Jump to content

2010 Mazda 3 Teknik Sorular

QMenTol
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda 3'lerde

1. Park lambası nasıl yanıyor?

2. Kontağı açmadan müzik sistemi çalışabiliyor mu?

3. Direksiyonun sağında bulunan sağ, sol ok işaretli butonlar ne işe yarıyor?

4. Güvenlik gerekçesiyle bazı yerlere girerken bagaj kontrolü yapıyorlar. Arabadan inmeden bagajı nasıl açabilirim. (Kumanda kontaktayken bagaj açılmıyor.)

5. Yakıt gösterge panelindeki benzin pompası işaretinin yanında sağa ok işareti var bunun anlamı nedir?

6. Speed Cruze kumandasındaki reset / Cleer butonları nasıl kullanılıyor? (Kusura bakmayın arabayı satan Ankara Opan Kullanama kılavuzu vermediği için bu soruları soruyorum)

7. Sileceğin otomatik çalışmasına, farların otomatik yanmasına, kararan dikiz aynasına, arka yol takip sistemine bayılıyorum.

8. Geçen pazar günü ankarada yağan dolu sağnağına yakalandım. Dolu taneleri abartısız fındıktan büyüktü. Yanımda park halindeki arabaların hepsinde özellikle Megan'da büyük hasar vardı, Mazada'da hiç bir şey yok, bu yüzden tüm komşular arabaya bir kez daha imrendi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3'lerde

1. Park lambası nasıl yanıyor?

2. Kontağı açmadan müzik sistemi çalışabiliyor mu?

3. Direksiyonun sağında bulunan sağ, sol ok işaretli butonlar ne işe yarıyor?

4. Güvenlik gerekçesiyle bazı yerlere girerken bagaj kontrolü yapıyorlar. Arabadan inmeden bagajı nasıl açabilirim. (Kumanda kontaktayken bagaj açılmıyor.)

5. Yakıt gösterge panelindeki benzin pompası işaretinin yanında sağa ok işareti var bunun anlamı nedir?

6. Speed Cruze kumandasındaki reset / Cleer butonları nasıl kullanılıyor? (Kusura bakmayın arabayı satan Ankara Opan Kullanama kılavuzu vermediği için bu soruları soruyorum)

7. Sileceğin otomatik çalışmasına, farların otomatik yanmasına, kararan dikiz aynasına, arka yol takip sistemine bayılıyorum.

8. Geçen pazar günü ankarada yağan dolu sağnağına yakalandım. Dolu taneleri abartısız fındıktan büyüktü. Yanımda park halindeki arabaların hepsinde özellikle Megan'da büyük hasar vardı, Mazada'da hiç bir şey yok, bu yüzden tüm komşular arabaya bir kez daha imrendi.

Mazdam yok ama genel manada bildiklerimi aktarayım arabası olan arkadaşlar daha iyi yanıt verecektir.

1-Tam yerini bilmiyorum..

2-Normalde çalışmaması lazım diger araçlar için en azıdan kontak bir defa çevirilmeli..

3-Navigasyon için dediklerini duydum dogal olarak türkiyedeki modellerde navigasyon olmadıgı için bir işe yaramıyormuş..

4-el frenini çektiğinizde açılıyormuş diye okudum.

5-bilmiyorum

6-Bilmiyorum

7-Bende.Ama RVM hariç çok gerekli donanım değiller onun yerine başka donanım ekletebilseydik keşke.Şükür kollarımız tutuyor daha :D

8-Geçenlerde birşey okudum tam aksine mazda ezikbüzük olmuş diger markalarda hiç bir şey yokmuş.yeni mazdamıydı bilmiyorum ama..aynen ekliyorum yorumunu..

Orijinalden alıntı: xelnaga

geçen gün Ankarada yağan doluda evimiz civarında birçok arabaya hiçbirşey olmamasına rağmen

benim mazda3 tavan kısmında çeşitli boylarda biçok göçük oluştu

benim bahtsızlığım mıdır, aracın kalitesizliği mi anlamadım

çok severek aldığım araçtan gitgide soğuyorum

arka taraftan gelen tıkırtılar var bir de bunların sebebini de anlayamadım henüz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanma klavuzu verilmediyse Mazda Çağrı Merkezini arayıp onlara iletin bence. Yanlış bilmiyorsam Mazda da bu klavuzlar PDF formatında var ama dosya boyutu çok büyük olduğu için siteye felan koyamıyorlar veya koymuyorlar. Belki en kötü ihtimalle CD ile gönderebilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3'lerde

1. Direksiyonun sol tarafındaki kol üzerinden yapıyorsunuz.Farlar kendiliğinden yanıyor dediğinize göre otomatik konumda ayarlı. Sırayla 3 akdemesi var, otomatik, park lambaları, kısa farlar. uzun farlar için kolu ileri itiyorsunuz ve sabit kalıyor. Selektörü biliyorsunuzdur zaten kendinize çekiyorsunuz :)

2. Çalışmıyor.

