Jump to content

Mazda marka araçların jant ölçüleri

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

43 dakika önce, Katil Balina :

hortlatayim. arkadaşımda 1. nesil mazda 3 var. stepnesi var. sehir dışına çıkarken alsam yanima olur mu? bijon aralığı aynı 5x114.3

Olur no problem 

Mazda yıllardır değiştirmedi göbek ölçülerini 

Ama,  şahsi kanaatim hiç gerek yok. 

İyi sıkılmış, ve üstünde sıcak soğuk mevsim değiştirmiş bi bijonu, elle sökemezsiniz,  lanet ettirir.

Ayrıca vidali tip krikolar da  çok güçlü değil   kaldırırken yoruyor, bazen hiç kaldırmıyor..

Hadi niyet ettiniz 4 lü bijon anahtarı falan almanız lazım, L anahtar sökmez,  hatta 4 lü bile muhtemelen sökmez.. 

Bagajda kapladıklari yer çabası, 

Tamir kiti ile devam edin,  patlarsa şişirip devam,   olur da lastik yarılirsa,  ki bu milyonda bir..   İki seçenek var, Zaten yarılmış  Tamir olmaz, üstünde eze eze gidersin bi miktar,  hiç yürümüyorsa da mobil lastik servisi yada çekici ile 100 tl ye çektirirsiniz.  

İnanın o lastiği o yolda 100 tl için sökmeye değmez..   Üst baş kan ter, vsvs.  Hele de çıkmama ihtimali de var.  Valla değmez 

Hele de pek lastik sökmeyen biri iseniz,  hiç denemeyin bile.  O kadar kolay olmuyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Zealot :

Olur no problem 

Mazda yıllardır değiştirmedi göbek ölçülerini 

Ama,  şahsi kanaatim hiç gerek yok. 

İyi sıkılmış, ve üstünde sıcak soğuk mevsim değiştirmiş bi bijonu, elle sökemezsiniz,  lanet ettirir.

Ayrıca vidali tip krikolar da  çok güçlü değil   kaldırırken yoruyor, bazen hiç kaldırmıyor..

Hadi niyet ettiniz 4 lü bijon anahtarı falan almanız lazım, L anahtar sökmez,  hatta 4 lü bile muhtemelen sökmez.. 

Bagajda kapladıklari yer çabası, 

Tamir kiti ile devam edin,  patlarsa şişirip devam,   olur da lastik yarılirsa,  ki bu milyonda bir..   İki seçenek var, Zaten yarılmış  Tamir olmaz, üstünde eze eze gidersin bi miktar,  hiç yürümüyorsa da mobil lastik servisi yada çekici ile 100 tl ye çektirirsiniz.  

İnanın o lastiği o yolda 100 tl için sökmeye değmez..   Üst baş kan ter, vsvs.  Hele de çıkmama ihtimali de var.  Valla değmez 

Hele de pek lastik sökmeyen biri iseniz,  hiç denemeyin bile.  O kadar kolay olmuyor.. 

hocam çok haklısınız da stepnesiz dolaşma fikri biz eski kafalılarda rahatsız edici oluyor.  biz takabiliyor muyuz bilmiyorum ama runflat lastiklere geçmeyi bile düşünüyorum ama araba zaten konforsuz iyice tangır tungur olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik sokmekte ne var ya 2 dakkalik is. Ya  Cekici cagiramazsaniz muglanin dag yolunda telefin cekmio Akyaka yolunda cekmiyo 😉

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Katil Balina :

hocam çok haklısınız da stepnesiz dolaşma fikri biz eski kafalılarda rahatsız edici oluyor.  biz takabiliyor muyuz bilmiyorum ama runflat lastiklere geçmeyi bile düşünüyorum ama araba zaten konforsuz iyice tangır tungur olur. 

Sizi temin ederim ki,   tamir kiti yeterli. 

O lastiğin yanaktan yarilmasi ile motorun bozulup çalışmamasi istatistiksel olarak benzer ihtimal.. 

Yıllardır şoförsunuz bu güne kadar kaç bin km yol yaptınız, kaç kere lastik yanaktan yarıldı. 

Milyonda bir... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

belli bir süratte lastik yarılırsa, Allah muhafaza bırakın tamiri, sağ kaldığımıza dua edelim. Mazda kalitesi bizi korursa en iyi tamir olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Renegade :

belli bir süratte lastik yarılırsa, Allah muhafaza bırakın tamiri, sağ kaldığımıza dua edelim. Mazda kalitesi bizi korursa en iyi tamir olur.

