilk servise gidişiniz ilk 6 ay veya 5 bin km. Daha sonraki servise gidişleriniz 12 ay veya 10 bin km. Sadece 0 araçlar 1 kereye mahsus olmak üzere alındıktan sonra 6 ay sonra bakıma gidiyor. sonra 12 aya dönüyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende ilk 6 ay bakımını eylül ayında yaptırdım ve baştan kendilerine söyledim yağ değişimi yapılmasın diye 5000 km de gittim. rutin kontroller yapıldı ve ücret almadılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımı alalı 2 ay oldu. benden önce şubat 2016 da servise gitmiş. 24 bin KM de. ben de geçen hafta götürdüm. 24 aralık 2016.

servis gayet ilgiliydi. garanti bozulmasın diye 40 bin olan Km yi 30 bin olarak girdi sisteme. fakat fiyat konusu beni de biraz düşündürdü.  

işlemler ve fiyatlar şu şekilde

Packing => 3,54 TL
Plug => 19,08 TL
Filter, Cooling Unit => 66,60 TL
4 litre Motro yağı 5w/30 => 180 TL
Hava filtresi => 45,57 TL
Yağ filtresi => 24,41 TL
işçilik => 110 TL

KDV falan toplam 531 TL 

Packing ile plug ne hiç anlamadım zaten. 10 liralik hava filtresini 45 Tl yazmışlar. Motor yağının neresi 180 TL onu da çözemedim. Piyasada en kaliteli ağlar bile 100 - 150 TL civarında bulunabiliyor. Ayrıca balata bitmiş dediler 1000 TL istediler onay vermedim. Bana fiyatlar biraz yüksek geldi.Garanti için bu fiyatı 6 ayda bir vermeye değer mi bilemedim.

Balata vs gibi işlemleri sanayide yaptırsak garanti de sıkıntı olur mu?

viber image2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 ay oldu balataları değiştireli aynı model aracımın ve 250 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, 1000 TL yanlış hatırlıyor olmayasınız?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 minutes ago, Felixus said:

2 ay oldu balataları değiştireli aynı model aracımın ve 250 TL idi yanlış hatırlamıyorsam, 1000 TL yanlış hatırlıyor olmayasınız?

yok hocam bariz 1000 TL dediler. 250 nere bin nere (: 250 olsa değişin derdim zaten. ha 4 tane için mi 1000 TL dediler onu bilemedim. ama 4 balata değişecek falan diye de bir şey söylemedi. 

Ayrıca bujiler içinde 500 TL fiyat verdiler. yeni tip bujiymiş falan dediler. valla daha ilk servisten gözüm korktu açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, ypbr :

garanti bozulmasın diye 40 bin olan Km yi 30 bin olarak girdi sisteme.

Güzel Hoşta, bundan sonra hep 10 bin km geriden gelecek. Ve satmaya kalktığınızda alacak kişi ekspertiz yaptırdığında durum nasıl olacak ?

22 dakika önce, ypbr :

Packing => 3,54 TL
Plug => 19,08 TL

Atık malzeme bertaraf bedeli ve %100 emin olmamakla birlikte tapa ücreti.

24 dakika önce, ypbr :

Piyasada en kaliteli ağlar bile 100 - 150 TL civarında bulunabiliyor.

Katılıyorum ve ilave ediyorum;

Piyasadaki bu bahsettiğiniz durum, tüm markaların yetkili servislerindeki motor yağları için geç

30 dakika önce, ypbr :

Ayrıca balata bitmiş dediler 1000 TL istediler onay vermedim. Bana fiyatlar biraz yüksek geldi.Garanti için bu fiyatı 6 ayda bir vermeye değer mi bilemedim.

Bir şeyleri yanlış anlamış olsanız gerek. Balataların o fiyat tutması imkansız.

Ortalama güncel balata fiyatları 200.Lira desek ön arka X 2= 400.-Lira yapar. (Maksimum fiyatı baz aldım)

Disklerde 400 lira desek...

1.000 Lira balata demişsiniz.. Ben o fiyata baskı balatamı değiştirdim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 minutes ago, İlhan said:

Güzel Hoşta, bundan sonra hep 10 bin km geriden gelecek. Ve satmaya kalktığınızda alacak kişi ekspertiz yaptırdığında durum nasıl olacak ?

Sanırım her gidişte ufak ufak orjinal Km ye denk getirecek. pek fazla kullanmıyorum aracı zaten. 6 ay sonra 44-45 bin anca olur.

9 minutes ago, İlhan said:

Bir şeyleri yanlış anlamış olsanız gerek. Balataların o fiyat tutması imkansız.

