Jump to content

Uzun Yolda 10 litre çok değil mi?

Özer
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese Merhaba; 2 aylık 1991 model Mazda 626 1.6 motor sedan kullanıcısıyım. Öncelikle belirteyim, aracım 230.000 KM'de ama emsallerinin içinde en temiz ve en sessizidir. Öyle ki, araç rölantide çalışıyorken aracın yanında durduğu halde aracın çalışıyor olduğunu babam bile farkedemedi.

Yalnız benim bir şikayetim var. Araç uzun yolda 100 KM'de 10 litre gaz yakıyor, şehir içinde ve seri kullanımda ise 13-14 litre civarında gaz yakıyor. Gaz ayarı yaptırdım ama düşmedi. Aracın çekişinde de bir problem yok. Gaz ayarında oldukça uğraşıldı, 3 yerden rölanti ve gaz akışı ayarı yapıldı, hava filtresi değiştirildi buna rağmen herhangi gözle görülür bir düşme olmadı. Uzun yolda bile 10 litre gaz yakması normal mi? Bana pek normal gelmiyor ama eğer Mazda'larda böyleyse sineye çekerim, fakat eğer bizim gözden kaçırdığımız bir etken varsa bunu öğrenmek istiyorum. Yardımcı olan ve olmaya çalışan herkese şimdiden binlerce teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle lpg herzaman 2-4 litre arası daha fazla yakar yani anlayacağımız uzun yolda senin dediğine göre ortalama 8 litre civarı benzin  yakmışsındır ki bu da çok  ancak şöyle bir durum var asıl ortalamayı gittiğin yolu birde dönünce almalısın çünkü örnek verecek olursak gittiğin yol yokuş yukarıdır devirli kullanmak zorunda kalmışsındır 8 litre ortlama yakalamışsındır ancak dönerkende bir o kadar az yakacağın için gerçek ortalaman ancak yolu git gel yaptıktan sonra meydana gelir açıklayıcı oldu umarım ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnız birşey söylemek istiyorum. Ben lpg için ayara gittiğimde atiker yetkilisi bilgisayar bağladı ve aracın şu anda benzin ile aynı litrede yakıyor dedi. Benzin fiyatları yüksek olduğu için lpg daha avantajlı hale geliyor dedi.

Yani benim araba şehır dışı ortalama 100 km de 9 lt gaz yakmış benzindede 9 lt yakar dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalnız birşey söylemek istiyorum. Ben lpg için ayara gittiğimde atiker yetkilisi bilgisayar bağladı ve aracın şu anda benzin ile aynı litrede yakıyor dedi. Benzin fiyatları yüksek olduğu için lpg daha avantajlı hale geliyor dedi.

Yani benim araba şehır dışı ortalama 100 km de 9 lt gaz yakmış benzindede 9 lt yakar dedi.

Kısaca: Saçmalamış :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg yanması ile benzinin yanması arasında farklılık var. Bir tanesinde daha fazla patlar öteki daha fazla yanar. Dolayısıyla tekerleklere iletilen enerjide lpg de daha fazla ısı enerjisi olarak kaybolur. Benzinin yaptığı iş daha fazla olduğu için lpg benzin kadar performans veremez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...