Eger panik yapmazsaniz Genelde yüksek hızla lastik yarilinca pek bir şey olmuyor,  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu araçları kullananların aklından şüphe ederim. Trafiğe açık yolda, anormal yüksek hız ve düşük beyin kalitesi bir arada. Hız yapacaksan git özel pistlere, sürat deneme yerimi bu yollar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Renegade :

Bu araçları kullananların aklından şüphe ederim. Trafiğe açık yolda, anormal yüksek hız ve düşük beyin kalitesi bir arada. Hız yapacaksan git özel pistlere, sürat deneme yerimi bu yollar.

istanbul park da defalarca sürdüm...   160-170 km hızı geçemiorum.   özel pistler sürat için tasarlanmamıştır. 

videolardan 1. alexander reis , almanyada yüksek hız otobanında ilerliyor mesela.. kanunlara, yasalara AB kriterlerine  uygun.      Düşük beyin kalitesi kısmını almanya hükümetine sormak lazım 😃

ki mazda 3 için 120km/h  =  7.60 için 240  km/h

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Almanya otoyollara hız limiti getirmeyi tartışıyor

Almanya yeniden otoyollardaki hız sınırını tartışıyor. Hükümet otoyollardaki hız limitinin 130 km olup olmayacağına şubat ayında karar verileceğini duyurdu.

Ürettiği otomobillerin kalitesi ve kapasitesi ile bilinen ülkede tüketiciler son derece pahalı olan Alman otomobillerini satın alırken aracın gücü ve sürat kapasitesinin bir anlam ifade ettiğini bilerek seçim yapıyorlar. Bu açıdan hız limiti politkası Alman ekonomisinin itici gücü olan otomotiv sektörü ve aileleri ile birlikte geçimlerini bu sektörden sağlayan milyonlarca kişi için son derece önemli bir konu.

Polis ve sigorta şirketleri limitten yana

Ulaştırma Bakanlığına göre bu anlamsız bir tartışma ancak polis sendikaları ve sigorta şirketleri ülkenin her yerinde hız limitleri olması gerektiği konusunda hem fikir.

2018 yılında Alman otoyollarında 3 bin 200 kişi hayatını kaybetti ve 6 bin kişi ciddi şekilde yaralandı. Bu da her kat edilen bir milyar km'de 1,6 kişinin ölmesi anlamına geliyor.

Birçok kazanın ana sebebi olarak araçlar arasındaki hız farkı gösteriliyor. 200 km ile giden bir araç ile 130 km'de giden bir aracın ani durma mesafesi arasında iki kat fark bulunuyor.

Çevresel etkileri

Yüksek hızın karbon salınımı nedeniyle çevreye olan olumsuz etkileri de gündemde. Yeşiller partisi bu nedenle hız limiti taraftarı ancak her kesimin uzmanları farklı veriler ve çıkarımlar ile argümanlarını savunuyor.

Kültürün bir parçası

Limitsiz hız uygulamasını adeta Alman kültürünün bir parçası olarak gören kesimler de mevcut ve konu bu gibi nedenlerle uzun zamandır büyük tartışmalara neden oluyor.

üstte yazdığım sürat yorumunu geri alıyorum. hız sınırının yüksek olduğunu biliyordumda, 200-250 km gibi düşünüyordum. 2019 yılında yapılan bu tartışma meclisten geçmedi, yani almanyada otoyollarda hız sınırı yok. Ölümüne gaza basabilirler, tek rakipleri lufthansa hava yolları. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Zealot :

istanbul park da defalarca sürdüm...   160-170 km hızı geçemiorum.   özel pistler sürat için tasarlanmamıştır. 

videolardan 1. alexander reis , almanyada yüksek hız otobanında ilerliyor mesela.. kanunlara, yasalara AB kriterlerine  uygun.      Düşük beyin kalitesi kısmını almanya hükümetine sormak lazım 😃

ki mazda 3 için 120km/h  =  7.60 için 240  km/h

hocam yanlış hatırlamıyorsam ilgili videodaki olayın  türkiye asfaltı ile ilgili olduğunu söylemişti. bu video aynı zamanda run flat lastiğin önemi ve fonksiyonelliğini bizlere gösteriyor. (almanya'da o araç için run flat zorunluymuş.)

belki de o süratte aynı olay normal bir lastik ile başımıza gelse araç biraz daha fazla savrulacaktır lakin sizin de bahsettiğiniz gibi araç kanatlanıp uçmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

49 dakika önce, Renegade :

Almanya otoyollara hız limiti getirmeyi tartışıyor

ben 1999-2005 yılları arasında almanya'da yaşadım, o zamanlar da tartışılıyordu, ben gitmeden 10 yıl önce de tartışılıyordu, ben geldikten sonra 15 yıldır da tartışılmaya devam ediyor.  yani bu tartışma işinin sonu yok. hiçbir hükümetin bu sınırlamayı getirmeye totosu yemiyor. işin özeti bu. 

