Jump to content

Mazda 626 LPG Sarfiyatı

Gökhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

rölanti devrinin benzin lpg karşılaştırması olmaz, genel olarak 800-900 arası olması ideal rakamdır, rölanti bozukluğu var ise

http://www.mazdaclubtr.com/index.php/topic,20500.0/topicseen.html

Rölanti ayarını kendim yapmak devri 800'e ayarlamak istiyorum. Çok zor değil sanırım ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. Beyin üzerinden mi yoksa gazın geldiği hortum üzerinden mi. Aracımda Lovato marka lpg var. Resmini ekliyorum sanırım bu beyin...

Şimdiden teşekkürler...

iyi forumlar...

post-5245-14169528279_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sakınnn lpg beğni üstünden rolanti ayarı yapılır mı hiç, orda bir ayar vidası olucak rölanti için, ordan ayar yapmanız gerekicek, vidayı sıkarak veya gevşeterek ayarlayabilirsiniz

Ayar vidası derken resimde kırmızı daire içine aldığım sarı vidadanmı bahsediyorsunuz?

post-5245-141695282792_thumb.jpg

post-5245-141695282796_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araçlarımızda optimum rölanti 800 devirdir benim aracımda uzun farları yaktığımda 600 700 olacak şekilde ayarlı gündüz 800 devirde sabit kullanıyorum

rölanti ayarına gelince İbrahim arkadaşımın dediği gibi lpg regülatörünün üzerinden rolanti ayarlamaya çalışmayın regülatör üzerinden sadece aracın lpg ye uyumu ayarlanır bir çok ustanın bildiği ve yanıldığı gibi rölanti ayarı yapılmaz kesinlikle LPG regülatörünün ayarıyla oynamayınız

bana karburatörün bir iki resmini çekerseniz nereden ayarlayacağınızı gösterebilirim karburatörün arkasında uzun bir vida olacak

resimleri bekliyorum

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Konuyu bi hoooortlatayım dedim...

;D

Şehir içi lpg tüketimi 9,8 litre şehirlerarası ise 7,8 litre...

Kullanım şartları;

3 bin deviri aşmadan, 2 bin devirin altına da düşmeden sakin kullanımla bu veriler elde edilmiştir...

Saygılar.

:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
Guest serhat1299

arkadaşlar benim 626 otomatik 98 model 40 lt lpg alıyor hep tam dolduruyorum.

en son 97 tl lik shell den tam doldurdum.240 km de kırmızı yandı.kırmızıda 20 30 km anca gider.

yani bir depo lpg ile 300 km gitdiğim varsaysak ,aracım çok mu yakmış oluyor?

eğer çok yakıyor derseniz baktırmam gerekecek.inanın çok yumaşak sıkışdırmadan kulanıyorum aracı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar benim 626 otomatik 98 model 40 lt lpg alıyor hep tam dolduruyorum.

en son 97 tl lik shell den tam doldurdum.240 km de kırmızı yandı.kırmızıda 20 30 km anca gider.

yani bir depo lpg ile 300 km gitdiğim varsaysak ,aracım çok mu yakmış oluyor?

eğer çok yakıyor derseniz baktırmam gerekecek.inanın çok yumaşak sıkışdırmadan kulanıyorum aracı.

Hesap bu şekilde olursa yanılırsınız...

Depo tamamen bittiksen sonra tekrar aynı yerden tam dolum yapmanız gerekli veya 97 tl doldurduğunuzda kaç km yol yaptığınızı öğrenmeniz gerekliydi...

Şu haliyle lpg bitene kadar yani benzine geçene kadar kullanmaya devam edin, sonra tekrar aynı pompadan dolumu yapın ancak o zaman gerçek tüketim ortaya çıkar...

Genel olarak aracınız 30 krş tüketse bile bence otomatik bir araç için gayet normaldir.

Kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu bi hoooortlatayım dedim...

;D

Şehir içi lpg tüketimi 9,8 litre şehirlerarası ise 7,8 litre...

Kullanım şartları;

3 bin deviri aşmadan, 2 bin devirin altına da düşmeden sakin kullanımla bu veriler elde edilmiştir...

Saygılar.

:hi:

bu değerler mükemmel sıfır araçlar  hatta dizeller bile daha fazla tüketiyor. :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

626 Enjeksiyonlu 2.0 motor mazdalar için söylenen çok yakar dedikodusunu uzun yol denememde çürütmüş bulundum arkadaşlar...

Bilgilendirme amaçlı yazıyorum...

Toplamda 2350 km yol yaptım ve 450 tl lpg ile 50 tl benzin aldım ve benzinin tamamını kullanmış sayılmam... Bu hesaba göre;

450+50= 500 Tl

500/2350 km = 2,12 kuruş

Bu testte; yaklaşık olarak 500 km klimalı ve özellikle şehiriçi klimalı kullanıldı, imkan bulunduğunda da 160-180 km/hız ile yol yapıldı...

8:)

Daha ne olsun...

