Jump to content

Yakıt Test

SuSpect
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar,

Geçen ay aracın yakıt tüketimini test ettim.

Testleri 50TL benzin alarak gerçekleştirdim.

Bütün yakıt alımlarında kırmızı ışık yandıktan sonra max. 2km gitmişimdir.

1 ay boyunca hep aynı yolu, aynı saatte, aynı trafik oranı ile gittim.

Ev - iş (Kozyatağı - Altunizade)

İş - Ders - Ev (Altunizade - Kadıköy - Kozyatağı)

1.Test, Cimri kullanım;

Tam ışık yandı gittim benzin aldım (50TL) bir hafta sonra yine ışık yandı ve gittim yine (50TL) benzin aldım.

Sürüş şekli;

100km/s süratin üstüne cıkmadım,

yokuş aşağı boşa attım,

2.500-3.000devirde vites değiştirdim,

ileride frene basacaksam, gaza basmadım, boşta uyuz uyuz gittim.

gibi. Toplamda 130km yol gittim. 50/130 = 38kuruş

2.Test, Agresif kullanım;

Benzini aldıktan sonra direk agresif kullanıma geçtim, motoru bir açayım dedim  :P

öyle böyle değil, insan gibi kullanmadım arabayı. Salı günü aldığım benzin perşembe akşamı ışığı yaktı.

Sürüş şekli;

Yol müsait olsa dibini görecektim fakat 180km/s üzerine çıkamadım, önüme hep araba çıktı. :)

Yokuş aşağı iyice abandım gaza,

6.000 devirden aşağı vites değiştirmedim,

trafikte makaslara girdim,

İleride kırmızı ışık yanıyor görüyorum yinede dibine kadar gazladım orda frene abandım,

virajlara kıçı attıra attıra girdim,

gibi. Toplamda 80km yol gittim. 50/80 = 63Kuruş

3.Test, Normal kullanım;

Perşembe akşamı yine benzin aldım (50TL) bu sefer standart, normal kullanımı benimsedim, yerine göre bastım, yerine göre saldım.

Sürüş şekli;

Yol müsaitse 140km/s e kadar çıktım,

Yokuş aşağı vitesde indim fakat hızlanmaya başladığında gazı kestim,

normal gittim ne bastım-kaçtım, nede salıp-gittim,

aile arabası gibi kullandım ani kaçmam gerektiğinde abandım, normalde az bastım,

gibi. Toplamda 120km yol gittim. 50/120 = 41kuruş.

Kısaca arabam ortalama 40 kuruş yakıyor.

2005 mazda3 44.000km, servis bakımlı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de Dünya'nın en pahalı benzinini kullanıyoruz diye ağlanırız ama ne yazık ki trafikte gördüğüm bir çok kişi tam olarak 2nci verdiğiniz örnekteki gibi gidiyor.

Onları tebrik ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Saltug:

Benim araç kullanımım 3. örnekte verdiğim tipdir. Sadece deneme amaçlı 2 gün bu şekilde kullandım.

Ha eğer benzin beleş olursa herzaman böyle kullanırım, çünkü keyif veriyor.

Not: Güvenli kullanırım, yanlış anlaşılmasın.

Benim arabanın km de yakacağı max. 63kuruş, min. 35kuruş. Ortalama 40 kuruş yakıyorum.

Sizin araçlar km de kaç yakıyor? ortalamanın üstündemiyim, altındamıyım, bilmem için paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Hocam benzin ne kadar pahalı olsada bu tüketim değerleri çok fazla...bende 323 otomatik practica var yeni motor yaptırdım,distribütör-hava akışmetre -o2 sensörü değişti.Arabada sıralı lpg var,şehir içi 5o tl lpg ile en az 200 km şehir dışı 250 km yapıyor ve kullanımdan devirden hiç feragat etmeden elde ettiğim değerler bunlar.Ama lpg yi arabanın selameti açısından hiç önermiyorum.En az ihtimalle sibop ayarlarına müthiş zarar veriyor,sapıtıyor araba zamanla:)Kim ne derse desin enjektörlü mazdalarda lpg fiyaskodur ve ne paradoxtur ki karbüratörlülerde lpg yi daha iyi tolere eden araba yok gibi piyasada,herkese selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim gözlemlediğim çok ekonomik kullanım (yavaş hızlanma, yokuş aşağı yerlerde gaza basmayarak aracın benzin harcamamasını sağlamak, ışıklara yaklaşılırken gazdan ayağı çekmek) ile normal kullanım arasında bir depoda ortalama 150 km gibi bir fark oluşuyor. Ekonomik kullanımım bilgisayarın gösterdiği ortalama 7,6. Normal kullanımım 8,6-9.0 arası

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.Test i diğer koşullar aynı kalmak şartıyla bir de yokuş aşağı viteste inerek denemeni tavsiye ederim. Böylece tüketimi çok az daha aşağı çekebilirsin.

Uğraşmışsın, emeğne sağlık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

bence en doğru yakış testi. depoyu aynı pompadan fulleyip, misal 50 yada 100km gitikten sonra tekrar aynı pompadan fullemek ile anlaşılıyor. tl/yol formulüyle kaç kuruş yaktığınızı bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

oldukça emek vermişsin, güzel bir paylaşım olmuş.

en sağlıklı yöntem fotifotinin de dediği gibi ful depodan ful depoya olurdu, bir de ülkemizde benzin  fiyatları her saniye değiştiği için bu değerlerin her zaman anlamlı olması lt/100km gibi fiyattan bağımsız şekilde verilmesi ile mümkün olur.

testte iki katı gibi bir aralık çıkması ilginç olmuş bence...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Saltug:

Benim araç kullanımım 3. örnekte verdiğim tipdir. Sadece deneme amaçlı 2 gün bu şekilde kullandım.

Ha eğer benzin beleş olursa herzaman böyle kullanırım, çünkü keyif veriyor.

Not: Güvenli kullanırım, yanlış anlaşılmasın.

Benim arabanın km de yakacağı max. 63kuruş, min. 35kuruş. Ortalama 40 kuruş yakıyorum.

Sizin araçlar km de kaç yakıyor? ortalamanın üstündemiyim, altındamıyım, bilmem için paylaşırsanız sevinirim.

tuketım degerlerın normale yakın.daha da dusmesını beklememek  gerek.1300 kg agırlıgındakı kasaya 105 bg koyarsanız 35-40 kurus yakması normaldır.ayrıca karsılastırma yapılırken,eskı kasa ve yenı kasa ayrımını yapalım kı,saglıklı bır degerlendırme yapabılelım.saygılarımla...(yenı kasalar eskıye oranla daha hafıf)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...