Jump to content

DSC açık mı kapalı mı olmalı?

Mücahit
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1 saat önce, quiteguide :

O menüye elini degmiyorsun. Hard reset felan yaparsın, güncelleme olmuştur, başa sararsin.

Cıssssss

İlk abs ve kayma lambaları yandığında servis menüsünden modül resetleye bastım. İşlem tamamlanmamıştı. Kapattım. Panikle yapmıştım bunu. Ben servise gidip komple yazılımı güncelleteyim di mi? Var mı böyle bir şey? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'nın abs resetlemesini Forscan ile yaptım hiçbir sıkıntı olmadı. Modülleri resetlemekte problem yok. Aracında hata sorun hiçbirşey yok Tansu.

Orjinale yakın ya da orjinal balata kullan, kaliteli iyi yol tutan lastik al. Başka sorun arama. Aracın tarzı böyle. 

Mazda'dan yeni Corolla'ya geçince frenleme konusunda çok iyi hissettim. Mazda da güzel balata ve lastikle güzel yol tutuyordu, onca kazadan kurtardı keratam ah ah, özledim bak şimdi. 😣 Neyse, Corolla'ya geçince farkettim ki Mazda pedal dibe yakın tutuyormuş. Corolla'da bu daha yukarıda ve daha fazla güven veriyor. BM kasa mazda 3 lerin de freni bu kıvamda güzel. Yıllar geçtikçe geliştiriliyor diye düşünüyorum.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Mutlu Tekir :

Mazda'nın abs resetlemesini Forscan ile yaptım hiçbir sıkıntı olmadı. Modülleri resetlemekte problem yok. Aracında hata sorun hiçbirşey yok Tansu.

Orjinale yakın ya da orjinal balata kullan, kaliteli iyi yol tutan lastik al. Başka sorun arama. Aracın tarzı böyle. 

Mazda'dan yeni Corolla'ya geçince frenleme konusunda çok iyi hissettim. Mazda da güzel balata ve lastikle güzel yol tutuyordu, onca kazadan kurtardı keratam ah ah, özledim bak şimdi. 😣 Neyse, Corolla'ya geçince farkettim ki Mazda pedal dibe yakın tutuyormuş. Corolla'da bu daha yukarıda ve daha fazla güven veriyor. BM kasa mazda 3 lerin de freni bu kıvamda güzel. Yıllar geçtikçe geliştiriliyor diye düşünüyorum.

Önler icer. Arkalar serviste takılmış. Frenler zamk gibi memnunum aslında. Lastiklerde tufaya geldik :) 

artık ikinci el araba almaktan korkuyorum. Çoğu sorun çıkaran arabasını satıyor. Tanıdık arabayı almak lazım. Mazda en azından ufak tefek şımarıklıklar yapıyor. O da kabulüm. diyosun ki abs modül resetlemeden bir şey olmaz. Abs güncellemesi hiç görmedim zaten. Onu da panikle yaptım o an :( 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, tansu87 :

İlk abs ve kayma lambaları yandığında servis menüsünden modül resetleye bastım. İşlem tamamlanmamıştı. Kapattım. Panikle yapmıştım bunu. Ben servise gidip komple yazılımı güncelleteyim di mi? Var mı böyle bir şey? 

Ters birşey olursa,  yakınlarda servis olmadığı için o kısımla hiç uğraşmıyorum, ugrasmamı gerektirecek bir durum da yok.

Servise gidersen en son güncelleme ne zaman gelmiş bir soruver, lütfen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, quiteguide :

Ters birşey olursa,  yakınlarda servis olmadığı için o kısımla hiç uğraşmıyorum, ugrasmamı gerektirecek bir durum da yok.

Uğrarım tabi. Sorarım. Hatta gel neyse en sonuncusu seninkini güncelleyelim bile derler sanırım. Florya’ya yakınım. 

@Mutlu Tekir göğüs yüksek, kokpit gibi olmasa sıfır corolla ilk düşüneceğim araba olurdu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, quiteguide :

%90 güncelleme yok diyip, güncelleme yapmazlar. 
Resetleme yapıyorlar ama güncelleme yapmıyorlar genelde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, ibrasoft :

%90 güncelleme yok diyip, güncelleme yapmazlar. 
Resetleme yapıyorlar ama güncelleme yapmıyorlar genelde. 

Güncellenmiş aracı götürsek sıfırlayıp geri mi verecekler yani?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, tansu87 :

😁 öyle görünüyor.

