Jump to content

6 ay veya 10.000 Km Bakımı Ortak Konu

toronaga77
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda sahipleri olarak hiçbir markada olmayan ve Mazdaya yakışmayan 6 ayda bir periyodik bakım uygulamasını şikayet etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü aracın bakım klavuzunda bakım aralığı olarak 1 yıl veya 20000 km hangisi önce gelirse diye yazıyor. Ayrıca aracı satın alırken imzalanan sözleşmelerde de 6 ay 10000 km de bakım yaptırılması gerektiğine dair bir bilgi yoksa kanuni dayanağı olmadığını düşünüyorum. 6 ay sonunda bakım yaptıranların tüketici mahkemesine veya sanayi bakanlığına şikayette bulunmaları faydalı olur diye düşünüyorum. En azından Mazda yöneticileri bu mercilere yapılan herbir başvuruya kanunen cevap vermek zorunda kalacaklarından bu uygulamaya olan tepkiyi görüp bakım aralığını 1 yıla çekme konusunda kendilerini zorunlu hissedebilirler. Benim fikrim bu yönde. Umarım Mazda sahipleri için faydalı bir sonuç elde ederiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk defa Mazda aracım oldu, çok beğeniyorum.Ama bu 6 aylık servis zorunluluğunun tam anlamıyla mazda adına rezillik olduğuna inanıyorum.Biliyorum ki bunu normal görenler çok ama herşeyi çok çabuk kabulleniyoruz bence.Altımdaki şirket aracım olan mazdaya göre teneke pejo da bile böyle olaylar yok.Herşeyden önce fiyatları bu kadar oynak değil.Bir yağın 6 aylık ömrü olduğuna da inanmıyorum.Mazda kullanıcılarının servisler için hayır kurumu gibi görülmesi mazda adına utanç verici.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu altı aylık servis zorunluluğu bir şehir efsanesi oldu gidiyor, bugüne kadar 6 ayda bir aracınızı getirmediniz diye garanti kapsamı dışına çıkartılan bir olay duymadık, böyle bir şey olursa dediklerinize hak veriyorum, sonuna kadar gitmek gerekir..

Ayrıca daha önce de yazmışımdır, en azından yağ kontrolu ve hava filtresi temizliği için 6 ayda bir servise uğramakta fayda var, bunun için istenecek para atla deve değil, yapılacak olan aracın başında bekleyip, her şeyi görüp, onaylamak...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk defa Mazda aracım oldu, çok beğeniyorum.Ama bu 6 aylık servis zorunluluğunun tam anlamıyla mazda adına rezillik olduğuna inanıyorum.Biliyorum ki bunu normal görenler çok ama herşeyi çok çabuk kabulleniyoruz bence.Altımdaki şirket aracım olan mazdaya göre teneke pejo da bile böyle olaylar yok. Herşeyden önce fiyatları bu kadar oynak değil.Bir yağın 6 aylık ömrü olduğuna da inanmıyorum.Mazda kullanıcılarının servisler için hayır kurumu gibi görülmesi mazda adına utanç verici.

Biraz eksiklikler var yazıda. Tam eleştiri yapacaksak eğer bunları da söylemek lazım.

6 aylık zamanı biz de savunmuyoruz öncelikle. 

Ben aracıma iyi bakmak, motor ömrünün ve performansının uzun vadede aynı seviyede kalmasını sağlamak istediğimden 6 ay'da bir yağını ve yağ filtresini değiştiriyorum. Hava filtresini duruma göre temizletiyor veya değiştiriyorum (Km önce dolmaz ise). Bunların haricinde servis kitapçığında belirtilen değiştirme km'si geldiğinde parçaları orjinal parçaları ile değişim yaptırıyorum.

Aracıma yetkili serviste yaptırdığım standart bakım fiyatları 200 tl'yi geçmez. ( +/- 20 tl oynayabilir. İlk bakımım 180 tl tutmuştu. Son bakımım 220 tl civarı olması lazım.)

(Standart bakım: Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, tapa pulu, balata temiziliği, cam suyu, genel kontrol)

Mazda 3 araçım için bir örnek vereyim. 20 bin km de buji değişimi var, yani ikinci 6 aylık bakımda. Ben bujilerimi ikinci aylık bakımda değil, 20 bin km de değiştirdim. Bu da üçüncü 6 aylık bakımıma denk geldi. Servis size zaten değişmesi gereken parçaları değişmesi gereken km de değiştiriyor veya öneriyor. 

