Jump to content

Ankara'daki Mazda Servisleri

delta31tr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

aracımı smb den aldım genel olarak memnunum. kutay bey, özgür bey, yusuf bey, gamze hanım gayet ilgililer

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba arkadaslar,

Gecen hafta aracimla kaza yaptim, arac spin atip kaldirima carpti sol arka tekerini. Tabi sol arka destekleyiciler, aks vs. hasar gordu ve surucu tarafinda koltuk yanlarindaki iki airbag acildi. Kazadan yaklasik bi saat sonra da, polis raporu tutmus ve ben cekiciyi cagirmisken, dubalara ve reflektore ragmen bir suv aracima yine ayni yer arka soldan carpti, biraz masrafta ordan cikti. Neyse aracimin kaskosu var, ben de forumdan okudugumla aracimi SMB Mazda servisine cektirdim, disardan bi sey gorunmeyen aractan 35 bin tl hasar cikti  :'(

Tabi once fazla buldum bu miktari ancak servistekiler cok ilgililerdi, uzun uzun anlattilar listeki degisecek parcalarin nedenlerini ve aracta gosterdiler, malesef hakli olduklarina inandim. Tabi kasko oldugu icin kasko sirketine de pahali gelmis bu fiyat anlasilan, bana araci daha ucuza Basayar'da yaptiracaklarini soylediler, tabi bende bunun nasil mumkun olacagini vs sordum, sonucta ikiside yetkili bayi, nasil farkli bir uygulama yapacaklarini merak ediyorum dogrusu. Henuz bu tekliflerini kabul etmedim, Basayar servisiyle de konusacagim bu durumu.

Sormak istedigim Basayar servisi iyi midir? Forumda biraz gezindim, SMB daha yeni ve henuz bir olumsuz ileti goremedim hakkinda ki ben de oradayken boyle bir sey yasamadim/hssetmedim. Arac SMB'den alinip, nasil fiyati asagi cekecekleri konusunda beni ikna ederlerse, Basayar'a verilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle çok geçmiş olsun..Allah kimseye yaşatmasın..hocam smb ile iyi ilişkilerim var ve güvenilir olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla..meb başayar ile bir iletişimim olmadı ama o da güvenilir olduğu konusunda fikir beyan edebilirim..sonuçta hala mazda yetkili servisi konumunda ama sıfır araç satma işini durdurdu kendileri..benim kafamda oluşan soru işareti şu..senin kasko aracı nereye götüreceğine kendi karar veremez buna sen karar verirsin (daha önce başıma gelmiş biri olarak konuşuyorum)..kasko anlaşmanı yaparken anlaşmalı servis listesini sana söylediler mi bilmiyorum ama eğer smb mazda ile bir anlaşması varsa kasko şirketinin sen oraya götürüp yaptırma hakkına sahipsin bunun aksini isteme yetkisi yoktur senden..bir de şunu belirteyim..aracınızın bugün piyasa değeri hakkında bilgim yok ama kasko şirketleri piyasa değerinin yüzde 40 ını bulan masrafta (kaskodan kaskoya yüzdelik dilim değişiyor) aracı otomatikmen perte çıkarmakla yükümlüdür zaten..aracın iki airbag de açılmış ve 35 000 tl muhtemel hasar çıkmışsa aracınızın perte çıkma ihtimali yüksek..kasko yaptırdığın acenteyi ne kadar iyi tanıyorsun bilmiyorum eğer iyi muhabbetinb  varsa ya da yakın tanıdığınsa bu konuda seni koruması lazım sigorta şirketini değil..bu işler başımıza gelir diye para ödüyoruz bu şirketlere sonuçta..bence bu konuyu iyice bir soruştur..pert olma ihtimali olmasın diye smb ye götürme demiş olabilirler belki bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tesekkurler arkadaslar, SMB kasko sirketinin anlasmali oldugu bir servis degil, olsaydi zaten boyle bir seyi teklif edemezlerdi kolay kolay. Benim istegim zaten pert e cikmamasi yonunde, yani araci kullanmak istiyorum, ve pert e cikarsa alacagim parayla ayni durumdaki bir araci bulamayabilirim, sonucta henuz 20 bin km de ve 13 bin km sini ben yaptim araci taniyorum.

