Jump to content

Mazda 323 Motor Yağ Kapağından Üfleme

teccol
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde arabam çalışırken motor yağ kapağını açtım. Arabanın rolentisi yükseldi ve kapaktan dışarı doğru bir üfleme vardı. Fakat herhangi bir şekilde renkli hava yok yağıda dışarı atmıyor. Motor üflemesimi var yoksa bu normal birşeymi

Bir akrabamda üstten çift egzantrikli 16v hyundai accentininde aynı kapağını açtım aynı üfleme ve aynı rolanti değişikliği o arabadada oldu. Araba henüz 46000 kmde

Bu üfleme normalmi ? Yani motor üfleme dedikleri şey bumu. Benim bildiğim yağ falan atması gerekmekte değilmi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde arabam çalışırken motor yağ kapağını açtım. Arabanın rolentisi yükseldi ve kapaktan dışarı doğru bir üfleme vardı. Fakat herhangi bir şekilde renkli hava yok yağıda dışarı atmıyor. Motor üflemesimi var yoksa bu normal birşeymi

Bir akrabamda üstten çift egzantrikli 16v hyundai accentininde aynı kapağını açtım aynı üfleme ve aynı rolanti değişikliği o arabadada oldu. Araba henüz 46000 kmde

Bu üfleme normalmi ? Yani motor üfleme dedikleri şey bumu. Benim bildiğim yağ falan atması gerekmekte değilmi

slm ..bizim mazda larda ve bir çok motor larda üst yag kapagını açarak üfleme olup olmadıgını anlamak yanlış bir yöntep normal bir motorda da üst yag kapagını açtıgınız zaman o üfleme ile karşılaşacaksınız motorunuz da yag yakma gibi bir durumun var olup olmadıgını ögrenmek için  gerekli testler yaptırmanız gerekir bunun için  komprosör ölçümü yapmanız gerekir eksoz lamda ölçüm test makinasında eksozdan çıkan lamda degerlerine baktırmanız gerekir

aracı park ettiniz zaman motor sogukken ilk çalıştırmada çıkan eksoz dumanına bakmanız gerekir

az bi yag eksiltme olabilir onu kale almayın soruçta belli bir km re yapmış bir motor ilk günkü gibi olmaya bilir bu yazdıklarım dolurtusunda her han gi bir sıkıntı yok ise sorun yok  demktir

sizin başka bir araçta üst yag kapagını açıp ta onda da aynı üflemeyi görmeniz doru olması gereken bir üflemedir zaten orda hiç havanın olmaması gerekseydi sübop kapak üzerinde pvc valfi ve sag tarafta tratul dedimiz gaz kelebegine takılı olan hava filitre  hortumuna giden motor içindeki havayı veren boru olmazdı ..biz bu oluşan havaya kartel havalandırması diyoruz pvc valvi ve diger sübop kapagın üstünde olan hatta genelde modifiyeli motorlarda krank filitresi takarlar bu parçlara kartel oluşan havayı  diger  havalandırma paraçalarıyla birlikte tekrar yanma odasına göndermekdir ...

kısaca orda normal havanın olması gerekir ..

yag yakma yok ise az olabilir kafanızı yormayın normal bir durum

zaten çok hava olsa keçeler patlar ve demektirki yag yakma var  fakat size anlattıgım gibi yag yakma ve ilk çalıştırmada yagut  motor ısındıktan sonra duman atma yok ise sorun yok tur  kolay gelsin başarılar ....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ustam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Geçen benim arabayı satın almaya gelenler tamirciye göstermek istediler. Tamirci araba yağ yakıyor ve üfleme var dedi. Tabi bende arabayı satmadım kendi tamircime götürdüm. Arabaya baktı etti kesinlikle motorunda bir sorun yok ne üfleme nede yağ yakma var dedi. Hem nasıl anlamışki yap yaktığını dedi. Üfleme olayınada bu havayı nereden atacak dedi tabiki üfleyecek tamirci işgüzarlık yapmış Sakın arabana rektefiye falan yaptırma dedi aracın çok güzel dedi benimde içim rahatladı