Pejo'dan örnek vermişsiniz onunla devam edelim. Babamın 206 sedan aracı var. Araç 2007 model ve bu zamana kadar yetkili servislerinde belirtilen zamanlar içinde servise girdi. 2011 sonlarına doğru arıza ışığı yaktı ve çalışmıyordu. Servise çekildi arıza olarak hava giriş yerindeki bir parçayı söylediler. Sonrasında parça artı beyin dediler. Çok uzatmayayım biraz konu dağılacak, standart bakım zamanı geldiği için onuda yaptıralım dedik. 300 tl parça, 400 tl standart bakım fiyatı, 2500 tl civarı da beyin için fiyat çıkardılar. Her şeye itiraz ettik tabi. Özellikle standart bakım fiyatına itiraz ettim 400 tl'ye. Sonra 300'e düşürürüz vs felan dediler.

Bu yapıkları tabi Pejo'nun değil servisin ayıbı. Standart bakım fiyatı tüm servislerinizde 400 tl mi dedim evet dediler. Peki araçları getiriyorlar mı gerçekten bu fiyatlara dedim yine evet dediler.

Ben de bunu baz alarak yukarıdaki yazıyı yazıyorum. Bu bağlamda bakarsak Mazda'nın standart servis fiyatlarının çok yukarıda olmadığını görüyoruz. Ayrıca 6 ayda bir servise giren araç ile 1 yıl da bir servise giren araç arasında da motor ömrünun uzunluğu/performansı konusunda fark olacaktır diye düşünüyorum. Bu biraz da kullanıcı ile alakalıdır. Ben çok iyi bakmak isterim daha kısa sürelerde bakım yaptırırım bir başkası standart bakımlar yeterli der veya bunlar bile erken diye düşünür daha uzun zamanda yapar. [sık bakım maliyetleri etkileyecektir tabiki :)]

Bir diğer konu; bir ülkede çoğu araç firması servis süresini 1 yıl veriyor ise daha az veren firmalar tepki çekecektir. Mazda'nın da bu yönde, en azından  rekabet açısından düzenleme yapması gerekir. (Ki zaten aldığımız duyumlar o yönde olacağı)

Bu arada Pejo'ya ne oldu derseniz. 600 TL civarı bakım ve parça değişimi, beynin de sadece kargo ücretini ödedik :)  Müşteri memnuniyeti açısından çok iyiler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birşey sormak istiyorum, 6 aylık bakım ile ilgili garanti belgesinde bir yazı yok mu ? Bu tür şeyler kılavuzdan ziyade garanti şartları konusunda garanti belgesinde yazar.

Kılavuz genel bir dökümanın tercümesi olabilir ama garanti şartları ülkeye özel olarak düzenlenmesi gerekir.

Mesela birçok elektronik ürün yurtdışında 1 yıl garantili iken ülkemizde yasalardan dolayı 2 yıl. Kılavuz 1 yıl der ama garanti belgesinde 2 yıl yazar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu forumda 6 aylık servise gidip 150 tl ile çıkanı da okuduk 350 ile de.Öncelikle servislerin bunu çözmesi lazım.Ben servise yağ ve filtre için seve seve giderim ama devamlı kendi kafalarına göre hesabı yazıp çizip bir de işi garantiye getirirlerse orada işin tadı kaçar.Hiç bir markanın servisi kusursuz değil ama bu yazdığımız olaylar tamamen farklı birşey.Ben aracımı 2011 eylül ayında aldım 2.el olarak ve bakımı yeni yapılmıştı daha 2000 km yaptım ve 10 gün sonra araç uyarı verecek servis günü için.2000-3000 km de yağ da değişse yazıktır be kardeşim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birşey sormak istiyorum, 6 aylık bakım ile ilgili garanti belgesinde bir yazı yok mu ? Bu tür şeyler kılavuzdan ziyade garanti şartları konusunda garanti belgesinde yazar.

Kılavuz genel bir dökümanın tercümesi olabilir ama garanti şartları ülkeye özel olarak düzenlenmesi gerekir.

Mesela birçok elektronik ürün yurtdışında 1 yıl garantili iken ülkemizde yasalardan dolayı 2 yıl. Kılavuz 1 yıl der ama garanti belgesinde 2 yıl yazar.