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, tansu87 :

Belli modelin altındakilerde güncelleme yapmıyorlar. Güncelleme olsa dahi yok diyip kapatıyorlar konuyu. Servis isimini vermeyeceğim ama aracı aldığımda bir servis güncelleme yok demişti. Sonraki ağır bakımda Evo daki İsmail usta sağolsun güncelleme var diyip yükledi. Hatta o sıra gelen servis müdürü niye güncelliyorsun dediğinde araç sahibine bilgi verdim,aracı da kontrol ettim sorun yok dedi. Sonradan sebebini sorduğumda güncelleme sırasında çökmeler olabiliyor, bu aşamada çökme olunca güncelleme yapılan beyin kapanıyor yeni beyin takılıyor dedi. Garanti bittiği için genel merkez de karşılamıyor, eski araçlar için uyarı bildirisi yapıp  servislere bıraktılar sorumluluğu. Mecbur kalmadıkça güncelleme yapılmıyor bu araçlara demişti. Öyle araçlar geliyor ki akü zayıf, kurcalanmış vs tarama yaparken beyin iletişimi kesiyor, o yüzden güncelleme ile uğraşmıyor kimse artık fln demişti.  Güncelleme tarihini sorduğumda da daha önceki serviste güncelleme yok dedikleri tarihten önce yayınlamış bir güncelleme olduğunu görmüştüm.  Yani o servis güncelleme olduğu halde, bakmadan veya bilerek güncelleme yapmak istemediği için güncelleme yok demiş.

O gün yapılan işlemler sırasında gün boyu beraberdik, araçla ilgili yaptıklarımdan ve bakımları kendim yaptığımdan bahsedip kendisine yardım edecek personel olarak gönüllü iş yaptım yanında. Öğle yemeğine bile birlikte çıktık. Böyle bir samimiyet ve araçtan emin olmasa o bile güncelleme konusuna girmeyecekti belki de.
(Benim bir sorun veya şikayetim yoktu bu arada araçla ilgili. Yayınlanmış güncelleme PCM yani motor ecu ile ilgiliydi.)

Resetlemeden kasıt fabrika çıkış sürümüne geri dönüş değil. Modülde hangi sürüm yüklü ise o sürümde resetlenir. Forscanın yaptığı gibi. Geriye gönük yazılım yükleme downgrade diye tabir edilen durum sağlıklı cihazlar için bile risktir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, ibrasoft :

Belli modelin altındakilerde güncelleme yapmıyorlar. Güncelleme olsa dahi yok diyip kapatıyorlar konuyu. Servis isimini vermeyeceğim ama aracı aldığımda bir servis güncelleme yok demişti. Sonraki ağır bakımda Evo daki İsmail usta sağolsun güncelleme var diyip yükledi. Hatta o sıra gelen servis müdürü niye güncelliyorsun dediğinde araç sahibine bilgi verdim,aracı da kontrol ettim sorun yok dedi. Sonradan sebebini sorduğumda güncelleme sırasında çökmeler olabiliyor, bu aşamada çökme olunca güncelleme yapılan beyin kapanıyor yeni beyin takılıyor dedi. Garanti bittiği için genel merkez de karşılamıyor, eski araçlar için uyarı bildirisi yapıp  servislere bıraktılar sorumluluğu. Mecbur kalmadıkça güncelleme yapılmıyor bu araçlara demişti. Öyle araçlar geliyor ki akü zayıf, kurcalanmış vs tarama yaparken beyin iletişimi kesiyor, o yüzden güncelleme ile uğraşmıyor kimse artık fln demişti.  Güncelleme tarihini sorduğumda da daha önceki serviste güncelleme yok dedikleri tarihten önce yayınlamış bir güncelleme olduğunu görmüştüm.  Yani o servis güncelleme olduğu halde, bakmadan veya bilerek güncelleme yapmak istemediği için güncelleme yok demiş.

O gün yapılan işlemler sırasında gün boyu beraberdik, araçla ilgili yaptıklarımdan ve bakımları kendim yaptığımdan bahsedip kendisine yardım edecek personel olarak gönüllü iş yaptım yanında. Öğle yemeğine bile birlikte çıktık. Böyle bir samimiyet ve araçtan emin olmasa o bile güncelleme konusuna girmeyecekti belki de.
(Benim bir sorun veya şikayetim yoktu bu arada araçla ilgili. Yayınlanmış güncelleme PCM yani motor ecu ile ilgiliydi.)

Resetlemeden kasıt fabrika çıkış sürümüne geri dönüş değil. Modülde hangi sürüm yüklü ise o sürümde resetlenir. Forscanın yaptığı gibi. Geriye gönük yazılım yükleme downgrade diye tabir edilen durum sağlıklı cihazlar için bile risktir. 

Beka mı bu? Yani güncelleme yok diyen?

o zaman korkmanın bi anlamı yok. Ben resetlemiş olsam bile son sürüme geriledi yani öyle mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, tansu87 :

Beka mı bu? Yani güncelleme yok diyen?

o zaman korkmanın bi anlamı yok. Ben resetlemiş olsam bile son sürüme geriledi yani öyle mi? 