Benim araba beyaz duman atıyorki onuda havanın soğukluğundan olduğu kanaatindeyim. Bu arada benim arabada ön krank keçesinde yağ kaçağı var. mobil 10 60 yağ koydurdum conta ve keçeleri şişirerek kaçakları azaltıyormuş diye duydum umarım işe yarar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ustam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Geçen benim arabayı satın almaya gelenler tamirciye göstermek istediler. Tamirci araba yağ yakıyor ve üfleme var dedi. Tabi bende arabayı satmadım kendi tamircime götürdüm. Arabaya baktı etti kesinlikle motorunda bir sorun yok ne üfleme nede yağ yakma var dedi. Hem nasıl anlamışki yap yaktığını dedi. Üfleme olayınada bu havayı nereden atacak dedi tabiki üfleyecek tamirci işgüzarlık yapmış Sakın arabana rektefiye falan yaptırma dedi aracın çok güzel dedi benimde içim rahatladı

Benim araba beyaz duman atıyorki onuda havanın soğukluğundan olduğu kanaatindeyim. Bu arada benim arabada ön krank keçesinde yağ kaçağı var. mobil 10 60 yağ koydurdum conta ve keçeleri şişirerek kaçakları azaltıyormuş diye duydum umarım işe yarar.

aracınıza kullanmanız gereken yag 10x40 yagınız suyunu eksik etmeyin rahat bir şekilde binin sabahları çıkan beyaz duman normal motor soguk oldugu için 

herkezin dedine kulak asma yoksa satarsın o arabayı bak arabanın tadını çıkar ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece sabahları değil motor sıcakken gün içinde gaza yüklendiğim zaman 5000 6000 devirlerde falan beyaz duman atıyor geçiyor sonra

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece sabahları değil motor sıcakken gün içinde gaza yüklendiğim zaman 5000 6000 devirlerde falan beyaz duman atıyor geçiyor sonra

motorda hararet yok sa su eksiltme yoksa ve duman daha sonradan geçiyorsa sorun yok ....

beyaz dumanda devamlılık oluyorsa sıcakken de arada atıyorsa kafanız karışmasın ama orası sıkıntı

beyaz duman olmasının sebebi yanma odasına su karışması dır .

depoda su olmasın deponun altında tapası var benzin üstte su altta kalır  bir temiz tavaya yarım litre boşaltın  benzinin durumunu görün orda sorun yok  ise motorda gizli hararet dedimiz bir durum söz konusu

gizli hararet ne demek silindir kapak contası çürümüş yada tariş olmuş demek bu başlangıçta ise motor fazla ısınır su hortumları normalde fazla şişer çk aşırı şişme olmadı için motor hararet yapmaz ama zamanla başlıyacaktır ..

tabi bu eksoz lamda degerleri yüksek ise ondan yapar yani bunun şıkları çok hatta motor yagına kadar gider

sizin her hangi bir hararet sıkıntınız yok ise su eksiltme yok ise kullanın  ama yag ve suy durumunu devamlı kontrol edin ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ustam benim arabada sıralı sistem var. BU beyaz dumanı lpg de iken yapıyor. Fakat sürekli değil yani rolantide yapmıyor gaza yüklenince yapıyor sonrada geçiyor.

Birde arabayı almak isteyen biriyle tamirciye giderken arkamdan geliyordu benim arabanın siyah duman attığını söyledi. Fakat benim araba egsoz dan geçti dedim. Öyle bir şey olsa geçmezki dedim. Fakat okadar dikkali baktım siyah değil beyaz duman atıyor onuda gaza yüklenince atıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ustam benim arabada sıralı sistem var. BU beyaz dumanı lpg de iken yapıyor. Fakat sürekli değil yani rolantide yapmıyor gaza yüklenince yapıyor sonrada geçiyor.

