Jump to content

Mazda3

Mücahit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Japon otomobil üreticisi Mazda tarafından, satışta olduğu uzun yıllar boyunca büyük ilgi gören 323 modeli üzerine geliştirilen Mazda 3, kompakt çizgileri, konforu ve performansıyla sınıfındaki tüm rakiplerine meydan okuyor.

Tasarım

Avrupa'da satışlarını yükseltmeyi ve iyi bir pazar payı kapmayı hedefleyen Mazda, Avrupalı tüketicilerin beklentisine yönelik kompakt bir tasarımı benimserken, Mazda3 modelinde bu etki fazlasıyla hissediliyor.

Güçlü rakipleri VolvoS40 ve ikinci nesil Ford Focus ile aynı platformu paylaşan Mazda3'ün keskin hatlara sahip ön yüzündeki çekik far bloğu ve tampona entegre sis farları ile gövde rengi tamponlar araca dinamik bir görüntü kazandırıyor.

Mazda 6 modeliyle büyük benzerlik gösteren ön tasarımın yanısıra, önden arkaya doğru akıcı bir çizgiye sahip olan Mazda3'ün arka bölümünde de yana doğru uzayan stop lambaları ile dışa doğru çıkan bombeli bagaj kapağı sportif etkiye katkıda bulunuyor.

İç mekan

Mazda3'ün iç mekanında da, yine otomobilin dış tasarımındaki sportif etki fazlasıyla hissediliyor. Genel olarak malzeme ve işçilik kalitesi yeterli düzeyde olan Mazda3'ün çift renkli döşemeleri ve siyah renk ağırlıklı ön panel kalite hissini de fazlasıyla yansıtıyor.

Otomobilin gösterge tablosu, Japon otomobillerinin alışılagelen sade tasarımından farklı olarak, Alfa Romeo modellerini anımsatan bir görüntüye sahip. Dışa doğru uzayan bir tasarıma sahip olan üç ayrı daireden oluşan gösterge panelinde ortada hız, solda devir ve sağda ise yakıt ve hararet durumunu takip edebiliyorsunuz.

Aracın üç kollu ve yükseklik ayarlı direksiyonu da gösterge tablosunu kapatmayacak şekilde tasarlanmış. Elektikli cam açma kapama ve dış dikiz aynaları ayar düğmeleri kapı kolçağında yer alırken, direksiyonun sol yanında kalan bölümde far ışığı yükseklik ayarı ve gösterge paneli parlaklık ayar düğmesi bulunuyor. Bu arada direksiyon üzerinde yer alan düğmeler yardımıyla müzik sistemine de kumanda edebiliyorsunuz.

Otomobilin orta konsolunun üstündeki havalandırma ızgaralarının arasında kalan bölümde dörtlü sinyal lambası yer alıyor. Bu bölümün altında sırasıyla dijital bilgi ekranı, müzik sistemi ve klima sistemi bulunuyor. Daha altta ise küllük ve çakmak yuvası yer alıyor. Arkada yeterli diz mesafesi bulunan otomobilin bagaj hacmi ise 419 litre.

Motor ve Performans

Ülkemizde sadece 1.6 litrelik (105 hp) benzinli motor seçeneğiyle satışa sunulan Mazda3'ün yurtdışında 1.4 litre (80 hp), 2.0 litre 141 (hp) benzinli ve 1.6 litre (90 hp) ile 1.6 litre (110 hp) turbo dizel motor versiyonları da bulunuyor.

Mazda3'ün, değişken supap zamanlaması teknolojisine sahip olan 1.6 litrelik motoru, 6000 d/d'de 105 hp güç üretirken, 4000 d/d'de 145 Nm tork sağlıyor. Motora gönderilen havayı devire ve gaz pedalına basış miktarına göre ayarlayan bu motor, firma tarafından 'düşünebilen motor' olarak adlandırılıyor.

Sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 11.5 saniyede ulaşabilen Mazda3, 100 kilometrede ortalama 8.1 litre yakıt tüketiyor. Aracın ulaşabildiği en yüksek hız ise 190 km/sa...

Alt devirlerden itibaren gücünü hissettirmeyi başaran motor, yüksek devirlerde gürültülü çalışıyor. Genel olarak başarılı ses yalıtımına sahip araç, yarı sert süspansiyonları sayesinde yoldan gelen küçük darbelerin iç mekana ulaşmasını engelliyor ve zaten oldukça başarılı bir yol tutuşa sahip araca mükemmel tutuş kabiliyeti sağlıyor. Geniş ön ve yan camları sayesinde iyi bir görüş alanı sağlayan Mazda3'ün hassas direksiyonu da sürüş keyfini arttırıyor.

Donanım ve Güvenlik

Mazda3'ün geliştirilmiş akıllı fren kontrolü güvenli sürüş imkanı sunuyor. Aracın donanımında yer alan diğer güvenlik sistemleri arasında ise direksiyonun açısını ölçerek kaymayı önleyen ve direksiyonu az ya da çok çevirdiğinizde fren kuvveti uygulayan DSC (Dinamik Denge Kontrolü), sert frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ABS, fren kuvvetini dinamik olarak tekerleklere dağıtan EBD, acil durumlarda fren pedalına uygulanan kuvveti arttırarak çabuk ve güvenli duruş sağlayan MBA ve kayma durumunda devreye giren TCS bulunuyor.Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 63
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

12

• NeBiAnd

11

• Gökhan

8

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

valla ben bu arabaya bayılıyorum.gerçekten albenisi çok fazla.diğer arabalarda olmayan bişey var beni cezbeden.bu araba gerçekten bi ruh mu taşıyor bilmiyorum.fakat yeni honda ve toyota hernekadar benim için halen mazda3 kadar guzel olmasalarda bir adım one geçtiler.her ıkı arabanında boyutlarında buyume meydana geldı ve daha radıkal değişiklillere gıttıler. mazda  boyut olarak daha kısa kaldı.acaba mazda nasıl bir değişikliğe gidecek çok merak ediyorum.arabaların boyutlarındaki bu büyüme genel bi eğilim olup diğer markalara da yansıyacak mı merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla ben bu arabaya bayılıyorum.gerçekten albenisi çok fazla.diğer arabalarda olmayan bişey var beni cezbeden.bu araba gerçekten bi ruh mu taşıyor bilmiyorum.fakat yeni honda ve toyota hernekadar benim için halen mazda3 kadar guzel olmasalarda bir adım one geçtiler.her ıkı arabanında boyutlarında buyume meydana geldı ve daha radıkal değişiklillere gıttıler. mazda  boyut olarak daha kısa kaldı.acaba mazda nasıl bir değişikliğe gidecek çok merak ediyorum.arabaların boyutlarındaki bu büyüme genel bi eğilim olup diğer markalara da yansıyacak mı merak ediyorum.

Büyük ihtimal daha 3 sene beklenecek m3 radikal değişim.Bence rakiplerini tasarım olarak yine geride bırakır fakat biraz donanım ve güvenlik konusunda gelişmeli icabında. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 6 ay sonra ...

sitede altta hangi pazarlara hangi motor seçeneklerini sunduklarını yazmışlar..

Bu arada gezerken dikkatimi çekmişti geçenlerde. Türkiye artık Mazda nın listesinde yok.  Yani Türkiye ye sanki Mazda satılmıyormuş gibi bir durum var.

Mermerler silinmiş ama Mazda NSC de henüz aktif olmadığı için belirsizlik Mazda nın uluslararası sitesine de yansımış..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben anlamadım bu işi. Heryerde beyanatları var adamların "Gelecek haftaya bayiilerle toplanıyoruz" diye. Caponların zaman kavramı mı farklı bizden? :D Bir türlü gelmedi o hafta.

Bu mazda yönetimine de hasta oluyorum sırf bu yüzden.Ağırlar abicim ağır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...