Jump to content

Garip Bir Elektrik Arızası (Çözüldü)

alicinkara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

halihazırda benim canavarda (sizin tabirinizle GUZU da :) ) bulunan ve çözemediğim bir problem için yardımlarınızı bekliyorum. biraz karmaşık ama umarım anlatabilirim...

Şimdi sis farlarım kapalı konumda aracı durdurup kontağı yerinden çektiğim anda hem göstergelerdeki ışıklar yanıp sönüyor hemde  far açıkken gelen uyarı sesi basbas bağırıyor (sanırım normal den dahada seri bir şekilde bu ses çıkıyor)..

Sis farını açık konuma getirince ise ses kesiliyor  ve yanan lambalar sönüyor.  yani sis fafrları hep açık konumda kalmak zorunda kalıyor bu haliyle.

Sanırım 3-4 elektrikciye gösterdim sorunu bulamadılar. 50 bin bakımı için servise verdiğimde söyledim aldığımda yine aynıydı (iş yoğunluğundan tekrar gidemedimde)

Sizlerden başına böyle bir olay gelmiş olan varmı? yada sizce bu sorun nedendir ve nasıl çözülür?

vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 47
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

4

• okkko

7

• alicinkara

12

• levent1969

4

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Hakikaten biraz garip bir arıza. Ben böyle bir arızadan bahsedildiğini pek duymadım.

Yalnız, kontağı çektikten sonra sis farları yanık kalabiliyor mu ? Normalde hiçbir ışığın yanmaması gerekmez mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sis farları kapalı konumda olduğu için yanmıyor sesi kesmek için açık konuma getirildiğinde de farlar kapalı olduğu için haliyle yine yanmıyor.

Ha farlar açıkken bunu yaptığımda ise zaten normal farlar ve sis farları açıksa normal ses geliyor ancak kapatınca hala devam ediyor.zaten sorunda burda başlıyor :)

Benim bile kafam karışıyo anlatırken valla...

Işıklardan kastım tek tek göstergenin içindekiler değil, göstergenin normal aydınlatması yanıp sönüyor çok hızlı bir şekilde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok detayını bilmiyorum ama bir ara serviste söylemişlerdi, Mazdalarda kablo sayısını azaltmak için tek bir kablo üzerinden farklı sinyal iletilerek bazı fonksiyonlar gerçekleştiriliyor olabilir. Bu sebeple bir kısadevre felan varsa kolda veya başka bir yerde bağımsızmış gibi görünen fonksiyonlar arızaya sebebiyet veriyor olabilir ama tabii benimki tamamen farazi bir yorum. En iyisi iyi bir elektrikçiye ama Mazda'dan anlayanına götürmek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla servise bıraktım sorunu izah edip daha sonra aldığımda yine aynıydı ya ilgilenmediler yada yapamadılar :)

diğer elektrikcilere gelince hiç biri ne olduğunu anlayamadı..birazda karmaşık bulup dokunmaya cesaret bile edemediler.

sizce bu diğer elektrik aksamlarında da soruna yol açarmı bir süre sonra?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda genel merkezine durumu anlatan bir mail gönderin. Servislerin ilgilenmediğini ya da çözemediğini aracın sorunun çözülmesini sağlamalarını talep edin.  ;)

Sonuçta Mazda servisi bu durumu çözmek durumunda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer servis formunda bu şikayet yazıyor ve çözülmedi veya yorum yapılmadıysa o zaman başvurulur. Bence aynı veya bir başka servise bu şikayeti not edecek şekilde başvurup o şekilde ilerlemek gerek. Burak'ın dediği gibi yapamıyorum diyemezler, en kötü ihtimalle ya birilerine havale ederler ya da bir şekilde çözüm bulurlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servis formuna yazdırmıştım bu sorunu.. o halde ilk önce o forma ulaşmak lazım.

işin pesşini bırakmamak lazım yani :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elbette, siz servise tavrınızı koyun bu arabanın öyle ya da böyle servis tarafından tamir edileceğini anlasınlar ki ellerinden geleni yapsınlar. Bu adamlar boşuna mı para kazanıyor orda, basit sorunları herkes çözer servis harici bir sürü özel servis ve ustaları var sonuçta onlar da bilinen ve çözümü belli arızaları yapabiliyor.

Önemli olan diğerlerinin yapamadığını o servisini yapabilmesi, yoksa bir farkı kalmaz o servisin diğer özel servislerden.

Siz işin ucunu bırakmayın bu elektronik bir durum sonuçta ileride Allah korusun sıkıntılı bir duruma sebep olmadan çözülmesi en iyisi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracınızda daha önce tamir edilmiş bir hasar varsa belirtin. tesisatta kısa devre olma ihtimali yüksek. ayrıca sinyal kolunda problem olma ihtimali de var. aracınıza sonradan xenon far vb. elektrik sistemine ke birşeyler taktırdıysanız da belirtin. valla ben de merak ettim şimdi. keşke bu yaqkınlarda biryerde olsanız da bir baksaydık şuna. ilk defa böyle bir problemden bahsedildiğini duydum...

sonuçtan havberdar edin bizi de...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracınızda daha önce tamir edilmiş bir hasar varsa belirtin. tesisatta kısa devre olma ihtimali yüksek. ayrıca sinyal kolunda problem olma ihtimali de var. aracınıza sonradan xenon far vb. elektrik sistemine ke birşeyler taktırdıysanız da belirtin. valla ben de merak ettim şimdi. keşke bu yaqkınlarda biryerde olsanız da bir baksaydık şuna. ilk defa böyle bir problemden bahsedildiğini duydum...

sonuçtan havberdar edin bizi de...

arkadaşlara katılıyorum, sizinki kısa devre olayı...

evet kısa devre olma olasılığı yüksek ancak sinyal kolunun ve diğer tüm herşeyin düzgün çalışması nerede sorunun olduğunu bulmalarını baya bi zorlaştırıyo.

önceden tamir edilmiş birşey varmı bilmiyorum ama bendeyken olmadı. taktırdığım tek şeyde parksensörü, oda böyle bir soruna sebebiyet verirmi bilemiyorum.

hafta sonu gidicem tekrar bakalım bi sonuç çıkacakmı. eğerki çıkarsa haber veririm :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bendeki bir arızayı anlatayım belki biraz benzerlik vardır. Benim aracın kapıları kapalı iken iç ışıklar yanıyor ve farlar açıkken kapı açık olduğundaki sesli ikazı veriyordu.  iç ışık sürekli yanıyor buda aküyü yiyordu.

Sorunu çözdüm sağdaki kapının kilidini anahtarımla açıp kapattım. İlk başta zorlandı WD40 sıktım düzeldi. Sonra anahtarı  çeviripde merkezi bir kaç kez açıp kapatınca hepsi düzeldi. Acaba merkezinde bir zorun olabilirmi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...