Jump to content

Genleşme Kabı Hakkında (89-94)

ugurince
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

selam arkadaşlar  ben su seviyesini kontrol etmek için sürekli radyatör kapağını açıyorum bu da ya hava yapmasına ya da radyatör kapağının zarar görmesine neden oluyor genleşme kabından su seviyesi belli olmuyor diğer araçlarda ne güzel genleşme kabının kapağını aç su seviyesini gör ama bizimki mübarek labirent gibi acaba benim durumumda olanlar bu sorunu nasıl çözlüyor benim arabanın genleşme kabına sağdan soldan bakınca su seviyesi hiç belli olmuyor acaba başka bir arabanın genleşme kabını monte etsek olur mu sürekli radyatör kapağını açmaktan sıkıldım artık...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracınızın kaç model olduğunu bilmediğimden kendi 93 model 323 üm için konuşayım genleşme kabının dibinde aynı yağ çubuğunda olduğu gibi F (Full) ve L (Low) seviye çizgileri bulunmakta kitabında yazığı üzere araç soğukken bu iki seviye arasında olmalıymış ve yine kitabında gösterdiği üzere kabın kapağına bağlı bir seviye çubuğu olmalıymış ama bizden önceki sahibi kaybetmiş. Peki nasıl ölçme yapıyorum ? Sarı ışık veren bir feneri kabın altına doğru koyup arabayı biraz sallıyorum su seviyesi belli olsun diye sarı ışık veren fener diye özellikle söyledim çünkü beyaz ışıklı LED fenerler kabın içini göstermiyor. Umarım işinize yarar. Kolay gelsin :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

"berkobal" önerin güzel.Gerçekten normal şartlar altında seviye belli olmuyor ( Bende de çubuk falan yok) ben arada bir eklerim o sonra fazlasını dışarı  atar bende emin olmuş olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yedek su kabı eğer pis ise önce sök güzelce içini dışını temizle enson suyu komple boşalt radyatör hacmine göre antifiriz ekle.rengi yeşil olduğundan rahat görebilirsin.tabi önce radyatörde kaçak olup olmadığını kontrol et.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Soğutma sıvısı kontrolü radyatör kapağından değil,genleşme kabından yapılmalıdır..Pek çoğunun yaptığı hata,genleşme kabını ağzı bir suyla doldurmak. BG lerin İdeal aralığı resimdeki gibi,üstteki çizgiyi mümkün mertebe geçmemeye özen gösterin..

233t.png

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

asıl sorun aracın su eksiltmesi değil midir?

aracınız su eksiltiyorsa bu sorunun giderilmesi öncelikli olmalıdır. sonra ayda yılda bi göz ucuyla bakarsınız suyu var mı diye?...

yoksa normal şartlarda aracınız 30.000km'de 1lt bile eksiltmez suyu... anca tahliyeden buharlaşan vs. varsa o kadar birşey eksilebilir...

?!?

düzeltiyorum: conta yandıktan sonra yazmışsınız, farketmemiştim. yaptırana kadar idareten bu şekilde kullanıyorsanız sözüm size değildi.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben devamlı radyatörden kontrol ederim. en sağlıklısı bu. ek su kabı her zaman doğru sonuç vermeyebilir. ve bahsettiğiniz diğer arabaların çoğunda radyatör kapağı yoktur. su genleşme kabından koyulur ve takip edilir. bizim arabada da öyle bir yerde ki bu kap...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben devamlı radyatörden kontrol ederim. en sağlıklısı bu. ek su kabı her zaman doğru sonuç vermeyebilir. ve bahsettiğiniz diğer arabaların çoğunda radyatör kapağı yoktur. su genleşme kabından koyulur ve takip edilir. bizim arabada da öyle bir yerde ki bu kap...

mazdanın en sevmediğim yanı bu genleşme kabı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

asıl sorun aracın su eksiltmesi değil midir?

aracınız su eksiltiyorsa bu sorunun giderilmesi öncelikli olmalıdır. sonra ayda yılda bi göz ucuyla bakarsınız suyu var mı diye?...

yoksa normal şartlarda aracınız 30.000km'de 1lt bile eksiltmez suyu... anca tahliyeden buharlaşan vs. varsa o kadar birşey eksilebilir...

?!?

düzeltiyorum: conta yandıktan sonra yazmışsınız, farketmemiştim. yaptırana kadar idareten bu şekilde kullanıyorsanız sözüm size değildi.. :D

abi conta yanmamış benim pinpirikliliğim ve ustaların beceriksizliğinden kaynaklanıyor sorun radyatör kapağındaymış

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Genleşme  kabı zamanla kirleniyor ve su seviyesi gözükmüyor ise Önce yerinden sökün sonra içine bildiğimiz kum doldurun 3-4dk çalkalayın sonra yıkayıp kumu temizleyin sıfır gibi olacaktır. Kum zımpara etkisi yapıp iç yüzeyi mükemmel temizliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Genleşme  kabı zamanla kirleniyor ve su seviyesi gözükmüyor ise Önce yerinden sökün sonra içine bildiğimiz kum doldurun 3-4dk çalkalayın sonra yıkayıp kumu temizleyin sıfır gibi olacaktır. Kum zımpara etkisi yapıp iç yüzeyi mükemmel temizliyor.

İyi fikir deneyim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun. böyle vakalarla sık sık karşılaşıyoruz.  :sopa:bende sağlam mağdurlardanım.

conta yanmamışş da yanacak çünkü silindir kapağında çatlak var hem de görünmüyor  birde en son contayı değiştiren usta ne yaptıysa 4000 kmde yarım litre yağ yakan araba 200 kmde yarım litre yağ yaktı bu gün başka ustaya kapağı söktürdüm motor çok iyi dedi yağ yakma sebebi olacak bişey yok motorda sanki yeni rektefe olmuş gibi dedi sanırım subap lastiklerinde problem var...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

selamlar karbüratörde olan bazı sorunları gidermek için bugün karbüratörcüye gittim bakımı ayarı vs yapıldı bu arada usta yüksek devirlerde açılması gereken ikinci boğazı açmadığını söyledi onu da halletti dene bi  gel dedi bende samsun otobanına çıkıp Allah ne verdiyse bastım :) devir sürekli 4000-5000  5. viteste yüksek devirde  baya bi gittim sonra hararet yükseldi  :sopa: emniyet şeridine çekip durdum açtım motoru radyatör fokur fokur kaynıyor. kontağı açıp fan çalıştırdım durunca taşma kabına baktım radyatör bütün suyu oraya atmış ama çekmemiş buna benzer bir olay geçen sene de başıma gelmişti taşma kabının içine giren plastik hortum kırılmıştı yapıştırmıştım düzelmişti yine öyle sandım ama sağlamdı çektiğimde. taşma kabının kapağını açıp içeri üflediğimde su radyatöre geri geldi. sonra aracı sıkıştırmadan eve geldim bi sorun olmadı. normal bir olay mıdır bu? yada başına böyle birşey gelen var mı? ben radyatör kapağından şüphelendim sizin yorumlarınız ve tecrübeleriniz ne der?  :hi:

Edit: Başlık imlası

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...