Jump to content

İlk Trafik Cezam Geldi, Ödemelimiyim?

dogan_u
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese Merhaba;

5 Yıldır hemen hemen hergün trafikteyim. İlk defa trafik cezası geldi. Oda arkadan yazılan cezalardan...

İşte bu...

trafikcezam.jpg

Forumdan ve internetten araştırdım. Diyorlar ki 'ÖDEMEYİN'

Ben bu cezayı ödemek istemiyorum. Çünkü bahsi geçen kavçaktan sola dönme yada benzer bir faliyette bulunamam, yoluma ters. Belki o gün o kavşakta yoktum bile. Çünkü ceza saati benim işe gidiş saatim ve o yolda olmam mümkün değil. Müşteriye gidiyor olsam benim arabama neden ceza gelsin...Ben trafik kurallarına %90 uyan bir sürücüyüm. Kalan %10 da saçma kurallar yüzünden girdiğim ters yönler.

http://www.mazdaclubtr.com/index.php/topic,17789.msg329431.html#msg329431 Burdan anladığım kadarıyla yasal bir hakkım var. Ceza bana 03.06.2010 tarihinde geldi. Nereye başvurup nasıl itiraz etmem gerekiyor. Ne yapmam konusunda bana fikir verebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bişey çıkmaz gibi geliyor. belki cezayı almasaydın o zaman ödeyemeyebilirdin ama cezayı aldığın için bence biran önce öde ki indirimden faydalan :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba ; yanlış hatırlamıyorsam Ceza kesildikten sonra bir hafta içinde tebliğat zorunluluğu var. sizin aradaki süre fazla  itiraz edebilirsiniz . araştırın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bu gibi durumlarda ceza ödenir,sonra itiraz edilir haklı bulunursanız para iade edilir..bizzat hakimin ağzından çıkan budur.  :)

Bence de böyle yapmak lazım, karşında bir devlet kurumu olduğunda vakalar genelde uzun sürer, dolayısıyla da faizi yüksek olur.

Ekinde herhangi bir kanıt filan (fotoğraf gibi ) yok di mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hiçbir kanıt yok. araştırdığım kadarıyla da mahkemeye dilekçe verildiğinde ceza ile ilgili işlemler durduruluyor. faiz işlemiyor.

http://www.hukuki.net/showthread.php?22805-Trafik-cezas%FDna-itiraz-dilek%E7esi

burada kısca olayı özetlemişler.

Hakkımı yedirmek istemiyorum. Ama mahkeme için masraf vs alınacaksa falan uğraşmayada değmez diyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cezayı ödemeden itiraz dilekçemi verdim. araştırdım daha önce böyle yapıp ceza ödemeyen çok kişi var. avukata sordum haklı olduğun için ödemezsin tebliğ süresi geçmiş dedi. ve tebliğ süresi geçtiği için kazanılmış davalar mevcut olduğundan dolayı bu davalara bakılmadan direkt iptal oluyormuş. itiraz ederken yanında bir ek nüsha götürdüm(daha önceden tebliğ süresinden dolayı kazanılmış bir dava). dilekçeyi verirken hakim bana aynen şunları söyledi.

H-bu kazanılmış davadaki adamın kim olduğunu biliyormusun?

-hayır

H-eski savcı, daha sonra hakim oldu. bu dava yüzünden hakkında soruşturma açıldı. sonra doğuya tayin istedi gitti ardından da emekliliğini istedi. yasaların bir açığı yok, ama yasayı kendine göre yorumlamış ve davayı kazanmış.

-anladım.

H-dolayısıyla aynı şekilde kazanılmış bir dava olduğundan dolayı dilekçeyi veren ödemiyor. bu aslında 15 gün olan tebliğ tarihini 7 güne düşürenlerin suçu.

dedi verdiğim belgeleri onayladı. git bunu kalemime ver dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cezayı ödemeden itiraz dilekçemi verdim. araştırdım daha önce böyle yapıp ceza ödemeyen çok kişi var. avukata sordum haklı olduğun için ödemezsin tebliğ süresi geçmiş dedi. ve tebliğ süresi geçtiği için kazanılmış davalar mevcut olduğundan dolayı bu davalara bakılmadan direkt iptal oluyormuş. itiraz ederken yanında bir ek nüsha götürdüm(daha önceden tebliğ süresinden dolayı kazanılmış bir dava). dilekçeyi verirken hakim bana aynen şunları söyledi.

