Jump to content

Servis bakım süreleri hakkında şikayet

Arman-1999
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sayın edarguner lütfen önce sakin olun karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmayın. kimse size övdünüz savundunuz bizede yuhladınız açık buldunuz diye para-ücretsiz bakım-benzin araba vermeyecek. bunu unutmayarak tekrar ilk sayfada yazdığım yazımı okumanınız öneriyorum

tekrarlıyorum....

burada sorun garantinin 3 yıl yada 1 yıl olması değil müşteriye güven sağlama mazda isterse 5 değil 8 yıl garanti verebilir buda bir satış stratejisidir müşteri bağlar müşteri çoğalırsa satış artar satış artarsa ikinci el değer kazanır ikinci el çoğalırsa parça satışı artar..........diye devam eder.....

veyahut bakımı 6 ayda 175 lira değil isterse 75 lira yapsın. 6 ay denilince millet korkar.

kimse aracını 6 ayda bir bakıma sokmak istemez. isterse 25 lira olsun. 6 aylık bakım diyince duyan kişinin gözü pörtlüyor. sorun para değil yani sorun saçma sapan süreler saçma sapan satış stratejileri. ondan sonrada bu araç niye satılmıyor diye boş dükkanda dirsek çürütüyorlar.

sen bakımı 20bine çek 1 seneye çek. huzursuz olan müşterin varsa para ödemek aracının yağını 7binde değiştirmek isteyen yine gelsin değiştirsin. ki benim 96 model aracımın yağını 5bin km de bir değiştiriyorum evet 96 model eski aracımın yağını 7 falan değil 5 binde bir değiştiriririm. ama para yoksa 6bine sarkar veyahut param vardır vaktim vardır gider 4800km de değiştiririm.

ama X markada git bakalım 6-7bin kmde hooop garanti dışısın kardeşim derler adama....

yada bişey demez demez yarın problem çıkar arabada bi bakarlar eeee sen şu tarihte 5 binde gelmemişsin 6500km de gelmişsin ben anlamam garanti dışı kalmış aracın zaten diyen birçok markalarda var. bilmem şimdi anlatabildim mi sizlere?

kıllı olan huzursuz olan değiştirmek isteyen buyursun gitsin 6 ayda veya 5bin kmde değiştirsin. ama ben senede 10bin km bile binmiyorum napıyım 2bin kmdeki aracımı gidip bakıma mı sokuyum 6ayda. taptaze filtreleri yağları garantiden çıkmasın diye 300 değil 200 lirada olsa zoruma gider işte. binmeyen adama senede 6-7bin km yapan adama koyar işte....

Ercan bey sakinim ve Sizi kıracak herhangi bir sözüm olmadı, eğer alındıysanız Özür dilerim.

"sen bakımı 20bine çek 1 seneye çek. huzursuz olan müşterin varsa para ödemek aracının yağını 7binde değiştirmek isteyen yine gelsin değiştirsin"  cümlenizden sonra konuyu fazla uzatmaya kendi açımdan gerek duymuyorum yoksa yazdıklarımızı tekrarlayıp duracağız :) Tercihinizdir başından beri saygı duyduğumu söyledim ayrıca. Yeni aracınız ile Allah kaza bela göstermesin size.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 101
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