Garanti belgesinde 6 ay veya 10000 km.Hangisi önce dolarsa yazıyor.

Kullanım kitapçığında da ibare var. Garanti süreleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu forumda 6 aylık servise gidip 150 tl ile çıkanı da okuduk 350 ile de.Öncelikle servislerin bunu çözmesi lazım.Ben servise yağ ve filtre için seve seve giderim ama devamlı kendi kafalarına göre hesabı yazıp çizip bir de işi garantiye getirirlerse orada işin tadı kaçar.Hiç bir markanın servisi kusursuz değil ama bu yazdığımız olaylar tamamen farklı birşey.Ben aracımı 2011 eylül ayında aldım 2.el olarak ve bakımı yeni yapılmıştı daha 2000 km yaptım ve 10 gün sonra araç uyarı verecek servis günü için.2000-3000 km de yağ da değişse yazıktır be kardeşim.

Doğru o fiyatlarda yapılanları gördük. Ama fatura detaylarını da istiyoruz ki her zaman karşılaştırma yapabilelim. Fatura detaylarında bakarsanız yapılan işler farklılıklar gösteriyor. Bunun nedeni de belirtilen aylarda değil km'ye göre parça değişimine gidilmesi.

Fatura detaylarını burada paylaşmamızın bir nedeni de bahsettiğiniz kendi kafalarına göre fiyatlandırma yapmalarıdır. Bir parçanın fiyatını aşağı yukarı buradaki sonuçlardan çıkartıyoruz.

2000-3000 km için değiştirmeyebilirsiniz daha önce de dediğim gibi. Servis zamanı geldiyse gidin kontrolünü yaptırın garantinin işlemesi için en azından.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunların haricinde aynı iş için bir servis 150 tl alıp diğer servis 350 tl alıyor ise bu yanlış tabi. Ama forumda takip ettiğim kadarı ile servis ücretleri arasında abuk sabuk farklılıklar ile karşılaşmadım. Dediğim gibi yapılan farklı işlemler neticesinde farklı fiyat çıkması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Genelde fiyat farklılıkları değişen parça ve yapılan extra uygulamalardan kaynaklanıyor.

Mesela bazı servislerin bor katkısı koyduğunu, carbon clean yaptığını gördük geçmişte. Bunun dışında servisler aynı sistemden fiyatlandırma yaptıkları için parça fiyatı farklılığı olma ihtimali yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2000-3000 km kullanıp 6 ay doldu diye mecburen bakım yaptıran bir çok mazda 3 kullanıcısı var. Mazda aracınızın garanti kapsamından çıkmaması için 6ay/10000km hangisi önce dolarsa bakım yaptırmanız diye mektup gönderiyor. Bu bence bir nevi tehdittir. 6 ayda bir kontrol için gidilse ve servis de kontrol edip değişime gerek olmadığında değişim yapmasa ve konrtolü yapıldı diye belge verse hiçbir problem olmaz zaten. Serviste değiştirilen parçaların çoğu ithal ürünler ve verdiğimiz paralarda milli servet. Boşu boşuna ekonomik ömrü dolmamış parçaları, yağları değiştirmek tam bir israftır. Zaten Mazda servislerinde konulan yağlar tam sentetik ve en az 10000 km ömre sahip kaliteli yağlardır. Hem ülkemizin ekonomisine hem de çevreye çok büyük bir zarardır. Bunları göz önünde bulundurarak Mazdanın bir an evvel 1 yıl bakım aralığına geçmesi gerekir. Böylece biz mazda sahipleri de yetkili servislere daha rahat gidebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2000-3000 km kullanıp 6 ay doldu diye mecburen bakım yaptıran bir çok mazda 3 kullanıcısı var. Mazda aracınızın garanti kapsamından çıkmaması için 6ay/10000km hangisi önce dolarsa bakım yaptırmanız diye mektup gönderiyor. Bu bence bir nevi tehdittir. 6 ayda bir kontrol için gidilse ve servis de kontrol edip değişime gerek olmadığında değişim yapmasa ve konrtolü yapıldı diye belge verse hiçbir problem olmaz zaten. Serviste değiştirilen parçaların çoğu ithal ürünler ve verdiğimiz paralarda milli servet. Boşu boşuna ekonomik ömrü dolmamış parçaları, yağları değiştirmek tam bir israftır. Zaten Mazda servislerinde konulan yağlar tam sentetik ve en az 10000 km ömre sahip kaliteli yağlardır. Hem ülkemizin ekonomisine hem de çevreye çok büyük bir zarardır. Bunları göz önünde bulundurarak Mazdanın bir an evvel 1 yıl bakım aralığına geçmesi gerekir. Böylece biz mazda sahipleri de yetkili servislere daha rahat gidebiliriz.

