Jump to content

Dizel, otomatik vites Mazda 3 veya 6 istiyoruz....

olker444
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Türkiyede satışa sunulan dizel mazda modellerinde otomatik vites seçeneğine aynen Ford Focusun 2008 den sonraki kasalarında olduğu gibi yer verilmemesi nedendir acaba?

Aklıma 1.6 109 ps aynı motoru kullanan bu iki araçta şanzımanla ilgili sıkıntımı çıkıyor, fiayatı mı kurtarmıyor yoksa bilmediğim başka bir sebep mi var merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 78
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

9

• Gökhan

17

• okkko

10

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

öncelikle merhabalar...

bu sorunun yanıt merci ben değilim ancak dilim döndüğünce anlatayım...

herşeyden önce ben de dizel otomatik araç istiyorum...

bu ford, mazda, volvo, peugeot vs. araçlarda kullanılan PSA 1.6 109HP dizel motorun otomatik şanzuman kombinasyonu yoktur. ancak otomatik olarak lanse esilen debriyajsız araçlar için ford'ta i-shift, peugeot'ta 6R gibi isimlerle OTOMATİKLEŞTİRİLMİŞ DÜZ ŞANZUMANLAR satılmakta. Hatta opel farklı bir motorla easytronic diye, toyota multimode diye satmakta. ancak bu aktar sistemi sürüşü tamamen baltamakta ve ne konfor ne de performans vermektedir.

mazda bu tür şanzumanı zoom zoom ruhuna tamamen aykırı olduğu için gerçek otomatik olmadığı sürece dizel araçlarda debriyaj olamaya devam edecek. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

Ortağımda 2006 Model Dizel-Otomatik Focus var.Geçen sene Şanzıman arıza çıkardı ve garantisi bittiği halde Ücretsiz yaptılar .Fiyatını sorduk normal şartlarda 12.000tl civarı tutar dediler (Nasıl birşeyse artık) ,kronik sorunmuş ve 2007'den beri otomatik üretilmiyormuş servis öyle dedi.

Focusdaki otomatikde aynı zamanda manuel kullanılıyor benim Opeldeki gibi ama Focus'un Vites geçişleri sarsıntısız ve temiz (6İleri Focus). Benim Easytronic akıllara zarar resmen ama tek artısı düz vites gibi az yakması .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yuksek tork sadece CVT sanzimanlarda sorun yaratiyor. Konvansiyonel otomatik veya DSG gibi sanzimanlarda bir problem yok. Mesela BT-50 ye otomatik sanziman koyuyor Mazda. Motorda guc desen guc, tork desen tork ama bu sanzimani binek araclarda kullanmiyor veya kullanamiyor. Belki yeni nesil sanzimanlarla birlikte goruruz dizel otomatigi

Bu arada Focus-dizel-otomatikten uzak durmak lazim

Mazda6 da ise dizeli simdilik hayal bile edemiyoruz :) Baska bahara

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fordlarda kronik o çok fazla sorun var şanzuman kaynaklı, dizel yakıtı düşük diye istiyorsunuz ama bence benzinli bir mazda 6 ve sıralı sistem lpg ile yakıt aynı noktaya düşüyor hemen hemen bakım masrafları biraz daha düşük çekiş güçlü

benzinli forever (profile bakmayn ben fiat binicek adam değildim de babam yüzünden)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

Opel ve Mitsubishideki otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar tam bir ömür törpüsü... Yanlız ters bir durum söyleyeyim size ,  Mercedes vaneoların benzinli otomatiklerinde kronik bir şanzımanda çanak diye tabir edilen bir parçayı patlatma problemi varken dizeller taş gibi :D Hadi buradan yakın şimdi  :2funny:

Millet geyiğe sarmadan ben yazayım, eski aracımız 75binde indirdi şanzımanı, dizellerde duyduğum sorun yok, kaldıki benimkide 110binlere geliyor, sıkımntı yok. Manuel olan babamın araçtada sorun yok... Mercedes vaneoda durum tam tersi ;)

Opeldeki yarı otomatik şanzımanı İlk Mitsubishi tanıttı Colt'da sanırım .Gerçekten manuel kadar yakıyor ve otomatik.Colt ilk versiyonlarında epey sorun yaşamıştı daha sonra düzeltmiş ve Easytronic'den daha iyimiş.Biz aracı aldığımızda 3 önemli parçası garantiden değişti şanzımanda , para bulsam hemen elden çıkarcam Alacakaranlık Kuşağına girmeden :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ve benim bildiğim kadarıyla (bikaç farklı markanın bayisinden aldığım bilgi) dizel araçlarda tork yüksek olduğu için tam otomatik şansıman sıkıntı yaratıyormuş. O yüzden tam dizel olup da tam otomatik olan şanzıman yok zaten.