3. Direksiyonun sağında bulunan sağ, sol ok işaretli navigasyon bulunan araçlarda navigasyon kontrolü için işe yarıyor. Navigasyonlu araç bizde olmadığı için süs :)

4. Kumanda kontakta takılı iken el frenini çektiğinizde arka bagajı açabiliyorlar.

(Bana da servis bu şekilde söyledi, genelde bende oluyor fakat bazen açılmıyor, sebebini henüz çözemedim bende. Belki kapılar kilitli iken açılmıyor onun haricinde el frenini çektiğinizde açılıyor olabilir.Açıkçası denemedim bu durumu)

5. Bu soruya devap verilmiş, bende bilmiyordum öğrendim :)

6. touring modeli olduğu için bende bu soruya cevap veremiyorum :)

7. Sileceğin otomatik çalışmasına, farların otomatik yanmasına, kararan dikiz aynasına, arka yol takip sistemine bayılıyorum. ( aynen, aynen)

8. Geçen pazar günü ankarada yağan dolu sağnağına yakalandım. Dolu taneleri abartısız fındıktan büyüktü. Yanımda park halindeki arabaların hepsinde özellikle Megan'da büyük hasar vardı, Mazada'da hiç bir şey yok, bu yüzden tüm komşular arabaya bir kez daha imrendi.( inşallah bir daha yakalanmazsınız, silecekler otomatikte iken bende siddetli yağmura yakalandım, silecekleri bu kadar hızlı çalışan bir araba görmedim daha önce :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada hayırlı olsun aracınız, kazasız belasız sürüşler,

kitapçık yeni gelen her araç ile birlikte veriliyor.aldığınız yerden teminini sağlayın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Öncelikle hayırlı olsun aracınız.Şu cruise control sorusu kalmış sadece,ben de bilmiyorum ne işe yaradığını ama tahminen reset sıfırlıyordur,delete de hane siliyordur diye düşünüyorum.Akşam kılavuzdan bakar yazarım eğer ne işe yaradığını kimse yazmazsa.

AVM girişlerinde bagajın açılması için ben el freni yerine vitesi park konumuna alıyorum.

Bu arada arka araç izleme 60 km/h hızdan sonra aktif oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

benim araçta olmuyor maalesef..  :'( düz vites el frenini çekip denedim maalesef olmuyor.servise götüreceğim.arka sol hoparlör yırtıldı.hiç değiştiren varmı bilmiyorum ama herhalde değiştireceğim.bilmiyorum hoparlörlerini gören varmıdır ama rezalet özellikle arkalar :kafa: .arabanın göstergesinde güneşliğinde ve torpidosundan gelen tıkırtılar beni deli ediyor  :sopa: .servise götürdüm düzelmedi halen.daha 8000 kmde.arabadan soğudum iyice.eskiden toyota corolla d4d vardı araba 3000 kmde iken 200 210 görüyordu bu 19 hp 25nm tork daha güçlü 180de kalıyor  :kafa: .4 e atıyorum 180 5 e atıyorum yine 180 milim kıpırdamıyor gösterge.turboda sorun var heralde.ilk defa japon beni yıktı.50bine gelsin değiştiricem. :dua:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6.soruya cevap vereyim.sol tarafta cancel ve res(resume düğmeleri var.cruise control u askıya alma veya askıdan tekrar devreye sokmak ıcın kullnılıyor.şöylekı cruıse controlu on tusuna basarak aktıve ettınız ve hızınızı 90 km/h e ayarladınız dıyelım.onunuze bır vıraj geldı .frene basmadan cancel tusuna basarsanız cruıse contrl devre dısı kalıyor ve duz yoldaysanız hızınız yavaslayacak ve vırajı guvenle doneceksınız.vırajın ıcındeyken res tusuna basarsanız cruse control tekrar devreye gırıyor ve cancel tusuna basmadan oncekı hızınıza yanı 90 km/h ye sızı ulastırıp  bırakıyor.hıc fren gaz veya debrıjaya basmadan sadece motor frenı ıle ışı halletmıs oluyorsunuz.boylece 6.9 km ortalama degerını yakalama sansınız olabılır.....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6.soruya cevap vereyim.sol tarafta cancel ve res(resume düğmeleri var.cruise control u askıya alma veya askıdan tekrar devreye sokmak ıcın kullnılıyor.şöylekı cruıse controlu on tusuna basarak aktıve ettınız ve hızınızı 90 km/h e ayarladınız dıyelım.onunuze bır vıraj geldı .frene basmadan cancel tusuna basarsanız cruıse contrl devre dısı kalıyor ve duz yoldaysanız hızınız yavaslayacak ve vırajı guvenle doneceksınız.vırajın ıcındeyken res tusuna basarsanız cruse control tekrar devreye gırıyor ve cancel tusuna basmadan oncekı hızınıza yanı 90 km/h ye sızı ulastırıp  bırakıyor.hıc fren gaz veya debrıjaya basmadan sadece motor frenı ıle ışı halletmıs oluyorsunuz.boylece 6.9 km ortalama degerını yakalama sansınız olabılır.....