Ortalama güncel balata fiyatları 200.Lira desek ön arka X 2= 400.-Lira yapar. (Maksimum fiyatı baz aldım)

Disklerde 400 lira desek...

1.000 Lira balata demişsiniz.. Ben o fiyata baskı balatamı değiştirdim..

tekrar arayıp soracağım. başlık altına bilgi veririm. 

Peki bujiler için 500 TL normal mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 buji 500 lira tanesi 125 lira yapar. Fiyat bence normal fakat bujilerin ateşlemesinde problem yoksa değiştirmeye gerek yok.

Balataların bende 4 tanesinin 1000 tl olduğunu düşünüyorum. Keza öyle değilse gidin 500 liraya seramik orjinal Brembo taktırın :D

Yağ Japonyadan ithal. Türkiyede ürerilmiyor. Diğer firmalar Türkiyede üretilmiş Castrol vb ürünleri kullanıyorlar. Fakat sıkıştırma oranları yüksek olduğu için skyactivlerin viskozitesi ona göre ayarlanmış özel motor yağı kullanılıyor. Kur farkı yükseldiği içinde yağın litre bazında ki fiyatı değişmiş olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

35 dakika önce, ypbr :

balatalar için 4 adet balata 600 TL fiyat verdiler. az önce konuştum.

600 tl ye tüm balata disk seti alınıyor.

2 saat önce, SafaTR :

4 buji 500 lira tanesi 125 lira yapar. Fiyat bence normal fakat bujilerin ateşlemesinde problem yoksa değiştirmeye gerek yok.

Balataların bende 4 tanesinin 1000 tl olduğunu düşünüyorum. Keza öyle değilse gidin 500 liraya seramik orjinal Brembo taktırın :D

Yağ Japonyadan ithal. Türkiyede ürerilmiyor. Diğer firmalar Türkiyede üretilmiş Castrol vb ürünleri kullanıyorlar. Fakat sıkıştırma oranları yüksek olduğu için skyactivlerin viskozitesi ona göre ayarlanmış özel motor yağı kullanılıyor. Kur farkı yükseldiği içinde yağın litre bazında ki fiyatı değişmiş olabilir. 

Buji için fiyat fazla. En kaliteli iridyum bujinin en pahalısı piyasada 60 tl. ki ona da gerek yok. serviste bile standart bujiler satılıyor 35-40 tl civarı 4 ü. Onlardan alıp 2 bakımda 1 değiştirin. Boşuna fazladan para vermeye gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 minutes ago, Mutlu Tekir said:

yani? az mı çok mu fiyat vermişler. "tüm balata disk seti"  ile "balata" arasında ne fark var?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Buji için fiyat fazla. En kaliteli iridyum bujinin en pahalısı piyasada 60 tl. ki ona da gerek yok. serviste bile standart bujiler satılıyor 35-40 tl civarı 4 ü. Onlardan alıp 2 bakımda 1 değiştirin. Boşuna fazladan para vermeye gerek yok.

Piyasa da olabilir bayi farkı olacaktır illaki :D

Bir saat önce, ypbr :

yani? az mı çok mu fiyat vermişler. "tüm balata disk seti"  ile "balata" arasında ne fark var?

Balatalar frenlemeyi yapan ped'ler. Disklerde pedlerin sürtündüğü cisimler. 

Balata diskte totalde 8 ürün almış olursunuz. 

Sadece balata da 4 ürün almış olursunuz. 

O yüzden balata disk seti 600 lira sadece balata setine göre daha mantıklı bir tercih olmuş oluyor. 

@Mutlu Tekir abi set fiyatını nerden aldın @ypbr abimiz de bir görüşsün orası ile :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 minutes ago, SafaTR said:

O yüzden balata disk seti 600 lira sadece balata setine göre daha mantıklı bir tercih olmuş oluyor. 

teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, SafaTR :

Piyasa da olabilir bayi farkı olacaktır illaki :D

@Mutlu Tekir abi set fiyatını nerden aldın @ypbr abimiz de bir görüşsün orası ile :D

Kashiyama fren diskleri adlı konumda paylaştım. Toyotaclubtr den tanıyıp Tem Toyota özel servisi sırf benim için sadece 1 mazda için disk ve balata getirtti. 600 demem yuvarlamadır.Daha fazla normalde.

Servisteki fiyat tabiki de fazla. Dışarıdan TRW fren diski alın, iridyum olmayan aracınıza uygun NGK ya da Denso buji alın. Garanti devam ediyorsa parçaları alın götürün yaptırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...