Jump to content

Yağ Eksiltme Problemi

cyilmaz78
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sayın arkadaşlar yaklaşık 5500 km de uzun yol öncesi servise uğrayıp yağına suyuna baktırdım. Yağ eksiltmiş YARIM litre yağ koyduk.. Yorum ve tavsiye bekliyorum lütfen...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

belki önceden yarım litre eksikti böyle bir ihtimal varmı?

Büyük ihtimal aracı teslim aldığınızda eksikti. Motorda üretim hatası varsa yağ yakabilir fakat üretildikten sonra testlerden geçiyor rodaj yapılıyor falan atlamaları çok düşük bir ihtimal. 2000-3000 km sonra tekrar baktırın eksilteceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teslim alırken de tamdı , arada bakıyorum yıne tam ve sorunsuz idi. 1000 km sonra ilk büyük bakıma girecek araba bakalım artık ne olacak. duman filan da yok arabada .. 86 model mercedesime castrol 20-50 koymustum bı gram eksiltmiyordu üstelik 450 bin km de idi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

muhtemelen yanlış ölçümdür. motor stop edin, 2 dakika sonra bakın. yağ süzülsün. FULL çizgisine kadar doldurun. 5000km sonra bir daha ölçün. eksilme olacağını sanmam. bu arada LOW çizgisinin üzerinde olması, FULL çizgisinin üzerinde olmasından iyidir. fazla olmaması çok önemli. keçe falan patlatmayın sonra.

süzülmeden ölçüp eksik diye kendi tamamlayıp, krank keçesini patlatan bi müşterim vardı..:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Herkeze merhaba sitede baya bi dolaştım ama cevabı bulamadığım için konuyu açma gereği duydum.Aracımın yağını 7500 km önce mobil 5w 30 full senetik yağ ile değiştirmiştim dün aracı stop ettım yağın süzülmesini bekledim 2 3 dk ve kontrol ettim yağ çubuğu yarım seviyesinin çok az altında duruyordu aracımda daha önceden bu kadar düşük seviyeye yağı inmemişti hiç bu sefer süreklı uzun yolda kullandım 4000 civarında oluyor devir genelde yağ mı eklemeliyim yoksa 10 000 i beklemeden değiştirmelimiyim.Bir de yağı eklerken yağın aynı marka olması şart mı yağ eklersem ne kadar eklemeliyim.Şimdiden herkeze çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2-3 dakikada yağ süzülmez ve seviye yağ çubuğunun max min çizgisi arasında olduğu sürece motor için hiçbir sıkıntı yok demektir. Bence araç soğukken mesela bir gün sabah kaputu açın ve yağ seviyesini kontrol edin. Ben bu şekilde bakıyorum ve bu şekilde tam max çizgisinde olacak şekilde ayarlıyorum. zaten bu şekilde araç sıcakken sizin gibi stop ettikten 2-3 dakika sonra tam max min arasında veya az aşşağısında oluyor. Yağ ekleyebilirsiniz sakıncası yok fakat fazla koyarsanız sıkıntı olabilir. Tam ölçüm dediğim gibi motor hiç çalışmadan tam soğuk olduğu haldedir.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motor soğukken yağ seviyesine tekrar bakın. her 10 000 km de yağ değişir. ama bunun sebebi eksilmiş olması değildir. eğer araç yağ eksiltiyorsa sorun var demektir ki servise göstermenizde yarar var...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motor soğukken yağ seviyesine tekrar bakın. her 10 000 km de yağ değişir. ama bunun sebebi eksilmiş olması değildir. eğer araç yağ eksiltiyorsa sorun var demektir ki servise göstermenizde yarar var...

Bunlara ek olarak aracın tam düz zeminde durduğuna emin olun.

+1

Eksik yerler tamamlanmış unutmuşum yazmayı :)

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanım şeklinize bağlı, eğer düşük devirde sakin bir kullanıcıyım yaşadığım yerde mevsim şartları çok değişken değil diyorsanız 10 bin ideal ancak yüksek devirlerde kullanırım yazın çok sıcak kışın da çok soğuk olur diyorsanız 8-9 binde değiştirin yağını..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki bilgilere ek olarak ; Tam sentetik yağın belirli km de eksilme özelliği vardır zaten mantıken düşünün yanma odasında 1000 lerce derecelik ısıda belirli bir zaman sonra birşeylerin yanmış olması gerekir.. O yüzden 1 değişim periyodu arasında illaki bir miktar eksilme olacaktır içten yanmalı motorun doğası bu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracı yeni aldıysanız motor segmanları yolunu buluncaya kadar bir miktar eksiltme normal sayılır.. bu yağ yakma meselesi motor parçaları alıştıktan sonra yağ eksiltme azalır.

günümüz araçları subap sistemine bir miktar yağ kaçıracak şekilde tasarlanmış olabiliyor. bu yağ eksiltmesi , yağ yakma olarak algılanmamalıdır. yağ yakma eskimiş yıpranmış motorda kaçaklar nedeniyle olur. oysa motorunuz orta seviyede ise eksiltmeler normal sayılabilir. size düşen ise her benzin almada kontrol etmenizdir.

Doğru yağ seçimi çok önemlidir. 3 tür yağ sayabiliriz. sentetik, yarı sentetik ve mineral.  arkadaşlar mineral yağlar eski teknolojidir. iş görürler ancak yanma odasında çok fazla uçarak kaybolurlar. ayrıca mineraller genelde kalındır ve sıcaklığa dayanmazlar. km ve yıl ömürleride düşüktür.  sentetik yağları kullandığınızda ise motordaki eksilmeden hiç korkmayın bile..

Birde numara meselesi var. aracınızın motor ömrüne göre yağ koymalısınız. mesela yeni motorlar için mobil 0 40 yağ konulurken daha yıpranmış motorlar için 5 50 veya 10 60 gibi yağlar tercih edilebilir. aracınızın kullanım klavuzundan yağın hangi kalite standartlarında olması gerektiğini öğrenin. bu sadece 10 40 gibi değerler değildir.. uygun yağ seçimide hem motor ömrünü arttırır hemde yağ yakmayı azaltır..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer aracınızı devirli kullanıyorsanız da araç yağ eksiltebilir.Bu eksiltme aşırı olmamak kaydı ile normal olarak karşılanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu gün bi kaç yere sordum kullandığım yağ ın 1 lt olanı yok dediler baska marka da 5 30 full senteteık bı yag koysam sıkıntı olur mu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...