dizel motorla otomatik şanzuman olmuyor değil. 1.6 litre grubunda otomatik sıkıntılı yoksa bütün markalarda 2.0, 2.2, 2.5 3.0 dizel otomatik araçlar var. bu işin olabilirliği tork, güç ve birden güçlenme şekliyle alakalı tabi... güç düzgün dağıtılamıyor dizellerde ve otomatiğin çalışma yapısı tork ve gücün iletimiyle ilgili olduğundan küçük dizel motorlarda sağlıklı olamıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ford'lar da kullanılan şanzuman gelicekse hiç gelmesin.Ford şu anda mahkemelik şanzuman'ı üreten firmayla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Memleket petrolün yanı başında olan bir ülke olmasına rağmen akaryakıt bu kadar pahalı olmasa zaten kimsenin traktör sesi çıkaran bir araca binmek isteyeceğini sanmıyorum. Benzin fiyatında dünya bazında neredeyse hiç birinciliğimiz olmayan bir ünvana; en pahalı benzini kullanan ülke ünvanına sahibiz. Mesela yurt dışında otomatik vites mazda seven herkesin binmek isteyebileceği RX-8 in otomatik şanzıman versiyonu var. Yurt dışı satış sitelerindeki fiyatına bakıp çok hayıflandığım olmuştur. Türkiye distrübütörlüğü CX-9 gibi 120.000 Tl lik araçları getirirken bu seçeneği getirmiyor, yada Mazdanın bizler en klasik modellerine mahkum ediliyoruz burada,,, muhtemelen Rx-8 otomatik versiyonu 100.000 Tl civarında satılırdı,  talebin az olmasını mı düşünüyorlar acaba onuda bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir tane otomatik RX8 vardı galiba Türkiye'de.Sanırım engelliler için getirilmiş.Engelli ruhsatı vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fordlarda kronik o çok fazla sorun var şanzuman kaynaklı, dizel yakıtı düşük diye istiyorsunuz ama bence benzinli bir mazda 6 ve sıralı sistem lpg ile yakıt aynı noktaya düşüyor hemen hemen bakım masrafları biraz daha düşük çekiş güçlü

benzinli forever (profile bakmayn ben fiat binicek adam değildim de babam yüzünden)

ben artık bu fikre katılmıyorum ister lpgli olsun ister benzinli aynı hacim ve beygir gücündeki benzinli ve dizel motorlardan bence dizel olanı daha performanslı nedeni ise dizel motorun yüksek tork gücünde olması. belki toplam süratde benzinli biraz daha hızlı olabilir ama ilk hızlanma ve ara hızlanmalarda dizel teknolojisi gün geçtikçe farkı açıyor. zaten büyük metropollerde yaşayan insanlarız 200km sürate anca şehirlerarası yolda yapabiliyorken benzinli daha performanslı demek (bana ve tecrübelerime göre) doğru değil. ancak siz dersiniz ki ben bu teknoloji harikasından traktör gibi ses çıksın istemiyorum o başka ama ben benzinin 3,80 den satıldığı bir ülkede bazı seslere kulak tıkamak zorundayım. saygılar  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Samsun İlkadım diye bir yerdeydi, hemen atladım üstüne ama dediğin gibi engelli aracıymış...Zaten onu kullanan hakkını verirse bir süre sonra kendi istemesede  engelli olur:)),,,,Hız, güç, konfor muhteşem bir kombinasyon,,,düzünün epey videosunu izlemişliğim var...Mazdanın en sevdiğim aracı bu diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

2005 colt 1,5 instyle var Ablamda. Araç mazda3ten seri, ama kilosu 990 olduğunu düşününce insanın aklından şu geçiyor, mazda3te 990kg olsaydı Colt'tan daha seri olurdu. Araç az yakıyor ama yine 300kgyi düşünmek lazım :) Konfor kesinlikle yok, geri kaydırıyor hemen, vites aralarında kapaklanıyor, tıpkı Astralar gibi. Gerçi astralarda mecburen yokus kalkıs koydular sanırım 2006dan sonra... Ablamın araç sıfır alındı, mazda3 e paraları yetmemişti o zaman. Şuan 50binlerde, hatta Yurt dışına gitme durumları olursa bana kalma ihtimalide var... Ama aile için kullanışlı bir araç... 2 çocukları var 6 ve 10 yaşlarında, hep beraber yetiyor onlara...

Ben manuel kullanıyorum aracı, yoksa içimiz dışına çıkıyor :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel araba alırsam otomatik almam şahsen düz vites her zaman tercihim otomatik araba sürünce çarpışan araba sürmüş gibi hisediyorum ama f1 şanzuman olursa ozaman ayrı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel araba alırsam otomatik almam şahsen düz vites her zaman tercihim otomatik araba sürünce çarpışan araba sürmüş gibi hisediyorum ama f1 şanzuman olursa ozaman ayrı :)

Otomatik sürmeyi beceremiyorsun bide çamur atıyorsun :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Focus, corolla, opeldeki şanzımanların sorunlu olduğunu duyuyoruz. Şimdilik bir fentezi olan, dizel ve otomatik vites seçeneği için bağrımıza taş basıp ileriki günleri bekleyeceğiz. Belki o zaman dizel alabilecek konuma geliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

Benzinle beraber vergilerde düşse de herkes istediği arabanın zevkini yaşasa.Kuzenim geldi amerikadan 3 gün önce muhabbet ediyorum 9000 dolara 98 Model Bmw (M 3) almış.Depo 50 dolar civarına doluyormuş sadece plakaya vergi ödüyormuş 150 dolar civarıymış.Buradaki fiyatları duyunca aptallaştı  :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...