;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kışın rahatlıkla 14L/100km yakıt yakan aracım yazın beni dehşete düşürmeye devam ediyor. ş.içi 10.3 ş.arası 7.5L (sakin kullanım) LPG kullanıyor. agresif kullanımda 11-11.5L yakıyor. lpg yi 1.98den alıyorum.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

merhaba bende 92 model 626 var oval kasa geçenlerde 370 km yol yaptım şehirlerarası 100-120 km hızla ortalama.  80 tl lik gaz yaktım. lt fiyatı 2,16 tl idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

kışın rahatlıkla 14L/100km yakıt yakan aracım yazın beni dehşete düşürmeye devam ediyor. ş.içi 10.3 ş.arası 7.5L (sakin kullanım) LPG kullanıyor. agresif kullanımda 11-11.5L yakıyor. lpg yi 1.98den alıyorum.

iyi forumlar...

şehir içi

1.4 uno = 10 lt

1.6 alize 19= 11-12 lt

91 2,0 mazda= 12 lt

Yaksın hakediyor.Hiç birisi onun zevkini vermiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Hooortingen Strassse !!

:D

Kışın şehir içi 30-35 kuruş aralığında lpg tüketen tombakcığım, havaların ısınmasıyla 27-30 kuruş aralığına düştü...

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

91 626 Sedan karbüratörlü 2.0

Uzun yol kilometrede 19 kuruşa düşürdüm 2500-2700 devir 100-110 Km hız

3000 deviri geçip 140 - 150 km hızda 160 da çıktığım oldu :)  23-24 kuruş

Şehir içi biraz fazla oluyor tabii 30 kuruş hatta 33-34 kuruşu rahat buluyor

tabi benim kullanımım şehir içinde çok iyi değil devirsiz kullanıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

91 626 Sedan karbüratörlü 2.0

Uzun yol kilometrede 19 kuruşa düşürdüm 2500-2700 devir 100-110 Km hız

3000 deviri geçip 140 - 150 km hızda 160 da çıktığım oldu :)  23-24 kuruş

Şehir içi biraz fazla oluyor tabii 30 kuruş hatta 33-34 kuruşu rahat buluyor

tabi benim kullanımım şehir içinde çok iyi değil devirsiz kullanıyorum

Aynı değerler...

Nasıl oluyor şehiriçi ile şehirlerarası yakıt bu kadar fark ediyor anlamıyorum. Şehir için 11-13L şehirlerarası 7.5-8L (LPG)

Sanırım ateşleme haritası ve cut off olmamasından kaynaklanıyor. Cut off mevzuusunu çözdüm fakat 2000 devirde devreye giriyor ki bizim araçlar için çok yüksek. ateşleme haritası ile de araştırmalarım devam etmekte. Bakalım bi çözüm bulabilecekmiyim.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı değerler...

Nasıl oluyor şehiriçi ile şehirlerarası yakıt bu kadar fark ediyor anlamıyorum. Şehir için 11-13L şehirlerarası 7.5-8L (LPG)

Sanırım ateşleme haritası ve cut off olmamasından kaynaklanıyor. Cut off mevzuusunu çözdüm fakat 2000 devirde devreye giriyor ki bizim araçlar için çok yüksek. ateşleme haritası ile de araştırmalarım devam etmekte. Bakalım bi çözüm bulabilecekmiyim.

iyi forumlar...

Ya ben bu cut off tam anlamadım nasıl birşey bu rarada form da bi yerde görmüştüm bir arkadaş Lada cut off u yapmış hatta içine yazılım atıp 1700 - 1800 devirlerde ayarlamaya çalışmıştı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya ben bu cut off tam anlamadım nasıl birşey bu rarada form da bi yerde görmüştüm bir arkadaş Lada cut off u yapmış hatta içine yazılım atıp 1700 - 1800 devirlerde ayarlamaya çalışmıştı

Ayağınızı gazdan çektiğinizde motor yakıt tüketmiyor demek, ancak; belirli bir devire geldiğinde stop etmemek veya sarsıntıya meydan vermemek için yakıt püskürtmeye devam eden bir sistem...

Bildiğim kadarıyla.

Şehir içi ve dışındaki bu kadar tüketim farklılığının olması gayet normal. Çünki; şehir içinde her daim  ayağımız gazda, dur kalk, kırmızıda bekle, fren yap ve yeniden hızlanmaya çalış... Bunların hepsi uzun yolda olmadığı için tüketim farkı bu kadar açılmış oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu forumda gördüysen sanırım o arkadaş benim :D Şu anda hali hazırda lada cut off unu kullanıyorum yazılımlı bir devre düzdüm fakat istediğim randımanı alamadım. devre ateşlemeden sinyal aldığı için bir süre sonra sapıtıyor. Nedenini bulamadım. derken vakit kısıtlılığı hoop proje rafa.

bunlar tamamen maddiyata ve boş vakte bakıyor. ve maalesef biri olsa biri olmuyor.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...