6.9 mu,  şehir içi mi ?  :ohmy: :ohmy: :clap:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende ödemeleri yaptım.Bugün sabahtan işlemlere başlayacaklar.Ankara Opan'dan alıyorum.Bakalım kullanma klavuzu vereceklermi.Birde bu işlemler Ankara'da kaç gün sürüyor bana cuma akşam teslim ederiz filan dediler.Benim bildiğim taş çatlasa 1.5 gün sürer ruhsat işlemleri.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'da kaporta nasıldır bilemem ama renault'nun peynir tenekesi olduğuna şahit oldum, kayseride de birkeresinde bahsi geçen fındıktan büyük dolu yağdı ve sonuç malum :) makam otosu olarak kullanılan renault'ların pek çoğunun tavanı hala göçük (elden geçirme gereği duyulmuyor), en son gittiğimde de gördüm.  :tey:

Doludan sonra kaportasını doğrultturup, cliosunu babasına satan adamıda bizzat tanırım  :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araçta olmuyor maalesef..  :'( düz vites el frenini çekip denedim maalesef olmuyor.servise götüreceğim.arka sol hoparlör yırtıldı.hiç değiştiren varmı bilmiyorum ama herhalde değiştireceğim.bilmiyorum hoparlörlerini gören varmıdır ama rezalet özellikle arkalar :kafa: .arabanın göstergesinde güneşliğinde ve torpidosundan gelen tıkırtılar beni deli ediyor  :sopa: .servise götürdüm düzelmedi halen.daha 8000 kmde.arabadan soğudum iyice.eskiden toyota corolla d4d vardı araba 3000 kmde iken 200 210 görüyordu bu 19 hp 25nm tork daha güçlü 180de kalıyor  :kafa: .4 e atıyorum 180 5 e atıyorum yine 180 milim kıpırdamıyor gösterge.turboda sorun var heralde.ilk defa japon beni yıktı.50bine gelsin değiştiricem. :dua:

araç gitmediği için değil... hız sınırlaması olduğu için 180i geçmiyor. elektronik olarak sınırlandırılmış.

servisiniz aracınızdan gelen bütün sesleri ve aracınızdan kaynaklanan bütün sıkıntıları garantisi dahilinde yapacaktır. bu konuda emin olun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4- bende A/T modeli var, vites P de değilse bagaj hiç açılmıyor. kumandadan açmayı hiç denememiştim, yarın el frenini çekip deniyeceğim.

otomatik araçta vites D deyken el freni çekince bagaj açılmıyor mu? illaki P ye mi almak gerekli?

anahtar kontaktayken kumanda çalışmaz onu denemenize gerek bile yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

araç gitmediği için değil... hız sınırlaması olduğu için 180i geçmiyor. elektronik olarak sınırlandırılmış.

servisiniz aracınızdan gelen bütün sesleri ve aracınızdan kaynaklanan bütün sıkıntıları garantisi dahilinde yapacaktır. bu konuda emin olun.

Kusura bakmayın belki ben yanlış anladım, eğer öyleyse düzeltin ama 180 km/h hız sınırlaması olduğuna emin misiniz? Ben 200 çok rahat görüyorum çünkü benim mazda ile. Belki benimki sınırsızdır, bi 500 yapmayı deniim belki yapıyodur  8)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

katologda dijital hız göstergesi yazıyor.onu kullanabilen varmı ?

sadece katalogda var, mazda ya yazdığımda verdiği cevabı aşağıya kopyalıyorum :)

ve aşağıdaki yazıdan sonra tekrar bir mail attım, benim kapı kolları krom kaplı değil diye, bu sefer kilit açma kolları krom kapı kollarınız değil diye mail geldi :)

Sayın Savaş Han Duru,

Mazda 3 aracınızın krom kaplı iç kapı kolları ve MID (çoklu bilgi ekranı) standarttır. Bu ekrana aynı zamanda yol bilgisayarı ekranıda denilmektedir. Anlık olarak ortalama hız değerlerini konrol etme imkanı sunar. Bu özellikler sizin aracınızda da standarttır.

Ürün ve hizmetlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Saygılarımızla.

Mazda İletişim hattı 444 4 693

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o biraz değişik ben 160 la giderken sıfırlıyorum 160-180 arası hızlarda giderken ortalama 100 km gösteriyor.ya beni dinlemiyor yada ben göremiyorum :) aslında dijital hız göstergesinin olmaması daha iyi.viano tecrübemden söylüyorum onun ekranında dijital hız göstergesi vardı.dijitalle kadran arasında 4-5 km hız farkı vardı.cruze controlle giderken  radara yakalanma sebebi olmuştu namussuz 2 km hız yüzünden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...