Jump to content

Mazda (Lantis - Familia) Otomatik Şanzıman Hakkında

jeodezici_ercan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar 2 gün önce Mazda 323 1.5 Familia aldım 98 model. Erzurumda otomotik vites seçeneklerinin içinde en hoşuma giden model oydu ve biraz paldır küldür oldu ama aldım. Şimdi bazı şeyler var kafama takılan. Bu arabalar tam otomatik oluyor değilmi???

Birde D-S-L ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa sevinirim.

Birde bir HOLD olayımız varki ondan hiç bir şey anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Burası tanışma mesajlarının açıldığı bölümdür. Sorunlarınızı ilgili başlıklar altında açmalısınız. Tabi daha önce benzer konular açılmış mı diye arama yaparsanız hem sizin açınızdan daha hızlı sonuç hem de bizim açımızdan konu kirliliğini önlemek açısından faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 3 yıl sonra ...

Merhaba arkadaşlar son üç gündür araç rolantide çalışırken bir şıngırtı geliyor yine rolantideyken gaza basınca daha sert bir ses geliyor debriyaja basınca kesiliyor vites geçişlerinde hiç bir sorunyok sadece 1. vitese geçerken hafif sertlik lazım benim tanım debriyaj bilyesi ama sizlerinde bir görüşünü almak istedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende Fiat Uno varken böyle bir ses geliyordu ve bilyeden di. debriyaj bilyesi. 150 tl malzeme + işçilik masrafı vardı. o şekilde alan adama söyleyerek satmıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ama tam bir kanıya hala ulaşabilmiş değilim debriyaj bilyası mı? yoksa korktuğum şey şanzımandan mı ? Çekişte vites geçişlerinde pek bir sorun yok vitesten atma vites geçişlerinde cırt curt gibi sesler yok ve debriyaca basınca ses gidiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

debriyaj bilyesinin değişmesi gerek diye düşünüyorum, şanzıman öle kolay sorun çıkarmaz gecikmesen iyi olur yolda kalabilirisiniz ,ama ustanı iyi seç, sonuçta şanzımanın inmesi gerek, usta eller olmasa, araba düzen tutmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler nooofearrrr ustamı iyi seçmem konusuna gelince sadece basit bir sente atlamasından silindir kapak contasının değişimine var tipppp ustalarda anladım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

debriyaj bilyesiyle beraber sanırım baskı balatayıda değiştirirler, sizinki ne zaman değişmiş bilemiyorum ama eğer eskiyse takım olarak değiş , şanzıman inmesi öle basit bişey değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

selamlar;

1998 model otomatik lantisim var 1 den 2 ye geçerken hafif bir vuruntu oluyor. Bir arıza sebebiyle şanzımana yeni bakım yapıldı. bu vuruntu azaldı ama devam ediyor. Bazı ustalardan arabanın yaşı var normal dediler.. pek aklım yatmadı. Birde bir arıza yaşadım. parmak kalınlığında bir mil kırıldı 3 parçaya bölünmüş. şanzıman kapağını delmiş. koca bir dişlinin üstünde salıncak gibi bir mekanizmanın ortasında ki mil. ilkdefa böyle bir şey gördüm. ustalarda şaşırdı.. sebebini bilemedik.  vuruntu için selenoidlerden diyende oldu beyin diyende. Ne yapacağıma karar veremedim...

:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her iki teşhisi koyan ustalar haklı olabilir ama bunun da net olarak teşhis edilmesi bu işten anlayan iyi bir ustaya kalıyor sanırım...

İnternet ortamında bir çok otomatik şanzıman tamiri/bakımı yapan yerler var, özellikle İstanbul'da, telefon ile ne kadar bilgi alınabilirse görüşmeni tavsiye etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok gibi.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...