Benim korkum aracin yapildiktan sonra sorun cikarmasi, sonucta 35 bin tl diyen bir yetklisi servis var ve digeri daha ucuza yapariz diyor, arada kasko sirketi de olunca pek guvenesim gelmedi acikcasi. Tavsiyeniz icin tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam o zaman meb de yaptırın bence..sıkıntı olacağını sanmıyorum..ben daha önce gitmedim ama meb i kullanan bir kaç tanıdık var ve memnunlar..tekrar geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aradaki fiyat farkı; tamamen ülkemizin üç kağıtçı sistem üzerine kurulu olmasındandır...

Bi hikaye anlatayım; Mecliste bir kapı arıza yapar ve yenilenmesi gerekir, idare amiri bi marangoz çağırın fiyat versin der... Gariban marangoz gelir ve 500 lira der... Başka birisini getirin der, uyanık vatandaş gelir ve kapı 1.500 lira der... İdare amiri şaşırır nasıl olur bu kadar fiyat der?

Çok basit der uyanık;

500 Tl marangoza, 500 Tl sana, 500 Tl bana der... İdare amirinin gözleri parlar ve tamam yaptır kapıyı der...

Ülke bu zihniyet üzerine kurulu maalesef !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aradaki fiyat farkı; tamamen ülkemizin üç kağıtçı sistem üzerine kurulu olmasındandır...

Bi hikaye anlatayım; Mecliste bir kapı arıza yapar ve yenilenmesi gerekir, idare amiri bi marangoz çağırın fiyat versin der... Gariban marangoz gelir ve 500 lira der... Başka birisini getirin der, uyanık vatandaş gelir ve kapı 1.500 lira der... İdare amiri şaşırır nasıl olur bu kadar fiyat der?

Çok basit der uyanık;

500 Tl marangoza, 500 Tl sana, 500 Tl bana der... İdare amirinin gözleri parlar ve tamam yaptır kapıyı der...

Ülke bu zihniyet üzerine kurulu maalesef !!

Genellikle bu durum gecerli oldugundan suphe yok, bu yuzden servislerden bu fiyat cikarken nelerin kac para ederek degistirildigi hakkinda bir rapor istedim, yani listeleri karsilastirarak fiyat farkini bulmak adina.

Sigorta sirketi simdi de Herter'den bir ustayi gondermis galiba araca bakmaya, o da 12 bin tl dedi. Bir de SMB'ye bi ton laf etti fiyat dolayisiyla.. Egzoz iki yerden hasar gormustu, bunu ne yapacagini sorunca Herter'den gelen arkadas tamir edilebilecegini soyledi, SMB ise verdigi listede tamamen degistirecekti. Sanirim farklar boyle seylerden kaynaklaniyor.

Eger parayi ben verecek olsaydim, tamir yoluna gidebilirdim belki, ancak arac full kaskolu iken neden boyle bir risk alayim, ileride bana sorun cikartabilecek bir yolu seceyim? Sigorta sirketinin yan cizip olayi ucuza kapatmaya calismasi da ayri bir problem oldu tabi  8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sigorta şirketinin göndereceği diğer yerlerden de onarım teklifi al. Liste bazında bütün parçalar olacak şekilde. Ondan sonra listeleri ekleyip bir e-mail at. Yazılı olarak kayıda geçsin. Değiştrilmeyecek onarılacak parçalardan ileride doğacak trafik kazaları ya da arızalar sebebi ile eksperiniz sonrada sigorta şirketiniz sorumludur ibaresini belirterek yazılı cevap al. Bu şekilde onay vermyeceklerine eminim. Üçüde yetkili servis olan yerlerin fiyat farklılıkları bu kadar fazla olma ihtimali olamaz. Çalmadıkça, çıkma takmadıkça, değiştirilmesi gereken alt takım parçalarını yan sanayi  ya da onarmadıkça nereye gidersen git %10' dan fazla fark olmaz. Aracına binmek istiyorsan bu onarım çok önemli. İlerde sıkıntı ve sorunlar çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arabayı alalı birkaç gün olmuştu. Kontrol edince gördüm ki yağ seviyesi düşük ve bakım ekranında 0 km kalmış görünüyor. Bunun üzerine 50.000 bakımı için SMB mazda servise gittim. Burayı tercih etmemin sebebi de forumda birçok kullanıcıdan olumlu yorumlar almış olması.

Bakım sırasında şöyle bir durumla karşılaştım:

Motor yağı olarak Shell Helix 5-30W kullanmışlar (bunu bir ara servis kısmına geçince gördüm) Dexelia kullanılmasını beklerdim, sonuçta burası yetkili servis. Servis müdürü ile görüştüm bizim anlaştığımız Shell marka yağdır bu sebeple bunu tüm araçlarda bunu kullanıyoruz dedi, ve ekledi isterseniz Shell yağı (29,65 TL/L) boşaltalım ve Dexelia (40TL/L) kullanalım. Benim aracın motorundan çıkacak yağı daha sonra servise gelen başka bir araca koyacaklar, bu fikir beni sinir etti ve kabul etmedim!!!