1 yıla çıkartacağı bilgisini daha önce forumda Fatih arkadaşımız paylaşmıştı. Konunun detaylarını bilmiyorum ama. Mektup konusunda yine size katılmıyorum. Müşteri memnuniyeti açısından yapılan bir uygulama. Bu işi her firma yapıyor. Mektup olmasa bile mail, sms veya telefon açarak yapabiliyorlar. Yine bu olayda kişinin bakış açısına göre değişir tabi. 6 ay da bir mecburi götüreceğimize göre ben hatırlatma olarak algılıyorum bu durumu.

Anladığım kadarı ile sizin servis bakım zamanı gelen parçaları km'ye bakmaksızın değiştiriyor. Yazınızdan öyle anladım. Benim servisim parçaların km'si gelmediğinden dolayı değişime gerek olmadığını bana bilgi veriyor.Gerçi ben yine de en başta değiştirmeyelim diye belirtiyorum. Bu şekilde bir uygulama yapılmıyor ise Mazda müşteri hizmetlerini arayıp şikayetinizi belirtebilirsiniz. Böylece problemin çözümü için bir adım atmış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5-30 yağ ile aynı araç Almanyada 1 Yıl/20.000 km de bir bakıma giriyor değil mi...

Yıllardır ülkemizde bunun tartışması bitmedi, biteceğede benzemiyor, bence kullanıcılar haklı 6 ayda bir bakım çöl şartlarında, arazi şartlarında dolaşan spesifik araçlar için gerekli olabilir ama Türkiye'de Mazda Otomobili kullanıcıları için bu hem israf hemde, küçük düşürmedir bu devirde...

En iyisi topluca karar alın, 6 ayda bir değil 1 yılda bir götürün, herkesin garantisini iptal edebiliyorlar mı bakalım ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

İlk servis tecrübemi geçen hafta sonu yaşadım. Başayar'a götürdüm kuzuyu. 10.000 bakımı için gittim. Çalışanlar gayet güzel ilgilendi. Terşekkür ediyorum kendilerine.

Bir sorum olacak sizlere. Aracım lpgli ve motora yağlama yapması için yağlama aparatı monte ettiler. 80 tlye taktırdım. Kullanan var mı? Yararı var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arabamın  6. ay- 7300km lik bakımını yaptırdım. 

fatura aynen;

antifriz 1 lt....................................................................=11 TL.

mazda yağ 10w (sanırım 10w 40).... 4.50Lt  * 20 TL. =  90 TL.

lastik, kanat ön.............................................................= 19.59 TL.

yağ filtresi kartuşu........................................................= 13.68 TL.

air filter..........................................................................=26.63 TL

balata temizliği de yapmışlardı  ama onu faturaya yazmamışlar

looking wheel nut ( kilitli bijon)......................................=83.76tl

işçilik.........................................................1,20 saat......=72 TL.

TUTAR.......................................  316 TL

KDV .....................= 57 TL

TOPLAM.....................................373 TL.

işin ilginç tarafı  hava filtresi ford markaydı. hemde serviste

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik kanat ön nedir Barış ?

Kilitli bijon kaç tanesi o fiyata ? Bunlar şu Mazda amblemli olanlardan değil mi ?

Silecek

Bende değiştirdim geçenlerde bende de kanat yazıyor  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Silecek

Bende değiştirdim geçenlerde bende de kanat yazıyor  :)

Mazda'nın bu tercümelerine hastayım :D 19 TL silecekler için oldukça makul bir fiyat. Teki mi çifti mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'nın bu tercümelerine hastayım :D 19 TL silecekler için oldukça makul bir fiyat. Teki mi çifti mi acaba ?

Tek fiyatıdır.

Ben öndeki ikisini ve arkadaki tek olanı 50 tl'ye değiştirdim yetkili serviste.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...