14

• Arman-1999

10

• ercan_wrc

10

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Öncelikle amacım tartışmak değil, ercan kardeşim, bakın sizi donanımhaberden de tanıyorum,siz gidip honda jazz alın bence. hondanın bakım masraflarıyla Mazdanın -arkadaşlar belirtmişler-aynıdır.Sorun şu siz yılda iki defa servise gitmek istemiyorsunuz.Ancak burada millet bas bas bağırıyor bakın aynı paraya geliyor diye. Siz ne yapacağınızı bilmiyorsunuz bence. Sizin hemen hemen tüm yazılarınızı okudum, burada ve donanımhaberde. Ciddi bilgi eksiklikleriniz var. Kesinlikle kötü niyetli değilsiniz ancak bence hangi aracı alacağınız konusunda tam bir kaos yaşıyorsunuz. Mazda 3 değilde honda jazz alacaksanız, vicdanınızı rahatlatmak ve doğru kararı verdiğinizi kendinize ispat emeniz için burada periyodik bakım meselesini yanlış bir şekilde ortaya koyupda "vay bakın beni bu yüzden kaybettiler" demenin bir anlamı yoktur diye düşünüyorum. Burada kimse servise mahkum kalmak istemez ancak diğer markalarda da durum bundan farklı değil. Ayrıca şuan sahip olduğunuz araç garanti kapsamında mı veya yılda kaç defa bayi servisine gidiyorsunuz merak ediyorum. Mazda almaktan vazgeçenlerden kaç tanesi bu yılda iki defa servise gitmek zorunda olduğu için vazgeçmişler ki? eğer durum buysa valla bence kusura bakmayın ama saçma bir nedenle almamışlardır o zaman. Aracın 10-11 lt. yaktığını söylüyorsunuz, yahu el insaf ben aracımla şehir içine 7.5-8 lt. yakıyorum. Size yeni alacağınız aracınızla kazasız belasız günler diliyorm, ayrıca madem şartlarınızı bu kadar zorlayarak alacaksanız bence değmez, gidin dacia veya reno symbol veya fiat albea alın kardeşim,bunların 2. eli çok iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımın ilk 6 aylık bakımını 81 TL.ye yaptırdım...ikinci bakım eylül 2011 de ve servisten aldığım bilgiye göre 210 yada 240 TL. olur dedi. ve bu rakamları aşacağını zannetmiyorum..çünkü ilk bakım masrafını sorduğumda 80-85 TL. olur demişlerdi..yıllık olarak 300-330 TL. arası oluyor..ve bu da çok ama çok makul bir fiyat bence...garanti süresi ne kadar uzun olursa olsun garantisi bitsede bakımlarımı bu şartlar altında yine servisinde yaptırmak beni rahatlatır...çünkü bunun gibi bir arabayla ben şahsen sanayiye girmek istemem...saygılar sunuyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gidip 2 milyara iphone alıp yanına da paraya kıyamayıp çakma araç şarji almaya benziyor bu söylenenler :) ben yaptım oradan biliyorum, yandı iphone :D ders oldu .

6 ay da bir serviste aracınız kontrol edilse size ne zararı var ? zaten yıllık olarak masrafı diğer markalarla aynı  , servislerde fazla kuyruk yok.Yani fazla zamanınızı da almayacak.  Bence Mazda araçlarına güvenmediğinden değil, sürücülere güvenmediğinden çağırıyor :) 25.500 km deyim, bunun 18.000'i lpg ile kat edildi. Maşallah yol tutuşu da ilk günkü gibi, hiç bir sorunum yok . Canınızı 4 tekere emanet ediyorsunuz ve 6 ay da kontrol size çok mu geliyor  ? zaten her araç yılda ortalama 20.bin km yapar (istanbul için kabul gören 25bindir) bu da 6ay/10.000 e geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşın bahsettiği bakım parası değil,bakım süreleri ile ilgili...Kendisine katılıyorum;6 aylık bakımın mantıklı ve geçerli bir açıklaması yok..(Resmen soygunculuk)... :boks:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Foti gakko bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara iyi gözle bakmaz. Balon sevmez , sigara içmez, alkol tüketmez :P inanmazsan Selman abiye sor :)

bir de Mazda 2 hariç . Belirteyim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakında 15-20 bin km /  1 yıl olacak . O zaman da servis ücreti çok tuttu demeyin ama :)

Servis bakımlarında kriter km'dir.Servis bakım tablolarında,km bazında yapılacak işlemler belirtilir.Zaman ile bunu sınırlandırmanın mantığı yok.Normal km bakımında değişmesi gereken ne varsa değiştirilir.Ücreti ne tutarsa tutsun,itirazımız yokki...Her 6 ayda yağ değiştirmeye mecbur muyuz?(6 ayda 10-15000 km yapmayan sürücüler için geçerlidir) Arkadaş çok km yapıyordur,3 ayda da yağ değiştirilir.Buna kimsenin itirazı yok.Benim gibi 6 ayda 2000km bile yapmayanlar da var.

İnşallah konu anlaşılmıştır.....Bakımlarda asolan kriter KM'dir...Gerisi soygunculuk... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beni anlayan birkaç arkadaş çıktı sonunda.

arkadaşlar ben bakım ücretine falan takılmıyorum. aracı az kullanıyorum ve işe servisle gidiyorum bu durumda 6 ay sonunda 2000-3000km ya yaparım ya yapamam peki neden ozaman yağ değiştireyim. bu bakım peryotlarının az kullanan kişilere hitap etmediğinden boşa masraf açtığından bahsediyorum. yoksa senede ödenen paranın diğer araçlarla aynı olması değil problem. neyse söylemedim farzedin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağın ömrü olduğunu unutuyorsunuz galiba .Kitapçık da 6ay /10.000 km diyor .hic bir servis kafasına göre yapmıyor bu işlemi. Eğer aracınız 6 ayda 10.000 km yapmıyorsa o motor her gün çalışmıyor ve yağ özelliğini kaybedebilir anlamına gelir. 

