Jump to content

Metalik Bir Sürtme Sesi. (2006)

olcay
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba,

Arabam 2006 model MAzda3 HB 80.000 km

Bu sabah aracımdaki garip bir sesle ekmek almaya gidip gelmek zorunda kaldım.

Metalik bir sürtme sesine benziyor ve motorun solundaki sanırım V kayışı denene kayıştan geldiğini düşünüyorum.

Çevresindeki boru,hortum,alt koruma v.b parçaların üzerinde siyah yapışkan erimiş lastik tozları sıçramış.Bu normal mi bilmiyorum.

Klimamda da sanki dün akşam bir performans düşüklüğü oldu.Bunula bağlantılı olmasından şüpheleniyorum.

Bu sesle beraber 45-50 km mesafedeki servise gitmek sizce sakınca yaratırmı?

Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 konusunda pek bilgili sayılmam ama kayıştan geldiğini düşündüğünüz bir ses ise ve de performansda düşüklük yaşadıgınızı düşünüyorsanız risk almaya değmez sanırım servis çağırmak daha iyi olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Klimanın tamamen iptal olduğunu farkettim.Galiba klimayla ilgili bir parçada sorun var.Ama sürtme sesi gibi cır cır cır ses yapması ilginç geldi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

devirdaym eden kayışın içine bir parça saplanmış yada düşmüş olmasın, kısa zaman içinde kaputu açıp herhangi bir şeyini kurcaladınız mı belki küçük bi para düşmüştür içine yada benim gibi komple tornavida unutmuş olabilirsiniz :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Yerinde servis isteseniz daha mantıklı olacak gibi görünüyor. Ya da bir çekici ile servise götürebilirsiniz. Klima kayışı aynı zamanda başka parçalar için de kullanılan bir kayış bildiğim kadarıyla. Yani sorununuz sadece klimanın çalışmaması değil büyük ihtimalle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki farkına bile varmadan hararet yaptırabilirsiniz risk aldıgınıza değmez mazda 3 gibi bir araç için. Benimki 323 kendi kendime "ulan bu japonlar çok sağlam araba yapmış gram yağ yok gidiyor suyu eksik harareti yükselmiyor mazda bu en kötü haliyle bile yolda bırakmaz" diyip bismillah kontak basıp gidiyorum sonuçta 6-7 milyarlık araba 1 conta yakarım en fazla,, sizde maliyet kat ve kat fazla olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gözümü karartıp servise kadar gittim.Söküp bakmadan bişey söyleyemeyiz dediler.Ama büyük ihtimal klima ile ilgili bir kayışta problem yada sarma(servis tabiriyle) yapmış bir parça var.

Umarım temizleyince düzelir çünkü sağlam masraf çıkarmasından korkuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar sonuç.Klima kompresörüm gümlemiş.İçindeki bıçaklardan(çelik mil gibi bişey) iki tanesi kırılmış ve dönen mekanizmayı sıkıştırmış.Dolayısıyla kasnak sarmış ve bilyaları dağılmış.

Neyse sağlam masraf çıktı anlayacağınızda.Asıl derdim neden böyle birşeyin oluğu ile ilgili.Yeni parçada bir süre sonra benzeri bir problem olmayacağını nasıl garanti edebiliriz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar sonuç.Klima kompresörüm gümlemiş.İçindeki bıçaklardan(çelik mil gibi bişey) iki tanesi kırılmış ve dönen mekanizmayı sıkıştırmış.Dolayısıyla kasnak sarmış ve bilyaları dağılmış.

Neyse sağlam masraf çıktı anlayacağınızda.Asıl derdim neden böyle birşeyin oluğu ile ilgili.Yeni parçada bir süre sonra benzeri bir problem olmayacağını nasıl garanti edebiliriz?

Bunun cevabı; sadece servisten alınacak garantili yedek parça ve işçilik olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun cevabı; sadece servisten alınacak garantili yedek parça ve işçilik olacaktır.

Evet çok doğru söylüyorsunuz.Parayı ver rahatla diyorsunuz bir anlamda ama o ihtimal bana biraz uzak şu anda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kompresörüm değişti ve 50 km yol yaptım.Şimdilik bir problem yok.1-2 hafta sonra bakım için gideceğim servise o zamanda kontrol ettireceğim.sorun çıkmazsa tam gaz yola devam..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Aynı sorun bende var. kompresörden kaynaklanan bir uğultu var. Yağsız metal yüzeylerin sürtmesi gibi.

Klimacı bir usta Kompresör kilitlenene kadar devam et sonra yeni bir kompresör takarız dedi. Kaliteli kompresörlerin fiyatının 400, biraz daha zayıf olanların 250 lira olduğunu söyledi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...