Aynen öyle. Resetleme de kendi içindeki kalibrasyonlar, arıza kodları vs resetlenir. Söylediğinin olması için cihaz hafızasında iki rom yüklü olması lazım. Veya restleme yaptığın aygıtla downgrade yapman lazım, ki bunun içinde sürüm dosyaları gerekli.
Sadece resetleme ile sürüm değişmez. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya böyle saçma bir bahane olabilir mi?

Madem güncellemeye gerek yok, bu güncellemeler neden yayınlanıyor o zaman? 

Servis bakımlı araç demek, sadece mekanik anlamda servis bakımlı demek yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tansu87 :

Uğrarım tabi. Sorarım. Hatta gel neyse en sonuncusu seninkini güncelleyelim bile derler sanırım. Florya’ya yakınım. 

@Mutlu Tekir göğüs yüksek, kokpit gibi olmasa sıfır corolla ilk düşüneceğim araba olurdu. 

Bana BM ile benzer geldi göğüsün, ortadaki ekranın ve dikiz aynasının görüş açısını kapatması. Ön cam ve yan camlar daha geniş olduğundan daha geniş ferah hissettiriyor ama.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, quiteguide :

Ya böyle saçma bir bahane olabilir mi?

Madem güncellemeye gerek yok, bu güncellemeler neden yayınlanıyor o zaman? 

Servis bakımlı araç demek, sadece mekanik anlamda servis bakımlı demek yani. 

Garanti süresi içerisinde gelen ve hayati önem işaretli güncellemeler yükleniyordur diye düşünüyorum.

Müşteri memnuniyeti ve hakları konusunda ne durumda olduğumuz ortada değil mi? 

Güncellemeler de zaten Türkiye düşünülerek yapılmıyor. Kronik sorunlardan göğüs erime ve kabarma olayı için yurt dışında 7 yıllık değişim bülteni yayınlandığı halde; bizde önce değişim, bir kaç talep sonrası servis bakımına oranla indirime döndü olay. Bir kaç uygulama sonra ona da cevap verilmeyen kullanıcılar oldu. O nedenle "yazılım yüklemeyelim başımıza iş almayalım" , "bişe olursa sorumluluğu kabul ediyorsanız yükleyelim" yaklaşımlarını da garipsemiyorum ülkemizde. İsmi lazım değil markanın bültenle değişimi bildirilmiş ve yedek parçası gönderilmiş enjektörleri; şikayetle servise gelen kullanıcılara iyi niyet garantisi ile indirimli takmakla övünen distribütörlerin olduğu bir ülkedeyiz... Ve hala da sıra bekliyorsa bu insanlar araçlarını almak için.... Çok konuşup konuyu başka noktalara getirmek istemiyorum ama bazı şeylerin peşine biz müşterilerin de düşmesi, tepki koyabilmesi gerekiyor..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sonunda yağmur yağdı 

ilk iki video rampa aşağı inerken abs testi. Abs çalışıyor. Ama bahsettiğim abs ve tcs kayma lambaları yanık kalmadı. Abs devreye girince Yanmıyor zaten. Ama yanık da kalmadı. Benim sorunum yanık kalmasıydı ve bunu çok dik bir yerde kalkışta yaşamıştım. 

son video ise peşpeşe rampada seri kalkış. İlkinde kütleme yapmadı ama ikinci kalkışta goodyear’ların arabayı nasıl kırarcasına kütlettiğini göreceksiniz. İyi tutunmadan mı kaynaklanıyor yoksa kötü mü yorum sizde. Hava 8 derece. Lastikler soğuk bu arada. 

bu iki testin sonunda abs ve kayma lambası yanık kalmadı. 

Tcs testi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiçbir şey yok diyorum. Normal hareketler bunlar.

Yanık kalmasının sebebi anlık hata olabilir. Aracı fazla abs ye ve tcs ye sokturma derim. ABS pompasını eline alma sonra. 

Lastikleri de değiş en kısa sürede bence. O durma mesafesi ne öyle.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mutlu Tekir :

Hiçbir şey yok diyorum. Normal hareketler bunlar.

Yanık kalmasının sebebi anlık hata olabilir. Aracı fazla abs ye ve tcs ye sokturma derim. ABS pompasını eline alma sonra. 

Lastikleri de değiş en kısa sürede bence. O durma mesafesi ne öyle.

Ama hava 7 derece. Lastik soğuk. Rampa aşağı ve yağışlı. Ben primacy 3’leri de denemiştim. Onlar daha kötüydü. Lastiği de continental alacam bu sefer. Conti’den şaşmamak lazım. Premiumcontact 5’ten çok memnundum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, tansu87 :

Ama hava 7 derece. Lastik soğuk. Rampa aşağı ve yağışlı. Ben primacy 3’leri de denemiştim. Onlar daha kötüydü. Lastiği de continental alacam bu sefer. Conti’den şaşmamak lazım. Premiumcontact 5’ten çok memnundum. 

cpc6 çıktı ne 5 i? :) primacy 3 lere çok kötü diyorlar, p4 ü kullanıyorum ben memnunum gayet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...