http://www.mobiloil.com/USA-English/MotorOil/Oils/Mobil_Clean_5000_Warranty.aspx

Türkcesine guvenmezsiniz belki ABD linki vereyim.  linke tıklarsanız mobil yağların 5000mil ve 6 ay garantili olduğunu görürsünüz .6 ay mevzusu bütün yağlar için geçerlidir . Hala soyuldugunuzu düşünüyorsanız sizin bileceğiniz iş ama yanlış bilgi vererek kullanıcıların kafasını karıştırmayın !

Sentetik yağ koyduğunuz zaman daha uçucu oldugundan daha fazla yağ eksiltir , ama daha fazla km dayanır . Cok yol yapmıyorsanız daha ucuz olan yarı sentetik yağ  koyun .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ konusunda haklısın Hacı, her durumda yağı 6 ayda bir değiştirmek gerekir, lakin o zaman bunun adına bakım demesinler, yağ değişimi desinler, servise uğrayalım, yağımızı değiştirip devam edelim, 200 lira yerine 50-60 lira verelim...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ konusunda haklısın Hacı, her durumda yağı 6 ayda bir değiştirmek gerekir, lakin o zaman bunun adına bakım demesinler, yağ değişimi desinler, servise uğrayalım, yağımızı değiştirip devam edelim, 200 lira yerine 50-60 lira verelim...:)

dayı valla hic 200 lira vermedim . Bakımlarda şişkinlik yapan da sarf malzeme oluyor . Balata spreyi, cam suyu vs . Servise sarf malzeme istemiyorum dersiniz olur biter. 3 servise gittim , Elazığ , Ankara Başayar ve Muğla . Hepside bana güzel indirimler yaptılar .hala da yapıyorlar , kimse de kaziklamaya çalışmadı .bugün karter koruma küçük kapağı sipariş verdim ,işçilik almayız dediler. Kaskoyu da devreye sokmadım, 80 liraya hallettik .Tavsiyem servisle bağ kurarsanız hic bir sorun yaşamazsınız. Kapıdan girip "vay kazikcilara bak" tripleriyle dolaşırsanız onlar da size hak ettiginiz ilgiyi gösterirler . Bende teknik servis sorumlusuyum, bize güler yüzle gelen ile tuhaf tuhaf bakana aynı sekilde yaklaşmıyoruz .

Bakım periyodu yakında 1 yıl olacak ama ben yine 6 ayda bir giderim. Yağı da değişirim , kış - yaz farkı için kontrol ettirim. Antifirizine , suyuna baktırırım. Ne demişler bakarsan bağ olur , bakmazsan yazık olur .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

6 ay 10000 bakımı için adana mıçıdan aldığım fiyat 380, ikinci 6 ay içinde 380.toplam 760 yıllık maliyet. opel astra 15000 km bakım yıllık maliyet 330, ford focus 350, megane öyle. yıllık bakım masrafını mazda 3 dizeline toplam 300-350 e yaptırdığını söyleyen arkadaşlardan bayi ismi istiyorum ki oraya gideyim. her yıl maksimum %8 zam alan ( ki yıllık 400 tl e yakın gelire denk geliyor) bir devlet memuru olarak kazıklanmak istemem. tabi bu açıdan da servislerini denetlemeyen, farklı fiyat ve bilgi yelpazesine izin veren mazda türkiye, mazda avrupa vb kuruluşları da kınıyorum. tamam mazda çok güzel araba seviyoruz ama kazıklanmak ve kalitesiz hizmet almakta istemiyoruz. bazı arkadaşların tavırları da ilginç. mazda eminim bu forumdan kimsenin malı değildir. basit düşünecek olursak müşterisini memnun etmek için çalışması gereken bir üretici. memnuniyet yoksa gerisi de yok. neden toyotanın türkiye de tuttuğunu düşünüyorsanız  servis fiyatı, destek ve memnuniyet taraması yapın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Muğlada olmanın şansını yaşıyorum sanırım, sağolsun Okan yardımcı oluyor. ;)

kulağım çınladı bi foruma bakiim dedim. burdanmış... :D

bu arada yağ servisi 10bin, bakım 20bin.

yakında 20bin olması da muhtemel bir durum, Fatih'in dediği gibi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...