bir diğer önemli nokta almanya'da otobana çıktın mı bu durum yardırabildiğin  anlamına gelmiyor. ben en son takip ettiğimde otobanların %67'si zaten 130 km/h ve altı km'lerle sınırlanmış durumda idi yanlış hatırlıyorsam.  daha ilgili arkadaşlar düzeltebilir. bu bazen yol  kötü olduğu için bazen de şehir ya da kasabalarda gürültüyü azaltmak adına konan sınırlamalar dolayısıyla olabiliyor. ama almanlar ultra rasyonel adamlar oldukları için hiçbirini bir otomobili saatte 300 km  yapabilecek sekilde üretip 130 km ile sınırlı yollarda kullanmaya ikna edemezsiniz. ben e39 530d ile otobanda 240 ile az polis otosu sollamadım. kimse peşime takılmadı ceza yazmadı ya da takip etmedi.

almanya otomobil konusunda yeryüzündeki cennettir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilginç ve tehlikeli olan F1 yarışlarında 300 km yi geçtikten sonra zaman zaman parçalanan özel üretim lastikler bile dayanamıyorken, otoyollarda hız lastikleri ile 300 km yi geçen sürücüler nelerine (veya nerelerine..!) güveniyorlar anlamadım. Üreticilerin belli bir hızdan sonra bu aracın lastiği dayanmaz bilmem şeyi dayanmaz deyip neden devir kesici koymazlar, Bir yerde bir sorun var. Ben beyin diyorum. veya alman hükümeti benden yol yapması, hız yapıp sağ kalırsan bavyeralı aslana teşekkür edersin diyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Renegade :

ilginç ve tehlikeli olan F1 yarışlarında 300 km yi geçtikten sonra zaman zaman parçalanan özel üretim lastikler bile dayanamıyorken, otoyollarda hız lastikleri ile 300 km yi geçen sürücüler nelerine (veya nerelerine..!) güveniyorlar anlamadım

hocam f1 lastikleri yol lastiklerinden daha dayanıksız üretiliyordur. kullan at şeklinde oldukları için limitlerde  hafif üretiliyorlar diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

01.06.2020 at 22:39, Zealot :

Sizi temin ederim ki,   tamir kiti yeterli. 

O lastiğin yanaktan yarilmasi ile motorun bozulup çalışmamasi istatistiksel olarak benzer ihtimal.. 

Yıllardır şoförsunuz bu güne kadar kaç bin km yol yaptınız, kaç kere lastik yanaktan yarıldı. 

Milyonda bir... 

Gerçekten de, lastiğin yarılma ihtimali çok düşük. Bir kaç yüz bin km. yol yapmışımdır toplamda. Sadece bir kez lastiğim patladı bu güne dek. Yıllar önce bir kış gecesi, dağın başında, bagajım ful dolu iken hayatımda ilk kez lastik değiştirdim. Zar zor stepneyi taktım, ne göreyim? Stepnede hava yokmuş. Tekrar stepneyi söküp patlak lastiği takıp , tıs tıs hava kaçıra kaçıra, istasyonlarda hava basa basa memlekete ulaşmıştım. Arada bir stepnenin havasını da kontrol etmek gerektiğini öğrendim bu vesileyle.

2004'de sıfır aldığım Opel Astra'yı 14 yıl kullandım.Hiç lastiğim patlamadı.Stepne yerinden hiç çıkmadı.

Tabi, herkes bu derece şanslı olacak diye bir kural da yok.

Ben, ne olur ne olmaz diye bir mini stepne alıp kenara koydum.Sadece uzun yola çıkarken bagaja koyuyorum.Mecburen, dörtlü bijon anahtarı ve kriko da almak zorunda kaldım. Buna rağmen, merak edip de kendi kendime bir deneme yapmadım tecrübe kazanmak için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

F1 araçların ortalama ağırlığı 700-800 kg. BMW V6 motor bir aracın ağırlığı 2 ton, iki aracın lastiğide 300 km den sonra anca 100 km dayanır. 350 km bulursa önce bmw nin 4 lastiğide gümler, içindeki havanın ısınması, lastiğin ısınması, bu iş cem yılmazın asfalt ağladı abi işi değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Totota corollaların şu kara renk kapaklı jantları bizim m3 lere uyar mı? Bilgisi olan var mı? Bijon ölçüleri tam (5×114,3) ama gerisini bilmiyorum. Orta yuvarlağı 6cm miş.

Kış için almayı düşündüm, ince yanak lastikler bizim elazığ'da çabuk gidiyor, logar kapakları ve asfalt berbat

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29.08.2021 at 22:34, mesut2323 :

Totota corollaların şu kara renk kapaklı jantları bizim m3 lere uyar mı? Bilgisi olan var mı? Bijon ölçüleri tam (5×114,3) ama gerisini bilmiyorum. Orta yuvarlağı 6cm miş.

Kış için almayı düşündüm, ince yanak lastikler bizim elazığ'da çabuk gidiyor, logar kapakları ve asfalt berbat

forumda gakko varmış :) yollarımız berbat maalesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...