Neyse güncel fiyatları görmeniz açısından faturayı ekliyorum. Özetle, ben pek memnun kalmadım. Bir sonraki bakıma farklı yer deneyeceğim.

(Yağ + Yağ filtresi + Hava Filtresi + Polen Filtresi + Bujiler + İşçilik = 410 TL)

post-10447-141695299058_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ankara'da 5 yillik focus'uma (2) cok da iyi bir usta olan artik neredeyse arkadas olacagimiz bir ford ustasi bakiyordu. (evet araba beni ustalarla kanka yapti:) ustadan cok da menundum hala da oyleyim. her turlu yardimda bulunan, kendi isi olmayanlari da tanidiklarina havele eden bir ustadir. dizel focusu satip mazda 2 aldigimda yanina gidip gosterdim, hmmm hmm mmm diyip orasina burasina biraz bakip iki tur attiktan sonra hicbir sorunu yok dedi. muhtemelen mazda'nin 1.3 motoruna cok yabanci. herhangi bir grupta kullanilan bir motor mu degil mi bilmiyorum ama ford'da kullanilmadigini ustanin bakislarindan gozlerinden anlamak zor olmadi:)

ne yapacam ben de bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yağ konusunda servisler müthiş para kazanıyor..tahminimce bu motor yağlarını 180 lt varillerle alıyorlardır ve maksimum 1 litrenin maliyeti 10 tl yi geçmez..ama haklarıdır oradan kazanıyorlar zaten bu bir eleştiri değildir yani yanlış anlaşılmasın..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yağ konusunda servisler müthiş para kazanıyor..tahminimce bu motor yağlarını 180 lt varillerle alıyorlardır ve maksimum 1 litrenin maliyeti 10 tl yi geçmez..ama haklarıdır oradan kazanıyorlar zaten bu bir eleştiri değildir yani yanlış anlaşılmasın..

Nasıl da bilir sektörünü :) sen onu boşverde ince 10 numara yağ varmı :))

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nasıl da bilir sektörünü :) sen onu boşverde ince 10 numara yağ varmı :))

on numara değil her türlü madeni yağ bulunur lazım mı:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

on numara değil her türlü madeni yağ bulunur lazım mı:)

Olmazmı :) ben arabamdada bunu kullanıyorum moruk :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10.000 bakımını inallar plazada yaptırmıştım mobil-1 ile çalışıyorlar 10-40 koydu dexelia yok demişti .. ikinci bakımı ise 1 yıl dolduğu halde km 14000 km de yaptırdım haldız da fatih abi dexelia 5-30 dan başkasını koydurma dedi kendi gözümün önünde koydu buda fotoğrafı ..

O2VyBz.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir üst mesajımda Volkan'a (kyk) sorduğum sorunun cevabını alamadım... Fakat ben yine de açıklama yapayım...

Dexelia demek, Mazda'nın Total ile anlaşarak ürettirdiği ve yetkili servislerinde kullanmış olduğu yağdır... Ben serviste yağ değiştirecek olsam ve bana bu yağı koyacaklarını söyleseler kesinlikle kabul etmem neden?

Volkan; Shell kullandıklarını ve beğenmediğini, Barış ise Mobil kullanıldığını daha sonra serviste mutlaka total çakması yağın kullanılması gerektiği söylenerek değiştirildiğini yazmış...

Bana göre Total ne Shell'den üstündür ne Mobil'den, hatta Mobil dünyada önde gelen madeni yağ üreticilerindendir... Hatta ve hatta Castrol bile Total'den daha üstün yağ üretir... Yarın öbür gün, şartlar değişir ve Mazda Luk Oil ile anlaşırsa ne bileyim Petrol Ofisi ile anlaşırsa ne diyeceksiniz, yok arkadaş ben Castrol istemem, Petrol Ofisi yağ koyun diye mi ısrarcı olacaksınız...

Yani;

Günlük pazarlama stratejilerine kanmayın ve iyi araştırma yapın, aracınıza hangi yağın konulduğu bilinci ile hareket edin, global kapitalizmin ayak oyunlarına alet olmayın... Dışarıda 50 lira etmeyecek Orijinal Total yağın fason üretimi için 120 lira vermeyin.

Sağlıcakla kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...