Birde arabayı almak isteyen biriyle tamirciye giderken arkamdan geliyordu benim arabanın siyah duman attığını söyledi. Fakat benim araba egzoz dan geçti dedim. Öyle bir şey olsa geçmezki dedim. Fakat okadar dikkali baktım siyah değil beyaz duman atıyor onuda gaza yüklenince atıyor.

bu araç kaç km rede ..+

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

243000 KM DE

acaba daha önce hiç kapak açılmışmı gerçi bu km re mazda motoru için km re degil ama herşey kullanmada biter sekman atma km resi gelmiş gibi  neyse kafanız karışmasın  sorun çok büyürse bakarız artık ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

acaba daha önce hiç kapak açılmışmı gerçi bu km re mazda motoru için km re degil ama herşey kullanmada biter sekman atma km resi gelmiş gibi  neyse kafanız karışmasın  sorun çok büyürse bakarız artık ...

kapak açılmışmı derken triger kayışı değişirken üst kapak açıldı. Acaba iyi kapatamadılarmı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayır sübop kapagı degil silindir kapagı diyorum zaten trger degişirken orası açılmaz ...

hıımm zaten triger kayışı değişirken motorcu daha önce bir işlem görmüş bu araba dedi. Ama ne olduğu bilinmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sofimuhammed

selamun aleykum benim 1996 323 famila 180bin km de mazda var ilk çalışma esnasında beyaz duman atıyor ilk çalışma esnasında çıkıyor 3  dakkada kesiliyor ama ilk çalışma anında çıkan duman sokağı duman altı yapıyor araba yağ da yakıyor çogu zaman rampada bayılıyor performans çok düşük    düz yolda hız 120 130 dedimi hız kesiliyıor tamircim motor istiyor dedi ama bakacak eskiden iki kere araba hararet yaptı  bana yardımcı olabilecek birisi varmı1 tamrcim açar bakarız diyor sekman yada conta yada motor istiyor motoru açtıkmı araç ne isterse yaparım diyor 1500 tl hazırla dedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

selamun aleykum benim 1996 323 famila 180bin km de mazda var ilk çalışma esnasında beyaz duman atıyor ilk çalışma esnasında çıkıyor 3  dakkada kesiliyor ama ilk çalışma anında çıkan duman sokağı duman altı yapıyor araba yağ da yakıyor çogu zaman rampada bayılıyor performans çok düşük    düz yolda hız 120 130 dedimi hız kesiliyıor tamircim motor istiyor dedi ama bakacak eskiden iki kere araba hararet yaptı  bana yardımcı olabilecek birisi varmı1 tamrcim açar bakarız diyor sekman yada conta yada motor istiyor motoru açtıkmı araç ne isterse yaparım diyor 1500 tl hazırla dedi

Evet motor istiyor gibi görünüyor. Büyük bir ihtimalle sadece yarım motorla iş biter. YAni sekman ve subap lastikleri ile buda ortamam 500 600 gibi bir rakkama yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest sofimuhammed

Evet motor istiyor gibi görünüyor. Büyük bir ihtimalle sadece yarım motorla iş biter. YAni sekman ve subap lastikleri ile buda ortamam 500 600 gibi bir rakkama yapıyorlar.

teşekkürler biraz rahatladım motordan alıyormusunuz yoksa tahminmi ettiniz
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler biraz rahatladım motordan alıyormusunuz yoksa tahminmi ettiniz

Bu konunun yorumlarındaki ekinci otonun yorumlarının hepsini oku oradada benim araçla ilgili tahminlerde bulunuyor. Beyaz duman atmasının yanma odasına su girmesinden atıyordur dedi. Fakat benimki senin dediğin kadar atmıyor sadece azıcık atıyor bitiyor. Zaten bu iş böyledir. Sen arızayı söylersin tamirciler tahmin eder. Çözüm yolunu düşünürler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

tuhaf bir şeyle karşılaştım arkadaşlar,motor çalışır vaziyette iken motora yag koyduğumuz kapagı açtım.Hani motor kompresörü azaldıkça burdan hafif hafif üfleme yapar,ben açtığımda adeta basınçlı ve egzost gazını andıran bir hava çıkışıyla karşılaştım,baya baya üflemeyi geçmiş sanki kapagı açtığımda motor direkt ordan egzost yapıyor...Bu durum sizce nasıl bir şey?? aracımın çekişi vs. gayet iyi durumda,rampalarda fln çok güzel tırmanıyor gazı verirsem vites bile istiyor.. Sizce nasıl bir durum bu? aracım 94 model 323 hb

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...