H-bu kazanılmış davadaki adamın kim olduğunu biliyormusun?

-hayır

H-eski savcı, daha sonra hakim oldu. bu dava yüzünden hakkında soruşturma açıldı. sonra doğuya tayin istedi gitti ardından da emekliliğini istedi. yasaların bir açığı yok, ama yasayı kendine göre yorumlamış ve davayı kazanmış.

-anladım.

H-dolayısıyla aynı şekilde kazanılmış bir dava olduğundan dolayı dilekçeyi veren ödemiyor. bu aslında 15 gün olan tebliğ tarihini 7 güne düşürenlerin suçu.

dedi verdiğim belgeleri onayladı. git bunu kalemime ver dedi.

Tebliğ tarihi dışında(7 günü geçti ise haklısın ) ayrıca arkadan yazılan cezalarda, suçu işlemediğinizi iddia eder iseniz cezayı düzenleyen idarenin bu suçun oluştuğunu ispat etmesi gerekiyor. Ceza yargılamasında şüpheden sanık yararlanır. Şüphe oluşturabilirseniz yada idare kamera kaydı ve sair hakim tarafından kabul edilebilecek bir delil sunamazsa da cezanın iptali gerekmektedir.

Bu arada hakimin söyledikleri de ilginç ancak Mahkeme tarafından karar verilmesi tek başına yeterli değil, yanlış karar var ise Cumhuriyet başsavcısı resen bozm talep edebilir ve Yüksek mahkeme kararı iptal edebilir. Son sözü söyleyen Yargıtay' ın dediği dediktir, Mahkemenin değil, Ayrıca Yargıtay kararları dahi zaman içerisinde dğişebilir, dün akım denilen bazı hususlar bu gün b..um şeklinde ifade edilebiliyor maalesef adli yargı sistemimiz de...  :sopa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada hakimin söyledikleri de ilginç ancak Mahkeme tarafından karar verilmesi tek başına yeterli değil, yanlış karar var ise Cumhuriyet başsavcısı resen bozm talep edebilir ve Yüksek mahkeme kararı iptal edebilir. Son sözü söyleyen Yargıtay' ın dediği dediktir, Mahkemenin değil, Ayrıca Yargıtay kararları dahi zaman içerisinde dğişebilir, dün akım denilen bazı hususlar bu gün b..um şeklinde ifade edilebiliyor maalesef adli yargı sistemimiz de...  :sopa:

Cumhuriyet Başsavcısı bozma talep edip sonuç çıkıncaya kadar ben şimdi bekarım, toruna tosuna karışırım :) Keşke devlet işleri o kadar hızlı yürüse. Bu memlekette yargının daha mühim işleri var. Olmayan darbelerle, vaka-i vakvakiyelerle uğraşmaktan vakitleri kalırsa adaleti düzene sokacaklar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu dediklerinin hiçbirini yapmam. Evreklarımın hepsi tamam. Emniyet kemerim takılı olur. Kırmızı ışıkta beklerken sağa dönüş için yeşil yanmadığı sürece arkadaki değil kornayı, kıçınıda yırtsa geçmem. Sinyal vermek öyle bir alışkanlık oldu ki yol mecburi sağada gitse sinyal verir oldum. Arkadaşlar dalga geçiyor "zaten gidilcek başka yer yok ne sinyali bu" diye. İ. Melikin yaptırdığı, projesini ilkokul çocuklarının resim dersinde çizdiği abuk subuk kavşaklar nedeniyle kapanan yada tek şeride düşen yollarda istemeyerek mecburen girdiğim ters yönler haricinde bir trafik suçum yok. Ters yöne girmekten falan gelse yapmışımdır der öderim. Ama bahsi geçen kavşakta suçumun açıklamasında "sola varyanti kullanmamak" yazıyor. Varyanti nedir anlamış değilim. internetten falan araştırdım açıklayan birşe yok. Sinyal kullanmamak olarak yorumluyorum. Ama bahsi geçen kavşakta o tarihte sola dönüş yoktu. Öyle bir yol yoktu :D Dönmemin imkanı yok. Suçumu ispat etsinler ödeyim. Havadan gelen cezaları ödeyemem. Ceza çok değil, ama sokağa atmak içinde az para değil...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...